Ranking 10 biur podróży w Polsce

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Biura podróży od lat cieszą się dużą popularnością, gdyż coraz mniej ludzi decyduje się na organizowanie wczasów samodzielnie i woli zorganizowane podróże. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wycieczki, warto zapoznać się zarówno z sytuacją, jak i pozycją biura na rynku oraz przejrzeć różne dostępne w Internecie rankingi, aby nasz obraz na temat wybranego biura był jak najpełniejszy. 

Ratingi biur podróży

Zasięgając opinii o biurach podróży, możemy natknąć się na pojęcie rankingu i ratingu. O ile definicja rankingu nie wymaga wyjaśnienia i pozycja biura na liście zależy głównie od ilości klientów, pozycji finansowej i ogólnej, wielokryteriowej pozycji biura na rynku, o tyle ratingi to oceny czysto ekonomiczne, które wyłączają subiektywne kryteria oceny i skupiają się wyłącznie na finansowym aspekcie funkcjonowania biura, regulowaniu zobowiązań, obrocie i wysokości gwarancji względem obrotów i tym podobnych. Dlatego na podstawie ratingu nie dowiemy się, czy wybrane przez nas biuro oferuje liczne wycieczki fakultatywne, ale za to będziemy wiedzieć, czy w przypadku odwołania wycieczki, bądź innego wydarzenia losowego, nasze roszczenia finansowe zostaną zaspokojone. Jeśli chodzi o biura podróży w Polsce, ratingi przygotowuje się na podstawie sprawozdań, które składane są przez biura rokrocznie do Krajowego Rejestru Sądowego oraz pozostałych, dostępnych publicznie danych, takich jak między innymi wysokość gwarancji ubezpieczeniowych. Są to ważne informacje, jednak wystarczające wyłącznie osobom planującym raczej inwestycję – na przykład zakup akcji – związaną z danym operatorem wycieczek, a dla potencjalnie zainteresowanego zakupem wycieczki niewystarczające. Sam rating, bez informacji na temat kierunków podróży, rozbudowania oferty i tym podobnych, nie daje nam nic oprócz poczucia finansowego bezpieczeństwa związanego z zakupem wycieczki u właśnie tego touroperatora. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli nasz wyjazd obsługiwany będzie przez mniej znane biuro podróży, które nie zajmuje topowych miejsc w rankingach i obawa o zwrot kosztów na wypadek odwołania wycieczki bądź innych losowych wydarzeń jest całkiem uzasadniona. Niemniej, nie powinniśmy polegać wyłącznie na ocenie stanu finansowego przedsiębiorstwa i dodatkowo zweryfikować ocenę biura także za pomocą jego pozycji w rankingu.

Ranking biur podróży

Jeśli interesuje nas bardziej szczegółowa i skupiająca się na aspektach związanych faktycznie z podróżowaniem, obsługą klienta i ciekawą ofertą ocena biura podróży, ranking jest czymś, po co bez wątpienia powinniśmy sięgnąć. Kryteria oceny są w nim znacznie szersze niż w przypadku zimnej, ekonomicznej kalkulacji, jaka ma miejsce w ratingu i znacznie lepiej oddające problematykę związaną z wyborem odpowiedniego biura. Ponieważ rok 2020 był bardzo trudnym rokiem dla turystyki (zarówno tej krajowej, jak i zagranicznej), biura odnotowały niższe przychody, a pozycje konkretnych firm na liście mogą być przekłamane, dlatego – na potrzeby tego artykułu – skupimy się na rankingu biur podróży z roku 2019. Oszacowano, że obroty 20 największych biur podróży w Polsce wynoszą prawie 10 miliardów złotych, przy czym siedemdziesiąt procent (około 7,68 miliarda złotych) to obrót uzyskany przez zaledwie trzy największe biura podróży, jakimi są: Itaka (3,36 miliarda złotych przychodu), TUI Poland (2,71 miliarda złotych przychodu) i Rainbow (1,61 miliarda złotych przychodu). Pozostałe popularne biura podróży, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce rankingu to Coral Travel z przychodami rzędu 869,715 miliona złotych, Grecos Holiday, który osiągnął przychody w wysokości 464,859 miliona złotych, Exim Tours (280,889 miliona złotych przychodu), Sun&Fun Holidays (130,973 miliona złotych przychodu), Logos Tour (70,714 miliona złotych przychodu), Ecco Holiday (69,131 miliona złotych przychodu) i Rego-Bis z przychodami na poziomie 60,155 miliona złotych.

