Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?
Kazimierz Dolny jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem, w których nie brakuje atrakcji. Nie dziwi więc to, że wiele osób chce się tam wybrać i szuka inspiracji, jak spędzić dobrze czas i odwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc. Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Kiedy najlepiej się tam wybrać?
Contents
Gdzie leży Kazimierz Dolny?
Zacznijmy od podstaw, czyli tego, gdzie znajduje się opisywane miasto. Kazimierz Dolny leży w województwie lubelskim, w jego zachodniej części. Znajduje się on na prawym brzegu Wisły w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie Kazimierz Dolny położony jest w Małopolsce. Warto też wiedzieć, że stanowi on część trójkąta turystycznego Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów. Miasto to określane jest często jako Kazimierz nad Wisłą. Co ciekawe to nie od króla Polski wzięła się jego nazwa. Osadę założył książę Kazimierz Sprawiedliwy. Przymiotnik Dolny wziął się w nazwie stąd, że chciano odróżnić to miejsce od Kazimierza pod Krakowem (teraz dzielnica miasta).
Kazimierz Dolny atrakcje
Miasto jest stosunkowo małe, ale mimo to dostępne są w nim liczne atrakcje turystyczne. Kazimierz Dolny to miejsce, które spodoba się wielu osobom. Są tam zabytki świeckie i sakralne, każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje. Kazimierz Dolny na weekend to idealna propozycja na spędzenie kilku dni w przyjemnych okolicznościach czy to w ramach rodzinnego, romantycznego czy przyjacielskiego wyjazdu.
Zamek i wieża strażnicza, czyli zespół zamkowy: Zwiedzanie Kazimierza Dolnego warto rozpocząć od położonego na wzgórzu zamku, a dokładniej jego ruin. Zamek ufundował nie kto inny jak Kazimierz Wielki w połowie XIV. wieku. Jego mury sięgają do 7 metrów wysokości i otaczają sporej wielkości dziedziniec o nieregularnym kształcie. Od południa zamknięty jest on parterowym budynkiem nazywanym Domem Wielkim. W przeszłości na dziedzińcu mieściła się studnia i łaźnia, teraz pozostały z nich tylko fundamenty. Budowla została zniszczona w czasie najazdu szwedzkiego w XVII wieku i później. Zamek został udostępniony turystom, czasami organizowane są w nim spektakle, wystawy czy koncerty. Powyżej zamku jest wieża strażnicza pochodząca z końca XIII wieku. Co istotne, jest ona najstarszą budowlą w mieście. Z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę miasta Kazimierz Dolny. Parking mieści się m.in. przy ulicy Zamkowej, zaraz przy murach zamku. Osoby przyjeżdżające samochodem nie mają problemu z tym, aby zostawić go w bezpiecznym miejscu.
Góra Trzech Krzyży: Kolejnym miejscem, znajdującym się blisko wcześniej wymienionych, jest Góra Trzech Krzyży. Wznosi się ona nad Rynkiem. Cechą charakterystyczną tego miejsca, jak nietrudno domyślić się po nazwie, są trzy drewniane krzyże pochodzącego z 1708 roku. Upamiętniają one ofiary epidemii cholery. Krzyże powstały po to, aby zadośćuczynić Bogu za grzechy mieszkańców, mają też one ich chronić. Na górze są ławeczki, na których można usiąść, aby odpocząć i podziwiać okolicę, to jak wygląda Kazimierz Dolny. Zwiedzanie tego miejsca jest punktem obowiązkowym na liście atrakcji. Góra Trzech Krzyży stanowi najładniejszy punkt widokowy. Można z niej zobaczyć miasto w całej okazałości. Z uwagi na to, że wejście na nią jest stosunkowo strome, dobrze mieć na sobie wygodne obuwie np. sprawdzone damskie czy męskie buty trekkingowe.
