Łuki bloczkowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

 

Po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku łuków bloczkowych udało nam się wyłonić kilka ciekawych propozycji, zarówno tych skierowanych do dzieci, dorosłych amatorów, jak i profesjonalistów. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się sprzęt Crosman Wildhorn, odpowiedni dla osób początkujących. Ma on bloczki mimośrodowe ułatwiające naciąganie. Produkt wykonany jest ze stali i włókien kompozytowych, co daje nam gwarancję niezawodności. Nie można też zapomnieć, że całość pokryta jest farbą ograniczającą powstawanie zarysowań. Jeśli jednak sprzęt ten nie przypadł Ci do gustu lub zwyczajnie szukasz czegoś tańszego, Twoje uwadze polecamy Crosman Elkhorn. To doskonały łuk dla tych, których budżet wynosi 300 zł. Jest on odpowiedni dla początkujących. Też wykonany jest z dobrych materiałów. Produkt sprzedawany jest w zestawie z całym, niezbędnym osprzętem, więc od razu po zakupie możemy przystąpić do ćwiczeń. Wiemy, że niektórzy szukają też produktów bardziej profesjonalnych i tych dla dzieci, dlatego polecamy Ci dalszą część naszego artykułu. Z całą pewnością znajdziesz model, który sprosta Twoim potrzebom.

Najlepsze łuki bloczkowe w 2024 roku

 

Łucznictwo jest wspaniałym sportem, jednak wymagającym precyzji. Miłośnicy tej rozrywki rozwijają swoją koncentrację i siłę. Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z łucznictwem, warto zainwestować we własny model. Przy zakupie odpowiedniego łuku należy być ostrożnym. Warto zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych do produkcji materiałów i wykończeń, aby produkt służył Ci przez wiele lat. Nasz ranking łuków bloczkowych ma na celu zaprezentować Ci najciekawsze modele dostępne na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model jest bardzo prosty w użyciu, a do tego lekki. Dzięki temu z produktu zadowoleni będą przede wszystkim początkujący łucznicy. Łuk wykonano z dobrych gatunkowo materiałów (stal i włókna kompozytowe), dlatego jest on odporny na różne typy uszkodzeń.

Wady

Niestety, po kilku strzałach siła naciągu w modelu słabnie. Zmusza to użytkownika do ponownego napinania łuku i ustawiania punktu strzału. Wpływa to dość niekomfortowo na trening łuczniczy.

Podsumowanie

Tworząc model producent pokrył go wytrzymałą, czarną farbą, która jest odporna na zarysowania. To daje pewność, że sprzęt będzie się dobrze prezentował przez długi czas. Poza tym łuk sprzedawany jest wraz z niezbędnym osprzętem, dlatego nie musisz do niego nic dokupywać.

Drugi wybór

Zalety

System obsługi łuku jest prosty, więc osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały ze sprzętem nie będą miały trudności ze strzelaniem. Również celowanie nie jest zbyt trudną czynnością. Łuk wykonano ze sztucznych włókien kompozytowych, a cięciwę ze stali. Użyte do produkcji materiały są solidne i odporne na rdzewienie.

Wady

Produkt najlepiej sprawdzi się w rękach początkujących łuczników. Profesjonalistom przeszkadzać może mały zasięg modelu, co utrudnia trening.

Podsumowanie

Dużym atutem modelu jest stosunek ceny do jakości wykonania. Koszty zakupu są tym atrakcyjniejsze, że łuk sprzedawany jest w zestawie z celownikiem, kołczanem, ochraniaczem na palce i karbowanymi strzałami. Waga produktu jest niewielka, więc łucznicy amatorzy nie będą mieli problemu ze strzelaniem z niego.

Rozważ też

Zalety

Jest to dobrze wykonany produkt, odpowiedni do nauki strzelania. Waga modelu jest niewielka, dlatego nawet dzieci nie będą miały problemu z podniesieniem łuku. Wiele maluchów na pewno zwróci uwagę na atrakcyjny design przypominający niebezpieczną broń.