Przychód biur jest całkiem dobrym wyznacznikiem popularności biura, ponieważ zależy niemalże bezpośrednio od ilości sprzedanych wycieczek, co bezpośrednio przekłada się na jego popularność i ilość klientów. Przy analizie rankingu należy jednak zachować pewną ostrożność i nie polegać wyłącznie na cyfrach, ponieważ w przypadku niszowych biur (na przykład organizujących wycieczki wyłącznie w jednym kraju bądź jednego typu), ich obrót będzie zdecydowanie niższy niż uniwersalnych biur, które zaoferują nam zarówno all inclusive i baseny z atrakcjami w Turcji, jak i kilkudniowe wędrówki po górach, podczas których przydadzą nam się namiot, liofilizowana żywność i buty trekkingowe (męskie lub damskie). Dobrym przykładem tego zjawiska jest biuro podróży Grecos, którego jedynym miejscem jest – co łatwo wywnioskować z nazwy – Grecja. Jest to bez wątpienia najlepsze biuro podróży oferujące wycieczki w tym kierunku, które współpracuje z wieloma ośrodkami, może pochwalić się dużą liczbą atrakcji i wycieczek fakultatywnych, ale realizuje swoje zyski wyłącznie w jednym (choć bardzo obleganym w wakacyjnym sezonie) miejscu, przez co nigdy nie zajmie w rankingu pozycji tak wysokiej, jak inne, bardziej uniwersalne biura turystyczne, jak na przykład plasująca się na pierwszym miejscu Itaka, która nie ogranicza się do wyłącznie jednego (choć bardzo popularnego) miejsca podróży. Podobnie jest w przypadku biur specjalizujących się w kosztownych, ale mniej popularnych wycieczkach, jak na przykład eskapady na Antarktydę czy organizacja safari. Te kierunki mają mniej miłośników niż klasyczne all inclusive w Bułgarii oraz wymagają większych nakładów finansowych, przez co nawet najlepsze biuro specjalizujące się w takich ofertach może nigdy nie trafić do pierwszej dziesiątki rankingu. Drugą kwestią są także małe, lokalne polskie biura podróży. Ranking najczęściej ich nie obejmuje, ponieważ skupiają się na oferowaniu wycieczek po Polsce i pośredniczeniu w sprzedaży ofert od większych biur, przez co ich sumaryczny obrót nie jest wystarczający, aby móc zdetronizować i pozbawić wysokich pozycji w rankingach top biura podróży. Niemniej są to biura, których istnienia na polskim rynku nie można przemilczeć ani nie docenić, zwłaszcza w przypadku mniejszych miejscowości, w których wykupić zagraniczną wycieczkę bezpośrednio w biurze można wyłącznie w taki sposób.

