Ranking 10 najlepszych kuchenek turystycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Kuchenka turystyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

 Kuchenka turystyczna to sprzęt, który przydaje się na wczasach pod namiotem czy na działce, ale także w domu, gdy trzeba przygotować posiłki dla dużej liczby gości. Nie wiesz, na który model się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje opisane w rankingu. Bardzo często polecana przez konsumentów jest kuchenka turystyczna Ravanson K-02TB, którą można bezpiecznie przewozić w walizce. Wyposażono ją w dwa palniki o łącznej mocy 3710 W. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, jego materiałem wykonania jest stal. Co istotne, to model ze specjalną osłoną zapobiegającą zgaśnięciu płomienia przy silnych podmuchach wiatru. Jeżeli zależy Ci na sprzęcie elektrycznym, zwróć uwagę na model Severin KP 1092. Ma on jedno pole grzejne, jego moc wynosi 1500 W. Kuchenka jest odporna na korozję.

10 najlepszych kuchenek turystycznych. Opinie w 2024 roku

 

Jeżeli sprawdzisz nasz ranking kuchenek turystycznych, przekonasz się, które modele są najczęściej wybierane przez miłośników podróżowania. W zestawieniu opisujemy urządzenia, które umożliwią Ci przyrządzenie ciepłego, smacznego posiłku w dowolnym miejscu. Przedstawiane modele zakupisz zarówno w sieci, bo kuchenka turystyczna znajduje się zaróno w sklepie Allegro jak i w sklepach stacjonarnych Decathlon, OBI, Leroy Merlin, Jula, RTV AGD, Media Markt czy Auchan. Kuchenka gazowa turystyczna jest też dostępna w Sklepie Media Expert. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, dlatego można go wygodnie przenieść w inne miejsce. Jest on wyposażony w dwa palniki, więc w tym samym czasie możemy podgrzać posiłek oraz zagotować wodę na herbatę.

Wady

Obudowa jest pokryta emalią, jednak po pewnym czasie zaczyna ona odpryskiwać, co wygląda mało estetycznie (warto uważać, aby kuchenka nie była często narażona na uderzenia).

Podsumowanie

Urządzenie ma stabilną podstawę, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Całkowita moc palników wynosi 3710 W. Materiałem wykonania kuchenki jest stal. Ponieważ wyposażono ją w pokrywę, nie ma ryzyka, że silny podmuch wiatru przyczyni się do zgaśnięcia płomienia.

Drugi wybór

Zalety

Kuchenka umożliwia płynną regulację temperatury, co zwiększa komfort użytkowania. Ma ona solidną, niepodatną na uszkodzenia mechaniczne obudowę. Sprzęt łatwo się czyści, jak również obsługuje, służy do tego jedno pokrętło.

Wady

Urządzenie wymaga podłączenia do prądu, a kabel zasilający nie jest zbyt długi. To powoduje, że czasami trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce do ustawienia kuchenki.

Podsumowanie

Model ma moc 1500 W, jest jednopalnikowy. Średnica pola grzejnego wynosi 18 cm, możemy na nim zagotować wodę w czajniku lub podgrzać posiłek. Urządzenie jest odporne na korozję. W dodatku zabezpieczono je przed przegrzaniem, co zmniejsza ryzyko awarii.

Rozważ też

Zalety

Ta dwupalnikowa kuchenka gazowa jest estetycznie wykonana, emalia nie pozwala na przywieranie brudu, a dwa palniki umożliwiają ugotowanie pełnego obiadu. Każdy z palników ma płynną regulację mocy grzania. Palniki można zakryć specjalną pokrywą.

Wady

Wśród wskazywanych wad tego urządzenia, klienci wymieniają odpryskiwanie emalii z obudowy, co ma wpływ na estetykę. Również na niektórych powierzchniach stopki antypoślizgowe nie spełniają swojej roli.

Podsumowanie

To trwały model kuchenki, który przetrwa wiele lat eksploatacji. Jej użyteczność sprawdzi się zarówno na kempingu jak i w domu małej rodziny. Zasilanie gazem czyni ją sprawną w podgrzewaniu i gotowaniu, a także tańszą w eksploatacji niż wersje elektryczne.

 

Kuchenka gazowa turystyczna

 

1. Kuchenka Gazowa Nablatowa Ravanson K-02TB

 

Sprzęt Ravanson K-02TB ma dwa palniki o łącznej mocy 3710 W. Jest on wykonany z metalu, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy. Opisywana gazowa kuchenka turystyczna nie jest duża, jej wymiary to: wysokość – 10,5 cm, szerokość – 46,9 cm i głębokość – 34 cm. Jest ona również lekka, co ułatwia jej przenoszenie z miejsca na miejsce.

