Lunety noktowizyjne ranking

Ostatnio aktualizowane: 05.12.24

Osoby planujące zakup lunety noktowizyjnej zachęcamy do lektury naszego rankingu, w którym umieściliśmy opisy kilku takich sprzętów. Urządzenia zostały uznane przez konsumentów za łatwe w obsłudze, wytrzymałe i co najważniejsze, wyjątkowo przydatne. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje produkt Yukon Photon XT 6,5×50 S. Ma on obiektyw o średnicy 50 mm, do którego wpada duża ilość światła. To zapewnia jasny obraz i daje możliwość zobaczenia wszystkich szczegółów. Model gwarantuje powiększenie do 6,5x, można go użytkować w dzień i w nocy. Urządzenie ma kompaktowe wymiary i jest lekkie, a do tego odporne na działanie mrozu (do -15 st. C). Drugie miejsce należy do lunety Armasight by Flir Drone Pro 10x z przybliżeniem do 10x. Sprzęt jest wodoszczelny i na pewno nie zepsuje się w wyniku zanurzenia w wodzie (na głębokość 10 m, do 30 minut). Produkt jest przystosowany do użytku z dowolną bronią myśliwską. Model można komfortowo obsługiwać, nawet gdy mamy na dłoniach grube rękawiczki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Luneta jest odporna na wstrząsy, poza tym można ją użytkować w niskiej i wysokiej temperaturze (od -15 st. C do nawet +50 st. C). Urządzenie jest lekkie, a wszystkie przyciski i pokrętła do zmiany ustawień są łatwo dostępne.

Wady

Niektórzy konsumenci narzekają, że zamocowanie sprzętu na broni jest kłopotliwe. Wymaga to cierpliwości i precyzji. Trzeba uważać, aby przypadkowo nie uszkodzić elementów mocujących na korpusie modelu.

Podsumowanie

Produkt przybliża widziany obraz do 6,5x. Luneta jest wyposażona w obiektyw o średnicy 50 mm, do którego wpada duża ilość światła. To zapewnia odpowiednio jasny obraz. Sprzęt może być bez przeszkód użytkowany w nocy. Wyświetlany elektroniczny krzyż pozwala oddać celny strzał.

Drugi wybór

Zalety

Korpus sprzętu został wykonany z aluminium. Z tego powodu model jest lekki, a jednocześnie wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia. Odległość od oka wynosi 4,5 cm, więc jest to dobry produkt dla osób noszących okulary.

Wady

Zamontowane w lunecie baterie zapewniają do 3 godzin nieprzerwanej pracy. Wiele osób uważa, że jest to zbyt krótko, dlatego należy zawsze mieć przy sobie zapasowe baterie, zwłaszcza na wielogodzinnym polowaniu.

Podsumowanie

Model zapewnia przybliżenie do 10x. Urządzenie jest przystosowane do użytku w temperaturze od -40 st. C do +50 st. C. Sprzęt nadaje się do montażu na dowolnej broni. Luneta ma wyświetlacz QUAD VGA gwarantujący wyraźny obraz.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie nadaje się do użytku nie tylko w dzień, ale również w nocy. Jest to możliwe za sprawą laserowego iluminatora podczerwieni. Produkt nie zepsuje się w wyniku lekkiego zachlapania wodą i narażenia na deszcz.

Wady

Za wadę sprzętu uznaje się to, że nie można go wykorzystywać w bardzo mroźne dni. Luneta jest przystosowana do użytku w temperaturze od -10 st. C do +50 st. C.

Podsumowanie

Luneta ma kompaktowe wymiary i jest lekka. Przyciski oraz pokrętła zostały rozmieszczone na korpusie w taki sposób, abyśmy mieli do nich łatwy dostęp. Urządzenie przybliża obraz do 6,5x. Odległość od oka to 9 cm.

