Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Wykrywacz metali – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Garrett Ace 250 to wykrywacz metali, który spełni oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. Ma on kilka trybów pracy, więc dostosowanie go do potrzeb konkretnej osoby nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Aby korzystanie z urządzenia było wygodne, wyposażono go w uchwyt piankowy. Dzięki niemu można bez trudu utrzymać stabilnie wykrywacz i nie martwić się o to, że dłuższa praca z jego użyciem spowoduje dyskomfort. Model ma regulowaną długość, jest lekki i wytrzymały. Kolejnym polecanym przez użytkowników wykrywaczem metali jest Rutus Alter 71 z regulowaną częstotliwością działania. Podświetlany wyświetlacz umożliwia szybkie odczytanie znajdujących się na nim informacji.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych wykrywaczy metali. Opinie w 2021 roku

 

Chcesz dowiedzieć się, jakie sprzęty są popularne wśród konsumentów oraz uznawane przez nich za solidnie wykonane i efektywne? Przeczytaj przygotowany przez nas ranking wykrywaczy metali, który uwzględnia opinie użytkowników.

 

Wykrywacz metali Garrett

 

1. Wykrywacz metali Garrett Ace 250

 

Wykrywacz metali Garrett Ace 250 ma kilka trybów pracy, a mianowicie: wszystkie metale, monety, biżuteria, kolor, tryb własny i namierzanie, czyli pinpoint. Ostatnia z opcji umożliwia szybką i precyzyjną lokalizację przedmiotu. Urządzenie może wydawać 3 różne dźwięki. Model ma wodoodporną cewkę, która zwiększa jego wytrzymałość. 

Częstotliwość pracy jest równa 6,5 kHz. Urządzenie zasilane bateriami AA (4 sztuki) pracuje od 20 h do 25 h. Waga sprzętu jest równa 1,2 kg, a jego długość można regulować w zakresie od 105 cm do 127,5 cm. Wykrywacz metali ma podłokietniki ze stopkami i piankowy uchwyt, więc jego utrzymanie w dłoni jest wygodne. 

Sprzęt jest gotowy do pracy zaraz po włączeniu, a jak zapewnia producent, mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania. Z tego powodu wielu kupujących uważa Garrett Ace 250 za dobry wykrywacz metali dostępny w atrakcyjnej cenie.

 

 

 

 

Wykrywacz metali Rutus

 

2. Wykrywacz Metali Rutus Alter 71

 

Wybrany do naszego zestawienia wykrywacz metali Rutus Alter 71 ma 11-calową cewkę o średnicy 28 cm, którą wyróżnia stabilna praca niezależnie od wielkości czy głębokości celu. Sonda jest wodoodporna, co pozwala na korzystanie ze sprzętu w różnych warunkach. Częstotliwość pracy jest regulowana w zakresie od 4,4 kHz do 18,4 kHz, więc użytkownik może bez trudu dopasować ustawienia modelu w zależności od przedmiotu poszukiwań.

Wykrywacz metali waży ok. 1,7 kg. W komplecie znajduje się osłona na wyświetlacz, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników zewnętrznych. Wyświetlacz jest duży, a co więcej ma funkcję podświetlania, dlatego możliwe jest odczytanie wszystkich ważnych informacji niezależnie od panujących warunków oświetleniowych. 

Urządzenie jest polecane dla wymagających konsumentów mających doświadczenie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Na jego zakup mogą jednak zdecydować się także osoby początkujące, bo mają one do dyspozycji gotowe programy wyszukiwania. Zdaniem użytkowników obsługa sprzętu nie jest trudna, a to jego spory atut.

 

 

 

 

Wykrywacz metali dla początkujących

 

3. Maclean Wykrywacz Metalu Mce969

 

Jeśli chcesz kupić wykrywacz metali dla początkujących, zachęcamy do zapoznania się z opisem Maclean MCE969. To model z 4 trybami pracy: Discrimination – umożliwia rozróżnianie różnych rodzajów metali, All metal – inaczej tryb dynamiczny, pozwala na wyszukiwanie różnych metalowych obiektów, Tone – urządzenie dokonuje dyskryminacji poszczególnych przedmiotów za pomocą niskich lub wysokich tonów i Target – tryb statyczny, używany do dokładnego określenia położenia konkretnego obiektu.

Sprzęt ma eliptyczną cewkę o wymiarach: 26 cm x 13 cm. Jest ona wodoodporna, a tym samym mniej podatna na awarie. Waga urządzenia bez baterii nie przekracza 1 kg. Długość wykrywacza metali można regulować w zakresie od 105 cm do 120 cm. Ułatwieniem podczas pracy jest sygnalizacja poziomu zużycia baterii. 

Wiele osób podziela zdanie, że w tym zakresie cenowym trudno znaleźć równie efektywnie działający sprzęt. Prezentowany wykrywacz metali ma dobrze opisaną konsolę, dlatego jego użytkowanie nie stanowi problemu nawet dla użytkowników po raz pierwszy sięgających po tego typu urządzenie.