Używanie urządzenia jest komfortowe, możemy swobodnie regulować płomień dla każdego palnika. Za pomocą sprzętu możemy w tym samym czasie podgrzać posiłek oraz zagotować wodę na herbatę. Metalowa pokrywa osłania przed wiatrem i zapobiega przypadkowemu zgaśnięciu palnika.

Główne atuty kuchenki to: solidność, łatwa obsługa oraz stabilność. Wyposażono ją w ruszt, który gwarantuje komfortowe gotowanie, naczynia nie zsuwają się z palników. Dla miłośników podróżowania ważne jest, że sprzęt mieści się w plecaku.

 

Zalety

Praktyczna pokrywa: Podczas gotowania możemy zabezpieczyć sprzęt przed przypadkowym wygaszeniem płomieni. Pozwala na to pokrywa. Jeśli uznamy, że nie jest ona potrzebna, możemy ją łatwo zdemontować.

Użyteczność: Z uwagi na dwa palniki możemy jednocześnie podgrzać posiłek i zagotować wodę potrzebną do przygotowania ciepłych napojów. Urządzenie jest użyteczne i odpowiednie dla małych, jak i większych rodzin.

Solidność: Sprzęt nie powinien się zniszczyć, nawet jeśli jest często używany. Obudowa została wykonana z solidnego, emaliowanego metalu, dlatego nawet po dłuższym czasie niewidoczne są na niej przetarcia czy zarysowania.

 

Wady

Niewygodne pokrętła: Niektórzy konsumenci twierdzą, że pokrętła służące do sterowania palnikami są zbyt małe i tym samym mało wygodne.

Kłopotliwe czyszczenie: Trzeba uważać, aby nie zabrudzić kuchenki podczas gotowania, bo pozbycie się zaschniętych resztek jedzenia może być kłopotliwe, zwłaszcza pomiędzy palnikami.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna elektryczna

 

2. Płyta wolnostojąca Severin KP 1092

 

Płyta wolnostojąca Severin KP 1092 ma jedno pole grzejne, którego moc całkowita wynosi 1500 W. Sprzęt daje możliwość płynnej regulacji temperatury, a o jego działaniu informuje praktyczna lampka kontrolna. To elektryczna kuchenka turystyczna, która ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Wymiary urządzenia to: wysokość – 8 cm, szerokość – 25 cm oraz głębokość – 28,5 cm. Kuchenka bardzo szybko się nagrzewa, dlatego podgrzewanie czy przyrządzanie posiłku poza domem nie zajmuje dużo czasu. Średnica pola grzejnego wynosi ok. 18 cm.

Wśród posiadaczy urządzenia przeprowadzono test kuchenek turystycznych. Dzięki temu okazało się, że prezentowany model wykazuje podwyższoną odporność nie tylko na uszkodzenia, ale i korozję. Poza tym jego obsługa nikomu z nas nie sprawi problemu. Płyta wolnostojąca Severin KP 1092 to sprzęt, który zda egzamin w mieszkaniu jednoosobowym, a także na kempingu czy działce.

 

Zalety

Szybkie nagrzewanie: Pole grzejne nagrzewa się bardzo szybko dzięki czemu szybko również można przygotować posiłek.

Atrakcyjne wykończenie: Stalowa obudowa nie tylko jest atrakcyjna pod względem wizualnym, ale również jest łatwa w czyszczeniu.

Prosta eksploatacja: Zarządzanie temperaturą odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego na przodzie, a lampka kontrolna informuje użytkownika o pracy sprzętu.

Pole grzejne: Pole grzejne o średnicy 18 cm pozwala na postawienie na nim nawet dużych naczyń.

Moc: 1500 W to moc optymalna. Nie powoduje nadmiernego zużycia energii, a szybko generuje ciepło i ogrzewa posiłki.

 

Wady

Jak przekazują użytkownicy tego sprzętu, jego termostat ustawiony jest w taki sposób, że zbyt często się wyłącza. Kuchenka nie jest w stanie dogrzać palnika do maksymalnej mocy.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa turystyczna dwupalnikowa

 

3. Kuchenka przenośna Smile SMILE-KN-02/1K

 

Jeżeli w sferze twojego zainteresowania jest kuchenka gazowa turystyczna dwupalnikowa to może produkt Smile SMILE-KN-02/1K zaspokoi twoje potrzeby. Kuchenka o wytrzymałej konstrukcji Jest pokryta w całości białą emalią, w związku z tym czyszczenie jej jest stosunkowo proste, bo zabrudzenie do niej nie przylega.

Kuchenka ma szerokość 57 cm, głębokość 30 cm oraz wysokość 7 cm i zawiera 2 pola grzewcze zasilane gazem typu propan-butan. Każdy z palników obsługiwany jest pokrętłem z płynną regulacją mocy. Na spodzie produktu zastosowano specjalne antypoślizgowe nóżki.

