Ranking 12 najlepszych wykrywaczy metali w 2024
Wykrywacz metali – Poradnik zakupowy, ranking i test
Garrett Ace 250 to wykrywacz metali, który spełni oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. Ma on kilka trybów pracy, więc dostosowanie go do potrzeb konkretnej osoby nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Aby korzystanie z urządzenia było wygodne, wyposażono go w uchwyt piankowy. Dzięki niemu można bez trudu utrzymać stabilnie wykrywacz i nie martwić się o to, że dłuższa praca z jego użyciem spowoduje dyskomfort. Model ma regulowaną długość, jest lekki i wytrzymały. Kolejnym polecanym przez użytkowników wykrywaczem metali jest Rutus Alter 71 z regulowaną częstotliwością działania. Podświetlany wyświetlacz umożliwia szybkie odczytanie znajdujących się na nim informacji.
12 najlepszych wykrywaczy metali. Opinie w 2024 roku
Chcesz dowiedzieć się, jakie sprzęty są popularne wśród konsumentów oraz uznawane przez nich za solidnie wykonane i efektywne? Przeczytaj przygotowany przez nas ranking wykrywaczy metali, który uwzględnia opinie użytkowników.
Tabela porównawcza
Wykrywacz metali Garrett
Contents
- 1. Wykrywacz metali Garrett Ace 250
- 2. Wykrywacz Metali Rutus Alter 71
- 3. Maclean Wykrywacz Metalu Mce969
- 4. Wykrywacz metali dla dzieci detektor metalu Velleman CS50
- 5. Wykrywacz metalu Garrett AT Pro
- 6. Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT
- 7. Wykrywacz metali Quest Scuba Tector Deteknix
- 8. Wykrywacz metali XP DEUS X35
- 9. Elektroniczne Wykrywacze metali Garrett Ace 150
- 10. Elektroniczne Wykrywacze Pawlo GC-1032
- Przewodnik zakupowy – Jaki wykrywacz metali kupić?
- FAQ
1. Wykrywacz metali Garrett Ace 250
Wykrywacz metali Garrett Ace 250 ma kilka trybów pracy, a mianowicie: wszystkie metale, monety, biżuteria, kolor, tryb własny i namierzanie, czyli pinpoint. Ostatnia z opcji umożliwia szybką i precyzyjną lokalizację przedmiotu. Urządzenie może wydawać 3 różne dźwięki. Model ma wodoodporną cewkę, która zwiększa jego wytrzymałość.
Częstotliwość pracy jest równa 6,5 kHz. Urządzenie zasilane bateriami AA (4 sztuki) pracuje od 20 h do 25 h. Waga sprzętu jest równa 1,2 kg, a jego długość można regulować w zakresie od 105 cm do 127,5 cm. Wykrywacz metali ma podłokietniki ze stopkami i piankowy uchwyt, więc jego utrzymanie w dłoni jest wygodne.
Sprzęt jest gotowy do pracy zaraz po włączeniu, a jak zapewnia producent, mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania. Z tego powodu wielu kupujących uważa Garrett Ace 250 za dobry wykrywacz metali dostępny w atrakcyjnej cenie.
Wykrywacz metali Rutus
2. Wykrywacz Metali Rutus Alter 71
Wybrany do naszego zestawienia wykrywacz metali Rutus Alter 71 ma 11-calową cewkę o średnicy 28 cm, którą wyróżnia stabilna praca niezależnie od wielkości czy głębokości celu. Sonda jest wodoodporna, co pozwala na korzystanie ze sprzętu w różnych warunkach. Częstotliwość pracy jest regulowana w zakresie od 4,4 kHz do 18,4 kHz, więc użytkownik może bez trudu dopasować ustawienia modelu w zależności od przedmiotu poszukiwań.
Wykrywacz metali waży ok. 1,7 kg. W komplecie znajduje się osłona na wyświetlacz, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników zewnętrznych. Wyświetlacz jest duży, a co więcej ma funkcję podświetlania, dlatego możliwe jest odczytanie wszystkich ważnych informacji niezależnie od panujących warunków oświetleniowych.