 

 

 

 

Wykrywacz metali dla dzieci

 

4. Wykrywacz metali dla dzieci detektor metalu Velleman CS50 

 

Velleman CS50 to dobry i tani wykrywacz metali przeznaczony dla dzieci. To urządzenie typu zabawka, które przyda się podczas rodzinnych spacerów. Z pewnością urozmaici przemierzanie leśnych ścieżek, bo maluch będzie mógł stać się poszukiwaczem ukrytych skarbów. 

Sprzęt jest zasilany baterią 9 V. Cewka szukająca ma średnicę równą 17 cm, a waga całego produktu wynosi tylko 700 g. Warto zwrócić uwagę na to, że wysięgnik jest regulowany, więc z wykrywacza może wygodnie korzystać każde dziecko. W przypadku wykrycia metalowego przedmiotu aktywowany jest sygnał dźwiękowy i wizualny.

Rodzice, którzy zdecydowali się kupić ten wykrywacz metali dla dzieci, twierdzą, że była to dobra decyzja. Jest to prosty sprzęt, który przynosi najmłodszym wiele radości. Zabawka jest wykonana z solidnych materiałów, więc na długo zachowuje ładny wygląd. Ma ona niebieską obudowę i z wyglądu podoba się chłopcom, jak i dziewczynkom.

 

 

 

 

Wykrywacz metali profesjonalny

 

5. Wykrywacz metalu Garrett AT Pro

 

Osoby chcące kupić profesjonalny wykrywacz metali, powinny zainteresować się modelem Garrett AT Pro z cyfrową skalą identyfikacji. Urządzenie ma funkcję IRON AUDIO, która sygnalizuje dyskryminowane obiekty. Ponadto tryb szukania PRO generuje dźwięk o zmiennym natężeniu, co z kolei pozwala użytkownikowi w łatwy sposób określić wielkość i głębokość, na której znajduje się znalezisko.

Częstotliwość pracy wykrywacza metali wynosi 15 kHz. Waga sprzętu jest równa 1,6 kg, a długość wysięgnika można regulować w zakresie od 1,06 m do 1,29 m. Urządzenie jest zasilane 4 bateriami AA i ma wskaźnik ich naładowania. Ze względu na to, że wykrywacz wyróżnia szybki czas reakcji po wykryciu metalu, możliwe jest odseparowanie znajdujących się blisko siebie przedmiotów.

Model ma dobrze przemyślaną konstrukcję. Wodoodporna obudowa chroni wewnętrzny mechanizm do ok. 3 metrów pod wodą, dodatkowo nie jest ona podatna na działanie kurzu. Z tego też powodu opinie o wykrywaczach metali wspomnianego producenta są pozytywne.

 

 

 

 

Ręczny wykrywacz metali

 

6. Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT

 

Ręczny wykrywacz metali Garrett ProPointer AT to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Ma on regulowaną w 3 poziomach czułość, więc można go ustawić w zależności od potrzeb. Jak zapewnia producent, przy użyciu sprzętu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych przedmiotów, co potwierdza też przeprowadzony przez użytkowników test wykrywaczy metali.

Urządzenie jest zasilane baterią 9 V. Wyposażono je w latarkę LED. Przydaje się ona, kiedy warunki oświetleniowe w terenie, po którym się poruszamy, nie są najlepsze. Z boku detektora znajduje się linijka w centymetrach i calach, dzięki której można łatwiej określić, na jakiej głębokości znajduje się znalezisko.

Użytkownicy doceniają to, że wykrywacz metali ma alarm zagubienia, który jest aktywowany po 5 minutach od momentu ostatniego włączenia przycisku. Jeśli upłynie kolejne 5 minut i nie będzie żadnej reakcji, sprzęt zostanie automatycznie wyłączony celem oszczędzania energii. Niewątpliwą zaletą modelu jest także wytrzymała, wodoodporna konstrukcja.

 

 

 

 

Podwodny wykrywacz metali

 

7. Wykrywacz metali Quest Scuba Tector Deteknix

 

Prezentujemy podwodny wykrywacz metali Deteknix Scuba Tector w kolorze czarnym. W zestawie poza sprzętem znajduje się też sprężyna umożliwiająca przymocowanie modelu do paska czy szlufki, a także kabel USB do ładowania i instrukcja obsługi. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą tylko 2 przycisków, więc jego użytkowanie nie powinno być skomplikowane. 

Wykrywacz metali ma częstotliwość pracy 95 kHz. Wymiary cewki to: 13 cm x 10 cm. Długość modelu jest równa 42 cm, a jego waga wynosi 400 g. Urządzenie jest wodoszczelne do 60 metrów, ma solidną obudowę skutecznie chroniącą wewnętrzny mechanizm. W przypadku znalezienia przedmiotu wydaje ono dźwięk, zaczyna wibrować i aktywowane są diody. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup Deteknix Scuba Tector? Odpowiadając na to pytanie, konsumenci skupiają się przede wszystkim na solidności wykonania, łatwej obsłudze i efektywności działania. Wśród atutów modelu wyróżnia się diodę oświetlającą miejsce pracy.