 

 

Najlepsze lunety noktowizyjne w 2024 roku

 

Potrzebujesz dodatkowej pomocy w wyborze właściwego produktu? W takim razie przeczytaj nasz ranking lunet noktowizyjnych, w którym są opisy kilku modeli chwalonych przez konsumentów m.in. za solidność, łatwą obsługę, jak również możliwość użytkowania w trudnych warunkach.

 

Nasze zalecenia

 

Yukon Photon XT 6,5×50 S

 

Sprzęt Yukon Photon XT 6,5×50 S gwarantuje przybliżenie do 6,5x. Urządzenie zostało wyposażone w obiektyw o średnicy 50 mm. Co ważne, model jest odporny na wstrząsy do 6000 J. Luneta nadaje się do użytku zarówno w dzień, jak i w nocy. Wykorzystuje ona czułe i świetnie działające w podczerwieni przetworniki CMOS.

Produkt ma wymiary: 43 cm x 7,5 cm x 8 cm i waży 0,68 kg. Luneta jest zasilana 2 bateriami AA, działa niezawodnie w temperaturze od -15 st. C do +50 st. C. Wszystkie pokrętła służące do zmiany ustawień sprzętu są umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, dlatego opisywany model jest komfortowy w użytkowaniu.

Opinie o lunetach noktowizyjnych Yukon są pochlebne. Konsumenci doceniają urządzenia wspomnianego producenta za wytrzymałość, a także wyraźny obraz odwzorowujący wiele detali. Prezentowany produkt ma elektroniczny krzyż celowniczy (do wyboru jest jego 6 rodzajów), jego kolor można regulować.

 

 

 

 

Armasight by Flir Drone Pro 10x

 

Luneta Armasight by Flir Drone Pro 10x ma profesjonalny charakter. Urządzenie ma lekki, niewielki korpus z aluminium, wewnątrz niego znajduje się zaawansowany system elektroniczny. Model zapewnia przybliżenie do 10x. Co ważne, sprzęt jest przystosowany do użytku w trudnych warunkach, może pracować w temperaturze od -40 st. C do +50 st. C. Odległość od oka wynosi 4,5 cm.

Wymiary sprzętu to: 26 cm x 7,6 cm x 8,5 cm. Produkt waży 1,02 kg. W zestawie znajdziemy iluminator diodowy o mocy 10 mW, który umożliwia obserwację dzikiej zwierzyny po zmroku. Urządzenie jest wodoszczelne, można zanurzyć je w wodzie na głębokość do 10 m (przez maksymalnie 30 minut). Lunetę można bez trudu zamontować na dowolnej broni.

Model Armasight by Flir Drone Pro 10x można obsługiwać nawet w grubych rękawiczkach na dłoniach. Wynika to z odpowiedniego rozłożenia przycisków i pokręteł na korpusie. Sprzęt wyposażono w wyświetlacz QUAD VGA gwarantujący dobrej jakości, czarno-biały obraz.

 

 

 

 

Yukon Photon XT 4,6×42 L

 

Yukon Photon XT 4,6×42 L to dobra i tania luneta noktowizyjna zapewniająca powiększenie do 6,5x. Obiektyw sprzętu ma średnicę 50 mm. Urządzenie można wykorzystać w dzień, jak i w nocy, wyposażono je w laserowy iluminator podczerwieni. Model ten daje możliwość wyboru 1 z 6 wyświetlanych cyfrowo siatek na tle widocznego obrazu.

Luneta jest zasilana bateriami AA. Wymiary urządzenia to: 35 cm x 7,3 cm x 7,9 cm. Sprzęt waży 0,67 kg. Opisywany model zapewnia zasięg do 200 m. Odległość od oka wynosi w tym przypadku 9 cm. Produkt ma korpus ze stopniem ochrony IPX4, co oznacza, że nie jest podatny na deszcz i niewielkie zachlapanie wodą.

Konsumenci chwalą sprzęt za wytrzymałość, a także wygodę użytkowania. Najważniejsze pokrętła i przyciski są umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, więc możemy szybko zmieniać ustawienia lunety. Urządzenie może pracować w temperaturze w zakresie od -10 st. C do +50 st. C, dlatego można je wykorzystywać także zimą.