Urządzenie jest polecane dla wymagających konsumentów mających doświadczenie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Na jego zakup mogą jednak zdecydować się także osoby początkujące, bo mają one do dyspozycji gotowe programy wyszukiwania. Zdaniem użytkowników obsługa sprzętu nie jest trudna, a to jego spory atut.
Wykrywacz metali dla początkujących
3. Maclean Wykrywacz Metalu Mce969
Jeśli chcesz kupić wykrywacz metali dla początkujących, zachęcamy do zapoznania się z opisem Maclean MCE969. To model z 4 trybami pracy: Discrimination – umożliwia rozróżnianie różnych rodzajów metali, All metal – inaczej tryb dynamiczny, pozwala na wyszukiwanie różnych metalowych obiektów, Tone – urządzenie dokonuje dyskryminacji poszczególnych przedmiotów za pomocą niskich lub wysokich tonów i Target – tryb statyczny, używany do dokładnego określenia położenia konkretnego obiektu.
Sprzęt ma eliptyczną cewkę o wymiarach: 26 cm x 13 cm. Jest ona wodoodporna, a tym samym mniej podatna na awarie. Waga urządzenia bez baterii nie przekracza 1 kg. Długość wykrywacza metali można regulować w zakresie od 105 cm do 120 cm. Ułatwieniem podczas pracy jest sygnalizacja poziomu zużycia baterii.
Wiele osób podziela zdanie, że w tym zakresie cenowym trudno znaleźć równie efektywnie działający sprzęt. Prezentowany wykrywacz metali ma dobrze opisaną konsolę, dlatego jego użytkowanie nie stanowi problemu nawet dla użytkowników po raz pierwszy sięgających po tego typu urządzenie.
Wykrywacz metali dla dzieci
4. Wykrywacz metali dla dzieci detektor metalu Velleman CS50
Velleman CS50 to dobry i tani wykrywacz metali przeznaczony dla dzieci. To urządzenie typu zabawka, które przyda się podczas rodzinnych spacerów. Z pewnością urozmaici przemierzanie leśnych ścieżek, bo maluch będzie mógł stać się poszukiwaczem ukrytych skarbów.
Sprzęt jest zasilany baterią 9 V. Cewka szukająca ma średnicę równą 17 cm, a waga całego produktu wynosi tylko 700 g. Warto zwrócić uwagę na to, że wysięgnik jest regulowany, więc z wykrywacza może wygodnie korzystać każde dziecko. W przypadku wykrycia metalowego przedmiotu aktywowany jest sygnał dźwiękowy i wizualny.
Rodzice, którzy zdecydowali się kupić ten wykrywacz metali dla dzieci, twierdzą, że była to dobra decyzja. Jest to prosty sprzęt, który przynosi najmłodszym wiele radości. Zabawka jest wykonana z solidnych materiałów, więc na długo zachowuje ładny wygląd. Ma ona niebieską obudowę i z wyglądu podoba się chłopcom, jak i dziewczynkom.
Wykrywacz metali profesjonalny
5. Wykrywacz metalu Garrett AT Pro
Osoby chcące kupić profesjonalny wykrywacz metali, powinny zainteresować się modelem Garrett AT Pro z cyfrową skalą identyfikacji. Urządzenie ma funkcję IRON AUDIO, która sygnalizuje dyskryminowane obiekty. Ponadto tryb szukania PRO generuje dźwięk o zmiennym natężeniu, co z kolei pozwala użytkownikowi w łatwy sposób określić wielkość i głębokość, na której znajduje się znalezisko.
Częstotliwość pracy wykrywacza metali wynosi 15 kHz. Waga sprzętu jest równa 1,6 kg, a długość wysięgnika można regulować w zakresie od 1,06 m do 1,29 m. Urządzenie jest zasilane 4 bateriami AA i ma wskaźnik ich naładowania. Ze względu na to, że wykrywacz wyróżnia szybki czas reakcji po wykryciu metalu, możliwe jest odseparowanie znajdujących się blisko siebie przedmiotów.