 

 

 

 

Wykrywacz metali i złota

 

8. Wykrywacz metali XP DEUS X35

 

Wykrywacz metali, złota i srebra XP Deus 28-WS4 działa z częstotliwością 4 kHz, 8 kHz, 12 kHz lub 18 kHz. Użytkownik może ustawić tryb statyczny albo dynamiczny. Urządzenie jest zasilane wbudowanymi akumulatorami litowymi. Czas pracy sondy wynosi ok. 15 h, a panelu RC do 27 h. Szybkie ładowanie zajmuje 3 h. 

Średnica cewki jest równa 28 cm (11 cali), a do wykonania tego elementu wykorzystano włókno węglowe. Urządzenie waży 975 g, więc korzystanie z niego i przenoszenie go jest komfortowe. Model ma certyfikat CE potwierdzający spełnianie określonych prawem wymagań i jest objęty 5-letnią gwarancją. 

Bezprzewodowy wykrywacz metali jest wygodny w użytkowaniu, a co najważniejsze, nie ulega awariom. Korzystanie z niego jest proste. Sprzęt powinien spełnić oczekiwania zarówno osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych, na co wskazują zamieszczone w Internecie opinie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wykrywacz metali kupić?

 

Informacje na temat tego, jaki jest najlepszy wykrywacz metali, są poszukiwane nie tylko przez osoby początkujące, ale też bardziej doświadczone. Niezależnie od stopnia zaawansowania, polecamy Ci lekturę naszego poradnika, w którym w prosty sposób wyjaśniamy, jak kupić dobry sprzęt. Na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę? Jak powinien działać dobry wykrywacz metali?

Statyczny i dynamiczny tryb pracy

Wykrywacz metali może działać w różnych trybach pracy, a najbardziej popularny jest statyczny i dynamiczny. Pierwszy z wymienionych polega na tym, że urządzenie reaguje na metalowy przedmiot znajdujący się blisko sondy, generując dźwięk ciągły. Kiedy nie wykrywa żadnego obiektu, pozostaje cicho. Wynika z tego, że sygnał dźwiękowy jest aktywowany tylko wtedy, kiedy w pobliżu wykrywacza znajduje się metalowy przedmiot. W tym trybie dochodzi do modulacji sygnału fonicznego, czyli zmiany natężenia dźwięku, więc osoba mająca większe doświadczenie w wykrywaniu jest w stanie określić pewne cechy zakopanego pod ziemią metalu. 

W trybie dynamicznym sprzęt działa w ten sposób, że w momencie zbliżania się do obiektu, natężenie dźwięku staje się większe. Różnica polega na tym, że w przypadku zatrzymania sprzętu, niczego nie słychać (mimo że przedmiot nadal znajduje się w zasięgu działania modelu). Aby urządzenie było aktywne, musi być w ciągłym ruchu. 

Często zdarza się, że dostępne w sklepach wykrywacze metali mają te dwa tryby pracy, więc możemy wybierać, w jaki sposób chcemy pracować. To pozwala łatwiej dostosować nam parametry sprzętu, w zależności od terenu, po którym się poruszamy. Warto dodać też, że niektóre z urządzeń mają stałą częstotliwość pracy, często jednak ta wartość również podlega regulacji.

 

Dyskryminacja

Przydatnym trybem jest dyskryminacja, która polega na tym, że urządzenie pomija określone przedmioty, niemające wartości np. metale kolorowe, żelazne akcesoria. W efekcie osoba poszukująca czegoś wyjątkowego nie traci czasu na odkopywanie przedmiotu, którego nie chce. Ten tryb jest doceniany zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. 

 

Cewka

Jednym z elementów wykrywacza metali jest cewka. Im jest ona większa, tym większy obszar obejmuje swoim działaniem. Zazwyczaj ma ona ok. 11 cali, czasem więcej lub mniej. Dobrze, jeśli cewka jest wodoodporna, bo to zwiększa jej wytrzymałość. W rezultacie istnieje mniejsze ryzyko jej uszkodzenia. Czasami zdarza się, że w danym wykrywaczu metali jest możliwość wymiany cewki, częściej jednak jest to element stały.

 

Waga i komfort użytkowania

Użytkownicy zgadzają się z tym, że aby móc uznać dany model za najlepszy wykrywacz metali, musi on nie tylko efektywnie działać, ale też być wygodnym w użytkowaniu. Stąd też tak duże znaczenie ma m.in. waga sprzętu. Dobrze, jeśli nie przekracza ona 2 kg. Należy pamiętać, że wyprawy w teren często zajmują bardzo dużo czasu, a dźwiganie ciężkiego urządzenia mogłoby odebrać przyjemność ze znajdowania cennych przedmiotów. Warto zwracać też uwagę, czy model ma podłokietniki, na których można wygodnie ułożyć ręce, tak aby prowadzenie sondy było wygodniejsze. Do produkcji podłokietników najczęściej wykorzystywany jest plastik albo aluminium. Kolejnym ważnym elementem jest wysięgnik, który powinien być na tyle wytrzymały, aby bez trudu utrzymać całe urządzenie. Dodatkowo ważna jest możliwość regulacji długości. Jeśli wysięgnik można wydłużać i skracać, łatwiej dopasować go do swoich potrzeb, przenosić czy transportować.

