Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Wykrywacz metali – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Garrett Ace 250 to wykrywacz metali, który spełni oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. Ma on kilka trybów pracy, więc dostosowanie go do potrzeb konkretnej osoby nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Aby korzystanie z urządzenia było wygodne, wyposażono go w uchwyt piankowy. Dzięki niemu można bez trudu utrzymać stabilnie wykrywacz i nie martwić się o to, że dłuższa praca z jego użyciem spowoduje dyskomfort. Model ma regulowaną długość, jest lekki i wytrzymały. Kolejnym polecanym przez użytkowników wykrywaczem metali jest Rutus Alter 71 z regulowaną częstotliwością działania. Podświetlany wyświetlacz umożliwia szybkie odczytanie znajdujących się na nim informacji.

12 najlepszych wykrywaczy metali. Opinie w 2023 roku

 

Chcesz dowiedzieć się, jakie sprzęty są popularne wśród konsumentów oraz uznawane przez nich za solidnie wykonane i efektywne? Przeczytaj przygotowany przez nas ranking wykrywaczy metali, który uwzględnia opinie użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wykrywacz metali ma kilka trybów pracy, więc można go dostosować w do tego, czego szukamy. Urządzenie wydaje 3 różne dźwięki, co ułatwia pracę. Piankowy uchwyt wygodnie układa się w dłoni, a to przekłada się na większy komfort użytkowania.

Wady

Ekran umieszczony obok przycisków jest stosunkowo mały, więc niekiedy pojawia się problem z szybkim odczytaniem wyświetlanych na nim informacji.

Podsumowanie

Urządzenie ma regulowaną długość (105 cm - 127,5 cm) i zajmuje mało miejsca. Wykrywacz metali waży niewiele ponad 1 kg, więc nawet dłuższe korzystanie z niego nie powoduje bólu dłoni. Wodoodporna cewka jest mało podatna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma solidnie zrobioną, a w związku z tym, wytrzymałą cewkę. Do wyboru użytkownika pozostaje kilka trybów pracy, możliwa jest także regulacja częstotliwości działania. Wykrywacz metali jest łatwy w obsłudze.

Wady

W nielicznych komentarzach można przeczytać, że przyciski znajdujące się obok wyświetlacza czasami się zacinają i trzeba mocno je naciskać, aby wybrać interesujące nas ustawienia.

Podsumowanie

Wykrywacz metali waży 1,7 kg, więc jest lekki i poręczny. Dobrze wyprofilowany uchwyt stanowi gwarancję komfortowej pracy. Wyświetlacz jest duży i ma podświetlenie, dlatego odczytanie prezentowanych na nim danych przebiega bez problemu. W skład kompletu wchodzi saszetka biodrowa, do której mieszczą się znaleziska.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt wyposażono w praktyczną podpórkę na ramię, która zwiększa wygodę użytkowania i przenoszenia wykrywacza metali. Ponadto model ma diodę LOW BAT, która wskazuje, kiedy poziom baterii jest słaby. Sprzęt jest solidny, ma m.in. wodoodporną cewkę.

Wady

Urządzenie jest zasilane bateriami, jednak nie stanowią one części zestawu. W związku z tym należy pamiętać o ich zakupie. Pewna grupa użytkowników przyznaje, że instrukcja obsługi nie jest dostatecznie przejrzysta.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany 2 bateriami 9 V. Wykrywacz bez akumulatorków waży niecały 1 kg. Model ma 4 tryby pracy, co daje możliwość dostosowania jego ustawień w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika.

 

Wykrywacz metali Garrett

 

1. Wykrywacz metali Garrett Ace 250

 

Wykrywacz metali Garrett Ace 250 ma kilka trybów pracy, a mianowicie: wszystkie metale, monety, biżuteria, kolor, tryb własny i namierzanie, czyli pinpoint. Ostatnia z opcji umożliwia szybką i precyzyjną lokalizację przedmiotu. Urządzenie może wydawać 3 różne dźwięki. Model ma wodoodporną cewkę, która zwiększa jego wytrzymałość. 

Częstotliwość pracy jest równa 6,5 kHz. Urządzenie zasilane bateriami AA (4 sztuki) pracuje od 20 h do 25 h. Waga sprzętu jest równa 1,2 kg, a jego długość można regulować w zakresie od 105 cm do 127,5 cm. Wykrywacz metali ma podłokietniki ze stopkami i piankowy uchwyt, więc jego utrzymanie w dłoni jest wygodne. 

Sprzęt jest gotowy do pracy zaraz po włączeniu, a jak zapewnia producent, mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania. Z tego powodu wielu kupujących uważa Garrett Ace 250 za dobry wykrywacz metali dostępny w atrakcyjnej cenie.

 

 

 

 

Wykrywacz metali Rutus

 

2. Wykrywacz Metali Rutus Alter 71

 

Wybrany do naszego zestawienia wykrywacz metali Rutus Alter 71 ma 11-calową cewkę o średnicy 28 cm, którą wyróżnia stabilna praca niezależnie od wielkości czy głębokości celu. Sonda jest wodoodporna, co pozwala na korzystanie ze sprzętu w różnych warunkach. Częstotliwość pracy jest regulowana w zakresie od 4,4 kHz do 18,4 kHz, więc użytkownik może bez trudu dopasować ustawienia modelu w zależności od przedmiotu poszukiwań.

Wykrywacz metali waży ok. 1,7 kg. W komplecie znajduje się osłona na wyświetlacz, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników zewnętrznych. Wyświetlacz jest duży, a co więcej ma funkcję podświetlania, dlatego możliwe jest odczytanie wszystkich ważnych informacji niezależnie od panujących warunków oświetleniowych. 

Urządzenie jest polecane dla wymagających konsumentów mających doświadczenie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Na jego zakup mogą jednak zdecydować się także osoby początkujące, bo mają one do dyspozycji gotowe programy wyszukiwania. Zdaniem użytkowników obsługa sprzętu nie jest trudna, a to jego spory atut.

 

 

 

 

Wykrywacz metali dla początkujących

 

3. Maclean Wykrywacz Metalu Mce969

 

Jeśli chcesz kupić wykrywacz metali dla początkujących, zachęcamy do zapoznania się z opisem Maclean MCE969. To model z 4 trybami pracy: Discrimination – umożliwia rozróżnianie różnych rodzajów metali, All metal – inaczej tryb dynamiczny, pozwala na wyszukiwanie różnych metalowych obiektów, Tone – urządzenie dokonuje dyskryminacji poszczególnych przedmiotów za pomocą niskich lub wysokich tonów i Target – tryb statyczny, używany do dokładnego określenia położenia konkretnego obiektu.

Sprzęt ma eliptyczną cewkę o wymiarach: 26 cm x 13 cm. Jest ona wodoodporna, a tym samym mniej podatna na awarie. Waga urządzenia bez baterii nie przekracza 1 kg. Długość wykrywacza metali można regulować w zakresie od 105 cm do 120 cm. Ułatwieniem podczas pracy jest sygnalizacja poziomu zużycia baterii. 

Wiele osób podziela zdanie, że w tym zakresie cenowym trudno znaleźć równie efektywnie działający sprzęt. Prezentowany wykrywacz metali ma dobrze opisaną konsolę, dlatego jego użytkowanie nie stanowi problemu nawet dla użytkowników po raz pierwszy sięgających po tego typu urządzenie.

 

 

 

 

Wykrywacz metali dla dzieci

 

4. Wykrywacz metali dla dzieci detektor metalu Velleman CS50 

 

Velleman CS50 to dobry i tani wykrywacz metali przeznaczony dla dzieci. To urządzenie typu zabawka, które przyda się podczas rodzinnych spacerów. Z pewnością urozmaici przemierzanie leśnych ścieżek, bo maluch będzie mógł stać się poszukiwaczem ukrytych skarbów. 

Sprzęt jest zasilany baterią 9 V. Cewka szukająca ma średnicę równą 17 cm, a waga całego produktu wynosi tylko 700 g. Warto zwrócić uwagę na to, że wysięgnik jest regulowany, więc z wykrywacza może wygodnie korzystać każde dziecko. W przypadku wykrycia metalowego przedmiotu aktywowany jest sygnał dźwiękowy i wizualny.

Rodzice, którzy zdecydowali się kupić ten wykrywacz metali dla dzieci, twierdzą, że była to dobra decyzja. Jest to prosty sprzęt, który przynosi najmłodszym wiele radości. Zabawka jest wykonana z solidnych materiałów, więc na długo zachowuje ładny wygląd. Ma ona niebieską obudowę i z wyglądu podoba się chłopcom, jak i dziewczynkom.

 

 

 

 

Wykrywacz metali profesjonalny

 

5. Wykrywacz metalu Garrett AT Pro

 

Osoby chcące kupić profesjonalny wykrywacz metali, powinny zainteresować się modelem Garrett AT Pro z cyfrową skalą identyfikacji. Urządzenie ma funkcję IRON AUDIO, która sygnalizuje dyskryminowane obiekty. Ponadto tryb szukania PRO generuje dźwięk o zmiennym natężeniu, co z kolei pozwala użytkownikowi w łatwy sposób określić wielkość i głębokość, na której znajduje się znalezisko.

Częstotliwość pracy wykrywacza metali wynosi 15 kHz. Waga sprzętu jest równa 1,6 kg, a długość wysięgnika można regulować w zakresie od 1,06 m do 1,29 m. Urządzenie jest zasilane 4 bateriami AA i ma wskaźnik ich naładowania. Ze względu na to, że wykrywacz wyróżnia szybki czas reakcji po wykryciu metalu, możliwe jest odseparowanie znajdujących się blisko siebie przedmiotów.