Model ma dobrze przemyślaną konstrukcję. Wodoodporna obudowa chroni wewnętrzny mechanizm do ok. 3 metrów pod wodą, dodatkowo nie jest ona podatna na działanie kurzu. Z tego też powodu opinie o wykrywaczach metali wspomnianego producenta są pozytywne.
Ręczny wykrywacz metali
6. Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT
Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Ma on regulowaną w 3 poziomach czułość, więc można go ustawić w zależności od potrzeb. Jak zapewnia producent, przy użyciu sprzętu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych przedmiotów, co potwierdza też przeprowadzony przez użytkowników test wykrywaczy metali.
Urządzenie jest zasilane baterią 9 V. Wyposażono je w latarkę LED. Przydaje się ona, kiedy warunki oświetleniowe w terenie, po którym się poruszamy, nie są najlepsze. Z boku detektora znajduje się linijka w centymetrach i calach, dzięki której można łatwiej określić, na jakiej głębokości znajduje się znalezisko.
Użytkownicy doceniają to, że wykrywacz metali ma alarm zagubienia, który jest aktywowany po 5 minutach od momentu ostatniego włączenia przycisku. Jeśli upłynie kolejne 5 minut i nie będzie żadnej reakcji, sprzęt zostanie automatycznie wyłączony celem oszczędzania energii. Niewątpliwą zaletą modelu jest także wytrzymała, wodoodporna konstrukcja.
Podwodny wykrywacz metali
7. Wykrywacz metali Quest Scuba Tector Deteknix
Prezentujemy podwodny wykrywacz metali Deteknix Scuba Tector w kolorze czarnym. W zestawie poza sprzętem znajduje się też sprężyna umożliwiająca przymocowanie modelu do paska czy szlufki, a także kabel USB do ładowania i instrukcja obsługi. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą tylko 2 przycisków, więc jego użytkowanie nie powinno być skomplikowane.
Wykrywacz metali ma częstotliwość pracy 95 kHz. Wymiary cewki to: 13 cm x 10 cm. Długość modelu jest równa 42 cm, a jego waga wynosi 400 g. Urządzenie jest wodoszczelne do 60 metrów, ma solidną obudowę skutecznie chroniącą wewnętrzny mechanizm. W przypadku znalezienia przedmiotu wydaje ono dźwięk, zaczyna wibrować i aktywowane są diody.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup Deteknix Scuba Tector? Odpowiadając na to pytanie, konsumenci skupiają się przede wszystkim na solidności wykonania, łatwej obsłudze i efektywności działania. Wśród atutów modelu wyróżnia się diodę oświetlającą miejsce pracy.
Wykrywacz metali i złota
8. Wykrywacz metali XP DEUS X35
Wykrywacz metali, złota i srebra XP Deus 28-WS4 działa z częstotliwością 4 kHz, 8 kHz, 12 kHz lub 18 kHz. Użytkownik może ustawić tryb statyczny albo dynamiczny. Urządzenie jest zasilane wbudowanymi akumulatorami litowymi. Czas pracy sondy wynosi ok. 15 h, a panelu RC do 27 h. Szybkie ładowanie zajmuje 3 h.
Średnica cewki jest równa 28 cm (11 cali), a do wykonania tego elementu wykorzystano włókno węglowe. Urządzenie waży 975 g, więc korzystanie z niego i przenoszenie go jest komfortowe. Model ma certyfikat CE potwierdzający spełnianie określonych prawem wymagań i jest objęty 5-letnią gwarancją.
Bezprzewodowy wykrywacz metali jest wygodny w użytkowaniu, a co najważniejsze, nie ulega awariom. Korzystanie z niego jest proste. Sprzęt powinien spełnić oczekiwania zarówno osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych, na co wskazują zamieszczone w Internecie opinie.
9. Elektroniczne Wykrywacze metali Garrett Ace 150
Garett Ace 150 to urządzenie, które zasługuje na pierwsze miejsce w naszym rankingu. Jeśli chcesz zabawić się w poszukiwacza skarbów, który będzie zadowolony z efektów swojej pracy, powinieneś przyjrzeć się temu urządzeniu. Jest to bardzo skuteczny wykrywacz metali, które został wyposażony w detektory ACE. W następstwie może zainteresować nawet bardziej doświadczonych użytkowników.