 

Zasilanie

Kwestią, na której należy się skupić, jest zasilanie sprzętu. Każda osoba poszukująca chce mieć pewność, że urządzenie sprawdzi się podczas długich wypraw. Wykrywacze metali są zasilane bateriami lub akumulatorkami. Warto upewnić się, czy stanowią one część zestawu, a jeśli nie, to od razu je dokupić. Czasami zdarza się, że model ma wskaźnik naładowania, więc użytkownikowi łatwiej określić, kiedy baterie będą wymagały wymiany, albo akumulator ponownego ładowania. Niekiedy wykrywacze metali mają ciekawe rozwiązania, takie jak na przykład automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności. Dzięki takiej funkcji można oszczędzać energię. 

Wykrywacz metali dla dzieci – czy warto kupić?

Na rynku dostępne są też wykrywacze metali dla dzieci i wielu rodziców zastanawia się, czy warto inwestować w taki sprzęt. Z pewnością nie jest to profesjonalny model pozwalający odkryć każdy zakopany pod ziemią skarb, ale dostarcza maluchowi sporo rozrywki. Wykrywacze metali dla dzieci są łatwe w obsłudze i lekkie (ich waga oscyluje w granicy 0,5 kg – 1 kg). Zakup takiej zabawki to dobry sposób na urozmaicenie rodzinnych spacerów i zachęcenie pociechy do spędzania więcej czasu na zewnątrz.

 

Wykrywacze metali w dobrych cenach

Zastanawiając się nad tym, jaki wykrywacz metali wybrać, nie można sugerować się jedynie ceną, choć trzeba przyznać, że często ma ona bardzo duże znaczenie. Za sprzęt dla profesjonalisty trzeba zapłacić ok. 2000 złotych, a nawet więcej. Modele ręczne kosztują kilkaset złotych. Osoba bez doświadczenia, która chce sprawdzić, czy tego typu aktywność jest dla niej, musi być przygotowana na wydatek od 400 zł wzwyż.

 

 

FAQ

 

P1: Wykrywacz metali – prawo 2018

1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Od tego momentu prowadzenie poszukiwań zabytków ukrytych lub porzuconych, także przy użyciu technicznych i elektronicznych sprzętów, podlega karze, jeżeli nie mamy na to pozwolenia konserwatora zabytków. Co grozi nam za nielegalne poszukiwania z użyciem wykrywacza metali? Może to być ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2, ewentualnie grzywna. Wciąż trwają pracę nad przepisami prawa, aby nielegalni poszukiwacze skarbów zniechęcili się do tego typu rozrywek. Wnioskują o to w szczególności archeolodzy, gdyż ich zdaniem poszukiwania zabytków bez pozwolenia mogą przyczynić się do ich zniszczenia.


P2: Pozwolenie na wykrywacz metali – jak je zdobyć?

Pierwszym krokiem do tego, aby móc wybrać się na legalne poszukiwania skarbów z wykrywaczem metali, jest przygotowanie planu poszukiwań. Musi on wyjaśniać, co chcemy znaleźć, gdzie i dlaczego zamierzamy tego szukać oraz czy mamy odpowiednią w tym celu wiedzę. Musimy też odnaleźć właściciela terenu wytypowanego do poszukiwań i uzyskać od niego zgodę na takie działania (może to być np. konkretna jednostka Lasów Państwowych). Koniecznością jest też nawiązanie współpracy z muzeum, które przyjmie, zabezpieczy oraz opracuje znalezione przedmioty, traktowane jako zabytki archeologiczne. Potem możemy już wypełnić wniosek o pozwolenie na poszukiwania z wykrywaczem metali. Uwzględnia się w nim m.in.: teren i termin przeprowadzania działań, imię i nazwisko osoby poszukującej, a także uzasadnienie wniosku.

 

P3: Ile kosztuje wykrywacz metali?

Wykrywacze metali możemy podzielić na modele dla osób początkujących (także dzieci) oraz profesjonalistów. Te zaliczane do pierwszej grupy nie kosztują dużo, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Zabawkowe urządzenia kosztują średnio ok. 100 zł, więc może to być ciekawy i oryginalny prezent dla pociechy na urodziny czy z okazji świąt. Z kolei za wykrywacze metali przeznaczone dla dorosłych trzeba zapłacić nieco więcej, przeważnie ponad 400 zł. Nie dotyczy to modeli dla profesjonalistów, które są solidniejsze i wykorzystują nowoczesne technologie. Ich zakup to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

 

P4: Jak ustawić wykrywacz metali?