Model ma dobrze przemyślaną konstrukcję. Wodoodporna obudowa chroni wewnętrzny mechanizm do ok. 3 metrów pod wodą, dodatkowo nie jest ona podatna na działanie kurzu. Z tego też powodu opinie o wykrywaczach metali wspomnianego producenta są pozytywne.

 

 

 

 

Ręczny wykrywacz metali

 

6. Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT

 

Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Ma on regulowaną w 3 poziomach czułość, więc można go ustawić w zależności od potrzeb. Jak zapewnia producent, przy użyciu sprzętu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych przedmiotów, co potwierdza też przeprowadzony przez użytkowników test wykrywaczy metali.

Urządzenie jest zasilane baterią 9 V. Wyposażono je w latarkę LED. Przydaje się ona, kiedy warunki oświetleniowe w terenie, po którym się poruszamy, nie są najlepsze. Z boku detektora znajduje się linijka w centymetrach i calach, dzięki której można łatwiej określić, na jakiej głębokości znajduje się znalezisko.

Użytkownicy doceniają to, że wykrywacz metali ma alarm zagubienia, który jest aktywowany po 5 minutach od momentu ostatniego włączenia przycisku. Jeśli upłynie kolejne 5 minut i nie będzie żadnej reakcji, sprzęt zostanie automatycznie wyłączony celem oszczędzania energii. Niewątpliwą zaletą modelu jest także wytrzymała, wodoodporna konstrukcja.

 

 

 

 

Podwodny wykrywacz metali

 

7. Wykrywacz metali Quest Scuba Tector Deteknix

 

Prezentujemy podwodny wykrywacz metali Deteknix Scuba Tector w kolorze czarnym. W zestawie poza sprzętem znajduje się też sprężyna umożliwiająca przymocowanie modelu do paska czy szlufki, a także kabel USB do ładowania i instrukcja obsługi. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą tylko 2 przycisków, więc jego użytkowanie nie powinno być skomplikowane. 

Wykrywacz metali ma częstotliwość pracy 95 kHz. Wymiary cewki to: 13 cm x 10 cm. Długość modelu jest równa 42 cm, a jego waga wynosi 400 g. Urządzenie jest wodoszczelne do 60 metrów, ma solidną obudowę skutecznie chroniącą wewnętrzny mechanizm. W przypadku znalezienia przedmiotu wydaje ono dźwięk, zaczyna wibrować i aktywowane są diody. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup Deteknix Scuba Tector? Odpowiadając na to pytanie, konsumenci skupiają się przede wszystkim na solidności wykonania, łatwej obsłudze i efektywności działania. Wśród atutów modelu wyróżnia się diodę oświetlającą miejsce pracy.

 

 

 

 

Wykrywacz metali i złota

 

8. Wykrywacz metali XP DEUS X35

 

Wykrywacz metali, złota i srebra XP Deus 28-WS4 działa z częstotliwością 4 kHz, 8 kHz, 12 kHz lub 18 kHz. Użytkownik może ustawić tryb statyczny albo dynamiczny. Urządzenie jest zasilane wbudowanymi akumulatorami litowymi. Czas pracy sondy wynosi ok. 15 h, a panelu RC do 27 h. Szybkie ładowanie zajmuje 3 h. 

Średnica cewki jest równa 28 cm (11 cali), a do wykonania tego elementu wykorzystano włókno węglowe. Urządzenie waży 975 g, więc korzystanie z niego i przenoszenie go jest komfortowe. Model ma certyfikat CE potwierdzający spełnianie określonych prawem wymagań i jest objęty 5-letnią gwarancją. 

Bezprzewodowy wykrywacz metali jest wygodny w użytkowaniu, a co najważniejsze, nie ulega awariom. Korzystanie z niego jest proste. Sprzęt powinien spełnić oczekiwania zarówno osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych, na co wskazują zamieszczone w Internecie opinie.

 

 

 

9. Elektroniczne Wykrywacze metali Garrett Ace 150

 

1.Garrett Ace 150Garett Ace 150 to urządzenie, które zasługuje na pierwsze miejsce w naszym rankingu. Jeśli chcesz zabawić się w poszukiwacza skarbów, który będzie zadowolony z efektów swojej pracy, powinieneś przyjrzeć się temu urządzeniu. Jest to bardzo skuteczny wykrywacz metali, które został wyposażony w detektory ACE. W następstwie może zainteresować nawet bardziej doświadczonych użytkowników.

Specjalne technologie zastosowane w urządzeniu sprawiają, że można go używać na zróżnicowanym terenie. Ten wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać przez wiele godzin, bez obawy, że zacznie nas boleć ręka. Jest to detektor o bardzo ergonomicznych kształcie, co znacznie ułatwia pracę.

Został wyposażony w regulowany uchwyt, który zapewnia wygodę użytkowania. Posiada kilka trybów pracy. O każdym znalezisku zostaniemy dźwiękowo powiadomieni. Urządzenie wykorzystuje wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy między innymi kontrolkę stanu baterii, identyfikację znalezionego obiektu oraz głębokość monety.

Zgodnie z opiniami wielu użytkowników jest to najlepszy wykrywacz metali. Podkreśla się, że jest bardzo wygodny i sprawdzi się przy każdej pogodzie. Wysoko oceniana jest także jego wytrzymałość.

Poszukiwanie skarbów to bardzo popularna zabawa, która gwarantuje ciekawe spędzenie czasu na łonie natury. Jednak przed wyruszeniem na wyprawę należy zaopatrzyć się w wykrywacz metali. Dzięki niemu będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów. Najlepszy wykrywacz metali w 2023 roku to Garett Ace 150. Sprzęt ten zyskał wiele pozytywnych ocen konsumentów.

 

Zalety

Budowa: Jest to wyjątkowo solidny przyrząd, który może być używany na bardzo zróżnicowanym terenie. Ma bardzo dobrą obudowę odporną na uszkodzenia.

Waga: Prezentowany wykrywacz jest bardzo lekki. Dzięki temu możemy go używać nawet przez kilkanaście godzin, bez obaw, że zaczną nas boleć ręce.

Prosta obsługa: Mimo wielu funkcji, urządzenie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu mogą z niego korzystać nie tylko dorośli.

System powiadomień: Dzięki wbudowanemu systemowi powiadomień, urządzenie od razu informuje nas o każdym znalezisku. Wykorzystuje do tego wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się też inne informacje, takie jak: poziom stanu baterii, głębokość oraz identyfikacja znaleziska.

 

Wady

Cena: Nie jest to produkt przewidziany na każdą kieszeń. Z powodu swojej wysokiej jakości wykonania, jego cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

10. Elektroniczne Wykrywacze Pawlo GC-1032

 

2.Pawlo GC-1032Kolejny wykrywacz metali to świetna propozycja dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Ogromnym atutem urządzenia Pawlo jest jego niewygórowana cena. Jeśli jeszcze nie wiesz czy tak właśnie chcesz spędzać swój wolny czas, nie warto od razu inwestować dużych pieniędzy w urządzenie, które później może leżeć na dnie szafy.

Producent tego urządzenia zapewnia, że wykrywacz metali pomoże nam w znalezieniu takich przedmiotów jak monety, złoto, srebro, biżuterię a także relikty. Jest dostosowany do pracy na prawie każdym rodzaju powierzchni. Produkt został wyposażony w funkcję dyskryminacji, która pozwoli na ignorowanie innych bezwartościowych metali. Wykrywacz został wyposażony w wyświetlacz LCD, który jest cennym nośnikiem informacji.

Pokazuje m.in. prawdopodobny rodzaj wykrytego metalu, głębokość zakopanego obiektu a także zakres dyskryminacji i wycinania. Urządzenie pokazuje także poziom naładowania baterii. Jest to bardzo dobry i tani wykrywacz metali. Polecany w szczególności dla amatorów. Podkreśla się, że to jest solidne urządzenie. Celnie wskazuje położenie metalowych przedmiotów.

Następnym produktem w naszym rankingu jest urządzenie firmy Pawlo – model GC-1032, które stanowi świetną propozycję dla początkujących.

 

Zalety

Idealny dla początkujących: Ze względu na prostotę wykonania oraz bardzo intuicyjny system obsługi, będzie to idealne urządzenie dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Łatwo ustawisz parametry poszukiwań.

Rozpoznawanie metali: Producent urządzenia zapewnia, że prezentowany wykrywacz metali posiada opcję rozpoznawania znalezionych przedmiotów. W jego bazie znajdują się: monety, złoto, srebro, biżuteria i relikty. Co więcej, w panelu sterowania można ustawić swoje kryteria i tym samym wyeliminować z szukania niechciane metale.

Precyzja: Urządzenie jest wyjątkowo precyzyjne. Z dość dużą dokładnością wskazuje miejsce znajdowania się przedmiotu, a to ogranicza obszar wykonywania wykopów.

Cena: Jest to dobry wykrywacz metali do 400 zł, który stanowi jedną z najtańszych i tak skutecznych propozycji dostępnych na polskim rynku.

 

Wady

Słaba bateria: Konsumenci zauważają, że urządzenie z naładowanymi bateriami wytrzymuje stosunkowo krótko, dlatego dobrą alternatywą może się okazać zakup akumulatorków i zamienienie źródła zasilania.