Całość, gdy nieużywana, można przykryć estetyczną, białą pokrywą. Kuchenka przenośna Smile SMILE-KN-02/1K to model który jest zasilany gazem butlowym propan-butan

 

Zalety

Kompaktowe wymiary: Niewielkie wymiary kuchenki czynią ją użyteczną zarówno na kempingu jak i niedużych kuchniach.

Dwa palniki: Choć kuchenka ma niewielkie wymiary zaopatrzono ją w dwa palniki, Pozwala to na przygotowanie pełnego obiadu.

Regulacja: Każdy z palników ma z przodu urządzenia odpowiadające mu pokrętło regulacyjne. Użytkownik ma możliwość płynnej regulacji wysokości płomienia.

Emalia: Dzięki pokryciu całej kuchenki białą emalią, jej czyszczenie jest znacznie ułatwione, bo do emalii zabrudzenia nie przylegają.

Wytrzymała konstrukcja: Sprzęt został wykonany w taki sposób, że przewożenie jego i użytkowanie w trudnych warunkach nie wpłynie na jego funkcjonalność.

 

Wady

Wygląd: Aktualni użytkownicy kuchenki przekazują, że w wielu egzemplarzach emalia odpryskuje od obudowy.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna na kartusze

 

4. Kuchenka Turystyczna Gazowa z Płyta Ceramiczna żarowa Tiross TS264

 

Bardzo popularna jest kuchenka turystyczna na kartusze Tiross TS264, którą można wygodnie przenosić z miejsca na miejsce za sprawą walizki. Sprzęt nie wymaga użycia zapalniczki, ponieważ ma wbudowany zapalacz piezoelektryczny. Ponadto wyposażono go w system bezpieczeństwa reagujący na gwałtowne zmiany ciśnienia.

Urządzenie ma jeden duży palnik, przy ustawieniu jego pełnej mocy zużycie gazu to 120 g/h. Szacuje się, że czas działania kuchenki na jednym naboju to 150, maksymalnie 180 minut. Sprzęt ma wymiary: Szerokość – 33 cm, wysokość – 9 cm oraz głębokość – 27 cm.

Konsumenci docenili kuchenkę zarówno za niewielki rozmiar, jak i bardzo łatwą obsługę. Jest ona wykonana z solidnych materiałów i dobrze sprawdza się w przypadku często podróżujących osób. Urządzenie ma palnik ceramiczny, który został w odpowiedni sposób zabezpieczony przed silnymi podmuchami wiatru (nie ma więc ryzyka niespodziewanego zgaśnięcia płomienia).

Test turystycznych kuchenek gazowych stawia na wysokiej pozycji model Tiross TS264. Co sprawia, że klienci go kupują?

 

Zalety

Zapłon: Sprzęt wyposażono w układ zapłonowy piezoelektryczny. Zatem jedynie wystarczy nacisnąć pokrętło i przekręcić, aby uruchomić palnik.

Wymiary: Wymiary kuchni są prawdziwie kompaktowe, dodatkowo jest ona zapakowana w poręczną walizkę. Waga całości to około 1,8 kg.

Rynienka: Wokół palnika wykonano rynienkę ociekową zrobioną ze stali i pokrytą emalią porcelanową. Zatem nawet jeżeli gotowane produkty wykipią, zatrzymają się w rynience nie brudząc blatu.

Zasilanie: Kuchenka jest zasilana kartuszami z gazem. Jest to wygodne rozwiązanie a zużycie gazu niewielkie. Nie przekracza ono 120 g na godzinę.

Zabezpieczenia: Sprzęt wyposażono w wyłącznik zabezpieczający, złącze bezpieczeństwa oraz blokadę wycieku gazu.

 

Wady

Użytkowanie: Kuchenka, ze względu na możliwość użytkowania jej tylko z nabojami z butanem, jest przeznaczona wyłącznie do użytku na zewnątrz budynków.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna na naboje

 

5. Gazowa Kuchenka Turystyczna Polowa 2 w 1 + 4 Gazy 

 

Gazowa Kuchenka Turystyczna Polowa 2 w 1 + 4 Gazy ma moc równą 2500 W. Wyposażono ją w jeden palnik o średnicy 7 cm, a średnica rusztu wynosi 29 cm. Sprzęt jest zasilany kartuszami z gazem, ale w razie potrzeby można do niego podłączyć także zwykłą butlę. Co ważne, kuchenka ma wbudowany zapłon piezoelektryczny, więc do jej włączenia nie trzeba używać zapałek ani zapalniczki.