Przed użyciem wykrywacza metali musimy ustawić pod odpowiednim kątem cewkę szukającą, w tym celu należy poluzować znajdujące się na jej końcu pokrętło (cewka ma być ustawiona równolegle do podłoża). Potem trzeba wydłużyć lub skrócić wysięgnik, aby wygodnie przemieszczać się ze sprzętem. Po włożeniu baterii możemy już włączyć urządzenie. Konieczne jest wyregulowanie poziomu głośności dźwięków, aby wyraźnie słyszeć alarm o wykryciu metalowego przedmiotu. Funkcja Tune daje możliwość precyzyjnego wyregulowania układu elektronicznego odbiornika i nadajnika. Aby określić różnicę między rodzajami metali żelaznych i nieżelaznych, należy odpowiednio ustawić opcję Dyskryminacji. Im wyższy jest jej poziom, tym mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia bezużytecznych przedmiotów, takich jak zawleczki od aluminiowych puszek.


P5: Jak działa wykrywacz metali?

Wykrywacz metali jest wyposażony w cewkę. W niej wytwarza się pole elektromagnetyczne, które później przenika do gruntu. Jeśli natrafi ono na metalowe przedmioty, wtedy te ulegną wzbudzeniu i wytworzą własne pole, które wykryje cewka i poinformuje nas o tym poprzez sygnał dźwiękowy. Nie da się jednoznacznie określić, jak głęboko zakopane skarby możemy odnaleźć przy pomocy wykrywacza. To w dużej mierze uzależnione jest od mineralizacji gruntu (im jest on słabiej zmineralizowany, tym głębiej zakopane przedmioty można odkrywać), rozmiaru, kształtu, orientacji oraz materiału wykonania obiektu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Ten wykrywacz metali może być używany w trudnych warunkach, a mimo to nie ulegnie awarii. Wynika to z tego, że został on wyposażony w wodoodporną cewkę w rozmiarze 11 cali. Sprzęt nie jest trudny w obsłudze, dlatego nawet osoby początkujące są zadowolone z zakupu. Ma on kilka trybów pracy do wyboru.

 

Najważniejsze wady:

Obok wyświetlacza znajdują się przyciski, które służą do obsługi urządzenia. Jak wykazał test Rutus Alter 71, niektóre z nich czasami się zacinają i trzeba je bardzo mocno wcisnąć, aby wybrać konkretną opcję. Może to mieć negatywny wpływ na wygodę użytkowania sprzętu.

 

Werdykt: 9.7/10

Urządzenie nie jest idealne, jednak przypadło do gustu wielu poszukiwaczom zakopanych w ziemi skarbów. Z jego pomocą można znaleźć m.in. monety, biżuterię, metalowe elementy ubioru wojskowego i wiele podobnych przedmiotów. Wyświetlacz jest duży i czytelny, dlatego możemy z łatwością odczytać z niego informacje zarówno w pochmurny, jak i słoneczny dzień.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

7 fabrycznie wgranych programów

Wykrywacz ma 7 fabrycznie wgranych programów pracy, czyli: podstawowy, monety, bardzo głęboko, głęboko, duże srebro, szybko oraz bardzo szybko. Dzięki niemu możemy odnaleźć wartościowe przedmioty, nawet jeśli nie znajdują się tuż na powierzchni ziemi lub nie mamy zbyt dużo czasu na poszukiwania. Sposób, w jaki działa sprzęt bez trudu dopasujemy do swoich potrzeb, zajmie to nie więcej niż kilka minut. Ciekawe jest to, że każdy program fabryczny możemy dowolnie modyfikować i poprawiać, wszystkie zmiany są zapamiętywane przez wykrywacz. Jeśli okaże się, że sprzęt nie działa tak skutecznie, jak powinien, w każdej chwili możemy zresetować własne ustawienia i przywrócić te ustalone przez producenta.


Akcesoria w zestawie

Cena Rutus Alter 71 nie jest zbyt wysoka, a co więcej urządzenie jest wytrzymałe. Poza tym dołączono do niego kilka użytecznych akcesoriów. Użytkownikom przypadła do gustu przede wszystkim zintegrowana osłona sondy i osobna osłona na wyświetlacz, która chroni go przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Razem z wykrywaczem dostajemy też przetłumaczoną na język polski instrukcję, która bez wątpienia rozwieje wszystkie wątpliwości na temat jego działania. Nie można nie wspomnieć o tym, że do kompletu dołączono również torbę, do której możemy schować swoje znaleziska. Pozwala ona na wygodne przenoszenie wykopanych przedmiotów i uniknięcie ich zniszczenia (co może się zdarzyć, jeśli postanowimy np. włożyć je do kieszeni).