 

 

 

 

11. Rutus Wykrywacz Metalu Proxima Ver. 5.0

 

3.Rutus Wykrywacz Metalu Proxima Ver. 5.0Następne proponowane przez nas urządzenie to produkt z wyższej półki cenowej. Został wyprodukowany przez polską firmę Rutus. Jest to urządzenie, które posiada regulację częstotliwości w 15 skokach. Jego ogromnym atutem jest duży i czytelny wyświetlacz. Jest on podświetlany, więc z urządzenia możemy korzystać nawet nocą. Wykrywacz jest składany i można go rozebrać na trzy części.

Dzięki temu nie będzie zajmował wiele miejsca w mieszkaniu. Praca tego modelu zasilana jest sześcioma bateriami typu AA. Posiada trzy podstawowe typy pracy: dynamiczny, statyczny a także all metal. Wykrywacz dysponuje także innymi użytecznymi funkcjami m.in. autmatycznym strojeniem do gruntu z podaniem jego parametrów a także możliwością reakcji na kamienie magnetyczne.

Producent dał nam możliwość autonomicznego ułożenia własnego programu dźwięków co powoduje, że urządzenie możemy spersonalizować. Opinie o wykrywaczach metali marki Rutus są pozytywne. Model ten jest bardzo czuły. Na plus oceniania się możliwość wyboru zakresu częstotliwości.

Kolejne urządzenie to produkt z nieco wyższej półki cenowej – model Ver. 5.0. Producentem tego wykrywacza metalu jest znana polska firma Rutus Proxima.

 

Zalety

Efektywność: Urządzenie działa niezwykle precyzyjnie i jest bardzo czułe. Dzięki 15 skokom częstotliwości, bez problemu znajduje poszukiwane metale.

Tryby pracy: Co więcej, tryby pracy sprzętu są dopasowane do rodzaju gruntu, co zwiększa jego efektywność. Interesującą opcją jest możliwość spersonalizowania sprzętu i pominięcia niechcianego rodzaju metalu.

Wyświetlacz: Urządzenie posiada duży wyświetlacz, dzięki któremu korzystanie z przyrządu jest znacznie prostsze. Co istotne, jest on podświetlany, więc z wykrywacza możemy korzystać nawet nocą.

Cena: Ten dobry i tani wykrywacz metalu jest jedną z najtańszych pozycji w naszym rankingu.

 

Wady

Design: Jest to przyrząd o dość standardowym i tradycyjnym wyglądzie przez co, pod tym względem nie wyróżnia się na tle innych sprzętów.

Waga: Łączna waga całego sprzętu to ponad 2 kg, przez co może być on zbyt ciężki dla dzieci. Do podanej wagi należy doliczyć ciężar sześciu baterii AA.

 

 

 

 

12. Elektroniczne Wykrywacze Teknetics Delta 4000

 

5.Teknetics Delta 4000Ostatni prezentowany wykrywacz bardzo dobrze spełnia swoją rolą. Został wyprodukowany przez amerykańską firmę, która ma spore doświadczenie w produkcji tego typu sprzętu. Przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych poszukiwaczy. Dysponuje aż ośmiozakresową dyskryminacją.

Urządzenie jest zasilane tylko jedną baterią. Co więcej producent daje możliwość zasilania urządzenia przez akumulator 9V. Czas pracy na akumulatorze to od 8 do 12 godzin, natomiast czas pracy na baterii waha się między 20 a 25 godzinami. Wyświetlacz urządzenia identyfikuje znalezisko i pozwala bardzo dokładnie oszacować jego przewodność.

O głębokości obiektu urządzenie informuje nas poprzez zwiększający się lub zanikający sygnał dźwiękowy. Urządzenie zostało wyposażone w użyteczną funkcję Pin Point w trybie statycznym. Wykrywacz jest bardzo lekki gdyż waży nieco ponad kilogram (1,1 kg).

Producent zapewnia, że urządzenie znakomicie sobie poradzi z wykryciem monety na poziomie do około 30 centymetrów. Urządzenie oceniane jest na plus. Jedyna jego wada to dość wygórowana cena.

Ostatnim urządzeniem jest wykrywacz metali firmy Teknetics Delta. Jest to produkt amerykańskiej firmy z wieloletnim doświadczeniem.

 

Zalety

Efektywność: Urządzenie jest niezwykle precyzyjne w działaniu. Bez problemu wykryje przedmiot na poziomie około 30 centymetrów. Ponadto wyszukiwarka do metali posiada funkcję Pin Pont, która dodatkowo wspiera jej czułość.

Czas pracy: Urządzenie wyposażone jest w bardzo efektywny akumulator, który pozwala na ciągłą i nieprzerwaną pracę od 8 do 12 godzin. Z kolei w pełni naładowane baterie pozwalają na pracę przez 20 lub nawet 25 godzin.

Waga: Wykrywacz jest stosunkowo lekki. Łączna waga produktu to jedynie 1,1 kilograma, dzięki czemu jest idealny do wielogodzinnej pracy.

 

Wady

Cena: Jest to jeden z droższych produktów w naszym rankingu.

Zaawansowane użycie: Produkt skierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają doświadczenie w pracy z takimi sprzętami. Dla osób początkujących może wydawać się trudny w obsłudze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wykrywacz metali kupić?

 

Informacje na temat tego, jaki jest najlepszy wykrywacz metali, są poszukiwane nie tylko przez osoby początkujące, ale też bardziej doświadczone. Niezależnie od stopnia zaawansowania, polecamy Ci lekturę naszego poradnika, w którym w prosty sposób wyjaśniamy, jak kupić dobry sprzęt. Na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę? Jak powinien działać dobry wykrywacz metali?

Statyczny i dynamiczny tryb pracy

Wykrywacz metali może działać w różnych trybach pracy, a najbardziej popularny jest statyczny i dynamiczny. Pierwszy z wymienionych polega na tym, że urządzenie reaguje na metalowy przedmiot znajdujący się blisko sondy, generując dźwięk ciągły. Kiedy nie wykrywa żadnego obiektu, pozostaje cicho. Wynika z tego, że sygnał dźwiękowy jest aktywowany tylko wtedy, kiedy w pobliżu wykrywacza znajduje się metalowy przedmiot. W tym trybie dochodzi do modulacji sygnału fonicznego, czyli zmiany natężenia dźwięku, więc osoba mająca większe doświadczenie w wykrywaniu jest w stanie określić pewne cechy zakopanego pod ziemią metalu. 

W trybie dynamicznym sprzęt działa w ten sposób, że w momencie zbliżania się do obiektu, natężenie dźwięku staje się większe. Różnica polega na tym, że w przypadku zatrzymania sprzętu, niczego nie słychać (mimo że przedmiot nadal znajduje się w zasięgu działania modelu). Aby urządzenie było aktywne, musi być w ciągłym ruchu. 

Często zdarza się, że dostępne w sklepach wykrywacze metali mają te dwa tryby pracy, więc możemy wybierać, w jaki sposób chcemy pracować. To pozwala łatwiej dostosować nam parametry sprzętu, w zależności od terenu, po którym się poruszamy. Warto dodać też, że niektóre z urządzeń mają stałą częstotliwość pracy, często jednak ta wartość również podlega regulacji.

 

Dyskryminacja

Przydatnym trybem jest dyskryminacja, która polega na tym, że urządzenie pomija określone przedmioty, niemające wartości np. metale kolorowe, żelazne akcesoria. W efekcie osoba poszukująca czegoś wyjątkowego nie traci czasu na odkopywanie przedmiotu, którego nie chce. Ten tryb jest doceniany zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. 

 

Cewka

Jednym z elementów wykrywacza metali jest cewka. Im jest ona większa, tym większy obszar obejmuje swoim działaniem. Zazwyczaj ma ona ok. 11 cali, czasem więcej lub mniej. Dobrze, jeśli cewka jest wodoodporna, bo to zwiększa jej wytrzymałość. W rezultacie istnieje mniejsze ryzyko jej uszkodzenia. Czasami zdarza się, że w danym wykrywaczu metali jest możliwość wymiany cewki, częściej jednak jest to element stały.

 

Waga i komfort użytkowania

Użytkownicy zgadzają się z tym, że aby móc uznać dany model za najlepszy wykrywacz metali, musi on nie tylko efektywnie działać, ale też być wygodnym w użytkowaniu. Stąd też tak duże znaczenie ma m.in. waga sprzętu. Dobrze, jeśli nie przekracza ona 2 kg. Należy pamiętać, że wyprawy w teren często zajmują bardzo dużo czasu, a dźwiganie ciężkiego urządzenia mogłoby odebrać przyjemność ze znajdowania cennych przedmiotów. Warto zwracać też uwagę, czy model ma podłokietniki, na których można wygodnie ułożyć ręce, tak aby prowadzenie sondy było wygodniejsze. Do produkcji podłokietników najczęściej wykorzystywany jest plastik albo aluminium. Kolejnym ważnym elementem jest wysięgnik, który powinien być na tyle wytrzymały, aby bez trudu utrzymać całe urządzenie. Dodatkowo ważna jest możliwość regulacji długości. Jeśli wysięgnik można wydłużać i skracać, łatwiej dopasować go do swoich potrzeb, przenosić czy transportować.

 

Zasilanie

Kwestią, na której należy się skupić, jest zasilanie sprzętu. Każda osoba poszukująca chce mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się podczas długich wypraw. Wykrywacze metali są zasilane bateriami lub akumulatorkami. Warto upewnić się, czy stanowią one część zestawu, a jeśli nie, to od razu je dokupić. Czasami zdarza się, że model ma wskaźnik naładowania, więc użytkownikowi łatwiej określić, kiedy baterie będą wymagały wymiany, albo akumulator ponownego ładowania. Niekiedy wykrywacze metali mają ciekawe rozwiązania, takie jak na przykład automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności. Dzięki takiej funkcji można oszczędzać energię. 