Specjalne technologie zastosowane w urządzeniu sprawiają, że można go używać na zróżnicowanym terenie. Ten wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać przez wiele godzin, bez obawy, że zacznie nas boleć ręka. Jest to detektor o bardzo ergonomicznych kształcie, co znacznie ułatwia pracę.
Został wyposażony w regulowany uchwyt, który zapewnia wygodę użytkowania. Posiada kilka trybów pracy. O każdym znalezisku zostaniemy dźwiękowo powiadomieni. Urządzenie wykorzystuje wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy między innymi kontrolkę stanu baterii, identyfikację znalezionego obiektu oraz głębokość monety.
Zgodnie z opiniami wielu użytkowników jest to najlepszy wykrywacz metali. Podkreśla się, że jest bardzo wygodny i sprawdzi się przy każdej pogodzie. Wysoko oceniana jest także jego wytrzymałość.
Poszukiwanie skarbów to bardzo popularna zabawa, która gwarantuje ciekawe spędzenie czasu na łonie natury. Jednak przed wyruszeniem na wyprawę należy zaopatrzyć się w wykrywacz metali. Dzięki niemu będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów. Najlepszy wykrywacz metali w 2024 roku to Garett Ace 150. Sprzęt ten zyskał wiele pozytywnych ocen konsumentów.
Zalety
Budowa: Jest to wyjątkowo solidny przyrząd, który może być używany na bardzo zróżnicowanym terenie. Ma bardzo dobrą obudowę odporną na uszkodzenia.
Waga: Prezentowany wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać nawet przez kilkanaście godzin, bez obaw, że zaczną nas boleć ręce.
Prosta obsługa: Mimo wielu funkcji, urządzenie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu mogą z niego korzystać nie tylko dorośli.
System powiadomień: Dzięki wbudowanemu systemowi powiadomień, urządzenie od razu informuje nas o każdym znalezisku. Wykorzystuje do tego wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się też inne informacje, takie jak: poziom stanu baterii, głębokość oraz identyfikacja znaleziska.
Wady
Cena: Nie jest to produkt przewidziany na każdą kieszeń. Z powodu swojej wysokiej jakości wykonania, jego cena jest dość wysoka.
10. Elektroniczne Wykrywacze Pawlo GC-1032
Kolejny wykrywacz metali to świetna propozycja dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Ogromnym atutem urządzenia Pawlo jest jego niewygórowana cena. Jeśli jeszcze nie wiesz czy tak właśnie chcesz spędzać swój wolny czas, nie warto od razu inwestować dużych pieniędzy w urządzenie, które później może leżeć na dnie szafy.
Producent tego urządzenia zapewnia, że wykrywacz metali pomoże nam w znalezieniu takich przedmiotów jak monety, złoto, srebro, biżuterię a także relikty. Jest dostosowany do pracy na prawie każdym rodzaju powierzchni. Produkt został wyposażony w funkcję dyskryminacji, która pozwoli na ignorowanie innych bezwartościowych metali. Wykrywacz został wyposażony w wyświetlacz LCD, który jest cennym nośnikiem informacji.
Pokazuje m.in. prawdopodobny rodzaj wykrytego metalu, głębokość zakopanego obiektu a także zakres dyskryminacji i wycinania. Urządzenie pokazuje także poziom naładowania baterii. Jest to bardzo dobry i tani wykrywacz metali. Polecany w szczególności dla amatorów. Podkreśla się, że to jest solidne urządzenie. Celnie wskazuje położenie metalowych przedmiotów.
Następnym produktem w naszym rankingu jest urządzenie firmy Pawlo – model GC-1032, które stanowi świetną propozycję dla początkujących.
Zalety
Idealny dla początkujących: Ze względu na prostotę wykonania oraz bardzo intuicyjny system obsługi, będzie to idealne urządzenie dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Łatwo ustawisz parametry poszukiwań.