 

Głośny sygnał

Kiedy wykrywacz odbierze fale emitowane przez zakopany w ziemi obiekt, informuje o tym poprzez głośny sygnał dźwiękowy. Nawet jeśli zrezygnujemy z poszukiwania skarbów w słuchawkach, na pewno go usłyszymy. Urządzenie daje możliwość regulacji poziomu sygnału wiodącego, jak również jego tonu oraz czułości. W razie potrzeby możemy skorzystać z funkcji Wzmocnienie audio. Nie ma więc ryzyka, że generowane przez sprzęt dźwięki okażą się zbyt drażniące i będą przeszkadzać znajdującym się w pobliżu osobom. Ciekawe jest to, że możemy też regulować poziom jasności wyświetlacza, a nawet częstotliwość pracy wykrywacza (w zakresie od 4,4 do 18,4 kHz, w skokach co 0,2 kHz). Przeanalizowane opinie o Rutus Alter 71 dowodzą, że zmiana ustawień dotyczących sygnału nie jest trudna.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest polecane mniej, jak i bardziej doświadczonym poszukiwaczom. Długość rękojeści można samemu regulować i dobrze dopasować do swojego wzrostu. To oznacza, że podczas przeszukiwania terenu nie trzeba mocno pochylać się nad ziemią. Analizując opinie o Garrett Ace 250 można wywnioskować, że sprzęt jest lekki i utrzymanie go w dłoniach przez dłuższy czas nie stanowi problemu.

 

Najważniejsze wady:

Sprzęt jest wyposażony w stosunkowo niewielki wyświetlacz z przyciskami. Z tego powodu szybkie odczytanie pokazywanych na nim informacji nie jest proste. Przeszkadza to w szczególności osobom, które nie używały wcześniej wykrywacza metali i nie mają w tym doświadczenia.

 

Werdykt: 9.8/10

Wykrywacz metali Garett jest wytrzymały, a tym samym dobrze przystosowany do częstego użytku. Waży on 1,2 kg. Długość jego rączki można regulować w zakresie od 105 do 127,5 cm. Urządzenie jest zasilane czterema bateriami AA. Jego częstotliwość pracy jest równa 6,5 kHz. Z pomocą sprzętu można znaleźć wiele ciekawych obiektów, a jak dodają poszukiwacze, cena Garrett Ace 250 jest atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

6 trybów pracy

Sprzęt daje możliwość wyboru jednego z sześciu dostępnych trybów pracy, są to: wszystkie metale, biżuteria, monety, kolor, namierzanie (pinpoint) oraz tryb własny. Z pewnością jego działanie uda nam się dopasować do indywidualnych potrzeb. To oznacza, że możemy ustawić wykrywacz tak, aby umożliwił poszukiwania tylko wybranych przedmiotów. Tym samym nie będziemy tracić czasu na odkopywanie zawleczek z aluminiowych puszek, metalowych kapsli czy innych, bezwartościowych rzeczy.

 


Regulacja czułości

To, co wyróżnia urządzenie, to 8-stopniowa regulacja czułości. Ma ono również funkcję dyskryminacji metali żelaznych, w efekcie czego cewka nie będzie reagować na zakopane w ziemi odpady, przykładowo puszki. Co więcej, wykrywacz pokazuje, na jakiej głębokości mniej więcej znajduje się znaleziony obiekt: 5 cm, 10 cm, 15 cm lub 20 cm i głębiej.

 

Komfort poszukiwań

Wykrywacz nie jest ciężki, dlatego możemy precyzyjnie przesuwać cewkę wzdłuż gruntu, nie pomijając przy tym żadnego obszaru. To daje nam pewność, że starannie przeszukujemy teren i nic nie umknie naszej uwadze. Test Garrett Ace 250 pokazał, że urządzenie można bez przeszkód wykorzystać do poszukiwań pod wodą. Cewka została w odpowiedni sposób zabezpieczona przed działaniem wilgoci, dlatego sprzęt nie powinien ulec awarii. Należy dodać, że na wyświetlaczu pojawiają się wszystkie istotne informacje, w tym: wybrany tryb pracy, ustawiona czułość, głębokość, na jakiej znajduje się przedmiot oraz poziom naładowania baterii. Wykrywacz został dodatkowo wyposażony w podłokietnik ze stopkami, a uchwyt pokryto miękką pianką.

 

Nie tylko dla profesjonalistów

Mimo kilku ciekawych funkcji urządzenie nadaje się nie tylko dla profesjonalistów, ale i osób początkujących. Jego obsługa nie jest trudna, jest ono gotowe do użycia zaraz po włączeniu. Wszystkie przyciski przy wyświetlaczu są dobrze opisane, dlatego zmiana czułości, poziomu dyskryminacji czy trybu pracy nie jest problemem. Nie należy się bać, że po kilkudziesięciu minutach konieczne będzie zakończenie poszukiwań. Średnio baterie AA wystarczają na 20, a nawet 25 godzin pracy, więc wykrywacz działa niezawodnie przez długi czas.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Kupiłeś wykrywacz metali, ale nie masz pewności, czy uda Ci się z jego pomocą znaleźć ciekawe przedmioty? Dla osób, takich jak Ty zebraliśmy kilka porad, które znacząco ułatwią korzystanie z urządzenia. Nie jest to tak trudne, jak może się początkowo wydawać, ale trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach.