Urządzenie zapewnia bezpieczne gotowanie i podgrzewanie posiłków. Wielkość płomienia można swobodnie regulować za pomocą pokrętła. Antypoślizgowe nóżki w podstawie zapobiegają ciągłemu przesuwaniu się kuchenki. Przewożenie sprzętu jest wygodne, w zestawie znajdziemy przystosowaną do tego walizkę.

Jakimi cechami wyróżnia się ta mini kuchenka turystyczna na naboje? Zdaniem podróżników jest ona użyteczna i wytrzymała. Poleca się ją nie tylko na biwak czy kemping. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowoleni m.in. kierowcy, którzy często wyjeżdżają w długie trasy i chcą mieć możliwość przygotowania ciepłego posiłku w dowolnym miejscu. Gazowa kuchenka turystyczna polowa sprawdzi się na kempingu i pod namiotem, a jej niewielka waga nie będzie obciążeniem dla turysty.

 

Zalety

Moc palnika: Specyfikacja urządzenia podaje że moc palnika to 2400W. Pozwala to na zagotowanie pół litra wody w czasie krótszym niż 3 minuty.

Niewielkie wymiary: Wymiary wynoszące 34 x 27 x 10 cm sprawiają, że kuchenka jest łatwa do zabrania nawet gdy planujemy piesze wycieczki.

Regulacja płomienia: Palnik pozwala na regulację płomienia w zależności od potrzeby ilości uzyskanego ciepła.

Kartusze: Do zestawu z kuchenką zostają dołączone cztery kartusze. Każdy z naboi ma 225 g gazu do wykorzystania.

Walizka: Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje praktyczną walizkę do zapakowania i przewożenia kuchenki.

 

Wady

Wielkość palnika: Wielkość palnika w tym małym urządzeniu wynosi zaledwie 8,5 cm. Nie pozwoli to na posługiwanie się w gotowaniu garnkami o dużej średnicy.

 

 

 

 

Kuchenka turystyczna gazowa ceramiczna żarowa

 

6. Kuchenka Turystyczna Gazowa Ceramiczna Kartusz GAZ

 

Kuchenka Turystyczna Gazowa Ceramiczna Kartusz GAZ to urządzenie z jednym palnikiem o mocy 2500 W. Model może być zasilany na dwa sposoby: Poprzez kartusz lub z butli, co zwiększa jego praktyczność. Sprzęt nadaje się na biwak, kemping, działkę, a także wyjazd na ryby.

Nie ma ryzyka, że silny podmuch wiatru doprowadzi do zgaśnięcia płomienia, zapobiega temu specjalna osłona. Kuchenka ma też wbudowany system bezpieczeństwa, który reaguje na nagłe zmiany ciśnienia. Nie jest ona duża, a jej przenoszenie ułatwia dołączona do zestawu walizka. Sprzęt zebrał wiele pozytywnych komentarzy konsumentów. Można w nich przeczytać, że urządzenie jest komfortowe w użyciu, m.in. ze względu na zapalacz piezoelektryczny (nie potrzebujemy zapalniczki czy zapałek).

Moc płomienia można swobodnie regulować, a przy ustawionym maksimum zagotowanie 0,5 l wody trwa ok. 3 minuty. Co więcej, kuchenka została wykonana z wytrzymałych materiałów i nie jest podatna na zarysowania oraz podobne uszkodzenia. Kuchenka turystyczna gazowa ceramiczna kartusz GAZ może być zasilana w dwojaki sposób z butli gazowej lub kartusza.

 

Zalety

Wydajność: Po załadowaniu jednego kartusza kuchenka jest w stanie pracować w trybie ciągłym od 150 do 180 minut.

Użytkowanie na zewnątrz: Palnik sprzętu został wykonany w taki sposób, że opiera się silnym podmuchom wiatru i nie gaśnie.

Zasilanie: Sprzęt został przystosowany do zasilania go zarówno z tradycyjnej butli gazowej jak i z naboju gazowego zwanego kartuszem.

Kartusze: Wraz z urządzeniem klient otrzymuje zapas czterech nabojów gazowych – kartuszy.

System bezpieczeństwa: Kuchenka turystyczna jest zaopatrzona w system bezpieczeństwa, który reaguje na nagłe zmiany ciśnienia gazu.

 

Wady

Docisk naboju: Jak relacjonują użytkownicy słaby docisk naboju i osłony na butlę zmusza do dostosowania tego elementu przez klienta.

Walizka: Kuchenka jest dostarczana wraz z walizką transportową. Jest ona wykonana ze słabego jakościowo plastiku, który pęka.