Rozpoznawanie metali: Producent urządzenia zapewnia, że prezentowany wykrywacz metali posiada opcję rozpoznawania znalezionych przedmiotów. W jego bazie znajdują się: monety, złoto, srebro, biżuteria i relikty. Co więcej, w panelu sterowania można ustawić swoje kryteria i tym samym wyeliminować z szukania niechciane metale.
Precyzja: Urządzenie jest wyjątkowo precyzyjne. Z dość dużą dokładnością wskazuje miejsce znajdowania się przedmiotu, a to ogranicza obszar wykonywania wykopów.
Cena: Jest to dobry wykrywacz metali do 400 zł, który stanowi jedną z najtańszych i tak skutecznych propozycji dostępnych na polskim rynku.
Wady
Słaba bateria: Konsumenci zauważają, że urządzenie z naładowanymi bateriami wytrzymuje stosunkowo krótko, dlatego dobrą alternatywą może się okazać zakup akumulatorków i zamienienie źródła zasilania.
11. Rutus Wykrywacz Metalu Proxima Ver. 5.0
Następne proponowane przez nas urządzenie to produkt z wyższej półki cenowej. Został wyprodukowany przez polską firmę Rutus. Jest to urządzenie, które posiada regulację częstotliwości w 15 skokach. Jego ogromnym atutem jest duży i czytelny wyświetlacz. Jest on podświetlany, więc z urządzenia możemy korzystać nawet nocą. Wykrywacz jest składany i można go rozebrać na trzy części.
Dzięki temu nie będzie zajmował wiele miejsca w mieszkaniu. Praca tego modelu zasilana jest sześcioma bateriami typu AA. Posiada trzy podstawowe typy pracy: dynamiczny, statyczny a także all metal. Wykrywacz dysponuje także innymi użytecznymi funkcjami m.in. autmatycznym strojeniem do gruntu z podaniem jego parametrów a także możliwością reakcji na kamienie magnetyczne.
Producent dał nam możliwość autonomicznego ułożenia własnego programu dźwięków co powoduje, że urządzenie możemy spersonalizować. Opinie o wykrywaczach metali marki Rutus są pozytywne. Model ten jest bardzo czuły. Na plus oceniania się możliwość wyboru zakresu częstotliwości.
Kolejne urządzenie to produkt z nieco wyższej półki cenowej – model Ver. 5.0. Producentem tego wykrywacza metalu jest znana polska firma Rutus Proxima.
Zalety
Efektywność: Urządzenie działa niezwykle precyzyjnie i jest bardzo czułe. Dzięki 15 skokom częstotliwości, bez problemu znajduje poszukiwane metale.
Tryby pracy: Co więcej, tryby pracy sprzętu są dopasowane do rodzaju gruntu, co zwiększa jego efektywność. Interesującą opcją jest możliwość spersonalizowania sprzętu i pominięcia niechcianego rodzaju metalu.
Wyświetlacz: Urządzenie posiada duży wyświetlacz, dzięki któremu korzystanie z przyrządu jest znacznie prostsze. Co istotne, jest on podświetlany, więc z wykrywacza możemy korzystać nawet nocą.
Cena: Ten dobry i tani wykrywacz metalu jest jedną z najtańszych pozycji w naszym rankingu.
Wady
Design: Jest to przyrząd o dość standardowym i tradycyjnym wyglądzie przez co, pod tym względem nie wyróżnia się na tle innych sprzętów.
Waga: Łączna waga całego sprzętu to ponad 2 kg, przez co może być on zbyt ciężki dla dzieci. Do podanej wagi należy doliczyć ciężar sześciu baterii AA.
12. Elektroniczne Wykrywacze Teknetics Delta 4000
Ostatni prezentowany wykrywacz bardzo dobrze spełnia swoją rolą. Został wyprodukowany przez amerykańską firmę, która ma spore doświadczenie w produkcji tego typu sprzętu. Przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych poszukiwaczy. Dysponuje aż ośmiozakresową dyskryminacją.
Urządzenie jest zasilane tylko jedną baterią. Co więcej producent daje możliwość zasilania urządzenia przez akumulator 9V. Czas pracy na akumulatorze to od 8 do 12 godzin, natomiast czas pracy na baterii waha się między 20 a 25 godzinami. Wyświetlacz urządzenia identyfikuje znalezisko i pozwala bardzo dokładnie oszacować jego przewodność.
