Kilka interesujących faktów o Skalnym Mieście w Czechach

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Skalne miasto w Czechach od lat stanowi jedną z najważniejszych atrakcji tego państwa. Z uwagi na to, że kraj ten jest jednym z sąsiadów Polski, wiele osób się do niego wybiera. Odwiedziny w jednym ze skalnych miast to ciekawa propozycja nie tylko na wakacje, ale też na weekend. Stworzyliśmy przewodnik o historii tych miejsc i tym, co można tam podziwiać. Skupiliśmy się także na przygotowaniach do wycieczki. Jeśli chcesz odwiedzić skalne miasto, ten artykuł Cię zainteresuje.

Historia Skalnego Miasta

Wiele osób marzy o tym, aby odwiedzić skalne miasto. Czechy są miejscem, gdzie znajduje się ich kilka, więc jest w czym wybierać. W wielu przewodnikach i innych źródłach można przeczytać, że w przeszłości tereny te były mało popularne, a rozwój turystyki nastąpił w czasach nowożytnych. Skalne Miasto Adršpach w Czechach zostało atrakcją dla zwiedzających dopiero ok. 1700 roku, a i tak oczywiście cieszyło się znacznie mniejszą popularnością, jak teraz. Początkowo dostęp do głębiej położonych partii był znacznie utrudniony. Tamtejsza ludność wykorzystywała skały jako schronienie, a w średniowieczu miejscowa szlachta budowała tam zamki. Kamienne miasto w Czechach stało się znane na przełomie XVIII i XIX wieku, co wynikało z kilku względów. Po pierwsze w tym czasie właśnie turystyka stawała się coraz bardziej popularna i dostępna dla większej liczby osób. Zainteresowanie skalnymi miastami wynikało też z tego, że artyści epoki romantyzmu szukali tam natchnienia i często odwiedzali te rejony. Nie bez znaczenia był też wielki pożar w 1824 roku, który wybuchł na terenie Teplickich Skał. Sprawił on, że niedostępne dotąd części zostały odsłonięte i można było do nich dojść. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że skalne miasto było odwiedzane m.in. przez Wolfganga Goethego czy Augusta II Mocnego. Można powiedzieć, że przełom turystyczny nastąpił w XX wieku. W tym czasie wytyczono szklaki i zadbano o infrastrukturę. Utworzono też rezerwat Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály.

Skalne miasteczko w Czechach – ile ich jest i gdzie się znajdują?

Nie każdy wie o tym, że kamienne miasto w Czechach to nie jedno i to samo miejsce. Tak naprawdę skalnych miast jest kilkanaście. Pisząc o konkretnym, robi się to z wielkich liter, ale mówiąc o tego typu miejscach ogólnie, zapisuje się je małą literą. Skalne Miasto w Czechach to tak naprawdę Adršpašské skály i Teplické skály znajdujące się w odległości kilku kilometrów od siebie. Poza tym są też inne, ale mniej popularne wśród turystów miejsca. Najbardziej znane jest Skalne Miasto koło Adršpach, turystów przyciąga też to w Czeskiej Szwajcarii i Czeskim Raju. 

Zacznijmy od Skalnego Miasta Adršpach, które było i jest chętnie odwiedzane przez Polaków. Potwierdzeniem na to są inskrypcje na skałach, w tym jedna z 1704 roku zapisania przez Kunowskiego. Zwiedzając Adršpašskoteplické skály szlakiem zielonym, trzeba poświęcić na to około godziny lub dwie. Długość trasy wynosi 3,5 km i jest to idealna opcja dla rodzin z dziećmi. Między innymi z tego powodu warto wybrać to Skalne Miasto w Czechach. Trasę można pokonać z dzieckiem w wózku. Niedaleko wejścia jest też jeziorko, które można obejść (szlak niebieski). Wtedy czas wycieczki nieznacznie się wydłuża, ale warto to zrobić. Na wielu blogach podróżniczych autorzy piszą, aby podziwianie jeziorka zostawić na koniec. Im wcześniej wejdziemy do środka i zaczniemy trasę, tym większa szansa na to, że nie trafimy na tłumy i będziemy mogli spokojnie się przejść, zrobić pamiątkowe zdjęcia i po prostu zachwycić się pięknem otaczającej przyrody. Na opisywanym szlaku jest kilka miejsc ze stromym podejściem i zejściem, ale poza tym trasa jest wyjątkowo łatwa. Poradzi sobie na niej nawet osoba, która nie ma dobrej kondycji, a bardzo chce odwiedzić Skalne Miasto w Czechach. Cennik biletów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej miejsca. Przed wyjazdem warto go sprawdzić, ponieważ cena za wstęp może się zmienić. Obecnie cennik jest podzielony w zależności od sezonu. W okresie od kwietnia do końca października osoba dorosła zapłaci 120 CZK, poza sezonem tylko 80. Na zniżki mogą liczyć studenci, dzieci od lat 6 i seniorzy. Sporą atrakcją masywu górskiego Adršpašskoteplické skály jest Gotycka Brama, którą wybudowano w 1839 roku. To dzieło właściciela ziemskiego Ludvíka Karla Nádhernego będące drugim wejściem do tego fascynującego miejsca. Co ciekawe, Gotycka Brama pojawiła się w jednym ze znanych filmów, a mianowicie w ‘Opowieściach z Narnii’. Na filmie uwieczniono też Mysią dziurę (Myší díra). 

