Gdzie jechać w góry w Polsce?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

W naszym kraju nie brakuje zapierających dech w piersiach gór. Jest wiele szczytów do zdobycia odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Każdy może znaleźć coś dla siebie, bez konieczności wybierania wyjazdu za granicę. Gdzie jechać w góry? Jaki kierunek wybrać? O tym wszystkim przeczytasz w naszym tekście.

 

Góry w Polsce – podział

Góry w Polsce dzielą się na trzy główne łańcuchy, czyli Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety. W ich obrębie jest wiele popularnych pasm górskich, które są wybierane na jednodniowe wędrówki, weekendowe wycieczki czy dłuższe urlopy. Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski znajdujący się w południowo-wschodniej Polsce. Są tam najniższe góry w Polsce, które jednak zachwycają turystów i są chętnie odwiedzane. Najwyższym szczytem w tym łańcuchu górskim jest Łysica, której wysokość sięga 614 m n.p.m. Jej nazwa wywodzi się od klasztoru na Łysej Górze i relikwii Krzyża Świętego. Obok Sudetów to najstarsze góry w Polsce. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że Góry Świętokrzyskie były kilkukrotnie zalewane przez morze i niszczone. 

Kolejnym łańcuchem są Karpaty, czyli pasma górskie znajdujące się w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim. To największe góry w Polsce. Są też jednymi z największych w środkowej Europie i znajdują się na terytorium aż ośmiu państw. Poza Polską w skład tych krajów wchodzą: Czechy, Austria, Ukraina, Słowacja, Serbia, Rumunia i Węgry. Najwyższym szczytem w Karpatach jest Gerlach o wysokości 2655 m n.p.m. (Tatry Słowackie). Ten łańcuch górski często porównywany jest z Alpami, składa się z różniących się od siebie pasm górskich, z których najwyższym są Tatry. Przyjmuje się, że nazwa Karpaty pochodzi od dackiego plemienia Karpów, którzy w pierwszym tysiącleciu zamieszkiwali teren Karpat Wschodnich.

Ostatnim łańcuchem górskim są Sudety, czyli góry w Polsce położone w południowo-zachodniej części kraju, a także na terenie północnych Czech. Najwyższym szczytem na ich terenie jest Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m. Sudety dzielą się na: Zachodnie w Karkonoszach, Środkowe z najwyższym szczytem Wielka Desztna 1115 m n.p.m, a także Wschodnie ze szczytem Pradziad 1492 m n.p.m. W skład Sudetów niektórzy włączają też Przedgórze Sudeckie. Pochodzenie nazwy tego łańcucha górskiego nie jest jednoznaczne, a naukowcy nie zawsze zgadzają się w tej kwestii. Najpewniej Sudety mają celtyckie pochodzenie. Rdzeń ‘sud’ oznacza dzika, natomiast ‘eta’ to las. Sudety w Polsce dzielą się na 15 pasm, na których znajdują się dwa parki Narodowe: Gór Stołowych i Karkonoski. 

Pasma Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to niskie góry w Polsce chętnie odwiedzane przez turystów, które jednak są nieco mniej popularne od Karpat czy Sudetów. Oznacza to, że istnieje mała szansa na to, że na szlaku będzie tłoczno, a tym samym przyjemność z wędrowania okaże się mniejsza. Z Górami Świętokrzyskimi wiążę się sporo legend i podań, które czynią to miejsce wyjątkowym. Główny szlak prowadzi z Nowej Słupi przez Święty Krzyż na Łysicę, a później Świętą Katarzynę. Trasa zajmuje około 7 h, więc jest to wyprawa na pół dnia. Po drodze napotkamy m.in. kamienny posąg pielgrzyma i klasztor na Świętym Krzyżu. 

Najwyższym pasmem Gór Świętokrzyskich są Łysogóry mające długość 25 km. Najwyższym szczytem jest wspomniana na początku Łysica o wysokości 614 m n.p.m, zaraz po niej jest Łysa Góra o wysokości 594 m n.p.m. Łysogóry można podzielić na dwie części: Część wschodnią, która jest gęsto zalesiona (Łysica, Łysa Góra, Księża Skała) i słabo zalesioną część zachodnią. Łysica to góra o dwóch wierzchołkach, na niższym znajduje się replika krzyża z 1930 r. Wierzchołki są oddalone od siebie o 700 m. Na szczycie Łysej Góry (inaczej Łysiec, Święty Łysiec) jest skalne rumowisko, jodłowo-bukowy rezerwat przyrody i muzeum parku.