 

 

 

 

7. Kuchenka gazowa plastikowa ECK-190 + 4 Kartusze

 

Zestaw kuchenka gazowa plastikowa ECK-190 + 4 Kartusze powinien spodobać się osobom, które na wczasach pod namiotem chcą czuć się równie swobodnie, jak w domu. Sprzęt ma moc 1080 W, został wyposażony w palnik o średnicy wynoszącej 12 cm. Wysokość modelu jest równa 18 cm, nie zajmuje on dużo miejsca w samochodzie czy plecaku.

Opisywana kuchenka turystyczna na kartusze jest wykonana ze stali odpornej na korozję. Niektóre elementy konstrukcji, takie jak pokrętło, są zrobione z tworzywa sztucznego, wykazującego odporność na działanie wysokich temperatur. Podłączanie naboju z gazem do butli nie jest trudne, to samo dotyczy włączania palnika.

Konsumenci przekonują, że to jedna z lżejszych kuchenek turystycznych, jakie obecnie można znaleźć na rynku. Jest ona też wytrzymała. Sprzęt można zabrać na dłuższą wyprawę w góry, wyjazd pod namiot, a nawet kilkudniową, motocyklową przejażdżkę. Kuchenka gazowa plastikowa ECK-190 to niewielka wersja kuchenki adresowana do pieszych podróżników.

 

Zalety

Wymiary i waga: To prawdziwie turystyczny sprzęt, waga kuchenki wynosi zaledwie 0,54 kg. Jej wymiary również są niewielkie.

Regulacja płomienia: Sprzęt za pomocą pokrętła umieszczonego poniżej palnika można regulować w zakresie wielkości płomienia.

Kolorystyka: Estetom przypadnie na pewno do gustu fakt, że kuchenkę można otrzymać w czterech różnych kolorach.

Współpraca z kartuszem: Zasilaniem jest tu kartusz o pojemności 190 g łatwy do nabycia i wymiany.

 

Wady

Plastikowa obudowa: Plastikowa obudowa stwarza niebezpieczeństwo zapalenia się jej, co kilku użytkownikom się przytrafiło. Obudowa również bywa że się topi, z powodu działania zbyt wysokiej temperatury.

Palnik: Użytkownicy przekazują również, że powierzchnia palnika jest śliska i przy lekkim nachyleniu naczynie z palnika zwyczajnie się zsuwa.

 

 

 

 

8. Kuchenka turystyczna Alpen Camping Jednopalnikowa

 

Alpen Camping Jednopalnikowa to gazowa kuchenka turystyczna, która jest wyposażona w jeden palnik. Tym samym ma ona niewielkie wymiary i można ją ze sobą zabrać na każdy wyjazd. Moc sprzętu jest równa 2300 W, a to oznacza, że 0,5 l wody możemy zagotować w mniej niż 3 minuty.

Kuchenka daje możliwość regulacji płomienia. Może ona być zasilana kartuszami lub z zewnętrznej butli z gazem, zależnie od własnych potrzeb. Całkowite wymiary modelu są równe: 34 cm x 26 cm x 8 cm. Jest on zapakowany w solidną walizkę, co znacząco ułatwia transport. Sprzęt jest w całości wykonany z metalu, a to zapewnia mu odporność na uszkodzenia.

Za co kupujący chwalą urządzenie? Na podstawie ich recenzji można stwierdzić, że to dobra kuchenka turystyczna, która jest lekka i praktyczna. Można ją zabrać na wyjazd na ryby, pod namiot czy na działkę. Wielu osobom spodobało się to, że do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarna, niebieska oraz szara. Alpen Camping kuchenka turystyczna jednopalnikowa to obowiązkowe wyposażenie na kempingu, biwaku, a nawet dla kierowców zawodowych.

 

Zalety

Osłona: Kuchenka została wyposażona w specjalną osłonę zapobiegającą zgaszeniu palnika przy podmuchach wiatru.

Zapalarka: Z pokrętłem regulującym wypływ gazu została zintegrowana zapalarka piezoelektryczna. Zatem wystarczy przekręcić pokrętło, aby rozpalić ogień.

Kartusze: Wraz ze sprzętem klient otrzymuje cztery naboje – kartusze, którymi kuchenka jest zasilana. Jeden nabój wystarcza na 150-180 minut ciągłej pracy.

 

Wady

Ostre krawędzie: Użytkownicy zauważają, że kuchenka ma ostre krawędzie części blaszanych, o które można się skaleczyć.

Płomień: Płomienia nie da się ustawić na minimum. Urządzenie samo zmienia ustawienia, być może jest to zabezpieczenie przed tym, aby płomień nie zgasł na wietrze.

 

 

 

 

9. Kuchenka Elektryczna Esperanza Cotopaxi EKH004K

 

Urządzenie Esperanza Cotopaxi EKH004K ma dwa palniki o mocy 1000 W, ich średnica jest równa 15,5 cm. Ma ono 5-stopniową regulację temperatury. Długość kabla zasilającego wynosi 75 cm. Kuchenka ma lampkę kontrolną, za sprawą której wiemy, czy jest ona włączona.