O głębokości obiektu urządzenie informuje nas poprzez zwiększający się lub zanikający sygnał dźwiękowy. Urządzenie zostało wyposażone w użyteczną funkcję Pin Point w trybie statycznym. Wykrywacz jest bardzo lekki gdyż waży nieco ponad kilogram (1,1 kg).
Producent zapewnia, że urządzenie znakomicie sobie poradzi z wykryciem monety na poziomie do około 30 centymetrów. Urządzenie oceniane jest na plus. Jedyna jego wada to dość wygórowana cena.
Ostatnim urządzeniem jest wykrywacz metali firmy Teknetics Delta. Jest to produkt amerykańskiej firmy z wieloletnim doświadczeniem.
Zalety
Efektywność: Urządzenie jest niezwykle precyzyjne w działaniu. Bez problemu wykryje przedmiot na poziomie około 30 centymetrów. Ponadto wyszukiwarka do metali posiada funkcję Pin Pont, która dodatkowo wspiera jej czułość.
Czas pracy: Urządzenie wyposażone jest w bardzo efektywny akumulator, który pozwala na ciągłą i nieprzerwaną pracę od 8 do 12 godzin. Z kolei w pełni naładowane baterie pozwalają na pracę przez 20 lub nawet 25 godzin.
Waga: Wykrywacz jest stosunkowo lekki. Łączna waga produktu to jedynie 1,1 kilograma, dzięki czemu jest idealny do wielogodzinnej pracy.
Wady
Cena: Jest to jeden z droższych produktów w naszym rankingu.
Zaawansowane użycie: Produkt skierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają doświadczenie w pracy z takimi sprzętami. Dla osób początkujących może wydawać się trudny w obsłudze.
Przewodnik zakupowy – Jaki wykrywacz metali kupić?
Informacje na temat tego, jaki jest najlepszy wykrywacz metali, są poszukiwane nie tylko przez osoby początkujące, ale też bardziej doświadczone. Niezależnie od stopnia zaawansowania, polecamy Ci lekturę naszego poradnika, w którym w prosty sposób wyjaśniamy, jak kupić dobry sprzęt. Na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę? Jak powinien działać dobry wykrywacz metali?
Statyczny i dynamiczny tryb pracy
Wykrywacz metali może działać w różnych trybach pracy, a najbardziej popularny jest statyczny i dynamiczny. Pierwszy z wymienionych polega na tym, że urządzenie reaguje na metalowy przedmiot znajdujący się blisko sondy, generując dźwięk ciągły. Kiedy nie wykrywa żadnego obiektu, pozostaje cicho. Wynika z tego, że sygnał dźwiękowy jest aktywowany tylko wtedy, kiedy w pobliżu wykrywacza znajduje się metalowy przedmiot. W tym trybie dochodzi do modulacji sygnału fonicznego, czyli zmiany natężenia dźwięku, więc osoba mająca większe doświadczenie w wykrywaniu jest w stanie określić pewne cechy zakopanego pod ziemią metalu.
W trybie dynamicznym sprzęt działa w ten sposób, że w momencie zbliżania się do obiektu, natężenie dźwięku staje się większe. Różnica polega na tym, że w przypadku zatrzymania sprzętu, niczego nie słychać (mimo że przedmiot nadal znajduje się w zasięgu działania modelu). Aby urządzenie było aktywne, musi być w ciągłym ruchu.
Często zdarza się, że dostępne w sklepach wykrywacze metali mają te dwa tryby pracy, więc możemy wybierać, w jaki sposób chcemy pracować. To pozwala łatwiej dostosować nam parametry sprzętu, w zależności od terenu, po którym się poruszamy. Warto dodać też, że niektóre z urządzeń mają stałą częstotliwość pracy, często jednak ta wartość również podlega regulacji.
Dyskryminacja
Przydatnym trybem jest dyskryminacja, która polega na tym, że urządzenie pomija określone przedmioty, niemające wartości np. metale kolorowe, żelazne akcesoria. W efekcie osoba poszukująca czegoś wyjątkowego nie traci czasu na odkopywanie przedmiotu, którego nie chce. Ten tryb jest doceniany zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone.