Zastanawiając się jeszcze, gdzie w góry w Polsce się wybrać, warto mieć na uwadze Klonówkę, czyli najwyższe wzniesienie Pasma Masłowskiego. Z lewej strony można podziwiać piękne widoki na całą Dolinę Kielecko-Łagowską. Jest też Diabelski Kamień (określany też czasami mianem Wielki), czyli okazały fragment kwarcytowej grani skalnej. Legenda głosi, że porzucił go diabeł, gdy usłyszał, jak pieje kur. Diabeł niósł kamień po to, aby zniszczyć kościół, który był budowany na Świętej Katarzynie. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie jest okazją do tego, aby poznać nieznane dotąd legendy, podziwiać piękno natury i wypoczywać w spokoju. Wzniesienia nie są duże, dlatego wycieczka w to miejsce wydaje się dobrym pomysłem także dla zupełnie niewprawionych wspinaczy i wędrowców.

Pasma Karpat

Karpaty to góry fałdowe w Polsce. Znajduje się tam 6 parków narodowych: Babiogórski, Gorczański, Pieniński, Tatrzański, Magurski i Bieszczadzki. Za najpiękniejsze góry w Polsce wiele osób uznaje Tatry, w których jest wiele pięknych tras. To pasmo górskie można podzielić na Tatry Wschodnie i Zachodnie, inny podział przewiduje wyróżnienie Polskich i Słowackich Tatr. To tutaj znajduje się najwyższa góra w Polsce, czyli Rysy mające wysokość 2501 m n.p.m. Charakterystycznymi, najbardziej znanymi szczytami, poza wymienionym, są: Giewont, Kozi Wierch, Mnich, Kościelec, Świnica, Kasprowy Wierch. Na ostatnią z wymienionych gór można wyjechać kolejką, co sprawia, że jest ona dostępna także dla osób, które nie mają najlepszej kondycji. Kasprowy Wierch liczy 1987 m n.p.m., a z jego szczytu można podziwiać Tatry Wysokie i Dolinę Gąsienicową, a także Tatry Zachodnie i Zakopane. Tatry to najwyższe góry w Polsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wybierając się tam, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. Wśród wyposażenia wspinaczy jest nie tylko dobre ubranie i akcesoria, ale też kuchenka turystyczna czy inne przedmioty potrzebne do gotowania.

Pieniny to inne znane polskie góry położone w południowej Polsce i na terenie północnej Słowacji. Można podzielić je na trzy części: Pieniny Spiskie, Środkowe i Małe. Najwyższym szczytem w tym paśmie górskim jest Wysoka (1050 m n.p.m.) znajdująca się w Małych Pieninach. Jednymi z najbardziej popularnych miejsc w Pieninach są Trzy Korony z Okrąglicą (982 m n.p.m.), Płaską Skałą (950 m) i Pańską Skałą (920 m). To jeden z najładniejszych punktów widokowych w tym miejscu. Za najpiękniejszy szczyt w Pieninach uznaje się Sokolicę (747 m n.p.m), z której rozciąga się widok na Dunajec. Będąc w Pieninach, warto odwiedzić Zamkową Górę (779 m n.p.m.), na której szczycie są ruiny Zamku Pienińskiego zbudowanego w latach 1257-1287. Liczne atrakcje w górach sprawiają, że Pieniny są chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem.

Jakie są inne fajne miejsca w górach na weekend? Na pewno warte uwagi są Beskidy, czyli grupa pasm górskich w Karpatach Zachodnich. Warto wiedzieć, że to najmłodsze góry w Polsce. Beskidy można podzielić na Wschodnie i Zachodnie, które są oddzielone od siebie Przełęczą Łupkowską. Najwyższym szczytem jest Babia Góra licząca 1725 m n.p.m. (teren Beskidów Żywieckich). Poza Tatrami to najwyższy szczyt w Polsce zaliczany do Korony Gór Polskich. Z Babiej Góry można podziwiać panoramę Beskidu Zachodniego, stąd też rozpościera się widok na Tatry. W szczytowych partiach tej góry jest naturalne skalne rumowisko. Na samym wierzchołku znajdziemy m.in. kamienny ołtarz polowy czy kamienny mur zbudowany przez turystów celem ochrony przed wiatrem. Inne ciekawe miejsca w górach Beskidzkich to m.in. Wielka Czantoria mierząca 995 m n.p.m, gdzie przebiega granica polsko-czeska czy najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Szczytne (1257 m n.p.m.). Wiele osób uważa, że wakacje w górach z dziećmi warto spędzić właśnie w Beskidach. Jest tam sporo atrakcji, pięknych widoków i stosunkowo łatwych tras.