Wykrywacz metali dla dzieci – czy warto kupić?

Na rynku dostępne są też wykrywacze metali dla dzieci i wielu rodziców zastanawia się, czy warto inwestować w taki sprzęt. Z pewnością nie jest to profesjonalny model pozwalający odkryć każdy zakopany pod ziemią skarb, ale dostarcza maluchowi sporo rozrywki. Wykrywacze metali dla dzieci są łatwe w obsłudze i lekkie (ich waga oscyluje w granicy 0,5 kg – 1 kg). Zakup takiej zabawki to dobry sposób na urozmaicenie rodzinnych spacerów i zachęcenie pociechy do spędzania więcej czasu na zewnątrz.

 

Wykrywacze metali w dobrych cenach

Zastanawiając się nad tym, jaki wykrywacz metali wybrać, nie można sugerować się jedynie ceną, choć trzeba przyznać, że często ma ona bardzo duże znaczenie. Za sprzęt dla profesjonalisty trzeba zapłacić ok. 2000 złotych, a nawet więcej. Modele ręczne kosztują kilkaset złotych. Osoba bez doświadczenia, która chce sprawdzić, czy tego typu aktywność jest dla niej, musi być przygotowana na wydatek od 400 zł wzwyż.

 

 

FAQ

 

P1: Wykrywacz metali – prawo 2018

1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Od tego momentu prowadzenie poszukiwań zabytków ukrytych lub porzuconych, także przy użyciu technicznych i elektronicznych sprzętów, podlega karze, jeżeli nie mamy na to pozwolenia konserwatora zabytków. Co grozi nam za nielegalne poszukiwania z użyciem wykrywacza metali? Może to być ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2, ewentualnie grzywna. Wciąż trwają pracę nad przepisami prawa, aby nielegalni poszukiwacze skarbów zniechęcili się do tego typu rozrywek. Wnioskują o to w szczególności archeolodzy, gdyż ich zdaniem poszukiwania zabytków bez pozwolenia mogą przyczynić się do ich zniszczenia.


P2: Pozwolenie na wykrywacz metali – jak je zdobyć?

Pierwszym krokiem do tego, aby móc wybrać się na legalne poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali, jest przygotowanie planu poszukiwań. Musi on wyjaśniać, co chcemy znaleźć, gdzie i dlaczego zamierzamy tego szukać oraz czy mamy odpowiednią w tym celu wiedzę. Musimy też odnaleźć właściciela terenu wytypowanego do poszukiwań i uzyskać od niego zgodę na takie działania (może to być np. konkretna jednostka Lasów Państwowych). Koniecznością jest też nawiązanie współpracy z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy oraz opracuje znalezione przedmioty, traktowane jako zabytki archeologiczne. Potem możemy już wypełnić wniosek o pozwolenie na poszukiwania z wykrywaczem metali. Uwzględnia się w nim m.in.: teren i termin przeprowadzania działań, imię i nazwisko osoby poszukującej, a także uzasadnienie wniosku.

 

P3: Ile kosztuje wykrywacz metali?

Wykrywacze metali możemy podzielić na modele dla osób początkujących (także dzieci) oraz profesjonalistów. Te zaliczane do pierwszej grupy nie kosztują dużo, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Zabawkowe urządzenia kosztują średnio ok. 100 zł, więc może to być ciekawy i oryginalny prezent dla pociechy na urodziny czy z okazji świąt. Z kolei za wykrywacze metali przeznaczone dla dorosłych trzeba zapłacić nieco więcej, przeważnie ponad 400 zł. Nie dotyczy to modeli dla profesjonalistów, które są solidniejsze i wykorzystują nowoczesne technologie. Ich zakup to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

 

P4: Jak ustawić wykrywacz metali?

Przed użyciem wykrywacza metali musimy ustawić pod odpowiednim kątem cewkę szukającą, w tym celu należy poluzować znajdujące się na jej końcu pokrętło (cewka ma być ustawiona równolegle do podłoża). Potem trzeba wydłużyć lub skrócić wysięgnik, aby wygodnie przemieszczać się ze sprzętem. Po włożeniu baterii możemy już włączyć urządzenie. Konieczne jest wyregulowanie poziomu głośności dźwięków, aby wyraźnie słyszeć alarm o wykryciu metalowego przedmiotu. Funkcja Tune daje możliwość precyzyjnego wyregulowania układu elektronicznego odbiornika i nadajnika. Aby określić różnicę między rodzajami metali żelaznych i nieżelaznych, należy odpowiednio ustawić opcję Dyskryminacji. Im wyższy jest jej poziom, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia bezużytecznych przedmiotów, takich jak zawleczki od aluminiowych puszek.


P5: Jak działa wykrywacz metali?

Wykrywacz metali jest wyposażony w cewkę. W niej wytwarza się pole elektromagnetyczne, które później przenika do gruntu. Jeśli natrafi ono na metalowe przedmioty, wtedy te ulegną wzbudzeniu i wytworzą własne pole, które wykryje cewka i poinformuje nas o tym poprzez sygnał dźwiękowy. Nie da się jednoznacznie określić, jak głęboko zakopane skarby możemy odnaleźć przy pomocy wykrywacza. To w dużej mierze uzależnione jest od mineralizacji gruntu (im jest on słabiej zmineralizowany, tym głębiej zakopane przedmioty można odkrywać), rozmiaru, kształtu, orientacji oraz materiału wykonania obiektu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Najważniejsze zalety:

Ten wykrywacz metali może być używany w trudnych warunkach, a mimo to nie ulegnie awarii. Wynika to z tego, że został on wyposażony w wodoodporną cewkę w rozmiarze 11 cali. Sprzęt nie jest trudny w obsłudze, dlatego nawet osoby początkujące są zadowolone z zakupu. Ma on kilka trybów pracy do wyboru.

 

Najważniejsze wady:

Obok wyświetlacza znajdują się przyciski, które służą do obsługi urządzenia. Jak wykazał test Rutus Alter 71, niektóre z nich czasami się zacinają i trzeba je bardzo mocno wcisnąć, aby wybrać konkretną opcję. Może to mieć negatywny wpływ na wygodę użytkowania sprzętu.

 

Werdykt: 9.7/10

Urządzenie nie jest idealne, jednak przypadło do gustu wielu poszukiwaczom zakopanych w ziemi skarbów. Z jego pomocą można znaleźć m.in. monety, biżuterię, metalowe elementy ubioru wojskowego i wiele podobnych przedmiotów. Wyświetlacz jest duży i czytelny, dlatego możemy z łatwością odczytać z niego informacje zarówno w pochmurny, jak i słoneczny dzień.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

7 fabrycznie wgranych programów

Wykrywacz ma 7 fabrycznie wgranych programów pracy, czyli: podstawowy, monety, bardzo głęboko, głęboko, duże srebro, szybko oraz bardzo szybko. Dzięki niemu możemy odnaleźć wartościowe przedmioty, nawet jeśli nie znajdują się tuż na powierzchni ziemi lub nie mamy zbyt dużo czasu na poszukiwania. Sposób, w jaki działa sprzęt bez trudu dopasujemy do swoich potrzeb, zajmie to nie więcej niż kilka minut. Ciekawe jest to, że każdy program fabryczny możemy dowolnie modyfikować i poprawiać, wszystkie zmiany są zapamiętywane przez wykrywacz. Jeśli okaże się, że sprzęt nie działa tak skutecznie, jak powinien, w każdej chwili możemy zresetować własne ustawienia i przywrócić te ustalone przez producenta.


Akcesoria w zestawie

Cena Rutus Alter 71 nie jest zbyt wysoka, a co więcej urządzenie jest wytrzymałe. Poza tym dołączono do niego kilka użytecznych akcesoriów. Użytkownikom przypadła do gustu przede wszystkim zintegrowana osłona sondy i osobna osłona na wyświetlacz, która chroni go przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Razem z wykrywaczem dostajemy też przetłumaczoną na język polski instrukcję, która bez wątpienia rozwieje wszystkie wątpliwości na temat jego działania. Nie można nie wspomnieć o tym, że do kompletu dołączono również torbę, do której możemy schować swoje znaleziska. Pozwala ona na wygodne przenoszenie wykopanych przedmiotów i uniknięcie ich zniszczenia (co może się zdarzyć, jeśli postanowimy np. włożyć je do kieszeni).

 

Głośny sygnał

Kiedy wykrywacz odbierze fale emitowane przez zakopany w ziemi obiekt, informuje o tym poprzez głośny sygnał dźwiękowy. Nawet jeśli zrezygnujemy z poszukiwania skarbów w słuchawkach, na pewno go usłyszymy. Urządzenie daje możliwość regulacji poziomu sygnału wiodącego, jak również jego tonu oraz czułości. W razie potrzeby możemy skorzystać z funkcji Wzmocnienie audio. Nie ma więc ryzyka, że generowane przez sprzęt dźwięki okażą się zbyt drażniące i będą przeszkadzać znajdującym się w pobliżu osobom. Ciekawe jest to, że możemy też regulować poziom jasności wyświetlacza, a nawet częstotliwość pracy wykrywacza (w zakresie od 4,4 do 18,4 kHz, w skokach co 0,2 kHz). Przeanalizowane opinie o Rutus Alter 71 dowodzą, że zmiana ustawień dotyczących sygnału nie jest trudna.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest polecane mniej, jak i bardziej doświadczonym poszukiwaczom. Długość rękojeści można samemu regulować i dobrze dopasować do swojego wzrostu. To oznacza, że podczas przeszukiwania terenu nie trzeba mocno pochylać się nad ziemią. Analizując opinie o Garrett Ace 250 można wywnioskować, że sprzęt jest lekki i utrzymanie go w dłoniach przez dłuższy czas nie stanowi problemu.