Cewka
Jednym z elementów wykrywacza metali jest cewka. Im jest ona większa, tym większy obszar obejmuje swoim działaniem. Zazwyczaj ma ona ok. 11 cali, czasem więcej lub mniej. Dobrze, jeśli cewka jest wodoodporna, bo to zwiększa jej wytrzymałość. W rezultacie istnieje mniejsze ryzyko jej uszkodzenia. Czasami zdarza się, że w danym wykrywaczu metali jest możliwość wymiany cewki, częściej jednak jest to element stały.
Waga i komfort użytkowania
Użytkownicy zgadzają się z tym, że aby móc uznać dany model za najlepszy wykrywacz metali, musi on nie tylko efektywnie działać, ale też być wygodnym w użytkowaniu. Stąd też tak duże znaczenie ma m.in. waga sprzętu. Dobrze, jeśli nie przekracza ona 2 kg. Należy pamiętać, że wyprawy w teren często zajmują bardzo dużo czasu, a dźwiganie ciężkiego urządzenia mogłoby odebrać przyjemność ze znajdowania cennych przedmiotów. Warto zwracać też uwagę, czy model ma podłokietniki, na których można wygodnie ułożyć ręce, tak aby prowadzenie sondy było wygodniejsze. Do produkcji podłokietników najczęściej wykorzystywany jest plastik albo aluminium. Kolejnym ważnym elementem jest wysięgnik, który powinien być na tyle wytrzymały, aby bez trudu utrzymać całe urządzenie. Dodatkowo ważna jest możliwość regulacji długości. Jeśli wysięgnik można wydłużać i skracać, łatwiej dopasować go do swoich potrzeb, przenosić czy transportować.
Zasilanie
Kwestią, na której należy się skupić, jest zasilanie sprzętu. Każda osoba poszukująca chce mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się podczas długich wypraw. Wykrywacze metali są zasilane bateriami lub akumulatorkami. Warto upewnić się, czy stanowią one część zestawu, a jeśli nie, to od razu je dokupić. Czasami zdarza się, że model ma wskaźnik naładowania, więc użytkownikowi łatwiej określić, kiedy baterie będą wymagały wymiany, albo akumulator ponownego ładowania. Niekiedy wykrywacze metali mają ciekawe rozwiązania, takie jak na przykład automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności. Dzięki takiej funkcji można oszczędzać energię.
Wykrywacz metali dla dzieci – czy warto kupić?
Na rynku dostępne są też wykrywacze metali dla dzieci i wielu rodziców zastanawia się, czy warto inwestować w taki sprzęt. Z pewnością nie jest to profesjonalny model pozwalający odkryć każdy zakopany pod ziemią skarb, ale dostarcza maluchowi sporo rozrywki. Wykrywacze metali dla dzieci są łatwe w obsłudze i lekkie (ich waga oscyluje w granicy 0,5 kg – 1 kg). Zakup takiej zabawki to dobry sposób na urozmaicenie rodzinnych spacerów i zachęcenie pociechy do spędzania więcej czasu na zewnątrz.
Wykrywacze metali w dobrych cenach
Zastanawiając się nad tym, jaki wykrywacz metali wybrać, nie można sugerować się jedynie ceną, choć trzeba przyznać, że często ma ona bardzo duże znaczenie. Za sprzęt dla profesjonalisty trzeba zapłacić ok. 2000 złotych, a nawet więcej. Modele ręczne kosztują kilkaset złotych. Osoba bez doświadczenia, która chce sprawdzić, czy tego typu aktywność jest dla niej, musi być przygotowana na wydatek od 400 zł wzwyż.