Wady

Z łuku mogą korzystać jedynie osoby praworęczne. Niestety producent nie wyprodukował jeszcze sprzętu dla leworęcznych użytkowników.

Podsumowanie

Produkt powstał z myślą o początkujących łucznikach w wieku od 8 do 12 lat. Model ma system „let-off”, dlatego pociechy nie muszą używać zbyt dużo siły, by trafić w cel. Sprzęt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów o dużej trwałości.

 

Crosman Wildhorn

 

Na początku naszego zestawienia prezentujemy model Crosman Wildhorn. Bardzo wygodnym rozwiązaniem zastosowanym przy produkcji tego łuku jest użycie bloczków mimośrodowych. To sprawia, że naciąganie cięciwy staje się niezwykle proste. Natomiast łatwy naciąg umożliwia precyzyjne celowanie.

Model ten zbudowany został z wysokiej jakości materiałów. Cięciwa oraz linki wspomagające, zrobione zostały ze stali, pokrytej gumką. Z kolei majdan oraz ramiona łuku zbudowane są ze sztucznych włókien kompozytowych. Następnie, elementy te zostały pomalowane specjalną, czarną farbą, która chroni je przed uszkodzeniami.

Łuk ten idealnie sprawdzi się do nauki dla początkujących. Do kompletu dołączony jest celownik, uchwyt na strzały, ochraniacze na palce i przedramiona oraz zestaw śrubek i nakrętek. Kołczan można wygodnie zamontować do majdanu. W ten sposób sięganie po strzały jest wygodne.

Waga tego modelu to 0,73 kg, a jego wysokość to 69,8 cm. Długość naciągu wynosi około 40 cm – 66 cm, a siła naciągu to 13,5 kg. Ten najlepszy łuk bloczkowy cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Uważają oni, że jest to idealny model do rozpoczęcia przygody z łucznictwem.

Łuk bloczkowy Crosman Wildhorn to sprzęt o wadze 0,73 kg. Ma on wysokość niespełna 70 cm. Długość naciągu tego urządzenia to około 40 cm – 66 cm, a siła naciągu wynosi 13,5 kg. Produkt jest odpowiedni dla osób początkujących.

 

Zalety

Bloczki mimośrodowe: Zastosowanie w łuku bloczków mimośrodowych znacznie uprościło naciąganie cięciwy oraz umożliwiło bardziej precyzyjne celowanie.

Wykonanie: Produkt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów, między innymi stali oraz włókien kompozytowych. W efekcie czego sprzęt jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Pokrycie: Wszystkie elementy łuku pokryto czarną farbą, która skutecznie chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniem. To daje nam gwarancję, że łuk będzie służył przez długi czas.

Odpowiedni dla początkujących: Osoby, które wybrały ten łuk podkreślają, że jest odpowiedni dla osób początkujących, które nie mają jeszcze wyćwiczonych mięśni.

Zawartość zestawu: Łuk sprzedawany jest w zestawie z całym osprzętem, czyli uchwytem na strzały, celownikiem, ochraniaczem na palce i przedramiona, a także śrubami i nakrętkami. Nie musimy więc dokupować dodatkowych elementów.

 

Wady

Siła naciągu: Po kilku strzałach siła naciągu słabnie.

 

 

 

 

Crosman Elkhorn

 

Następnie prezentujemy model Crosman Elkhorn. Przez wzgląd na łatwość obsługi i proste celowanie, łuk ten idealnie nadaje się do nauki dla początkujących, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Majdan oraz ramiona zostały zrobione ze sztucznych włókien kompozytowych, które zapewniają odporność na uszkodzenia i dużą wytrzymałość. Natomiast cięciwa zrobiona została ze stali. Oprócz tego, konstrukcja tego łuku została stworzona bardzo precyzyjnie. Dzięki wykorzystaniu bloczków mimośrodowych, naciąganie cięciwy jest niezwykle proste i nie wymaga dużego wysiłku.

