Wskazówki dla osób podróżujących Szlakiem Orlich Gniazd 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Podróżując Wyżyną Krakowsko-Częstochowską można cofnąć się w czasie do momentu, gdy legendy były traktowane jako fakt. Szlak wiedzie przez malownicze rejony od Krakowa do Częstochowy, a na trasie znajdują się zamki, ich ruiny, warownie, przydrożne kapliczki i pałace pamiętające czasy monarchów. Wytyczenie trasy pozwala na podróżowanie dowolnymi środkami transportu, co jest zdecydowanym ułatwieniem szczególnie dla rodzin z dziećmi. 

 

Poruszając się Szlakiem Orlich Gniazd, warto poświęcić trochę czasu i ubrać odpowiednią odzież sportową, która pozwoli przebyć nawet najbardziej strome odcinki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dla osób, które wolą przemierzać trasę ze spokojem, dobrą opcją będzie skorzystanie z licznych dróg i ścieżek, po których bez problemu można przejechać samochodem lub rowerem. Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez najwyższe wzniesienia znajdujące się na terenie Jury. Propozycję trasy przedstawiono w 1927 roku przez Stanisława Leszczyckiego w czasopiśmie „Ziemia”. Dopiero w 1930 roku szlak oznaczony kolorem czerwonym wytyczono z Krakowa przez północno-zachodnie okolice, Płaskowyż Ojcowski oraz Garb Tenczyński, a następnie z powrotem do miasta królewskiego. Pierwsza trasa wiodła przez piękne tereny i strome wzniesienia. Niestety z czasem oznaczenia w postaci znakowania starły się z powodu braku konserwacji i regularnego odnawiania. Dopiero w 1948 roku powstał nowy projekt opracowany przez Kazimierza Sosnowskiego, który okazał się ciekawą propozycją. Dwa lata później trasę oznaczono w odpowiedni sposób za pomocą funduszy pozyskanych z Ministerstwa Komunikacji. Przez lata przebieg szlaku był zmieniany i korygowany, aby turyści mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.  

Szlak Orlich Gniazd – co warto zobaczyć? 

Zastanawiając się, co to jest Szlak Orlich Gniazd najłatwiej sięgnąć do przewodnika, w którym opisano dokładny przebieg oraz ciekawe punkty na trasie. Wiedzie on przez dwa województwa: Dolnośląskie i małopolskie, a jego początek znajduje się w Krakowie. Szlak ma numer SL-1, KA-1, kolor znakowania czerwony, a łączna długość wynosi 163,9 km. W 2010 roku trasa otrzymała certyfikat wystawiony przez POT (Polska Organizacja Turystyczna) dla najlepszego produktu turystycznego roku, a dwa lata później Złoty Certyfikat POT dla najlepszego produktu turystycznego Polski. Trasa przechodzi przez: Kraków, Giebułtów, Prądnik Korzkiewski, Ojców i OPN, Rabsztyn, Olkusz, Bydlin, Dolinę Wodącej, Smoleń, Pilicę, Podzamcze, Okiennik Wielki, Skarżyce, Morsko, Kroczyce, Górę Zborów, Bobolice, Mirów, Ostrężnik, Rezerwat Parkowe, Złoty Potok, Zrębice, Rezerwat Sokole Góry, Olsztyn, Kusięta, Rezerwat Zielona Góra, Jasna Góra, i kończy się na Starym Rynku w Częstochowie.  

 

Szlak Orlich Gniazd – zamki 

Podróżując pieszo Szlakiem Orlich Gniazd, można odwiedzić większość warowni i strażnic znajdujących się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na trasie znajdują się tak niezwykłe miejsca, jak: Ruiny zamku w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale, pozostałości zamku w Bydlinie, częściowo odbudowany zamek w Rabsztynie wraz z zamkiem w Smoleniu, zamek Ogrodzieniec, Gród na Górze Birów, kompletnie odrestaurowany zamek w Bobolice, zamek Bąkowiec w Morsku, ślady po zamku Ostrężnik, a także zamek w Olsztynie i Mirowie. Oprócz tych zabytków na szlaku znajdują się jeszcze znane każdemu zabytki w postaci legendarnego zamku królewskiego na Wawelu w Krakowie, zamek Korzkwi, a także klasztor na Jasnej Górze. Zamki i Jura Krakowsko-Częstochowska są dobrym przykładem tego, w jaki sposób można połączyć atrakcje turystyczne z dziedzictwem kultury. 