FAQ
P1: Wykrywacz metali – prawo 2018
1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Od tego momentu prowadzenie poszukiwań zabytków ukrytych lub porzuconych, także przy użyciu technicznych i elektronicznych sprzętów, podlega karze, jeżeli nie mamy na to pozwolenia konserwatora zabytków. Co grozi nam za nielegalne poszukiwania z użyciem wykrywacza metali? Może to być ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2, ewentualnie grzywna. Wciąż trwają pracę nad przepisami prawa, aby nielegalni poszukiwacze skarbów zniechęcili się do tego typu rozrywek. Wnioskują o to w szczególności archeolodzy, gdyż ich zdaniem poszukiwania zabytków bez pozwolenia mogą przyczynić się do ich zniszczenia.
P2: Pozwolenie na wykrywacz metali – jak je zdobyć?
Pierwszym krokiem do tego, aby móc wybrać się na legalne poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali, jest przygotowanie planu poszukiwań. Musi on wyjaśniać, co chcemy znaleźć, gdzie i dlaczego zamierzamy tego szukać oraz czy mamy odpowiednią w tym celu wiedzę. Musimy też odnaleźć właściciela terenu wytypowanego do poszukiwań i uzyskać od niego zgodę na takie działania (może to być np. konkretna jednostka Lasów Państwowych). Koniecznością jest też nawiązanie współpracy z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy oraz opracuje znalezione przedmioty, traktowane jako zabytki archeologiczne. Potem możemy już wypełnić wniosek o pozwolenie na poszukiwania z wykrywaczem metali. Uwzględnia się w nim m.in.: teren i termin przeprowadzania działań, imię i nazwisko osoby poszukującej, a także uzasadnienie wniosku.
P3: Ile kosztuje wykrywacz metali?
Wykrywacze metali możemy podzielić na modele dla osób początkujących (także dzieci) oraz profesjonalistów. Te zaliczane do pierwszej grupy nie kosztują dużo, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Zabawkowe urządzenia kosztują średnio ok. 100 zł, więc może to być ciekawy i oryginalny prezent dla pociechy na urodziny czy z okazji świąt. Z kolei za wykrywacze metali przeznaczone dla dorosłych trzeba zapłacić nieco więcej, przeważnie ponad 400 zł. Nie dotyczy to modeli dla profesjonalistów, które są solidniejsze i wykorzystują nowoczesne technologie. Ich zakup to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
P4: Jak ustawić wykrywacz metali?
Przed użyciem wykrywacza metali musimy ustawić pod odpowiednim kątem cewkę szukającą, w tym celu należy poluzować znajdujące się na jej końcu pokrętło (cewka ma być ustawiona równolegle do podłoża). Potem trzeba wydłużyć lub skrócić wysięgnik, aby wygodnie przemieszczać się ze sprzętem. Po włożeniu baterii możemy już włączyć urządzenie. Konieczne jest wyregulowanie poziomu głośności dźwięków, aby wyraźnie słyszeć alarm o wykryciu metalowego przedmiotu. Funkcja Tune daje możliwość precyzyjnego wyregulowania układu elektronicznego odbiornika i nadajnika. Aby określić różnicę między rodzajami metali żelaznych i nieżelaznych, należy odpowiednio ustawić opcję Dyskryminacji. Im wyższy jest jej poziom, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia bezużytecznych przedmiotów, takich jak zawleczki od aluminiowych puszek.
P5: Jak działa wykrywacz metali?
Wykrywacz metali jest wyposażony w cewkę. W niej wytwarza się pole elektromagnetyczne, które później przenika do gruntu. Jeśli natrafi ono na metalowe przedmioty, wtedy te ulegną wzbudzeniu i wytworzą własne pole, które wykryje cewka i poinformuje nas o tym poprzez sygnał dźwiękowy. Nie da się jednoznacznie określić, jak głęboko zakopane skarby możemy odnaleźć przy pomocy wykrywacza. To w dużej mierze uzależnione jest od mineralizacji gruntu (im jest on słabiej zmineralizowany, tym głębiej zakopane przedmioty można odkrywać), rozmiaru, kształtu, orientacji oraz materiału wykonania obiektu.
February 14, 2022 at 9:41 pm
Autor artykułu nie sprawdza co pisze. Zalety i wady garretta 250… Serio?!
Odpowiadać
February 15, 2022 at 6:53 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, artykuł został poprawiony.
Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWloczege.com
Odpowiadać