Będąc w Adršpach warto też przemyśleć wycieczkę w Teplickie Skały, które są częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody Adršpašskoteplické skály. Dwa skalne miasta znajdują się niedaleko, więc w jeden dzień można spokojnie zwiedzić oba miejsca. W Teplickich Skałach jest trasa oznaczona na niebiesko, której długość wynosi 5,9 km. Czas jej przejścia to przeciętnie 3 h, choć wiele zależy od tempa, tego ile przerw robimy i czy co chwilę się zatrzymujemy, aby coś sfotografować. Na wspomnianej trasie są strzałki, które ułatwiają poruszanie się. Dzięki nim trudniej przeoczyć ciekawe formacje skalne. Po kilkudziesięciu minutach spaceru pojawia się kilkaset stromo ułożonych schodów, które prowadzą do zamku Strzemię i Wielkiego Placu Świątynnego. Później na trasie pojawia się Skalni Chram, czyli jedna z najstarszych jaskiń wśród dostępnych do zwiedzania w Czechach. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w Teplicach nad Metują każdego roku organizowane są Międzynarodowe Festiwale Filmów Wspinaczkowych. W Teplickich Skałach są też liczne tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się m.in. o historii odkrywania skał.

Na uwagę zasługuje też Czeska Szwajcaria będąca najbardziej wysuniętym na zachód tego typu miejscem. Na jej terenie jest m.in. szczyt Děčínský Sněžník (723 m n.p.m.) z robiącą wrażenie wieżą widokową na wysokości 30 metrów. Jest też skalne miasto Tiské stěny, które wznosi się na wysokość około 70 metrów nad miejscowością Tisa. Są tam dwa szlaki, zielony i czerwony. Wejście do skalnego miasta jest płatne, kasa znajduje się przy schronisku Turistycka chata. W 2000 roku w Czeskiej Szwajcarii utworzono park narodowy o tej samej nazwie, w którym to można podziwiać lasy sosnowe, świerkowe i bukowe. W parku jest dużo gatunków porostów i mchów. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów i to nie tylko ze względu na krajobrazy, ale też to, że jest wiele ciekawych szlaków. Widać, że miejsce zostało dobrze zagospodarowane, tak aby zwiedzanie było rzeczywiście przyjemne. W Czeskiej Szwajcarii jest też ścieżka przyrodnicza Rudolfa Köglera. W miejscowości Krásná Lipa, gdzie rozpoczyna się wspomniana trasa, znajduje się Dom Czeskiej Szwajcarii stanowiący centrum informacyjne. W Czeskiej Szwajcarii godna zobaczenia jest też Brama Pravcicka. To naturalne skalne okno, którego wysokość sięga 16 metrów. Na wejście i zobaczenie bramy trzeba poświęcić minimum godzinę. Podczas zwiedzania można zobaczyć też skalne wąwozy, jakie oferuje Skalne Miasto w Czechach. Trasa ma długość 15 km, z czego pewien odcinek pokonuje się łódką.

Czeski Raj to kolejny region, do którego warto się wybrać. Jego nazwa została wymyślona około 150 lat temu przez czeskich patriotów i pisarzy. Na wycieczkę w to miejsce warto poświęcić co najmniej pełny weekend, ale jeśli ma się więcej czasu, na pewno nie trzeba obawiać się nudy. W Czeskim Raju jest miasteczko skalne Hruboskalsko, które dzieli się na trzy części w zależności od szlaku. Jest trasa żółta, inaczej Krokodyla, która znajduje się między zamkami Valdštejn i Hruba Skała. Oba zamki łączy szlak o nazwie Złota Ścieżka Czeskiego Raju (czerwony) ciągnąca się grzbietem skał. W Lazni Sedmihorky rozpoczyna się oznaczony na niebiesko szlak Angra prowadzący w stronę zamku Valdštejn. W Hruboskalsko jest imponujący punkt widokowy Janova vyhlidka, z którego można podziwiać panoramę tego miejsca. 

 

Skalne Miasto w Czechach – jak dojechać do Czeskiego Raju i czy jest to możliwe, korzystając z transportu publicznego? 