Szlak Orlich Gniazd – trasa piesza

Poszukując ciekawej trasy do przejścia, można skorzystać z gotowych rozwiązań, które są niezwykle atrakcyjne i zapewniają turystom dużo przyjemności ze spacerowania. Podróżując pieszo z plecakiem, warto zdecydować się na trasę od Częstochowy do Krakowa, która składa się z następujących punktów: Jasna Góra, rezerwat Zielona Góra, zamek Olsztyn, Sokole Góry, Złoty Potok, rezerwat Parkowe, rezerwat Ostrężnik z zamkiem, zamek Mirów, zamek Bobolice, rezerwat Góra Zborów, zamek Bąkowiec, Okiennik Wielki, Gród na Górze Birów, zamek Ogrodzieniec, pałac Padniewskich, rezerwat Smoleń, zamek Pilcza, Dolina Wodącej, zamek Bydlin, zamek Rabsztyn, OPN, zamek Pieskowa Skała, maczuga Herkulesa, kaplica na Wodzie, zamek Ojców, dolina Prądnika, zamek Korzkiew oraz zamek królewski na Wawelu. 

 

Szlak Orlich Gniazd – rowerem 

Decydując się na podróż rowerem, turysta może wygodnie przejechać szlak i zobaczyć najpiękniejsze miejsca, które od lat znajdują się na mapie atrakcji turystycznych województwa małopolskiego i śląskiego. Dystans, jaki jest do pokonania rowerem to od 186 km do 205 km po nawierzchniach mieszanych typu: Asfalt, ścieżki leśne, ścieżki polne czy piasek. Szlak dla osób średniozaawansowanych na rowerach, takich jak: MTB, gravel czy trekking nie powinien stanowić problemu ze względu na sumę podjazdów wynoszącą 2317 metrów oraz zjazdów – 2315 metrów. Ze względu na dostępność miejsc noclegowych warto podzielić całą trasę na 3 etapy. W pierwszym etapie kolarze mają do przejechania odcinek o długości 80 km od Częstochowy do Podzamcza, drugi etap o długości 68 km to trasa z Podzamcza do Krzeszowic, a ostatni wynoszący 42 km wiedzie od Krzeszowic do Krakowa. Zaletą podróżowania Szlakiem Orlich Gniazd jest bardzo dobre oznakowanie, które nie powoduje niepotrzebnego zastanowienia, w którą stronę należy jechać. 

Szlak Orlich Gniazd – samochodem 

Przemierzanie całego szlaku powstałego w latach 20. XX wieku samochodem jest niemożliwe. Nie do każdego punktu turysta zdoła wjechać autem bezpośrednio, więc tak czy inaczej, konieczny będzie spacer lub przejażdżka rowerem. Oczywiście większość zamków oraz ruin dysponuje miejscami parkingowymi znajdującymi się w niedalekim sąsiedztwie, jednak w sezonie ciężko o wolne miejsce, aby swobodnie zaparkować. Dobrym rozwiązaniem jest przejechanie wybranych odcinków motocyklem i zrobienie ciekawej trasy rozpoczynającej się w Katowicach i biegnącej przez Siewierz, Olsztyn, Bobolice, Mirów, Morsko, Ogrodzieniec, Pilica, Smoleń i powrót do Katowic. 