Rynek w Kazimierzu : Warto odwiedzić Kazimierz Dolny. Zabytki i atrakcje w tym miejscu są wyjątkowe, a na liście rzeczy wartych zobaczenia jest bez wątpienia Rynek. Stanowi on główny punkt miasta i składa się z dwóch części – starszej położonej przy Farze i młodszej, niższej i większej. Na Rynku chętnie spotykają się mieszkańcy, nie brakuje też turystów. Podziwiać mogą oni m.in. zabytkowe kamieniczki Pod Świętym Krzysztofem i Pod Świętym Mikołajem zbudowane w XVII wieku przez braci Przybyłów. Obie budowle mają taki sam układ fasad. Uwagę zwracają figury patronów spełniające rolę ozdób na fasadach. Do innych godnych uwagi budynków znajdujących się blisko rynku zaliczyć można m.in.: Dom Kifnerów wybudowany w latach 1926-1927. Na frontowej fasadzie domu znajdują się tablice upamiętniające znanych mieszkańców miasta. Przed budynkiem jest też pomnik psa Werniksa, którym opiekował się malarz Zbigniew Szczepanek (zwierzę siedzi na malarskiej palecie).
Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła: Kazimierz Dolny zimą czy latem wygląda bardzo dobrze i oferuje sporo atrakcji, Osoby przybywające do tego miasta i lubiące podziwiać stare budowle, mogą wybrać się do świątyni zaprojektowanej w stylu gotyckim i rozbudowanej w stylu renesansowym. Mowa tutaj o kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Sklepienie świątyni jest pokryte dekoracją sztukatorską, co wygląda oryginalnie. Są m.in. serca, gwiazdy, rozety i koła. W środku znajdują się takie zabytki jak organy pochodzącego z 1620 roku, kamienna chrzcielnica, portal główny w stylu późnogotyckim czy popiersie Mikołaja Przybyły. Przy ołtarzu głównym są XIX-wieczne obrazy autorstwa J. Urbańskiego. Warto też zobaczyć znajdujące się przy kościele renesansowe kaplice.
Synagoga: W Kazimierzu Dolnym jest też synagoga zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku (styl późnobarokowy). Usytuowana jest ona między Starym a Nowym Rynkiem. W czasie II wojny światowej została ona zniszczona, jednak w 1953 roku ją odremontowano. Synagoga nie jest wykorzystywana w celach religijnych. Do 2003 roku pełniła ona funkcję kina ‘Wisła’. Na ten moment w synagodze dostępna jest ekspozycja muzealna znajdująca się w sali modlitw. Jest tam m.in. wystawa zdjęć, która oddaje codzienność okresu przedwojennego. Turyści mogą nabyć też pamiątki związane z kulturą żydowską: Książki, alkohol koszerny czy kosmetyki z Morza Martwego. Co ciekawe, boczne pomieszczenia synagogi służą do wynajęcia.
Bulwar Nadwiślański: Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto pospacerować po Bulwarze Nadwiślanym. Aby do niego trafić trzeba przejść z Rynku ulicą Senatorską, obok Kamienicy Celejowskiej i Białej. Do celu prowadzi ulica Nadwiślańska. Z Bulwarów można podziwiać widoki na Zamek, Basztę czy Kościół Fary. Duże wrażenie robi panorama miasta. W pobliżu jest port, gdzie cumują statki. Nie brakuje też restauracji i barów, w których można się zatrzymać i posilić. Wzdłuż Bulwaru Nadwiślanego ciągnie się też ścieżka rowerowa, więc czas w mieście można spędzić aktywnie.