Najlepiej wybrać się do tego miejsca samochodem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, trzeba przygotować się na to, że podróż będzie bardziej uciążliwa i zajmie zdecydowanie więcej czasu. Nawet jeśli uda nam się dotrzeć do Czeskiego Raju bez problemów, musimy liczyć się też z tym, że poszczególne atrakcje w tym regionie są oddalone od siebie i szlaków komunikacyjnych. Jak już wspomnieliśmy, na tym terenie jest wiele godnych zobaczenia atrakcji, a zalicza się do nich z pewnością Zamek Trosky. Wybudował go w XIV wieku szlachcic Čeněka z Vartemberka. Zamek znajduje się na dwóch stromych skałach wulkanicznych. 

Skalne Miasto Czechy – co zabrać?

Wybierając się na wycieczkę, warto wpisać w wyszukiwarkę frazę ‘pogoda Skalne Miasto Czechy’ i sprawdzić, jaka temperatura ma być w danym dniu. Na tej podstawie powinniśmy przygotować się na kilkugodzinne zwiedzanie. Warto włożyć wygodne buty, najlepiej dostosowane do górskich wędrówek i sportowe ubranie. W plecaku, w ramach zabezpieczenia, dobrze mieć kurtkę przeciwdeszczową, jeśli wybieramy się na wycieczkę w okresie, w którym jest większa szansa na nieprzewidziany deszcz. Trzeba też pomyśleć o jedzeniu. Termos obiadowy z ciepłym posiłkiem, zdrowe przekąski i woda powinny wystarczyć. O czym jeszcze pamiętać, wybierając Skalne Miasto w Czechach? Zwiedzanie warto rozpocząć o świcie, bo wtedy jest większa szansa na to, że na miejscu nie będzie tłumów. Tym samym wybraną trasę będzie można przejść na spokojnie, nie martwiąc się o konieczność robienia przerw i czekania na odcinkach, na których jest węziej. 

 

Wycieczka z pupilem, czyli Skalne Miasto Czechy z psem

Ogromną zaletą jest to, że m.in. do Adršpach można wybrać się wraz ze swoim czworonogiem. Osoby, które podróżują z psami nie muszą rezygnować ze zwiedzania miejsca, jakim jest Skalne Miasto w Czechach. Godziny otwarcia w sezonie letnim to 8:00 do 18:00, przy czym przed wyjazdem warto jeszcze zweryfikować tę informację, bo może się to zmieniać. Właściciele psów przyznają, że najlepszym czasem na wycieczkę jest środek tygodnia, bo na miejscu jest wtedy zdecydowanie mniej turystów. To komfortowe rozwiązanie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Za wejście do tego miejsca płacimy nie tylko za siebie, ale też za psa. Skalne Miasto w Czechach jest stosunkowo tanie, bilety dla psa kosztują tylko 10 CZK. Wraz z biletem otrzymuje się worek na odchody. Nasz pupil powinien iść na smyczy. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pasa biodrowego, bo wtedy jako właściciele mamy większą swobodę. Na wycieczkę z psem należy wziąć poidło na wodę albo składaną miskę (zajmuje ona mniej miejsca, więc jest bardziej praktyczna).

Wycieczka do Skalnego Miasta z pupilem nie jest polecana w przypadku szczeniaków oraz starszych i schorowanych zwierząt. Wprawdzie trasa ogólnie nie jest bardzo wymagająca, ale zdarzają się strome zejścia i wejścia. Ponadto są też wąskie odcinki. Pies powinien być też odpowiednio wytresowany i nie reagować agresją na innych. 

Skalne Miasto w Czechach – dojazd

Do Skalnego Miasta Adrspassko-Teplicke najwygodniej dojechać samochodem. Z Wrocławia trasa zajmuje około 2 h, droga ze stolicy Polski, czyli Warszawy jest dłuższa (czas jazdy wynosi ponad 5 h). Chcąc poznać trasę, wystarczy wpisać w mapy Google Adrspach i skorzystać z informacji, jakie są podawane. Aby dojechać na miejsce, nie potrzebna jest winieta. Jeśli jednak planujemy też wyjazd do Pragi, czyli stolicy Czech, będziemy musieli ją kupić. W innym wypadku trasa znacznie się wydłuży. W okresie wzmożonej aktywności turystycznej, czyli od maja do końca października we wsi Adršpach nie można parkować. Odwiedzając Skalne Miasto w Czechach, nie trzeba jednak martwić się o parking, są wyznaczone miejsca, gdzie można zostawić samochód (oczywiście za opłatą). Do opisywanego miejsca można szybko dojechać z Kudowy-Zdroju, bo trasa liczy tylko 30 km. Z tej polskiej miejscowości są też busy do Náchod, skąd można trafić do Adršpach pociągiem. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