 

Przestrzeganie kodeksu poszukiwacza

Żeby wybrać się na poszukiwania skarbów musisz przede wszystkim kupić odpowiedni wykrywacz metali. Opinie publikowane na temat poszczególnych sprzętów znacząco ułatwiają podjęcie decyzji. Kiedy już będziesz miał swoje urządzenie musisz zapoznać się z tzw. kodeksem poszukiwacza. To zbiór zasad, których powinny przestrzegać osoby wybierające się z wykrywaczem w teren. Najważniejsze jest to, aby omijać stanowiska archeologiczne, gdzie prace poszukiwawcze są prowadzone przez specjalistów mających niezbędną wiedzę na ten temat. Powinieneś również trzymać się z daleka od miejsc, gdzie znajdują się obiekty o znaczącej wartości historycznej. Jako poszukiwacz nie możesz utrudniać pracy profesjonalistom.

Każda osoba używająca wykrywacza metalu musi też pamiętać, aby w miejscu prowadzenia poszukiwań zachować porządek. Nie możesz zostawiać po sobie dużych wykopów ani śmieci. Jeżeli znajdziesz przedmioty, które nie mają żadnej wartości (przykładowo puszki, folię aluminiową, kapsle itp.), powinieneś zabrać je ze sobą i wyrzucić do śmietnika.

Zapoznanie się z terenem

Jeśli wytypowałeś już teren, który przeszukasz przy użyciu wykrywacza metali, powinieneś zapoznać się z jego historią. Dzięki temu dowiesz się, co możesz znaleźć i czy na pewno jest to dobre miejsce do prowadzenia poszukiwań. Przyda Ci się nie tylko aktualna mapa terenu, ale również te starsze, przykładowo sprzed kilkudziesięciu lat. Jak podkreślają doświadczeni poszukiwacze, dobre przygotowanie jest podstawą do tego, aby znaleźć cenne przedmioty. Brak wiedzy historycznej i geograficznej na temat danego miejsca sprawia, że możesz ominąć skarby.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie cennych przedmiotów, zapytaj osoby mieszkające w okolicy o ciekawe ich zdaniem miejsca, które warto przeszukać przy pomocy wykrywacza metalu. Ponieważ takie poszukiwania zwykle prowadzi się na terenach wiejskich, nie powinieneś ukrywać się przed osobami, które zwrócą na Ciebie uwagę. Wyjaśnij im, dlaczego pojawiłeś się w ich okolicach i co Cię interesuje. Pamiętaj również o tym, aby nie straszyć zwierząt, nie zostawiać otwartych zagród i nie niszczyć pól uprawnych.

 

Odpowiednie posługiwanie się urządzeniem

To, w jaki sposób należy używać wykrywacza metali jest dokładnie wyjaśnione w instrukcji, która została do niego dołączona. Powinieneś się z nią zapoznać, aby wiedzieć, jak dostosować parametry pracy sprzętu do swoich potrzeb i uniknąć ciągłego wyszukiwania śmieci. Sondę trzeba prowadzić równolegle do gruntu, staraj się trzymać ją jak najniżej (chociaż to w dużej mierze zależy od tego, co rośnie na przeczesywanym terenie). Podczas poszukiwań trzeba zachować cierpliwość i precyzyjnie przesuwać głowicę urządzenia przy gruncie. Musisz pamiętać, że lepiej wykrywane są te przedmioty, które znajdują się w ziemi od długiego czasu. Niedoświadczonym osobom trudno jest rozpoznawać na podstawie sygnału, co wykrył sprzęt, więc może się zdarzyć, że wykopiesz głównie aluminiowe puszki, druty itp. Jednak nie powinieneś się tym zrażać.

 

Zachowanie ostrożności

Nierzadko zdarza się, że wyjście w teren z wykrywaczem metali kończy się znalezieniem amunicji z czasów I lub II wojny światowej. W takiej sytuacji nie powinieneś dotykać ani tym bardziej podnosić znaleziska. To, co musisz zrobić to zaznaczyć miejsce palikami lub taśmą (zależnie od tego, co masz przy sobie) i zawiadomić odpowiednie służby, czyli policję. Planując poszukiwania staraj się omijać te miejsca, gdzie dawniej prowadzono intensywne działania wojenne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ziemi pozostało wiele nabojów, granatów i innej amunicji.

W trakcie poszukiwań możesz też trafić na znaleziska archeologiczne. Nie powinieneś zabierać ich ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi rodzinie czy znajomym. Koniecznością jest skontaktowanie się z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Możesz też powiadomić o swoim znalezisku najbliższe muzeum etnograficzne czy archeologiczne.