 

Atrakcje – Jura Krakowsko-Częstochowska 

Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki i ruiny. Na szlaku Orlich Gniazd znajdują się także ciekawe obiekty rekreacyjne, takie jak wyciąg narciarski wraz z kompleksem sportowo-rekreacyjnym w Morsku. Innym, chętnie odwiedzanym miejscem jest Park Miniatur w Ogrodzieńcu, gdzie znajdują się miniatury większości obiektów znajdujących się na szlaku. W tym samym miejscu turysta ma także do dyspozycji Park Rozrywki, Dom Legend i Strachów, a także Park Doświadczeń Fizycznych. Jak wiadomo, tereny jury to wapienie skaliste, z których powstają białe, sterczące ostańce. Najsłynniejsze to Brama Krakowska w Ojcowie, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, a także Brama Twardowskiego w Złotym Potoku. Na Szlaku Orlich Gniazd nie brakuje także jaskiń, wśród których można znaleźć te dostępne dla zwiedzających oraz całkowicie zamknięte i niedostępne. Wśród dostępnych wyróżnia się m.in. Jaskinię Głęboką w Poslecicach oraz Jaskinię Ciemną w Ojcowie. Te nieudostępnione można znaleźć w rezerwacie Sokole Góry. Jura Krakowsko-Częstochowska wyróżnia się także unikatem na skalę Europejską w postaci znanej wszystkim Pustyni Błędowskiej. Ogromne połacie odsłoniętego piasku zajmuje obszar około 33 metrów kwadratowych. Znajduje się między Błędową będącą dzielnicą Dąbrowy Górniczej a gminą Klucze w województwie małopolskim. Chechło to wieś na Szlaku Orlich Gniazd, która jest granicą północną, a południową są obszary leśne. Pustynia Błędowska ma do 10 km długości oraz 4 km szerokości. 

Szlak Orlich Gniazd – noclegi 

Szlak Orlich Gniazd to także pola namiotowe z odpowiednią infrastrukturą turystyczną dopasowaną do potrzeb osób korzystających z takiego rozwiązania. Do wyboru turysty jest wiele ośrodków oferujących możliwość przenocowania we własnym namiocie, co pozwala odbyć niesamowitą podróż bez obaw o nadszarpnięcie funduszy. Na trasie znajdują się także obiekty noclegowe, takie jak: Pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy oraz hotele. Turysta może sam zdecydować, w jakim miejscu zechce spędzić noc. Oczywiście wiele jest także ekskluzywnych hoteli oraz tanich hosteli w Krakowie i Częstochowie, co pozwala wybrać najdogodniejsze miejsce do odpoczynku. 

 

Co warto zabrać na pieszą wycieczkę? 

Przemierzając Szlak Orlich Gniazd pieszo, warto zdecydować się na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy, które nie będą za bardzo ciążyły. Odpowiednia ilość rzeczy jest bezpośrednio uzależniona od miejsca, do którego turysta się wybiera oraz od czasu, jaki zamierza spędzić na wycieczce, a także od rodzaju trasy. Na początek należy zadbać o pojemny plecak oraz o odpowiednią odzież, która zapewni ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Panowie, którzy poszukują wygodnego obuwia, powinni wiedzieć, że dobry model musi być przede wszystkim nieprzemakalny oraz na grubej podeszwie. Buty trekkingowe męskie – ranking umożliwia wybranie odpowiedniego obuwia przeznaczonego do górskich wędrówek. 

Panie, które lubią aktywny wypoczynek, powinny zdecydować się na wodoodporne obuwie z cholewką powyżej kostki zapewniające odpowiednią stabilność. Oprócz dobrych butów należy zadbać o ciepłą odzież, która zapewni ochronę przed deszczem czy chłodnym wiatrem. Spacerując latem, trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej w postaci czapki z daszkiem, kapelusza oraz okularów z filtrem UV chroniących wzrok. W plecaku turystycznym musi znaleźć się miejsce na zapasowe T-shirty, bieliznę oraz najpotrzebniejsze kosmetyki. Ważne, aby pamiętać o dobrze wyposażonej apteczce z lekami, środkami opatrunkowymi i przede wszystkim plastrami. Podczas pieszej wędrówki niezbędny będzie prowiant w postaci kanapek, przekąsek i czegoś słodkiego, a także woda i termos z kawą lub herbatą. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