Czyszczenie sprzętu nie jest kłopotliwe, ponieważ pokryto go nieprzywierającą powłoką. To dodatkowo zachęca do używania go. Urządzenie może przydać się na wczasach pod namiotem, ale również w domu, np. podczas przyrządzania dań na duże przyjęcie rodzinne. Kuchenka ma wymiary: 43 cm x 23,5 cm x 7 cm.

Kupujący chwalą urządzenie za łatwą obsługę, dużą moc oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ma ono zabezpieczenie przed przegrzaniem, a dodatkowo zostało wykonane z nienagrzewających się materiałów. Opinie o tych kuchenkach turystycznych mówią też o tym, że sprzęt nie waży dużo. Kuchenka elektryczna Esperanza Cotopaxi EKH004K to sprzęt o mocy 2000W i dwóch palnikach na pokładzie.

 

Zalety

Palniki: Sprzęt wyposażono w dwa elektryczne palniki o mocy po 1000W każdy i regulacją mocy w zakresie pięciu stopni.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem: Bezpieczeństwo pracy zapewnia zamontowane w sprzęcie zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Powłoka: Kuchenka została pokryta specjalną powłoką, która nie pozwala na przywieranie frakcji, które wykipiały. Sprawia to, że czyszczenie kuchenki nie jest trudne.

 

Wady

Przewód zasilający: Długość przewodu zasilającego wynosi zaledwie 0,75 m. Zatem kuchenkę trzeba ustawić w bezpośrednim sąsiedztwie gniazdka elektrycznego.

Jakość podzespołów: Wśród opinii klientów przewijają się takie, że jakość grzałek jest słaba, a duża temperatura pracy powoduje nagrzewanie się kuchenki od spodu, co wpływa negatywnie na blat na którym stoi.

 

 

 

 

 Kuchenka turystyczna Castorama

 

10. Condor Kuchenka turystyczna PALTU05

 

Model Condor Kuchenka turystyczna PALTU05 ma jeden palnik z dużym rusztem. Moc sprzętu jest równa 1400 W, jest on zasilany gazem propan-butan. Przedstawiona kuchenka turystyczna ze sklepu Castorama ma wymiary: 21 cm x 20 cm x 2,5 cm. Bardzo dobrze sprawdza się ona na działce, kempingu i biwaku.

Do produkcji urządzenia wykorzystano stal oraz miedź. To daje gwarancję, że nie zniszczy się ono szybko, jest też odporne na zarysowania i podobne uszkodzenia. Kuchenka nie jest duża, ale bardzo przydatna, gdyż daje możliwość podgrzania posiłku.

Czy model marki Condor przypadł do gustu konsumentom? Z naszej analizy opinii wynika, że tak. Wiele osób uważa, że to dobra i tania kuchenka turystyczna, którą można zabrać na każdy wakacyjny wyjazd. Nie obciąża ona bagażu, a jednocześnie przydaje się w różnych sytuacjach.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuchenkę turystyczną kupić?

 

Poniższy poradnik przygotowaliśmy dla miłośników biwakowania. Znajdują się w nim wskazówki o tym, jaką kuchenkę turystyczną wybrać. Ten niewielki sprzęt jest praktyczny, gdyż daje możliwość wypicia gorącego napoju i zjedzenia ciepłego posiłku w dowolnym miejscu, także bez dostępu do prądu. Sprawdź, jak znaleźć odpowiednie dla siebie urządzenie.

Kuchenka gazowa

Wśród kuchenek turystycznych szczególnie dużą popularnością cieszą się modele gazowe. Część z nich jest zasilana z butli, a pozostałe wymagają użycia niewielkich nabojów, określanych też mianem kartuszy. Są też sprzęty przystosowane do stosowania zarówno mniejszych, jak i większych pojemników z gazem. Jakie są najważniejsze zalety kuchenek gazowych? Przede wszystkim to,  że są one małe i lekkie, a tym samym łatwe w przenoszeniu. Istotne jest również to, że nie brudzą naczyń do gotowania. Niemniej jednak nie są to odpowiednie urządzenia dla osób wybierających się na wysokogórską wyprawę. Wynika to z tego, że modele zasilane gazem są wrażliwe na różnice temperatur i ciśnienia atmosferycznego, na dużej wysokości mogą nie działać tak, jak powinny. Sprawdzają się one na biwakach i kempingach w standardowych warunkach.