 

Najważniejsze wady:

Sprzęt jest wyposażony w stosunkowo niewielki wyświetlacz z przyciskami. Z tego powodu szybkie odczytanie pokazywanych na nim informacji nie jest proste. Przeszkadza to w szczególności osobom, które nie używały wcześniej wykrywacza metali i nie mają w tym doświadczenia.

 

Werdykt: 9.8/10

Wykrywacz metali Garett jest wytrzymały, a tym samym dobrze przystosowany do częstego użytku. Waży on 1,2 kg. Długość jego rączki można regulować w zakresie od 105 do 127,5 cm. Urządzenie jest zasilane czterema bateriami AA. Jego częstotliwość pracy jest równa 6,5 kHz. Z pomocą sprzętu można znaleźć wiele ciekawych obiektów, a jak dodają poszukiwacze, cena Garrett Ace 250 jest atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

6 trybów pracy

Sprzęt daje możliwość wyboru jednego z sześciu dostępnych trybów pracy, są to: wszystkie metale, biżuteria, monety, kolor, namierzanie (pinpoint) oraz tryb własny. Z pewnością jego działanie uda nam się dopasować do indywidualnych potrzeb. To oznacza, że możemy ustawić wykrywacz tak, aby umożliwił poszukiwania tylko wybranych przedmiotów. Tym samym nie będziemy tracić czasu na odkopywanie zawleczek z aluminiowych puszek, metalowych kapsli czy innych, bezwartościowych rzeczy.

 


Regulacja czułości

To, co wyróżnia urządzenie, to 8-stopniowa regulacja czułości. Ma ono również funkcję dyskryminacji metali żelaznych, w efekcie czego cewka nie będzie reagować na zakopane w ziemi odpady, przykładowo puszki. Co więcej, wykrywacz pokazuje, na jakiej głębokości mniej więcej znajduje się znaleziony obiekt: 5 cm, 10 cm, 15 cm lub 20 cm i głębiej.

 

Komfort poszukiwań

Wykrywacz nie jest ciężki, dlatego możemy precyzyjnie przesuwać cewkę wzdłuż gruntu, nie pomijając przy tym żadnego obszaru. To daje nam pewność, że starannie przeszukujemy teren i nic nie umknie naszej uwadze. Test Garrett Ace 250 pokazał, że urządzenie można bez przeszkód wykorzystać do poszukiwań pod wodą. Cewka została w odpowiedni sposób zabezpieczona przed działaniem wilgoci, dlatego sprzęt nie powinien ulec awarii. Należy dodać, że na wyświetlaczu pojawiają się wszystkie istotne informacje, w tym: wybrany tryb pracy, ustawiona czułość, głębokość, na jakiej znajduje się przedmiot oraz poziom naładowania baterii. Wykrywacz został dodatkowo wyposażony w podłokietnik ze stopkami, a uchwyt pokryto miękką pianką.

 

Nie tylko dla profesjonalistów

Mimo kilku ciekawych funkcji urządzenie nadaje się nie tylko dla profesjonalistów, ale i osób początkujących. Jego obsługa nie jest trudna, jest ono gotowe do użycia zaraz po włączeniu. Wszystkie przyciski przy wyświetlaczu są dobrze opisane, dlatego zmiana czułości, poziomu dyskryminacji czy trybu pracy nie jest problemem. Nie należy się bać, że po kilkudziesięciu minutach konieczne będzie zakończenie poszukiwań. Średnio baterie AA wystarczają na 20, a nawet 25 godzin pracy, więc wykrywacz działa niezawodnie przez długi czas.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Kupiłeś wykrywacz metali, ale nie masz pewności, czy uda Ci się z jego pomocą znaleźć ciekawe przedmioty? Dla osób, takich jak Ty zebraliśmy kilka porad, które znacząco ułatwią korzystanie z urządzenia. Nie jest to tak trudne, jak może się początkowo wydawać, ale trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach.

 

Przestrzeganie kodeksu poszukiwacza

Żeby wybrać się na poszukiwania skarbów musisz przede wszystkim kupić odpowiedni wykrywacz metali. Opinie publikowane na temat poszczególnych sprzętów znacząco ułatwiają podjęcie decyzji. Kiedy już będziesz miał swoje urządzenie musisz zapoznać się z tzw. kodeksem poszukiwacza. To zbiór zasad, których powinny przestrzegać osoby wybierające się z wykrywaczem w teren. Najważniejsze jest to, aby omijać stanowiska archeologiczne, gdzie prace poszukiwawcze są prowadzone przez specjalistów mających niezbędną wiedzę na ten temat. Powinieneś również trzymać się z daleka od miejsc, gdzie znajdują się obiekty o znaczącej wartości historycznej. Jako poszukiwacz nie możesz utrudniać pracy profesjonalistom.

Każda osoba używająca wykrywacza metalu musi też pamiętać, aby w miejscu prowadzenia poszukiwań zachować porządek. Nie możesz zostawiać po sobie dużych wykopów ani śmieci. Jeżeli znajdziesz przedmioty, które nie mają żadnej wartości (przykładowo puszki, folię aluminiową, kapsle itp.), powinieneś zabrać je ze sobą i wyrzucić do śmietnika.

Zapoznanie się z terenem

Jeśli wytypowałeś już teren, który przeszukasz przy użyciu wykrywacza metali, powinieneś zapoznać się z jego historią. Dzięki temu dowiesz się, co możesz znaleźć i czy na pewno jest to dobre miejsce do prowadzenia poszukiwań. Przyda Ci się nie tylko aktualna mapa terenu, ale również te starsze, przykładowo sprzed kilkudziesięciu lat. Jak podkreślają doświadczeni poszukiwacze, dobre przygotowanie jest podstawą do tego, aby znaleźć cenne przedmioty. Brak wiedzy historycznej i geograficznej na temat danego miejsca sprawia, że możesz ominąć skarby.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie cennych przedmiotów, zapytaj osoby mieszkające w okolicy o ciekawe ich zdaniem miejsca, które warto przeszukać przy pomocy wykrywacza metalu. Ponieważ takie poszukiwania zwykle prowadzi się na terenach wiejskich, nie powinieneś ukrywać się przed osobami, które zwrócą na Ciebie uwagę. Wyjaśnij im, dlaczego pojawiłeś się w ich okolicach i co Cię interesuje. Pamiętaj również o tym, aby nie straszyć zwierząt, nie zostawiać otwartych zagród i nie niszczyć pól uprawnych.

 

Odpowiednie posługiwanie się urządzeniem

To, w jaki sposób należy używać wykrywacza metali jest dokładnie wyjaśnione w instrukcji, która została do niego dołączona. Powinieneś się z nią zapoznać, aby wiedzieć, jak dostosować parametry pracy sprzętu do swoich potrzeb i uniknąć ciągłego wyszukiwania śmieci. Sondę trzeba prowadzić równolegle do gruntu, staraj się trzymać ją jak najniżej (chociaż to w dużej mierze zależy od tego, co rośnie na przeczesywanym terenie). Podczas poszukiwań trzeba zachować cierpliwość i precyzyjnie przesuwać głowicę urządzenia przy gruncie. Musisz pamiętać, że lepiej wykrywane są te przedmioty, które znajdują się w ziemi od długiego czasu. Niedoświadczonym osobom trudno jest rozpoznawać na podstawie sygnału, co wykrył sprzęt, więc może się zdarzyć, że wykopiesz głównie aluminiowe puszki, druty itp. Jednak nie powinieneś się tym zrażać.

 

Zachowanie ostrożności

Nierzadko zdarza się, że wyjście w teren z wykrywaczem metali kończy się znalezieniem amunicji z czasów I lub II wojny światowej. W takiej sytuacji nie powinieneś dotykać ani tym bardziej podnosić znaleziska. To, co musisz zrobić to zaznaczyć miejsce palikami lub taśmą (zależnie od tego, co masz przy sobie) i zawiadomić odpowiednie służby, czyli policję. Planując poszukiwania staraj się omijać te miejsca, gdzie dawniej prowadzono intensywne działania wojenne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ziemi pozostało wiele nabojów, granatów i innej amunicji.

W trakcie poszukiwań możesz też trafić na znaleziska archeologiczne. Nie powinieneś zabierać ich ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi rodzinie czy znajomym. Koniecznością jest skontaktowanie się z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Możesz też powiadomić o swoim znalezisku najbliższe muzeum etnograficzne czy archeologiczne.