Wysokość tego modelu to 85 cm, a jego waga to 1,496 kg. Natomiast siła naciągu wynosi 7,7 kg do 9,5 kg. Warto podkreślić, że w trakcie strzelania przy średniej sile, można osiągnąć duży zasięg. Do zestawu dołączony jest celownik, 2 strzały karbonowe, kołczan, ochraniacze na przedramiona i palce, zestaw śrubek i nakrętek. Ten dobry i tani łuk bloczkowy jest pozytywnie oceniany przez konsumentów. Użytkownicy doceniają ten model za jakość wykonania.

Model Crosman Elkhorn to dobry łuk bloczkowy do 300 zł. Ma on wysokość równą 85 cm. Waży niespełna 1,5 kg. Siła naciągu tego produktu wynosi od 7,7 kg do 9,5 kg.

 

Zalety

Odpowiedni dla początkujących: Łatwy system obsługi, niewielka waga oraz niezbyt trudne celowanie to czynniki, które sprawiają, że łuk jest odpowiedni dla osób początkujących.

Materiał: Majdan produktu wykonano ze sztucznych włókien kompozytowych, a cięciwę ze stali. Całość jest więc bardzo solidna, odporna na uszkodzenia i działanie korozji.

Zawartość zestawu: W komplecie z łukiem dostajemy celownik, kołczan, dwie karbonowe strzały, śrubki, nakrętki oraz ochraniacze na palce i przedramiona.

Cena: Bez wątpienia to właśnie cena zachęca wiele osób do zakupienia tego sprzętu. Koszt zakupu jest niski, dlatego tak często sięgają po niego osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z łucznictwem.

 

Wady

Zasięg: Część użytkowników łuku uważa, że ma on mały zasięg, przez co sprzęt nie jest tak funkcjonalny, jak byśmy tego oczekiwali.

 

 

 

 

Barnett Tomcat

 

Barnett Tomcat jest to łuk bloczkowy przeznaczony dla amatorów łucznictwa, szczególnie dla młodzieży od 8. do 12. roku życia. Stworzony został do nauki strzelania i umożliwia szybkie rozwinięcie swoich umiejętności. Produkt charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, a także atrakcyjnym designem. Zielone i szare elementy kryją i maskują łuk.

Model wyposażony jest w system „let-off”. Dzięki niemu nie trzeba używać dużej ilości siły, aby utrzymać strzałę w fazie naciągu. W ten sposób można zwiększyć celność. Dodatkowo w sprzęcie zastosowano celownik z 3 światłowodowymi pinami. W ten sposób strzał może być dokładniejszy i bardziej precyzyjny.

Łuk daje możliwość regulacji siły naciągu od 17 do 22 lbs oraz ustawienia długości od 20″ do 22″. Do zestawu dołączona jest podpórka na strzałę, celownik, kołczan oraz strzały. Narzędzie przystosowane jest do użytku przez osoby praworęczne. Użytkownicy twierdzą, że bardzo dobrze sprawdza się dla ich początkujących dzieci.

Łuk bloczkowy Barnett Tomcat z regulacją długości w zakresie 20″ – 22″ ma siłę naciągu od 17 do 22 lbs. Zestaw zawiera celownik światłowodowy, kołczan, 2 strzały oraz podpórkę.

 

Zalety

Design: Pierwsza rzecz, która zwraca naszą uwagę to wygląd tego łuku. Jest on naprawdę atrakcyjny. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się taką popularnością.

Zabawka: Jest to wyłącznie zabawka dla dzieci, odpowiednia dla najmłodszych dopiero zaczynających przygodę ze strzelectwem. Możesz mieć gwarancję bezpieczeństwa dziecka korzystającego z łuku.