 

Kuchenka elektryczna

Ciekawą alternatywą dla kuchenki gazowej jest sprzęt elektryczny. Co prawda wymaga on podłączenia do prądu, więc nie nadaje się na wczasy na łonie natury, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, ale może przydać się w wielu innych sytuacjach. Tego typu urządzenia są przydatne np. na wakacjach w domku letniskowym czy podczas przygotowywania przyjęcia dla dużej liczby osób, bo dają dostęp do dodatkowych palników. To dobry wybór również dla osób, które planują przeprowadzkę i dopiero kompletują wszystkie potrzebne meble oraz sprzęty, gdyż w każdej chwili można zagotować wodę na herbatę lub ugotować obiad (nawet jeśli nie zdążyliśmy kupić zwykłej kuchenki). Najlepsze kuchenki turystyczne elektryczne również nie są duże, a ich obsługa nie sprawia problemu.

 

Kuchenka na paliwa płynne

Turystyczna kuchenka może być zasilana także paliwem płynnym, czyli ropą, benzyną lub naftą. Wiele osób myśli, że kuchenka turystyczna na benzynę, musi być duża i ciężka, ale coraz więcej marek oferuje małe modele, które można wygodnie przenosić. To urządzenia, które sprawdzają się w niskich temperaturach i na znacznych wysokościach, dlatego chętnie kupują je miłośnicy górskich wspinaczek. Jednak trzeba uważać na to, jakiej jakości paliwo wybieramy, bo może przyczyniać się do brudzenia garnków i palnika. Mówi się też, że obsługa kuchenki na paliwo płynne jest nieco bardziej skomplikowana. Jednak kuchenka turystyczna typu prymus ma swoich wiernych użytkowników.

 

Moc

Chcąc dowiedzieć się, jaka jest najlepsza kuchenka turystyczna, trzeba zwrócić uwagę na moc palnika. Im jest ona większa, tym bardziej efektywne okaże się działanie sprzętu. Oznacza to, że w krótkim czasie zagotujemy wodę na herbatę i podgrzejemy obiad. Trzeba przy tym pamiętać, że duża moc przyczynia się do szybszego zużycia paliwa, co może być problemem, np. gdy mamy niewielką liczbę kartuszy z gazem. Jednocześnie mocniejsza kuchenka lepiej sprawdza się w trudnych warunkach, a więc w zimne, wietrzne dni i przy niskim ciśnieniu. Średnio moc sprzętów turystycznych obejmuje zakres od 1000 do 4000 W.

 

Wymiary i waga

Bardzo istotne jest to, jak duża jest kuchenka i ile waży. Od tego zależy łatwość jej przenoszenia, co odgrywa ważną rolę w szczególności w przypadku osób preferujących piesze i rowerowe wycieczki czy długie, górskie wędrówki. Przewiezienie ciężkiego sprzętu samochodem nie stanowi dużego problemu, ale noszenie go np. w plecaku może być mało komfortowe.

Solidność

Zwykle materiałem wykonania urządzeń turystycznych jest metal, co zapewnia im odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zadbajmy też o to, aby kuchenka wykazywała odporność na korozję, wówczas z pewnością okaże się trwała. Niektóre elementy konstrukcji mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ale nie powinny być podatne na działanie wysokich temperatur.

 

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Nie każda kuchenka jest tak samo wygodna w użyciu. Musimy dobrze przemyśleć, ile palników potrzebujemy. Modele jednopalnikowe są mniejsze i lżejsze, ale nie pozwalają na podgrzanie posiłku i zagotowanie wody na herbatę w tym samym czasie, co dla niektórych osób może być problemem. Trzeba się też upewnić, że możemy regulować wielkość płomienia, aby uniknąć np. przypalenia jedzenia. Jeżeli kupujemy kuchenkę gazową, koniecznie sprawdźmy, jak się ją włącza. Powinna ona być wyposażona w piezoelektryczny zapalnik, wtedy używanie zapałek czy zapalniczki do rozpalenia płomienia nie będzie potrzebne.

Osoby lubiące podróżować uważają, że najlepsza kuchenka turystyczna jest nie tylko wygodna, ale też bezpieczna w użytkowaniu. Z tego względu warto się upewnić, czy wybrany sprzęt wyposażono w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem (dotyczy zwłaszcza modeli elektrycznych). Przyda się także osłona, która zapobiegnie zgaśnięciu płomienia na skutek mocnego podmuchu wiatru, co mogłoby być niebezpieczne podczas gotowania na kuchence gazowej (często w takich sytuacjach dopływ gazu nie jest automatycznie zatrzymywany, jak w tradycyjnych kuchenkach).