Niezbędne wyposażenie

Co prawda do poszukiwania cennych, zakopanych w ziemi przedmiotów potrzebny jest przede wszystkim wykrywacz metali, ale na wielogodzinne przeczesywanie terenu powinieneś zabrać też ze sobą kilka innych rzeczy. Doświadczone osoby radzą, aby zamiast zwykłych sportowych butów założyć obuwie turystyczne lub wojskowe z mocną podeszwą i wysoką cholewką. Nie zapomnij też o ciepłej kurtce i termosie z kawą lub herbatą, to pomoże Ci się rozgrzać. Do kopania dołków niezbędna jest saperka, a do wyjmowania znalezionych przedmiotów grube rękawice zapobiegające przypadkowemu skaleczeniu i rozwojowi tężca. W Twoim plecaku powinny też znaleźć się mapy, latarka, kompas i niewielka apteczka. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Możesz też zaangażować do pomocy kogoś bliskiego, zwłaszcza jeśli planujesz poszukiwania w trudniejszym terenie. Będziesz mógł wtedy poczuć się pewniej.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest wytrzymałe. Wyposażono je w wodoodporną cewkę, a dodatkowo odpowiednio zabezpieczono przed przenikaniem kurzu do środka. To profesjonalny wykrywacz metali, który można szybko przygotować do użytku. Dobór odpowiednich ustawień nie jest kłopotliwy. Wykrywacz ma duży wyświetlacz LCD, z którego możemy odczytać m.in. typ znalezionego obiektu oraz prawdopodobną głębokość, na jakiej się znajduje.

 

Najważniejsze wady:

Po tym, jak został przeprowadzony test Garrett AT Pro okazało się, że jedną z istotniejszych wad modelu jest brak podświetlenia wyświetlacza. Z tego powodu używanie sprzętu po zapadnięciu zmroku może być mniej komfortowe.

 

Werdykt: 9.3/10

Wykrywacz można zanurzyć w wodzie na głębokość do 3 metrów bez ryzyka poważnej awarii. Z pewnością nie zepsuje się on również po uderzeniu w drzewo czy upadek na ziemię z niewielkiej wysokości. To solidny sprzęt odpowiedni dla doświadczonego poszukiwacza. Jest on zasilany 4 bateriami AA, możemy je wymienić na przystosowane do wielokrotnego ładowania akumulatorki.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Słuchawki Garett Master Sound

Poza bateriami i instrukcją, w zestawie razem z wykrywaczem dostajemy nauszne słuchawki Garrett Master Sound. To sprzęt z dwoma indywidualnymi regulatorami głośności na każdej muszli. Słuchawki obito skóropodobnym materiałem (podobnie jak nauszniki), w efekcie czego estetycznie wyglądają, a w dodatku można je nosić przez kilka godzin bez przerwy nie odczuwając przy tym dyskomfortu. Mają one wzmocniony, spiralny przewód, który rozciąga się na długość do 250 cm. Impedancja sprzętu jest równa 8 Ohmów, a pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 30 do 18 000 Hz. Mimo że w zestawie są słuchawki, cena Garrett AT Pro jest stosunkowo niska.

 

Przydatne funkcje

Urządzenie ma kilka funkcji, które z pewnością docenią profesjonalni poszukiwacze. Jedną z nich jest IRON AUDIO pozwalające na sygnalizowanie dyskryminowanych obiektów. Do wyboru mamy 6 trybów pracy, a także tryb namierzania pinpoint umożliwiający precyzyjne zlokalizowanie zakopanych w ziemi przedmiotów. Możemy też samodzielnie regulować czułość i zasięg. Doświadczeni użytkownicy przekonują, że nie trzeba nawet patrzeć na wyświetlacz, aby sprawdzić, jak duży obiekt został namierzony. Zwykle wystarczy wsłuchanie się w sygnał dźwiękowy. To bardzo wygodne, bo nie trzeba długo się zastanawiać, czy warto wykopać zlokalizowany przedmiot.

 

Łatwy transport

Wykrywacz nie jest ciężki, a osoby publikujące opinie o Garrett AT Pro to potwierdzają. Przenoszenie go z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. Wpływa na to także 3-elementowa konstrukcja. Po złożeniu sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w aucie, można go swobodnie przechowywać w szafie czy specjalnym schowku. Co ważne, urządzenie gwarantuje też w pełni komfortowe poszukiwanie cennych przedmiotów. Ma ono bardzo wygodny uchwyt, a długość drążka można dopasować do swojego wzrostu. W komplecie otrzymujemy poręczną torbę, do której można schować znaleziska i bezpiecznie je przenosić.

 

Intuicyjna obsługa

Obsługa wykrywacza jest intuicyjna, dobór odpowiednich ustawień zajmuje maksymalnie kilka minut. Możemy zdecydować się na opcję automatycznego lub manualnego strojenia do gruntu, zależnie od potrzeb. Poza tym na wyświetlaczu pokazują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące nie tylko głębokości zalegania przedmiotów czy poziomu dyskryminacji, ale i poziomu naładowania baterii. 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

Jeśli szukasz wykrywacza metali, który spełni Twoje oczekiwania, przejdź do naszego rankingu. Prezentujemy w nim dokładne opisy modeli cieszących się popularnością wśród konsumentów. Wybrane przez nas sprzęty zyskały wiele pozytywnych ocen Internautów, co daje pewność, że są solidnie wykonane i dobrze spełniają swoje zadanie. Rutus Proxima v.5.0 to wykrywacz do metali, który znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Produkt wyróżnia łatwy system obsługi, dzięki czemu urządzenie spełnia oczekiwania nie tylko zaawansowanych, ale także początkujących użytkowników. Wykrywacz ma dobrze wyprofilowaną rączkę, dzięki której utrzymanie go w dłoni jest nie tylko proste, ale też wygodne. W związku z tym możemy korzystać ze sprzętu nawet przez wiele godzin. Użytkownik ma do wyboru kilka ustawień. Najważniejsze informacje wyświetlane są na ekranie. Jeśli jednak szukasz czegoś innego, poznaj opisy pozostałych modeli. Na drugim miejscu uplasował się wykrywacz do metali Rutus Argo v.3.0. Produkt wykonano z odpornych na uszkodzenia materiałów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Użytkownik ma do wyboru duży zakres ustawień czułości (39 poziomów) i częstotliwości (od 6300 Hz do 6940 Hz) produktu. Sprzęt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, dlatego jest solidny. Dodatkowo do zestawu dołączone są dwie sondy, które ułatwiają poszukiwania np. na zaśmieconych terenach.

Wady

Niektórzy twierdzą, że uchwyt, w który wkłada się rękę, nie jest zbyt wygodny. Rączka pod wyświetlaczem zrobiona jest z pianki, która przy częstym używaniu przestaje wracać na swoje miejsce i pozostaje wgięta.

Podsumowanie

Model umożliwia szukanie monet, a także innych metalowych przedmiotów w ziemi. Urządzenie wyposażone jest w niewielki wyświetlacz. Wykrywacz ma 7 programów automatycznych, dzięki którym początkujący mogą bez problemu zacząć zabawę z wykrywaczem.

Drugi wybór

Zalety

Szukanie przedmiotów w ziemi może odbywać się na stosunkowo głębokich poziomach. Model ma wiele różnych regulacji, które umożliwiają precyzyjne wykrywanie metalu. Otrzymuje się też informację, na jakiej głębokości i jak duży jest znaleziony przedmiot.

Wady

Urządzenie dość ciężko się obsługuje, dlatego nie jest ono przeznaczone dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Jeżeli ustawi się dużą czułość, to sprzęt może lekko popiskiwać w trakcie pracy, nic nie znajdując.

Podsumowanie

Wykrywacz jest odpowiedni dla profesjonalistów. Model ma wbudowany wygodny wyświetlacz ułatwiający sterowanie i informujący o znalezieniu metali. Istnieje możliwość dostosowania dźwięku produktu do swoich preferencji. Sprzęt ma zaprogramowane 3 tryby pracy.

Rozważ też

Zalety

Istnieje możliwość ustawiania pokręteł, wybierając ton, czułość i poziom sygnału wiodącego. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LCD, na którym znaleźć można informacje dotyczące głębokości i wielkości wykrytych przedmiotów. Wykrywacz jest dość lekki, waży jedynie 1,6 kg.

Wady

Może się zdarzyć, że sygnały dźwiękowe wydawane przez model będą włączać się z pewnym opóźnieniem, niewłaściwie pokazując miejsce poszukiwań, szczególnie gdy pracuje się nim zbyt szybko, chyba że ustawi się bardzo wysoką czułość.

Podsumowanie

Urządzenie dźwiękowo i wizualnie wskazuje, czy na danym terenie, pod sprzętem, znajduje się metal. Sprzęt może być użytkowany zarówno przez początkujących, jak i profesjonalistów. Wykrywacz działa w oparciu o zastosowane w nim programy - można też ustawiać własne.

 

 

Wykrywacz metali Rutus – Ranking

 

 

Rutus Proxima V.5.0

 

Rutus Proxima V.5.0, to wykrywacz metali pracujący w częstotliwości 6300 Hz do 6940 Hz w 15 skokach. Posiada on obok identyfikacji trójtonowej znaleziska (niski ton – stal, średni „słaby kolor”, wysoki – „dobry kolor”), wizualną identyfikację znalezionego przedmiotu.

Model ten automatycznie dostraja się do rodzaju gruntu, a także użytkownik może w urządzeniu zaprogramować ustawienia dotyczące czułości w 39 poziomach lub dyskryminacji 20 określonych przedmiotów. Rutus Proxima V.5.0 ma trzy podstawowe tryby pracy dynamiczny, statyczny „all metal” i jednoczesny. Każdy z tych trybów ma również dalsze ustawienia dotyczące poziomu i tonu wiodącego.

Dodatkowo użytkownik znajdzie tu funkcję „pinpoint”, dzięki której dowie się o głębokości, na jakiej znajduje się znaleziona moneta. Mamy tu również możliwość regulacji głośności dźwięków. Wykrywacz rozkłada się na trzy elementy, dzięki czemu łatwiej go przewozić.