System „let-off”: Rozwiązanie, jakim jest system „let-off” pozwala nam na użycie mniejszej siły. Z łuku mogą strzelać nawet osoby bez żadnego doświadczenia.

Wykonanie: Konsumenci bardzo pozytywnie odnoszą się do jakości wykonania łuku. Uważają, że jest on niezawodny. Podkreśla się, że nie jest awaryjny czy podatny na zarysowania.

 

Wady

Tylko dla praworęcznych: Łuk niestety przystosowany jest wyłącznie do potrzeb osób praworęcznych.

 

 

 

 

Poe Lang Assasin KB

 

Poe Lang Assassin KB to kolejny egzemplarz prezentowany w naszym rankingu. Produkt ten stanowi idealny sprzęt dla zaawansowanych sportowców, głównie ze względu na swoją dużą moc i zasięg.

W tym modelu istnieje możliwość regulowania naciągu. Jest to wygodna opcja, pozwalająca na dostosowanie produktu do możliwości użytkownika. Ponadto, regulacja sprawia, że jest to łuk bardzo uniwersalny. Siła naciągu wynosi od 9 kg do 32 kg. Z kolei długość naciągu mierzy od 43 cm do 79 cm.

Do łuku dołączony jest kołczan, 2 strzały z włókna węglowego, celownik światłowodowy, pasek, tłumik drgań oraz podstawka pod strzałę. Model ten, jak i elementy zestawu zrobione zostały z wysokiej jakości materiałów. Opinie o łukach bloczkowych producenta Poe Lang są bardzo pochlebne. Użytkownicy doceniają model Poe Lang Assassin KB za profesjonalną konstrukcję i wygodę strzelania, jaką zapewnia.

Produkt Poe Lang Assassin KB ma siłę naciągu od 9 kg do 32 kg. Jego długość wynosi od 43 cm do 79 cm. Model ten sprzedawany jest w zestawie ze wszystkimi, niezbędnymi akcesoriami.

 

Zalety

Regulowany naciąg: Jest to zaawansowany sprzęt, który ma regulację naciągu. Pozwala ona na dostosowanie łuku do siły różnych osób. Dlatego produkt zaliczany jest do bardzo funkcjonalnych.

Zawartość zestawu: W zestawie z łukiem znajdziemy między innymi strzały z włókna węglowego, pasek, kołczan, celownik światłowodowy czy podstawę na strzały. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych kompletów na rynku.

Wykonanie: Łuk jest bardzo solidny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także częstą eksploatację. Kupując go, możesz mieć pewność, że będzie Ci służył przez długi czas.

 

Wady

Cena: Jest to sprzęt dla profesjonalistów, dlatego jego cena wysoka, co może zniechęcać wiele osób do inwestycji.

 

 

 

 

Barnett Vortex Lite

 

Nasz ranking zamyka model Barnett Vortex Lite. Sprzęt ten idealnie sprawdzi się u początkujących użytkowników, szczególnie dzieci i młodzików. Młodzi myśliwi będą mogli za pomocą tego urządzenia poznać tajniki strzelectwa, a także cieszyć się wspaniałą zabawą.

Model ten wyposażony jest w regulowaną siłę naciągu. Wynosi ona od 8,64 kg do 13,18 kg. Dlatego też wraz z rozwojem umiejętności można dostosowywać poziom trudności pod użytkownika. Natomiast długość naciągu wynosi około 56 cm – 63 cm. Dodatkowo jest to sprzęt przeznaczony do użytku prawostronnego (trzymanie w lewej ręce).

Do zestawu dołączony jest celownik światłowodowy, uchwyt na strzały, etui, podstawka pod strzałę, a także 3 aluminiowe strzały. Użytkownicy doceniają ten model za wygodę użytkowania i zaznaczają, że zaraża dzieci pasją do łucznictwa.