Opinie o biurach podróży

Jeśli chcemy zakupić wycieczkę, ranking biur podróży w Polsce nie powinien być jedyną rzeczą, na jakiej będziemy bazować przy wyborze biura. Przy podejmowaniu decyzji, jakie biuro podróży wybrać, równie ważne są subiektywne opinie ludzi, którzy mieli już okazję z danym biurem podróżować i zweryfikować rzeczywistość z fotografiami z kolorowych broszur. Najlepsze biura podróży nie kończą swoich usług na sprzedaży wycieczki i wydrukowaniu biletu. Ich zadaniem jest też opieka nad podróżującymi, możliwość kontaktu z rezydentem, sprawdzenie stanu pokoi czy zapewnienie różnorodności menu. Te czynniki także mają wpływ na ogólną ocenę wczasów i powinny być brane pod uwagę w takim samym stopniu, co pozycja biura w rankingach i na listach rankingowych. Najpopularniejsze biura podróży przywiązują bardzo dużą wagę do opieki nad swoim klientem i dbają o jego komfort podczas całego czasu trwania wycieczki, aby mógł faktycznie wypocząć i skorzystać z wyjazdu. Dlatego przy wyborze biura podróży lepiej jest zapoznać się z opiniami zarówno na temat samego biura, jak i oferowanej wycieczki. Najczęściej bowiem dane biuro ma na czas sezonu wakacyjnego zarezerwowany cały ośrodek, podpisane umowy z danymi animatorami czy przewodnikami, przez co opinia dotycząca konkretnej wycieczki może odbiegać od ogólnej oceny biura, ale będzie rzetelniejsza niż średnia ilość gwiazdek ze wszystkich wycieczek z całego sezonu i może wpłynąć na nasz ostateczny wybór takiego czy innego ośrodka.

 

Największe biura podróży w Polsce

Wymieniając popularne i największe biura turystyczne w Polsce, niewłaściwym byłoby nierozpoczęcie od Itaki. To biuro podróży działa na polskim rynku już od 32 lat (powstało w Opolu w 1989 roku) i od 2012 jest najchętniej wybieranym biurem podróży w Polsce. Łącznie, przez cały czas swojej działalności, z usług tego skorzystało około ośmiu milionów klientów. Obecnie dysponuje ponad 170 salonami firmowymi, a w związku ze swoją rosnącą pozycją dokonuje powoli ekspansji na zagraniczne rynki, zakładając u naszych sąsiadów własne biura bądź kupując inne marki (jak na przykład czeskiego Cedoka). O pozycji na polskim rynku podróży świadczą także liczne wyróżnienia, które są rokrocznie zdobywane przez Itakę, takie jak między innymi tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości w roku 2019, Top Marka w roku 2018, Nagroda Konsumenta 2018 czy Superbrands. Drugie miejsce we wspomnianym wcześniej rankingu zajmuje TUI Poland, będące członkiem międzynarodowej grupy TUI. W przeciwieństwie zatem do Itaki nie jest to polskie biuro z tradycjami, a członek międzynarodowego, największego na świecie koncernu turystycznego. Dzięki temu może korzystać z doświadczeń zdobytych na innych rynkach oraz całego arsenału dostępnego dla członków grupy, czyli własnej marki linii lotniczych, statków wycieczkowych, hoteli czy agencji turystyki. TUI może poszczycić się niemalże wiekową już tradycją, bo założone zostało w 1923 roku w Niemczech.

Ostatnie miejsce na podium rankingu należało do Rainbow Tours, które – podobnie jak Itaka – jest biurem o polskich korzeniach i o podobnym stażu na rynku, ponieważ początki spółki to rok 1990, a jej debiut na giełdzie miał miejsce w roku 2007. Oprócz sprzedaży własnych wycieczek Rainbow zajmuje się także pośrednictwem w sprzedaży usług, czyli wycieczek z ofert innych touroperatorów, biletów lotniczych, autokarowych i promowych. Czwarte miejsce w rankingu przypadło Coral Travel, które na polskim rynku obecne jest już ponad 20 lat. Spółka powstała w 1999 roku, ale dopiero piętnaście lat temu (po połączeniu polskiego Wezyr Holidays i działającego także na rynku międzynarodowym Coral Travel) zaczęła być liczącym się graczem. Chociaż oferta biura obejmuje liczne cele podróży, to najpopularniejszym (bo wybieranym aż przez 40 procent klientów) jest Turcja. W szczycie sezonu loty tam odbywają się codziennie, i to z największych polskich miast (takich jak Poznań, Katowice, Wrocław czy Warszawa). Czego nie można także pominąć, to tytuł Solidnego Pracodawcy Roku uzyskany w roku 2018, uzyskany dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, kodeksu pracy, terminowości wypłat oraz przez społeczną odpowiedzialność biznesu. Na piątym miejscu rankingu uplasował się polski, pochodzący z Poznania Grecos, którego oferta skupia się na wakacjach w Grecji. Powstałe w 2005 roku z połączenia dwóch mniejszych, poznańskich biur podróży, wystartowało z projektem Lato w Grecji, który okazał się prawdziwym hitem.