Waga urządzenia bez baterii wynosi 1,6 kg. A zasilane jest sześcioma bateriami typu AA, które wystarczają na 30 godzin pracy. Użytkownicy chwalą czułość urządzenia, zwłaszcza przy poszukiwaniu zagubionych monet, a także opisują, że jest to wykrywacz metali Rutus w dobrej cenie.

Proxima v.5.0 to bardzo dobry wykrywacz do metali Rutus do 1500 zł. Urządzenie jest zasilane bateriami. Waga sprzętu wynosi 1,6 kg.

 

Zalety

Obsługa: Produkt jest łatwy w obsłudze. Model automatycznie dobiera ustawienia do rodzaju badanego gruntu, dzięki czemu użytkowanie wykrywacza jest proste nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu sprzętów.

Wyświetlacz: Prezentowane urządzenie wyposażono w odpowiednio duży ekran, na którym wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje. Konsumenci zapewniają, że nie ma problemu z odczytaniem danych.

Budowa: Użytkownicy pochlebnie wypowiadają się na temat budowy produktu. Zdaniem wielu osób model ma dobrze wyprofilowaną rączkę. W związku z tym mamy gwarancję odpowiedniego komfortu w trakcie pracy.

Tryby: Urządzenie ma 3 tryby pracy: dynamiczny, statyczny All metal i jednoczesny. W związku z tym można łatwo dostosować ustawienia wykrywacza do naszych aktualnych potrzeb, co przekłada się na większą funkcjonalność.

Regulacja głośności: Użytkownik może wybrać jeden z 10 poziomów głośności modelu.

 

Wady

Obudowa: Niektóre osoby twierdzą, że jakość wykonania produktu mogłaby być nieco lepsza. Na obudowie pojawiają się niewielkie zarysowania.

 

 

 

 

Rutus Argo v.3.0

 

Drugi, opisywany model to Rutus Argo v.3.0, który jest przeznaczony dla zaawansowanych poszukiwaczy skarbów. Mamy tu częstotliwość pracy od 6329 Hz do 6944 Hz i jest ona regulowana w 15 skokach. Wykrywacz ma duży, czytelny wyświetlacz, a także inteligentne menu pozwalające łatwo posługiwać się urządzeniem.

Model ten posiada automatyczne strojenie do gruntu oraz podaje informację o parametrach gruntu, jest to ważne, gdyż użytkownik ma możliwość samodzielnej korekty ustawień. Do podstawowych regulacji należy dyskryminacja klasyczna i wybiórcza do 20 pozycji. Użytkownik może tu również ustawić własny program dźwięków, a także może regulować poziom ich głośności, jak również poziom czułości w zakresie 48 poziomów.

Trzy podstawowe tryby pracy: dynamiczny, statyczny „all metal” i jednoczesny można regulować w zakresie poziomu i tonu sygnału wiodącego, ilości tonów, czy maskowania krótkich sygnałów. W trybie dynamicznym i jednoczesnym dodatkowo mamy do wyboru rodzaj filtracji i regulację szybkości analizy sygnałów.

Użytkownicy potwierdzają, że jest to sprzęt dla zaawansowanych i jednocześnie chwalą czułość sprzętu, oraz możliwość wykrycia przedmiotów na wyjątkowo dużej głębokości.

Wykrywacz metali Rutus Argo v.3.0 jest zasilany bateriami. Waga sprzętu wynosi 1,6 kg. Model ma 2 częstotliwości pracy: 6.6 kHz lub 16 kHz.

 

Zalety

Konstrukcja: Na uwagę zasługuje dobrze przemyślana konstrukcja wykrywacza metali. Odpowiednie wyprofilowanie sprawia, że utrzymanie sprzętu w dłoniach jest łatwe, a nasze ręce nie męczą się zbyt szybko.

Cewka: Wodoodporna cewka jest wykonana z mocnych materiałów, co daje gwarancję, że nie zniszczy się zbyt szybko. Konsumenci zapewniają, że cewka charakteryzuje się precyzją i wykazuje dużą czułość na metal.

Nadajnik audio: Zdaniem Internautów bezprzewodowy nadajnik audio jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie musimy się martwić, że kable będą krępowały nasze ruchy i odwracały uwagę w trakcie pracy.

Ustawienia: Sprzęt ma wiele ustawień, dlatego każdy może dopasować produkt do swoich potrzeb. W związku z tym możesz mieć pewność, że model spełni Twoje oczekiwania.

 

Wady

Obsługa: Pewna grupa użytkowników zaznacza, że na początku obsługa urządzenia może okazać się skomplikowana. Utrudnieniem okazuje się także mało czytelna instrukcja obsługi.

 

 

 

 

Rutus Alter 71

 

Model Rutus Alter 71 jest najdroższy w naszym zestawieniu, ale jednocześnie jest to model, który został wyjątkowo wyposażony. Dzięki wielu, zaawansowanym funkcjom jest on przeznaczony dla użytkowników mających doświadczenie z wykrywaczami metali, ale wyposażony w programy fabryczne, pozwala na użytkowanie sprzętu również amatorom.

Mamy tu duży, podświetlany wyświetlacz LCD, na którym możemy odczytać identyfikację obiektu przy pomocy cyfrowego ID oraz graficznego wykresu. Model ten został wyposażony w bezprzewodowe słuchawki, co znacznie ułatwia pracę. Ma on też możliwość zmiany ustawień częstotliwości pracy w rastrze 0,2 kHz w zakresie 4,4-18,4 kHz.

Dzięki takim ustawieniom użytkownik łatwo nastawi urządzenie na odpowiednią częstotliwość do poszukiwanych przez siebie przedmiotów. Dla osób mało zaawansowanych producent wyposażył model w 7 programów automatycznych: „bardzo głęboko”, „głęboko”, „duże srebro”, „podstawowy”, „monety”, „szybko”, „bardzo szybko”.

Zawartość zestawu obok wykrywacza to sonda DD 28 cm, sonda CC 23 cm, pokrowce, saszetka biodrowa, oraz instrukcja w języku polskim. Użytkownicy chwalą zwłaszcza sondę CC 23 cm, która doskonale się sprawdza w mocno zaśmieconych miejscach. Klienci oceniają ten model, jako najlepszy wykrywacz metali Rutus w 2023 roku.

Rutus Alter 71 to wykrywacz do metali zasilany bateriami. Waga modelu wynosi ok. 1,6 kg. Użytkownik ma możliwość regulacji częstotliwości w zakresie od 4,4 kHz do 18,4 KHz.

 

Zalety

Jakość: Do produkcji prezentowanego wykrywacza metalu wykorzystano najlepsze gatunkowo tworzywa. To daje pewność, że model wykazuje odporność na uszkodzenia, a w konsekwencji będzie nam służył przez długi czas.

Regulacja: Użytkownik może swobodnie regulować częstotliwość bez konieczności wymiany cewki. Stanowi to dużą oszczędność czasu, a także jest sporym ułatwieniem.

Pokrowce: Do zestawu dołączono pokrowce na poszczególne elementy stanowiące skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniem sprzętu w trakcie transportu.

 

Wady

Panel sterujący: Część osób uważa, że panel sterujący nie jest czytelny, przez co na początku wybranie preferowanych ustawień okazuje się trudne.

 

 

 

 

Jaki wykrywacz metali Rutus wybrać?

 

Wykrywacze metali firmy Rutus, to jedne z najbardziej poszukiwanych wykrywaczy na rynku polskim. Dlatego przygotowaliśmy ranking zawierający najlepsze wykrywacze metali Rutus. Opisaliśmy ich funkcje i rozmaite cechy, które czynią je tak poszukiwanymi modelami. Aby jednak wiedzieć, na jakie cechy wykrywacza należy zwracać uwagę, najpierw prezentujemy mini przewodnik po wykrywaczach metali Rutus.

Waga urządzenia: To niezwykle istotna sprawa. Poszukiwanie to przecież wiele godzin trzymania urządzenia w ręce nieco powyżej gruntu. Gdy waży zbyt dużo bardzo szybko ręka się zmęczy. Dobrym też rozwiązaniem jest zainstalowanie w wykrywaczu podłokietnika, który przenosi część obciążeń z nadgarstka na łokieć, dzięki czemu łatwiej jest manipulować urządzeniem przy mniejszym zmęczeniu.

Tryby pracy: Większość wykrywaczy metali ma dwa tryby pracy statyczny i dynamiczny. W trybie statycznym sygnał znalezienia przedmiotu pojawia się w momencie zbliżania sondy do przedmiotu, jednak ruch sondy nie jest konieczny. Sygnał ciągły utrzymuje się tak długo, jak długo przedmiot znajduje się w zasięgu sondy. W trybie statycznym wykrywacz jest lepiej przystosowany do szukania większych przedmiotów, które znajdują się na znacznej głębokości.

Detektor dynamiczny wymaga ciągłego poruszania. Gdy sonda zatrzyma się, będąc nawet bezpośrednio nad znaleziskiem, dźwięk ustanie. W tym trybie wykrywacze wyposażone w dalsze ustawienia bardzo dobrze selekcjonują i dyskryminują nieinteresujące nas metale. Tryb ten doskonale wyszukuje zakopane monety.

Dobrze jest, jeśli wykrywacz metali może pracować w obu trybach na raz, czyli w tak zwanym trybie jednoczesnym. Wówczas łączy funkcje obu trybów.

Dyskryminacja: To bardzo ważna funkcja pozwalająca na to, aby wykrywacz ignorował znalezienie przedmiotów o określonych parametrach. Gdy szukamy metali kolorowych, łatwo będzie wyeliminować wszystkie przedmioty żelazne, aby wykrywacz nie alarmował każdorazowego ich odnalezienia. Do pełnego korzystania z tej funkcji potrzeba nieco praktyki.