Łuk Barnett Vortex Lite ma regulowaną siłę naciągu w zakresie od 8,64 kg do 13,18 kg. Długość naciągu wynosi od 56 cm do 63 cm. Posiada on 3 aluminiowe strzały.

 

Zalety

Odpowiedni dla niedoświadczonych: Wiele osób zauważa, że to łuk odpowiedni dla osób początkujących, również dla młodzieży. Pozwala poznać różne tajniki strzelectwa. Ma on regulację, więc można dostosować go do umiejętności użytkownika.

Komplet: Zestaw zawiera aż 3 aluminiowe strzały i kilka innych akcesoriów, między innymi tych, które ułatwiają transport. W efekcie czego sprzęt ten jest bardzo praktyczny.

 

Wady

Siła naciągu: Część osób spodziewała się, że taki produkt będzie bardziej funkcjonalny. Ma jednak dość słabą siłę naciągu.

Mało profesjonalny: Nie jest to łuk odpowiedni dla doświadczonych osób, raczej skierowany jest do amatorów – nie wytrzymuje mocnego naciągu.

 

 

 

 

Jaki łuk bloczkowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łuki bloczkowe są prostszą wersją łuków tradycyjnych. Dzięki bloczkom, urządzenie można łatwiej napiąć i strzelić w cel. Decydując się na kupno łuku bloczkowego, musimy posiadać odpowiednią wiedzę. Niełatwo jest wybrać taki sprzęt zwłaszcza, gdy nie ma się doświadczenia. Dlatego stworzyliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki łuk bloczkowy wybrać.

 

 

Łuk bloczkowy czy łuk tradycyjny?

Łuk bloczkowy znany jest z tego, że kontroluje się go o wiele łatwiej niż tradycyjny. Wynika to z jego mniejszej wagi. Co więcej, do wystrzelenia strzały nie potrzebujemy aż tak wiele siły. Podstawowym zadaniem bloczków jest ułatwienie nam strzelania. Strzał może okazać się jednak mało precyzyjny. Łuk tego typu jest bardziej sztywny i solidny od tradycyjnego.

 

Jak działają bloczki?

Bloczki wspomagają napięcie cięciwy. Jest to system kabla i krążków, które rozwijają się podczas wystrzelenia strzały. Ramiona cięciwy zostają przez nie pociągnięte, co sprawia, że same się naprężają.

 

Sportowy czy myśliwski – jaki łuk bloczkowy jest najlepszy?

Łuki dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

sportowy – cechuje go całkiem duży rozmiar. Wykorzystywany jest do strzelania tylko w określonych miejscach. Jego axle length wynosi 40 cali lub więcej. Axle length jest to wielkość rozstawu osi bloczków w łuku. Z kolei jego brace height – wysokość cięciwy – to 7 cali lub więcej. Wypuszczenie strzały nie jest w tym typie zbyt szybkie.

myśliwski – jest o wiele mniejszy od łuku sportowego. Jego axle length wynosi około 30 cali, a brace height to około 5 lub 6 cali. Strzały wystrzelone z tego typu łuku są bardzo szybkie. Bardzo często wyróżniają go także kolory kamuflażowe. Dzięki temu zostaje niezauważony przez zwierzynę.

 

Budowa

Majdan łuku bloczkowego wykonany jest najczęściej z aluminium, dlatego jest lżejszy od sprzętu tradycyjnego. Ramiona wykonuje się z materiałów kompozytowych. Łuk bloczkowy cechuje się wysoką odpornością na wilgoć, jak i na wysokie oraz niskie temperatury. Nie musimy się bać, że nam przemoknie podczas poszukiwania zwierza w lesie. Ma także bardzo duży zasięg i celność. Jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odporna na zniszczenia.