Dzięki tysiącom zadowolonych klientów właściciele odważyli się kontynuować projekt, który obecnie – pod nazwą Wielkie Greckie Wakacje – jest doskonale znany miłośnikom tej części Europy. Firma pochwalić się może zdobytymi w 2018 roku Złotym Laurem Klienta i Laurem Klienta Grand Prix 2018, Top Marka Lauru Klienta i tytułem Konsumenckiego Lidera Jakości zdobytymi w roku 2017 oraz tytułem Diamentu Forbesa 2019. Oprócz tego w latach 2016 i 2018 uzyskała tytuł Inspirującej Firmy (co ciekawe, jako jedyna firma z branży turystycznej) przyznawany przez London Stock Exchange. W roku 2017 została także wyróżniona przez Izbę Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej tytułem Touroperatora Roku. Koleje miejsce w rankingu zajmuje pochodzące z Czech Exim Tours, którego początki sięgają 1993 roku. Przedsiębiorstwo szybko podbiło rynki swoich sąsiadów i otwierało biura na Słowacji, Węgrzech, w Polsce i w Rumunii. W roku 2012 część udziałów nabyła niemiecka Grupa Kapitałowa REWE Touristik, co rozszerzyło znacznie możliwości działania Exim Tours, między innymi polepszając siatkę połączeń czy dając dostęp do większej ilości kierunków i ośrodków. Exim Tours poszczycić się może licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi Certyfikatem Śląskiej Izby Turystycznej, Certyfikatem Rzetelności czy Złotym Certyfikatem Transparentnego Touroperatora. Kolejna pozycja na liście to znane z typowo z wypoczynkowych i imprezowych miejsc podróży – Sun&Fun Holidays. Istniejące na polskim rynku od ponad 15 lat przedsiębiorstwo w 2017 roku zmieniło właściciela i obecnie jest we władaniu czeskiego Blue Style i popularnej egipskiej sieci hotelowej SunRise, co znacznie rozszerzyło ofertę podróży do Egiptu. Oprócz tego biuro specjalizuje się w kierunkach, takich jak Tunezja, Bułgaria, Turcja, Grecja i Maroko.

Ósme miejsce w rankingu przypadło znanemu z niecodziennych miejsc i bardzo szerokiego i unikalnego wachlarza ofert Logos Tour. Założona w 1981 roku firma nie skupia się na popularnych, europejskich kierunkach, ale oferuje swoim klientom egzotyczne wczasy umożliwiające poznanie innych kultur i wypoczynek naprawdę daleko od domu. Biuro ma w swojej ofercie około 200 ofert z siedmiu kontynentów (łącznie z Antarktydą) oraz rejsy. Przedostatnia pozycja w rankingu to poznańskie Ecco Holiday, które na rynku działa od 2002 roku. Biuro oferuje zarówno typowe wczasy w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, na Malcie i Cyprze, jak i liczne wycieczki krajoznawcze (w tym także objazdowe) nawet w tak odległe kierunki, jak Chiny, Japonia, Tajlandia, Indie, Emiraty Arabskie, Meksyk czy Kuba. Ecco Holiday pochwalić się może jedną z najwyższych not ratingowych (AA+) i wysokimi pozycjami w rankingach organizatorów turystycznych. Ostatnią pozycję w rankingu zajęło pochodzące z Katowic biuro podróży Rego-Bis, które jest prawdziwym potentatem na tamtejszym rynku. Oferuje zarówno wycieczki o charakterze krajoznawczym realizowane autokarem, jak i typowo wypoczynkowe wakacje z podróżą samolotem, a oprócz tego także wynajem autokarów oraz organizację imprez integracyjnych bądź innych wycieczek spoza oferty. Wszystkie z nich wpisane są do odpowiednich rejestrów oraz mają odpowiednie gwarancje finansowe, dlatego podróże właśnie z tymi touroperatorami są bezpieczne.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