 

Kuchenki turystyczne w dobrych cenach

Kuchenki turystyczne to stosunkowo tanie urządzenia, co może być dodatkową zachętą do zakupu. Jest wiele sprzętów kosztujących mniej niż 100 zł, co dotyczy również modeli znanych marek. Co prawda cena w tym przypadku zależy też od innych czynników, takich jak ilość palników, moc czy sposób zasilania, ale nie trzeba się bać, że będziemy musieli wydać bardzo dużą kwotę na kupno solidnej i praktycznej kuchenki na wyjazdy.

 

 

FAQ 

 

P1: Jak zrobić kuchenkę turystyczną?

Co prawda kuchenki turystyczne są dostępne w wielu sklepach, ale może się zdarzyć, że przed wyjazdem nie będziemy mieli już wystarczająco czasu na to, aby wybrać się na zakupy. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy samodzielnie zrobić sprzęt, na którym będziemy podgrzewać posiłki czy gotować wodę na herbatę. Potrzebne do tego są: metalowy ociekacz na sztućce, mini szlifierka oraz śledzie ze starego namiotu. W dolnej części ociekacza należy wyciąć otwór, przez który będziemy wkładać do środka drewno, a ze śledzi należy uformować ruszt, na którym będzie można ustawiać naczynia do gotowania. Kuchenka turystyczna na drewno jest prosta w wykonaniu i nie powinno to zająć nam więcej niż kilkanaście minut.

P2: Gdzie kupić kuchenkę turystyczną?

Kuchenkę turystyczną bez trudu znajdziemy m.in. w sklepach RTV i AGD czy outdoorowych, czyli turystycznych. W tego typu miejscach możemy dokładnie obejrzeć wszystkie sprzęty, a także poprosić o poradę doświadczonego pracownika, który przedstawi ich wady i zalety. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby nie wydać na zakup kuchenki za dużo, warto przejrzeć też ofertę sklepów internetowych. Może się zdarzyć, że ten sam model okaże się nieco tańszy online, w ten sposób mamy również możliwość znalezienia urządzeń mniej znanych w Polsce marek. Zakupy przez Internet to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy wychodzić z domu, żeby kupić potrzebny sprzęt.

 

P3: Kuchenka turystyczna – jakie paliwo?

Kuchenki turystyczne są zasilane na różne sposoby. Do wyboru mamy modele gazowe, elektryczne, a także na paliwa płynne. Możliwa do zakupu jest też kuchenka turystyczna na paliwo stałe, a ostatnio nawet kuchenka turystyczna indukcyjna. Wszystkie rodzaje mają swoje zalety, ale i wady. Sprzęty wymagające podłączenia butli czy naboju z gazem są łatwe w obsłudze i rozpaleniu, dają czysty płomień (dlatego podczas gotowania nie brudzi się zewnętrzna strona garnków), a do tego nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Jednak nie wszędzie można znaleźć pasujące do urządzenia kartusze, nie wniesiemy ich też na pokład samolotu. Kuchenka turystyczna spirytusowa i na inne paliwa płynne (benzynę, ropę czy naftę) są solidne, niezawodnie działają w niskiej temperaturze, a także na znacznej wysokości, ale w większości są ciężkie. Z kolei modele elektryczne co prawda zapewniają komfort użytkowania, ale wymagają podłączenia do prądu, co nie zawsze jest możliwe.

 

P4: Jak włączyć kuchenkę turystyczną?

Jeżeli mamy elektryczną kuchenkę turystyczną, główną czynnością, jaką musimy wykonać, żeby ją włączyć, jest włożenie wtyczki do gniazdka. Tego typu sprzęty wymagają dostępu do energii elektrycznej. Po przekręceniu pokrętła na obudowie zaświeci się lampka świadcząca o tym, że kuchenka jest włączona. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sprzętów gazowych. Najpierw trzeba podłączyć butlę z gazem lub kartusz. Jeżeli urządzenie ma wbudowany piezoelektryczny zapalnik, do rozpalenia płomienia nie będziemy potrzebować zapalniczki czy zapałek. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a później wyregulować wielkość płomienia, aby zacząć gotować.

P5: Kuchenka turystyczna – jak używać?

Kuchenkę turystyczną należy ustawić w miejscu, gdzie jest stały dostęp do świeżego powietrza. Dotyczy to w szczególności modeli gazowych, gdyż podczas gotowania spala się tlen, a jednocześnie wytwarza się dwutlenek węgla. Zaleca się, aby takie urządzenia obsługiwali tylko dorośli. Kuchenka powinna stać na równym podłożu, nie może kołysać się na boki. Po skończonym gotowaniu należy odłączyć ją od prądu lub zamknąć dopływ gazu i poczekać na zgaśnięcie płomienia. Należy zrezygnować z używania sprzętu, jeżeli dojdzie do uszkodzenia jego konstrukcji lub odniesiemy wrażenie, że ma zużyte uszczelki (dotyczy modeli gazowych).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