Siła łuku bloczkowego

Podaje się ją w funtach i zapisuje ze znaczkiem #. Jest to siła, którą potrzebujemy do maksymalnego naciągnięcia łuku. Początkujący nie muszą martwić się o siłę łuku. Mogą od razu kupić sprzęt o większej sile, ponieważ bardzo szybko wyrobią sobie ręce. Poza tym, siłę naciągu można zmniejszyć, więc błędem byłoby kupno słabego sprzętu, który po kilku miesiącach treningu trzeba wymieniać. Maksymalna siła łuku dozwolona przez FITA to 60#.

Długość naciągu

Parametr ten częściej nazywany jest draw length. Dzięki bloczkom, długość naciągu w danym łuku jest ciągle stała. Ten parametr dobieramy do naszej ręki. Im dłuższa ręka, tym większą długość naciągu powinniśmy wybrać. Musimy też dobrać go do naszego stylu strzelania. Jeżeli strzelamy z ugiętej ręki, to pamiętajmy, że długość naciągu będzie mniejsza, niż w przypadku kiedy strzelamy mając rękę wyprostowaną.

Możemy minimalnie zmienić tę długość, zwykle o 2 cale. Przez tak mało elastyczną zmienną musimy dobrze wybrać przed zakupem łuku bloczkowego. Najlepiej zmierzyć naszą rozpiętość ramion. Jeśli np. nasza rozpiętość wynosi 70 cali, to powinniśmy wybrać łuk bloczkowy z długością naciągu równą 27,5 cali.

 

Let off – co to takiego?

Let off jest określeniem na to, ile siły potrzeba, aby utrzymać napięty łuk. Im większy let off, tym łatwiej można się nim posługiwać. Let off łuku bloczkowego wynosi od 55% do 80%. Oznacza to, że jest lekki i dłużej utrzymamy go w ręce. Jest to jednak równoznaczne z tym, że strzał będzie mniej precyzyjny.

Osprzęt

Nabywając łuk bloczkowy nie możemy zapomnieć o osprzęcie, bez którego strzelanie będzie niemożliwe. Wybór dodatkowych elementów jest nie mniej ważny od wyboru samego łuku. Musimy pomyśleć o kupnie strzał, podstawki, spustu, stabilizatora i celownika. Nie zalecamy kupowania strzał drewnianych. Mogą nieopatrznie złamać się podczas strzelania. Najlepiej wybrać te, wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Strzała może osiągnąć duże prędkości. Taka wystrzelona z najnowszych łuków osiąga prędkość nawet 300 fps (stóp na sekundę).

 

Dodatkowe funkcje

Jeżeli chcemy mieć lepszą celność, możemy wybrać model z wbudowanym celownikiem. Działa on na takiej samej zasadzie, jak w różnych rodzajach pistoletów. Łuk bloczkowy może być także wyposażony w latarkę.

 

Łuki bloczkowe w dobrych cenach

Na dobrej jakości produkt powinniśmy wydać około 1000 zł. Cena osprzętu może wynosić nawet do 500 zł. Możemy jednak zdecydować się na cały zestaw. Ułatwi to wybór szczególnie początkującym, a poza tym taki komplet kosztuje mniej niż łuk bloczkowy i cały osprzęt kupowany osobno. Strzały i podstawki i stabilizator będą idealnie dobrane do danego typu produktu. Za cały zestaw, w którym także często znajdziemy kołczan, przeziernik i smycz nadgarstkową, zwykle zapłacimy od około 1100 zł do 2000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Wiktor

November 12, 2023 at 11:50 pm

Trochę nie realna oferta, jeżeli chodzi o łuk bloczkowy sportowy, profesjonalny. To sport elitarny komplet 12 wyczynowych strzał to wydatek ok 2800 zł. A zaawansowani strzelcy za same groty płacą ponad 1500 zł. A dobry łuk z osprzętem grubo przekracza 20,000 tys. Ta oferta dobra dla amatorów na strzelanie rekreacyjne. Ale nie profesjonalne.

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

December 10, 2023 at 7:13 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWłóczęgę.com

Odpowiadać