 

 

 

 

Yukon Sentinel 3X60 L 26018T

 

Model Yukon Sentinel 3X60 L 26018T ma 60 mm obiektyw i może powiększać widziany obraz do 3x (zasięg obserwacji to 220 m). Siatka celownicza urządzenia ma skalę pozwalającą na określenie zasięgu celu. Wymiary produktu to: 27 cm x 9 cm x 10 cm. Sprzęt niezawodnie działa w temperaturze od -30 st. C do +40 st. C.

Ponieważ odległość od oka wynosi 4,5 cm, luneta jest odpowiednia także dla osób noszących okulary korekcyjne. Sprzęt jest zasilany 2 bateriami AA, czas działania to ok. 70 godzin. Produkt ma obudowę w klasie wodoszczelności IPX4.

Na korpusie urządzenia jest szyna, na której można zamocować dodatkowe akcesoria – mikrofon kierunkowy czy dodatkowy iluminator. Luneta przypadła do gustu konsumentom, gdyż jest lekka i poręczna, a poza tym nie zepsuje się w wyniku lekkiego zachlapania wodą. Warto dodać, że sprzęt ma w komplecie pilota ułatwiającego jego obsługę.

 

 

 

 

Armasight by Flir Nemesis 6x SDi

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć lunety Armasight by Flir Nemesis 6x SDi zapewniającej powiększenie do 6x. To nowoczesny sprzęt, idealny dla myśliwych polujących często w złych warunkach oświetleniowych. Model ma precyzyjną siatkę celowniczą z regulowaną jasnością, a to pozwala na oddanie celnego strzału, nawet do niewielkiego obiektu.

Urządzenie waży 1,9 kg, a jego dokładne wymiary to: 38,8 cm x 10,2 cm x 7,1 cm. Sprzęt ma w zestawie iluminator diodowy 850 nm. Odległość od oka wynosi 4,6 cm, a pole widzenia to 6,5 stopnia. Produkt jest dobrze chroniony przed wstrząsami. Można go zamocować na standardowych, 22 mm szynach.

Luneta jest chwalona głównie za solidność i precyzję. Model jest zbudowany tak, że możemy na nim zamontować dodatkowe, przydatne podczas polowania akcesoria. Konsumenci często podkreślają w swoich recenzjach także to, że urządzenie jest w pełni wodoodporne i można je użytkować w niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach (od -40 st. C do +50 st. C).

 

 

 

 

Jaką lunetę noktowizyjną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tym razem przygotowaliśmy artykuł o lunetach noktowizyjnych. To przydatne sprzęty zapewniające wyraźny i odpowiednio jasny obraz po zmroku. Urządzenia te są wykorzystywane głównie przez myśliwych podczas polowań. Poniżej jest krótki poradnik z podpowiedziami, jaką lunetę noktowizyjną wybrać. Jest w nim kilka wskazówek, które mogą rozwiać Twoje wątpliwości.

 

 

Powiększenie

Jednym z pierwszych parametrów, który trzeba sprawdzić, robiąc zakupy, jest powiększenie. Oznacza się je cyfrą i literką x. W zależności od marki luneta może zapewniać mniejsze lub większe przybliżenie. Standardowo mieści się ono w zakresie od 3x do ok. 10x (lub nieco więcej). Musimy dobrać sprzęt tak, aby umożliwił nam obserwację terenu nawet ze znacznej odległości. Nie potrzebujemy jednak urządzenia gwarantującego bardzo duże powiększenie, jeśli nie zdarza nam się często polować czy obserwować zwierzynę na rozległym terenie (im bardziej sprzęt powiększa widziany obraz, tym droższy może się okazać).

