20 atrakcji Dolnego Śląska

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Szukasz inspiracji na wyjazd z rodziną lub we dwójkę i nie wiesz, gdzie się udać? Ciekawym pomysłem na wakacje, czy weekend we dwoje jest Dolny Śląsk. W całym województwie jest wiele miejsc, które warto odkryć, zarówno zabytków, obiektów historycznych, jak i rejonów zachwycających przyrodą. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? 

Dolny Śląsk to miejsce pełne ciekawych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu spędzić jeden dzień, cały weekend lub tydzień. Warto także odbyć długą wycieczkę samochodową po całym województwie, a oto miejsca, które warto zobaczyć.

 

Wrocław

Wrocław to stolica Dolnego Śląska, dlatego zwiedzając tamte okolice, nie można go pominąć. To również dobre miejsce na nocleg, z którego można wyruszać na poznawanie tamtejszych atrakcji. Jeśli interesują Cię zabytki Dolnego Śląska, to samo miasto będzie ciekawym miejscem do zwiedzania. Wrocław uznawany jest za jedno z najładniejszych miejsc w Polsce i nie bez powodu. Warto pospacerować uliczkami Starego Miasta lub wyruszyć w trasę śladem wrocławskich krasnali. Są to niewielkie figurki, rozmieszczone w różnych częściach miasta. Krasnale nawiązują do antykomunistycznego ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który działał w latach 80. We Wrocławiu warto zobaczyć przede wszystkim rynek, Wyspę Słodową, czy Stary Cmentarz Żydowski.  

 

Wałbrzych

Wałbrzych to kolejne miasto, które znajduje się na większości list zatytułowanych, „co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku”. Większość osób kojarzy go z legendą złotego pociągu oraz znajdującym się nieopodal Zamkiem Książ. Jednak będąc w okolicach Wałbrzycha, warto odwiedzić także samo miasto. Centrum miasta jest pełne zabytkowych budynków, dobrze zachowanych z czasów przedwojennych. Jako jedna z niewielu większych miejscowości w Polsce, Wałbrzych nie ucierpiał na skutek działań wojennych. Można przechadzać się po urokliwych uliczkach i podziwiać stare kamienice. Samo miasto jest pełne zieleni, w centrum znajduje się park Sobieskiego. Jeśli interesują Cię romantyczne miejsca, Dolny Śląsk ma ich wiele do zaoferowania, między innymi na rynku w Wałbrzychu.  

Zamek Książ

Będąc w Wałbrzychu, nie można nie odwiedzić Zamku Książ. To trzeci pod względem wielkości obiekt zamkowy w Polsce. Okolice Wałbrzycha, w tym sam zamek, to największe atrakcje Dolnego Śląska. Pierwsze wzmianki na temat kompleksu Książ pochodzą już z XIII wieku. Największą sławę jednak przyniosła okolicy okupacja niemiecka. Zamek Książ stanowił kwaterę wojsk nazistowskich, a w jego podziemiach według legend przygotowywane były kwatery Hitlera. Obecnie jednak kompleks zamkowy zapewnia rozrywkę dla całych rodzin oraz osób zainteresowanych historią. Można podziwiać widok roztaczający się z wysokiej wieży, przechadzać się tarasami i podziwiać zabytkową architekturę. Również dla dzieci przewidziane są różnego rodzaju atrakcje, dlatego na Zamku Książ nikt nie będzie się nudził.  

 

Zamek Czocha

Atrakcje Dolnego Śląska to przede wszystkim zamki, bo to właśnie z nich słynie cały region. Zamek Czocha to idealne miejsce dla osób, które lubią miejsca mroczne, tajemnicze i owiane legendami. Sama twierdza zlokalizowana jest nad Jeziorem Leśniańskim. Tajemnice Dolnego Śląska to przede wszystkim legendy i przekazywane z pokolenia na pokolenie historie. Nie brakuje ich również w zamku Czocha. Zwiedzając kompleks i samą twierdzę można posłuchać historii opowiadanych przez przewodnika i na własne oczy zobaczyć liczne tajemne przejścia, podziemne korytarze, lochy, czy sale tortur. Zamek Czocha był także planem filmowym dla wielu znanych produkcji, między innymi polskiej wersji „Wiedźmina”.  