Wąwozy lessowe: Wśród wąwozów lessowych znajdujących się kilkaset metrów od centrum najbardziej znanym jest Korzeniowy Dół. Jego długość sięga 500 metrów, a wysokość ścian sięga nawet 4 metrów. Jest tam wytyczony szlak turystyczny, którym można się przejść. Cześć wąwozów uchodzi bezpośrednio na brzeg Wisły. Ma to związek z tym, że w średniowieczu miasto było ważnym portem rzecznym. Nazwa ‘Korzeniowy Dół’ wzięła się od tego, że przez ściany wąwozu przebijają się liczne korzenie, tworząc bardzo ciekawą, naturalną formację. Kolejnym miejscem jest wąwóz Czerniawy, na którego dnie przebiega ulica o tej samej nazwie. Na trasie jest cmentarz żydowski, a także pomnik przypominający jerozolimską Ścianę Płaczu. Wąwóz ten znajduje się we wschodniej części miasta.
Kazimierz Dolny – atrakcje dla dzieci
Kazimierz Dolny nazywany jest perłą polskiego renesansu. To chętnie odwiedzane przez turystów miasto. Nierzadko na jego zwiedzanie decydują się rodziny z dziećmi. Jakie atrakcje w Kazimierzu Dolnym czekają na najmłodszych? Na pewno warto zastanowić się nad rejsem po Wiśle. Statki wypływają z portu w mieście i płyną do ‘Krowiej Wyspy’. W Janowcu przewidziana jest przerwa. Rejs trwa około 60 minut i stanowi atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Blisko miasta są też Magiczne Ogrody, czy rodzinny park tematyczny. Nie brakuje w nim pięknych drzew i kwiatów. Dzieci mogą podziwiać tam żywe stworzenia. Magiczne Ogrody są tak zaprojektowane, aby zapewnić odwiedzającym maksymalny komfort. Są kawiarnie i restauracje z dobrym jedzeniem, toalety z przewijakami i miejsca do odpoczynku. Będąc w Kazimierzu z dziećmi, warto zakupić drożdżowego koguta i odpowiedzieć, dlaczego to właśnie to zwierzę jest symbolem miasta. Historia o kogucie, który przechytrzył diabła, wzbudza wielkie zainteresowanie u najmłodszych.
Kazimierz Dolny – atrakcje w okolicy
Sporo osób odwiedzających Kazimierz Dolny uważa, że najlepszą atrakcją w okolicy jest Zamek w Janowcu. Można do niego trafić nadwiślańskim promem, który działa od kwietnia do listopada. Zamek jest usytuowany na wzgórzu, na które trzeba się wspiąć. Niemniej jednak droga do niego nie jest bardzo męcząca. Zamek w Janowcu budowano w latach 1508-1526. Budowlę zaprojektował włoski architekt Santi Gucci Fiorentino. Obecnie w trzech salach na parterze zamku jest wystawa, z której można poznać historię zamku i wiele ciekawostek. Obok zamku jest park krajobrazowy, a w nim skansen budownictwa drewnianego. Spore wrażenie robi barokowy dwór Moniaków pochodzący z XVIII wieku. Budynek został uratowany przed zniszczeniem i przywieziony właśnie do tego miejsca.
Kazimierz Dolny – gdzie zjeść?
W Kazimierzu Dolnym jest wiele knajp i restauracji, w których nie tylko można dobrze zjeść, ale też miło spędzić czas i zachwycić się wystrojem. Trudno byłoby wspomnieć o nich wszystkich, więc przedstawimy tylko kilka wybranych. Polecaną restauracją jest Kazimierzówka, w której oferowane są wykwintne dania podawane przez najlepszych kucharzy. Dobrym miejscem na rodzinne spotkanie jest też restauracja Stara Łaźnia, gdzie można zjeść dania kuchni europejskiej. Będąc w Kazimierzu, warto wstąpić też do Bajgla, w którym można zjeść bajgla kazimierzowskiego, czyli lokalny produkt. Jest on podawany z różnymi dodatkami.
Zdecydowanie warto odwiedzić Kazimierz Dolny, aby zobaczyć te wszystkie atrakcje. Ceny wstępu do poszczególnych miejsc nie są wysokie. Do tego miasta warto wybrać się na rodzinny czy romantyczny wyjazd. Będąc tam przez cały weekend, można spokojnie zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