Niezbędne wyposażenie

Co prawda do poszukiwania cennych, zakopanych w ziemi przedmiotów potrzebny jest przede wszystkim wykrywacz metali, ale na wielogodzinne przeczesywanie terenu powinieneś zabrać też ze sobą kilka innych rzeczy. Doświadczone osoby radzą, aby zamiast zwykłych sportowych butów założyć obuwie turystyczne lub wojskowe z mocną podeszwą i wysoką cholewką. Nie zapomnij też o ciepłej kurtce i termosie z kawą lub herbatą, to pomoże Ci się rozgrzać. Do kopania dołków niezbędna jest saperka, a do wyjmowania znalezionych przedmiotów grube rękawice zapobiegające przypadkowemu skaleczeniu i rozwojowi tężca. W Twoim plecaku powinny też znaleźć się mapy, latarka, kompas i niewielka apteczka. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Możesz też zaangażować do pomocy kogoś bliskiego, zwłaszcza jeśli planujesz poszukiwania w trudniejszym terenie. Będziesz mógł wtedy poczuć się pewniej.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Urządzenie jest wytrzymałe. Wyposażono je w wodoodporną cewkę, a dodatkowo odpowiednio zabezpieczono przed przenikaniem kurzu do środka. To profesjonalny wykrywacz metali, który można szybko przygotować do użytku. Dobór odpowiednich ustawień nie jest kłopotliwy. Wykrywacz ma duży wyświetlacz LCD, z którego możemy odczytać m.in. typ znalezionego obiektu oraz prawdopodobną głębokość, na jakiej się znajduje.

 

Najważniejsze wady:

Po tym, jak został przeprowadzony test Garrett AT Pro okazało się, że jedną z istotniejszych wad modelu jest brak podświetlenia wyświetlacza. Z tego powodu używanie sprzętu po zapadnięciu zmroku może być mniej komfortowe.

 

Werdykt: 9.3/10

Wykrywacz można zanurzyć w wodzie na głębokość do 3 metrów bez ryzyka poważnej awarii. Z pewnością nie zepsuje się on również po uderzeniu w drzewo czy upadek na ziemię z niewielkiej wysokości. To solidny sprzęt odpowiedni dla doświadczonego poszukiwacza. Jest on zasilany 4 bateriami AA, możemy je wymienić na przystosowane do wielokrotnego ładowania akumulatorki.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Słuchawki Garett Master Sound

Poza bateriami i instrukcją, w zestawie razem z wykrywaczem dostajemy nauszne słuchawki Garrett Master Sound. To sprzęt z dwoma indywidualnymi regulatorami głośności na każdej muszli. Słuchawki obito skóropodobnym materiałem (podobnie jak nauszniki), w efekcie czego estetycznie wyglądają, a w dodatku można je nosić przez kilka godzin bez przerwy nie odczuwając przy tym dyskomfortu. Mają one wzmocniony, spiralny przewód, który rozciąga się na długość do 250 cm. Impedancja sprzętu jest równa 8 Ohmów, a pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 30 do 18 000 Hz. Mimo że w zestawie są słuchawki, cena Garrett AT Pro jest stosunkowo niska.

 

Przydatne funkcje

Urządzenie ma kilka funkcji, które z pewnością docenią profesjonalni poszukiwacze. Jedną z nich jest IRON AUDIO pozwalające na sygnalizowanie dyskryminowanych obiektów. Do wyboru mamy 6 trybów pracy, a także tryb namierzania pinpoint umożliwiający precyzyjne zlokalizowanie zakopanych w ziemi przedmiotów. Możemy też samodzielnie regulować czułość i zasięg. Doświadczeni użytkownicy przekonują, że nie trzeba nawet patrzeć na wyświetlacz, aby sprawdzić, jak duży obiekt został namierzony. Zwykle wystarczy wsłuchanie się w sygnał dźwiękowy. To bardzo wygodne, bo nie trzeba długo się zastanawiać, czy warto wykopać zlokalizowany przedmiot.

 

Łatwy transport

Wykrywacz nie jest ciężki, a osoby publikujące opinie o Garrett AT Pro to potwierdzają. Przenoszenie go z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. Wpływa na to także 3-elementowa konstrukcja. Po złożeniu sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w aucie, można go swobodnie przechowywać w szafie czy specjalnym schowku. Co ważne, urządzenie gwarantuje też w pełni komfortowe poszukiwanie cennych przedmiotów. Ma ono bardzo wygodny uchwyt, a długość drążka można dopasować do swojego wzrostu. W komplecie otrzymujemy poręczną torbę, do której można schować znaleziska i bezpiecznie je przenosić.

 

Intuicyjna obsługa

Obsługa wykrywacza jest intuicyjna, dobór odpowiednich ustawień zajmuje maksymalnie kilka minut. Możemy zdecydować się na opcję automatycznego lub manualnego strojenia do gruntu, zależnie od potrzeb. Poza tym na wyświetlaczu pokazują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące nie tylko głębokości zalegania przedmiotów czy poziomu dyskryminacji, ale i poziomu naładowania baterii.