 

Srebrna Góra

Odwiedzając niesamowity Dolny Śląsk, warto zwiedzić także Twierdzę Srebrna Góra. Jest to największa tego typu górska twierdza zlokalizowana w Europie. Powstała w okresie od 1763 roku do 1785 roku. W czasie, gdy została wybudowana, była jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w ówczesnej Europie. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem, który z pewnością dostarczy wielu ciekawych informacji na temat tego miejsca. Jeśli interesują Cię atrakcje Dolnego Śląska dla rodzin, twierdza jest dobrym miejscem do odwiedzenia. W okolicach kompleksu fortyfikacyjnego znajduje się także mała, malownicza miejscowość Srebrna Góra, którą również warto zobaczyć.  

Międzygórze

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku to nie tylko zamki, ale także innego rodzaju zabytki. Międzygórze to okolica nazywana Perłą Sudetów. Główną atrakcją jest wieś wypełniona zabudowaniami pochodzącymi z XIX wieku. Wszystkie obiekty utrzymane są w stylu tyrolskim i norweskim, co nadaje okolicy niesamowitego klimatu. W Międzygórzu można spędzić noc, odpocząć i zrelaksować się w sielskim klimacie wsi. Do dyspozycji odwiedzających jest ponad 1000 miejsc noclegowych w różnego rodzaju pensjonatach, czy willach. Międzygórze to także najlepsza agroturystyka. Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania każdemu, nawet miłośnikom wiejskiego odpoczynku na łonie natury w otoczeniu zabytkowych budynków.

 

Złoty Stok

Oto jedna z najciekawszych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Dolny Śląsk — kopalnie. W przypadku Złotego Stoku nie jest to jednak zwykła kopalnia. Na jej terenie można poszukać skarbów. Złoty Stok oferuje zwiedzanie zabytkowej Kopalni Złota. Można poznać jej tajemnice i legendy, odwiedzając to miejsce z przewodnikiem. W ofercie zwiedzania jest między innymi przejażdżka wagonikiem kopalnianym. Pierwsze prace wydobywcze miały miejsce w kopalni prawdopodobnie już ok. 2000 lat p.n.e. Miejsce to jest pełne historii. Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska obfitują w ciekawostki i legendy i nie inaczej jest z kopalnią w miejscowości Złoty Stok.  

 

Kompleks Riese

Pasjonaci historii z pewnością chętnie odwiedzą kompleks Riese. Jest to pozostałość po wojskach niemieckich, a historia całego miejsca jest ciekawa, ale tragiczna. Podziemne tunele budowane były przez jeńców wojennych i więźniów obozów hitlerowskich. Według legend rozległe korytarze miały prowadzić do wielkich, podziemnych komnat. Do czego miały one służyć? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, nie pozostały żadne dokumenty, ani ślady. Hipotez jest jednak wiele, część z nich opiera się na założeniach, że w budowanych podziemnych tunelach i salach znajdowały się tajne laboratoria. Turyści mogą obecnie zwiedzać trzy obiekty znajdujące się pod ziemią: Kompleks Włodarz, Rzeczka lub Osówka.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Atrakcje Dolnego Śląska dla małych dzieci to przede wszystkim ciekawe miejsca związane z przyrodą. Przykładem jest Kraina Wygasłych Wulkanów. Jest to region, w którym można znaleźć ciekawe skały i niewysokie góry o charakterystycznym stożkowatym kształcie. Przypominają one, jak wskazuje nazwa, wulkany. Krajobraz tej krainy jest również pełen różnego rodzaju skał wulkanicznych. Najwyższym obiektem jest góra nazywana śląską Fudżi, czyli Ostrzyca. Aby dostać się na szczyt, trzeba pokonać 40-minutowy szlak. Dlatego wybierając się do Krainy Wygasłych Wulkanów, warto zabrać ze sobą wygodne damskie lub męskie buty trekkingowe. Inne ciekawy formy skalne w regionie to Organy Wielisławskie lub Małe Organy Myśliborskie.