Jeśli chcesz spędzić bezpieczne wakacje w górach, możesz wybrać się w Bieszczady. To miejsce, w którym zdecydowanie można odpocząć od codziennych spraw i podziwiać piękne widoki. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m) leżący na Ukrainie. Na terenie Polski najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Na terenie Bieszczad jest Bieszczadzki Park Narodowy, który jest trzecim co do wielkości parkiem w Polsce i największym na terenie polskich gór. Poza Tarnicą głównymi wzniesieniami są: Połonina Caryńska i Wetlińska, Wielka Rawka, Halicz, Bukowe Berdo i Krzemieniec. Osoby, które marzą o tym, aby zobaczyć dzikie Bieszczady, będą zadowolone, wybierając szlak na Chryszczatą czy Hyrlatą. Za jedną z najpiękniejszych tras w Bieszczadach uważa się tę na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch. Szlak ten jest widokowy i polecany dla amatorów długich wędrówek. Długą, równie malowniczą trasą jest ta na Tarnicę i Halicz, która liczy 20 km. Osoby, które chcą wybrać ten szlak, muszą mieć dobrą kondycję, a wędrówkę rozpocząć odpowiednio wcześnie. 

Pasma Sudetów

Sudety to góry zrębowe w Polsce tworzące łańcuch znajdujący się na terenie południowo-zachodniej Polski, a także Czech i Niemiec. Góry Izerskie są jednym z pasm Sudetów, a ich najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Góry te wyróżniają torfowiska i borowiny. Najwyższym pasmem Sudetów są z kolei Karkonosze, które po części znajdują się w Czechach. Najwyższy szczyt to Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m, będąca jednocześnie najwyższym szczytem Republiki Czeskiej. Nazwa szczytu wzięła się od przymiotnika śnieżna, a w Polsce wprowadzono ją oficjalnie w 1949 roku. W Sudetach warty uwagi jest też Masyw Śnieżnika, który jest najwyższym pasmem w polskiej części Sudetów Wschodnich ze szczytem Śnieżnik liczącym 1425 m n.p.m. Na obszarze Masywu jest Trójmorski Wierch, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Będąc tam, warto też udać się pod Wodospad Wilczki, który ma 22 m wysokości.

Na terenie województwa dolnośląskiego są Góry Sowie, które w całości znajdują się w Polsce. Ich najwyższy szczyt to Wielka Sowa licząca 1015 m n.p.m., zaliczana do Korony Gór Polskich. Znajduje się na niej kamienna wieża widokowa, która ma ponad 100 lat. W Górach Sowich nie brakuje urokliwych tras pieszo-rowerowych, a do najbardziej popularnych zalicza się te, którymi można trafić na Wielką Sowę, Małą Sowę, Sokolicę i Kalenicę. Kalenica to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich, który jest nieco mniej popularny, a w związku z tym nie tak mocno oblegany. Jest na nim stalowa wieża widokowa, na którą wchodzi się, pokonując kilkadziesiąt schodów. Jedną z najczęściej polecanych atrakcji jest Zamek Grodno znajdujący się na szczycie Góry Chojna (450 n.p.m.). W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że Góry Sowie stanowią najstarszą część Sudetów.

Zdecydowanie warte zobaczenia są też Góry Stołowe ze szczytem Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Prowadzi do niego 2-godzinna trasa składająca się z kilkuset kamiennych stopni. Na Szczelińcu Wielkim jest tron Liczyrzepy. Płaski jak stół wierzchołek świetnie nawiązuje do nazwy tego pasma. Polecanym pasmem są też Góry Kamienne znajdujące się w niecce śródsudeckiej. Ich najwyższym szczytem jest Waligóra (936 m n.p.m.). 

Najwyższą część Sudetów Środkowych stanowią Góry Orlickie z Orlicą o wysokości 1084 m n.p.m (wierzchołek leży po stronie czeskiej). Pasmo to ma ok. 50 km, a na terenie naszego kraju leży tylko północno-wschodni skrawek. Górny bieg Dzikiej Orlicy to polsko-czeska granica państwowa. Aby dojść na Orlicę, należy wybrać jeden z dwóch dostępnych szlaków, nie różnią się one znacznie ani widokami ani poziomem zaawansowania.

Całkowicie ulokowane na terenie Polski są Góry Wałbrzyskie, które wyróżnia to, że nie brakuje w nich ostrych, bardziej wymagających podejść i różnica wysokości jest znaczna. Tym samym chodzenie po tych górach okazuje się męczące. Najwyższym szczytem jest Borowa, a jego wysokość sięga 853 m n.p.m. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, masz już pomysł na to, gdzie udać się w góry na weekend czy dłuższy urlop. Przedstawiliśmy wiele propozycji, na podstawie przekazanej wiedzy możesz poszukiwać konkretnych tras. Wiesz już, jakie są góry w Polsce i jak wygląda ich podział. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy ma szansę znaleźć coś, co go zainteresuje i będzie odpowiednie do jego stylu życia i kondycji. Poznając wszystkie góry w Polsce, które warto odwiedzić, można dojść do wniosku, że w naszym kraju nie brakuje atrakcji. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby przeżyć niezapomniane chwile i podziwiać niesamowite widoki. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