Najprostszym ustawieniem będzie praca w trybie jednotorowej selektywnej. W takim przypadku, gdy wykrywacz znajdzie metal kolorowy sygnał będzie charakteryzował się wzrostem natężenia dźwięku, w przypadku odnalezienia przedmiotu żelaznego natężenie będzie spadać. Nowoczesne urządzenia pracują wielotorowo, sygnalizując różnymi dźwiękami różne, wykryte metale, a te urządzenia, które są zaopatrzone w wyświetlacz LCD prezentują na nim rodzaj wykrytego przedmiotu i wiele jego cech.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 09.12.23

 

Wykrywacz metali to niezwykły sprzęt. Pozwala nie tylko znaleźć nam utracone metalowe przedmioty, ale także za pomocą tego urządzenia stajemy się odkrywcami. Oczywiście, jest całkiem spora grupa osób, które za cel stawiają sobie zarobek i poszukiwania traktuje jako źródło dodatkowych pieniędzy, bo poszukując drobnych przedmiotów po sezonie letnim, na przykład na plaży, znajduje sporo utraconych monet, pierścionków, kolczyków i innych precjozów. Ale wykrywacz metali, to także sprzęt służący prawdziwym pasjonatom. Co można za jego pomocą znaleźć?

 

Świadkowie historii – przedmioty minionych epok 

Przedmiot pochodzący sprzed XVIII wieku znaleziony nawet przez prywatnego poszukiwacza prawdopodobnie zostanie zaklasyfikowany jako zbytek.  Choć coraz trudniej o takie znalezisko, wciąż można natrafić na noże, miecze czy strzelby z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Polskie prawo, choć nakazuje poszukiwaczom, aby posiadali stosowne zezwolenie do poszukiwania zabytków, w praktyce jest bardzo nieprecyzyjne. Tak naprawdę bardziej istotne jest tu miejsce poszukiwań i zamiar z jakim podejmuje się poszukiwania. Gdy miejscem poszukiwań jest obszar uznany za stanowisko archeologiczne, możemy się spodziewać kłopotów, gdy ktoś zainteresuje się naszymi poszukiwaniami. Jeśli natomiast poszukiwania cennych przedmiotów odbywają się na plaży, prawdopodobnie jedynie wzbudzimy ciekawość osób przechodzących. 

Znacznie więcej przedmiotów można znaleźć z czasów zaborów czy z okresu I wojny światowej. W ziemi nadal czekają na swoje odkrycie przedmioty codziennego użytku, monety, narzędzia i broń. Najczęściej jednak pasjonaci historii odnajdują przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej, a także, uznawane już również za pamiątki historyczne, przedmioty z czasów PRL-u. Mowa tu o na przykład narzędziach gospodarczych, kapslach butelek czy biżuterii. 

Przedmioty, jakie można znaleźć za pomocą wykrywacza metali różnią się nie tylko wartością historyczną czy materialną, ale też i wielkością. Często celem „poszukiwaczy skarbów” są stare monety. Na obszarze Polski znaleźć można zarówno te współczesne, zagubione przez kogoś, jak i monety miedziane, srebrne czy nawet złote. Monety mogą być trudne do wykrycia dla detektora, bo są to małe przedmioty i specjalizując się w takich poszukiwaniach, trzeba też odpowiednio do zainteresowań dobrać sprzęt poszukiwawczy. Podobnie sprawa ma się z biżuterią, która też jest celem poszukiwań wielu osób używających detektorów metali. Nie zawsze jednak poszukiwania mają finansowy charakter. Jest wielu poszukiwaczy, którzy w ten sposób realizują swoje hobby. Do tej grupy poszukiwaczy należą osoby szukające wszelkich odznaczeń wojskowych, których również znajdziemy bez liku ukrytych w ziemi. Wartość historyczną mają także łuski broni palnej tkwiące w ziemi od czasów pierwszej czy drugiej wojny światowej. Choć tu często zamiast łusek o wartości historycznej trafia się na współczesne, pozostawione przez myśliwych czy kłusowników. Będąc ukierunkowanym na poszukiwanie łusek nabojów, trzeba być świadomym, że w takim obszarze mogą znajdować się również i inne, niechciane znaleziska, które wykryje nasz detektor. Będą nimi pozostałości bomb i niewypałów, które mogą nadal być groźne. 

Inną grupą znalezisk, cennych pod względem historycznym są narzędzia używane przez ludzi w przeszłości. Jest jednak niełatwo ustalić czas pochodzenia niektórych z nich, bowiem część z nich ma tak uniwersalny kształt, że wyglądają podobnie te wykonane współcześnie, jak i te pochodzące z XVIII wieku. Często właściwe pochodzenie narzędzia może określić jedynie specjalista. 

 

Typy i rodzaje wykrywaczy metali

Każdy rodzaj poszukiwania wymaga odpowiednio dobranego detektora. Generalnie rozróżnić możemy występujące na rynku trzy rodzaje wykrywaczy metali. 

BFO – (Beat Frequency Oscillator) – generator zdudnieniowy

Metal zostaje wykryty przez detektor dzięki zmianom częstotliwości generatora. Za sprawą indukcyjności, częstotliwość drgań ulega zmianie sygnalizując użytkownikowi wykrycie przedmiotu metalowego. Jest to popularny w użyciu rodzaj detektora, równocześnie jeden z najtańszych i najchętniej kupowanych, jest on również prosty w działaniu. Jednak prostota ta nie wpływa na dokładność pomiarów. Wadą detektora jest też fakt małej odporności na zewnętrzne warunki atmosferyczne. 

PI – Pulse Indicator – generator impulsów.

Pulse Indicator to generator impulsów. Cewka generuje sygnał, który następnie jest analizowany pod względem ech odbić. Wykrywacz taki doskonale wykrywa metale, jednak rozróżnienie jaki to metal nie będzie możliwe. Ze względu na ten fakt, niechętnie jest on wykorzystywany przez poszukiwaczy konkretnych rodzajów metali. 

VLF oraz VLF-TR – Very Low Frequency 

To wykrywacze pracujące w niskich częstotliwościach, a w swej konstrukcji mają układ: nadajnik – odbiornik. Tu za pomocą cewki urządzenie generuje nadawczy impuls sinusoidalny, który po napotkaniu na metalowy przedmiot ulega zakłóceniu. Taki zakłócony sygnał zwrotny przechwycony przez wykrywacz pozwala na określenie nie tylko faktu wykrycia metalu, ale też jego rodzaju. 

 

Zasięg wykrywacza metalu

Zasięg działania i głębokość, która pozwoli na znalezienie przedmiotu ukrytego w ziemi zależy od kilku czynników. Najważniejszy wpływ na to ma rodzaj podłoża na jakim trwają poszukiwania. Grunt zawierający cząstki żelaza, sole czy inne minerały, wytwarzające pole elektromagnetyczne maskują sygnały. Aby zminimalizować ilość fałszywych alarmów należy skalibrować urządzenie. Czynność ta pozwoli na uzyskanie lepszych sygnałów w wysoko zmineralizowanym podłożu. Kalibrację można wykonać ręcznie lub w sposób automatyczny.  Po kalibracji możemy liczyć na to, że drobne przedmioty, jak na przykład monety, będą wyrywane na głębokości do około 25 cm, a większe znaleziska do 50 – 70 cm w głąb gruntu. Wykrycie największych przedmiotów jest możliwe nawet do głębokości 80 – 150 cm. Oczywiście zależy to też od wielkości cewki – im większa, tym lepsza wykrywalność. Za dokładność wykrywania metali odpowiada częstotliwość. Na większych głębokościach wykryją przedmioty fale o niskiej częstotliwości. Takich detektorów należy użyć do poszukiwań dużych przedmiotów. Duże częstotliwości będą pomocne przy poszukiwaniu drobnych elementów. Na rynku są dostępne też urządzenia wszechstronne, które spełnią swoje zadanie w obu przypadkach, są to detektory wieloczęstotliwościowe. 

 

Jak detektor rozpoznaje rodzaj metalu

Do rozróżnienia znaleziska pod względem rodzaju wykrytego metalu służy dyskryminacja metali. Dyskryminacja to inaczej zdolność do rozróżnienia cennych znalezisk od tych niechcianych, jak kapsle czy puszki. Dzięki właściwościom ferromagnetycznym znalezionych przedmiotów, a także ich przewodności, detektor emituje określone tony przypisane do konkretnych rodzajów metali. Użytkownik ma możliwość w większości wypadków samodzielnie dokonać ustawień, o jakich metalach detektor nie ma go informować. Przy tak zwanej „zmiennej dyskryminacji” regulacja odbywa się pokrętłem. Na rynku coraz powszechniejsze są też detektory posiadające cyfrową identyfikację znaleziska w zakresie od 0 do 99. Wówczas sprzęt identyfikuje wszystkie rodzaje metali wyświetlając wynik na ekranie LCD.

 

Cena wykrywaczy metali

Uniwersalne wykrywacze metali zaczynają się od ceny kilkudziesięciu złotych za małe, ręczne wykrywacze, poprzez bardziej zaawansowane urządzenia dla okazjonalnych poszukiwaczy, w cenie kilkuset złotych, kończąc na detektorach za kilkadziesiąt tysięcy złotych wyposażonych w oprogramowanie, sztuczną inteligencję, wodoodporne cewki etc, służące do profesjonalnych poszukiwań.