 

Rudawski Park Krajobrazowy

Jeśli szukasz ciekawej, ale niedużej atrakcji turystycznej, z pewnością zainteresuje Cię Rudawski Park Krajobrazowy, który sprawdzi się jako wycieczka na niedzielę. Dolny Śląsk pełen jest ciekawych obiektów przyrodniczych. Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje część niewysokiego pasma górskiego Rudawy Janowickie. W całym parku można znaleźć wiele ciekawych miejsc i obiektów, dlatego wystarczą tylko wygodne buty i w kilka godzin można odwiedzić najładniejsze punkty. Warte zobaczenia są Starościńskie Skały. Na jednej z nich umieszczona jest platforma widokowa, z której można podziwiać krajobraz okolicy. Warto odwiedzić także Kolorowe Jeziora, czyli zbiorniki wypełnione zabarwioną wodą, powstałe w wyrobiskach pokopalnianych.  

 

Krzywa Wieża

Przeglądając fajne miejsca na Dolnym Śląsku, z pewnością nie raz natkniesz się na Krzywą Wieżę. Znajduje się ona na rynku w miejscowości Ząbkowice Śląskie. Jej odchylenie od pionu wynosi 2 metry, a sama wieża ma 34 metry wysokości. Na szczyt można wyjść, trzeba jedynie pokonać 139 stopni. Wstęp na wieżę jest płatny, ale warto ją odwiedzić. Po spacerze wokół rynku można udać się na obiad lub do jednej z licznych kawiarni. Ciekawostką jest nazwa wieży, która funkcjonuje w okolicy. Nazywana jest ona Krzywą Wieżą Frankensteina. Dlaczego? Niemiecka nazwa Ząbkowic Śląskich brzmiała właśnie Frankenstein. W XVIII wieku miejscowość ta stała się miejscem skandalu. W okolicy wybuchła zaraza, a o jej wywołanie oskarżono grabarzy, u których znalezione zainfekowane ludzkie ciała.  

Świdnica

Miasta Dolnego Śląska, które warto odwiedzić to nie tylko Wrocław, czy Wałbrzych, ale także Świdnica. Na szczególną uwagę zasługuje świdnickie Stare Miasto. Na znajdującą się na rynku Wieżę Ratuszową można wejść i podziwiać roztaczający się z niej widok. Będąc w Świdnicy, warto odwiedzić Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy. Został wybudowany z drewna, ale do postawienia świątyni nie użyto gwoździ. Jest to największy drewniany barokowy kościół w Europie. Warto wybrać się do tego miasta, szczególnie gdy będzie się w okolicach Zamku Książ, czy kompleksu Riese. Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać na weekend, Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania, a Świdnica to tylko jedna z możliwości.  

 

Park Narodowy Gór Stołowych

Wymieniając atrakcje Dolnego Śląska na weekend, nie można pominąć Parku Narodowego Gór Stołowych. Nazwa całego regionu wywodzi się od kształtu licznych skład w tym paśmie górskim. Są one płaskie, dzięki czemu przypominają blat stołu. Szczególnie warte uwagi są Błędne Skały. To labirynt, który prowadzi między piaskowymi formacjami skalnymi w kształcie grzybów. Przejście całej trasy może zająć ok. 30 minut. Po drodze można natrafić na wąskie przejścia, a ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. W sezonie letnim labirynt jest bardzo zatłoczony, ale to nie powinno zniechęcać do odwiedzenia Gór Stołowych. Miłośnicy trekkingu mogą wybrać się na Szczeliniec Wielki lub znaleźć inne atrakcje. Dolny Śląsk to miejsce dla każdego.  

 

Stawy Milickie

Atrakcje Dolnego Śląska i okolic to także liczne jeziora i zbiorniki wodne, przy których można odpocząć. Na szczególną uwagę zasługują Stawy Milickie. Określane są również jako Kraina Karpia. Stawy są największym w Europie ośrodkiem hodowli tych ryb. W samych stawach żyją także inne gatunki ryb, a na ich terenie przebywają liczne gatunki ptaków. Jest to więc idealne miejsce dla ornitologów i miłośników przyrody, którzy odwiedzają województwo dolnośląskie. Domki nad jeziorem można wynająć od prowadzących miejsce noclegowe pasjonatów okolicy. Budynki zlokalizowane na brzegu jeziora i na skraju lasu pozwalają się wyciszyć i odpocząć.  

