Kilka wskazówek przydatnych, kiedy używasz termosu

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Termos, wbrew pozorom, może być wykorzystywany nie tylko do przenoszenia gorącej herbaty, kawy czy innych napojów. Możemy z niego korzystać także wtedy, kiedy chcemy mieć pod ręką jedzenie. Co ciekawe, większość dostępnych w sklepie produktów jest dopasowana nie tylko do przenoszenia ciepłych, ale też zimnych napojów. Jak korzystać z termosu, aby okazał się on praktyczny, kiedy jesteśmy poza domem? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Produkty, które można przenosić w termosie

Sporo osób zastanawia się, co można włożyć do termosu. Warto to wiedzieć, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego typu produkt jest nam w ogóle potrzebny. Akcesorium można tak naprawdę używać na dwa sposoby. Przede wszystkim do środka można pakować napoje, które chcemy, aby pozostały jak najdłużej gorące lub zimne (np.: ulubioną kawę, herbatę, mleko czy sok). Termos może być też używany do przenoszenia jedzenia: gulaszu, zupy lub innych dań jednogarnkowych. Zazwyczaj modele tego typu mają większą średnicę niż standardowe termosy, do których wlewa się herbatę. Termosy obiadowe nierzadko są sprzedawane w zestawie ze sztućcami, więc nie trzeba dodatkowo pamiętać o ich zabraniu z domu. Akcesoria tego typu bardzo dobrze sprawdzają się podczas całodniowej wyprawy w góry czy w trakcie biwakowania. 

Ile czasu jedzenie i napoje mogą pozostawać w termosie?

Przed pierwszym użyciem termosu warto zapoznać się z instrukcją obsługi, z której dowiemy się, ile czasu można trzymać jedzenie w środku i mieć pewność, że jest ono świeże. Z pewnością ten czas będzie się różnił w zależności od tego, czy pakujemy do termosu ciepłe czy zimne produkty. Pamiętajmy, aby nie trzymać w środku jedzenia dłużej, niż to wskazane przez producenta, bo mogą rozwinąć się szkodliwe dla zdrowia bakterie. Jeśli zjemy nieświeżą potrawę, może dojść do zatrucia, czego każdy, szczególnie będąc poza domem, chciałby uniknąć. 

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim jeśli termos pozostawał otwarty, a nie zjedliśmy całego jedzenia, które się w nim znajdowało, powinniśmy je wyrzucić. Jeśli natomiast zauważymy, że termos nie trzyma temperatury i nasze zimne jedzenie stało się ciepłe, albo odwrotnie, również nie powinniśmy go jeść. Bardzo możliwe, że w środku zaczęły rozwijać się już bakterie, dlatego spożycie takiego posiłku wiąże się z ryzykiem zatrucia. Termos, który nie trzyma dobrze temperatury, powinniśmy wyrzucić i zainwestować w nowy, lepszy produkt, który nigdy nas nie zawiedzie. 

 

Wkładanie zimnego jedzenia do termosu

Przed włożeniem zimnego jedzenia do termosu powinniśmy dokładnie umyć akcesorium i poczekać, aż wyschnie. Później dobrze, jeśli przed chwilę schłodzimy go w lodówce lub zamrażarce, wtedy pojemnik na dłużej zachowa temperaturę jedzenia. Jeśli nie mamy pod ręką lodówki albo z innych przyczyn nie możemy z niej skorzystać, do środka termosu możemy włożyć lód albo nalać zimnej wody. Później należy na chwilę zamknąć pojemnik i poczekać kilka minut, aż się schłodzi. Kolejnym krokiem jest usunięcie tego, co znajduje się w środku i nalanie napoju albo włożenie jedzenia, w zależności od tego, co chcemy mieć pod ręką. Pokrywę musimy zakręcić mocno, aby mieć pewność, że nic się nie wyleje w trakcie przenoszenia i jedzenie będziemy dobrze odizolowane od temperatury panującej w danym dniu. Aby jak najdłużej zachować niską temperaturę jedzenia czy napojów, pakowanie termosu powinniśmy rozpocząć na krótko przed wyjściem z domu. 

W pojemniku możemy przenosić różnego rodzaju produkty: muesli z ulubionymi dodatkami, jogurty, mleko czy smoothie. Wiele osób przygotowuje sobie do termosu także świeżo wyciskany sok z owoców lub warzyw, który jest źródłem wielu składników odżywczych. 

Ciepłe jedzenie w termosie

Do termosu można nalać ciepły napój albo włożyć jedzenie. Aby jak najdłużej zachowało ono odpowiednią temperaturę, warto postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć przygotowania od dokładnego umycia pojemnika i jego wysuszenia. Następnie warto ogrzać pojemnik, wlewając do środka gorącą wodę i zakręcając szczelnie pokrywę. Ciecz powinniśmy zostawić w środku na kilka minut. Kiedy już termos będzie ciepły, wodę należy wylać i od razu włożyć do środka parujące jeszcze jedzenie albo herbatę czy kawę. Później wystarczy dokładnie zakręcić pokrywę i można wyruszyć w drogę. Tak jak i w przypadku zimnego jedzenia, pakowanie termosu należy rozpocząć na chwilę przed wyjściem. Przygotowywanie pojemnika kilka godzin przed nim jest pozbawione sensu. Pamiętajmy też, aby otwierając termos z gorącą cieczą lub potrawą, zachować środki ostrożności. Nie możemy pochylać się nad pojemnikiem, bo para, która zacznie się z niego unosić, może nas poparzyć. 

Pomysłów na przygotowanie ciepłych napojów i jedzenia do termosu jest naprawdę sporo. Do środka można zapakować np.: owsiankę, kawę lub herbatę, gorącą czekoladę, gulasz lub inne jednogarnkowe danie obiadowe.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