Pława Dolna

Atrakcje Dolnego Śląska dla dzieci mogą być również świetną zabawą dla dorosłych. Przykładem jest Pława Dolna i zlokalizowany w niej Zamek Śląskich Legend. Przy głównej drodze znajduje się trudna do przeoczenia budowla. Jest to właśnie ten zamek, w którym można znaleźć ogromne rzeźby nawiązujące do legend oraz cały gród. W środku budowli znajduje się interaktywna wystawa. Składają się na nią naturalnych rozmiarów lalki, które mają ruchome części umieszczone na specjalnych linkach. Każda z postaci opowiada lokalne historie i legendy. Wnętrze zamku ma mroczny klimat, dlatego warto wybierać się tam z większymi dziećmi.  

 

Zalew Mietkowski

Jeśli szukasz pomysłu na weekend, Dolny Śląsk to miejsce, do którego warto się wybrać. Szczególnie jeśli podróżujesz samochodem lub kamperem. Dla osób, które lubią odpocząć w otoczeniu natury, ciekawym miejscem będzie z pewnością Zalew Mietkowski. Jest to największy zbiornik wodny w całym województwie, powstał w 1986 roku. Wokół zalewu są plaże, na których można odpocząć, ale znajdzie się tam także coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W sezonie można popływać żaglówką, a amatorzy wędkarstwa mogą spokojnie łowić ryby. 

 

Szczawno-Zdrój

Jakie są atrakcje Dolnego Śląska zimą? Z pewnością znajdziesz je w miejscowości uzdrowiskowej Szczawno-Zdrój. W miasteczku można znaleźć park zdrowotny oraz pijalnię wód. Po Szczawno-Zdroju można spacerować, podziwiać stare budowle, miejski deptak oraz park. Zabytkowa pijalnia zachęca swoimi wnętrzami do odpoczynku z kubkiem leczniczej wody. Architektura budynku jest piękna, duże okna i stylowe meble tworzą ciekawy, niepowtarzalny klimat, nawiązujący do dawnych epok. Wnętrze pijalni wygląda niemal, jak stara rezydencja w egzotycznym miejscu.  

Zagórze Śląskie

Dolnośląskie atrakcje to także mniej znane, niewielkie miejscowości, takie jak Zagórze Śląskie. Miejscem w tej okolicy, które najchętniej odwiedzają turyści, jest XIV-wieczny zamek Grodno. Znajduje się on na szczycie wzgórza Choina. Zamek Grodno jest jedną z tych budowli na Dolny Śląsku, które położone są na bardzo malowniczych terenach. Z wieży widokowej można podziwiać piękny widok na Jezioro Bystrzyckie, Góry Sowie oraz rzekę Bystrzycę. Na jeziorze znajduje się także tama oraz kładka dla pieszych, którą warto się przespacerować.  

 

Zamek w Bolkowie

Będąc w województwie dolnośląskim, warto zobaczyć także zamek w Bolkowie. Jest to jeden z najstarszych kompleksów zamkowych. Pierwsze wzmianki o tej budowli pojawiały się już w XIII-wiecznych tekstach. Obecnie zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego, dzięki czemu na jego terenie organizowane są różne turnieje. Budowla służyła także jako plan filmowy do różnych produkcji, między innymi polskiej wersji „Wiedźmina”.

 

Pałac Marianny Orańskiej

Jeśli lubisz zabytkowe i historyczne atrakcje, województwo dolnośląskie jest ich pełne. Ciekawym, wartym odwiedzenia miejscem jest Pałac Marianny Orańskiej, zlokalizowany w Kamieńcu Ząbkowickim. Jest to budowla w stylu neogotyckim. Niegdyś pałac był zrujnowany, dostępu do niego broniły bezpańskie psy, a samo wnętrze i otoczenie nie były warte zwiedzania. Dziś jednak cała okolica wygląda zupełnie inaczej. Oczyszczono ją, a budynek odnowiono, dzięki czemu stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Wokół pałacu można odbyć długi spacer, do budynku przylega park, a sam kompleks pałacowy ma trzy ogromne tarasy. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