 

Obiektyw

Obiektyw to najważniejszy element budowy lunety noktowizyjnej. Najistotniejsza jest jego średnica, która wynosi przeciętnie ponad 30 mm. Sprawdzając wielkość obiektywu, możemy nie tylko wywnioskować, jak duże jest urządzenie, ale również to, jak jasny obraz zapewnia. Do 50 mm obiektywu wpada znacznie więcej światła niż do 32 mm, w efekcie czego zwiększa się jego jasność.

 

Odległość od oka

Odległość od oka (inaczej odstęp źrenicy wyjściowej) to ważna kwestia zwłaszcza dla osób noszących okulary korekcyjne. Jej wartość daje nam informację o tym, ile wynosi maksymalna odległość naszego oka od okularu, przy której nic nie tracimy z pola widzenia. Odstęp źrenicy wyjściowej w przypadku lunet noktowizyjnych najczęściej wynosi ponad 4 cm, dlatego tego typu urządzenia można użytkować bez konieczności zdejmowania okularów. Są też takie modele, których odległość od oka wynosi nawet 9 cm.

 

Iluminator podczerwieni

Aby obserwowanie dzikich zwierząt po zmroku było komfortowe, najlepsza luneta noktowizyjna powinna być wyposażona w iluminator podczerwieni (inaczej oświetlacz, laserowy bądź diodowy). Emituje on niewidoczne światło, dlatego możemy swobodnie prowadzić obserwację, pozostając niezauważonym przez zwierzynę (na wycelowanym obiekcie nie widać charakterystycznej, żarzącej się kropki w czerwonym kolorze). Nie wszystkie urządzenia mają wbudowany oświetlacz, ale w razie konieczności możemy dokupić go osobno i zamontować na lunecie.

 

Wymiary i waga

Aby użytkowanie sprzętu było komfortowe, musimy wybrać produkt o kompaktowych wymiarach. W większości lunety noktowizyjne mają długość maksymalnie do 50 cm, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zamontowaniem urządzenia na broni, jego przewożeniem i przechowywaniem. Co ważne, tego typu produkty nie są również bardzo ciężkie, najczęściej ważą od 0,5 kg do 2 kg.

 

Wytrzymałość

Na wytrzymałość lunety wpływa przede wszystkim materiał wykonania korpusu. Zazwyczaj jest to aluminium. Modele z taką obudową nie są podatne na uszkodzenia, dlatego umieszczone wewnątrz układy elektroniczne są świetnie chronione przed zniszczeniem. Warto ponadto upewnić się, że urządzenie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Korpus sprzętu powinien być wodoszczelny, inaczej luneta ulegnie awarii w wyniku narażenia na deszcz czy zachlapanie wodą, np. z kałuży. Na rynku dostępne są takie modele, które można zanurzyć w wodzie na dużą głębokość, a mimo to nie zepsują się. To profesjonalne produkty, odporne na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

Temperatura pracy

Jeśli chcemy, żeby luneta działała niezawodnie, powinniśmy również zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich może pracować. Zazwyczaj takie sprzęty są przystosowane do użytku zarówno w gorące, jak i mroźne dni. Dolna granica to najczęściej -15 st. C, choć są też bardziej wytrzymałe modele, pracujące nawet w temperaturze wynoszącej -40 st. C. Z kolei górna granica to ok. +50 st. C.

 

 

Krzyż celowniczy

Krzyż celowniczy, inaczej siatka celownicza, jest wyjątkowo pomocny podczas oddawania strzałów, ponieważ pomaga w precyzyjnym wycelowaniu do obiektu. Lunety mają różne celowniki, najczęściej jest to krzyż Duplex (ma 4 ramiona) lub krzyż Mil-Dot IR (na jego ramionach są rozmieszczone dodatkowe punkty). Dobrze, jeśli siatka celownicza będzie podświetlona, to ułatwi nam obserwację po zmroku. Nierzadko mamy możliwość samodzielnej regulacji jasności podświetlenia, a także zmiany koloru wyświetlanego krzyża.

 

Zasilanie – jaka luneta noktowizyjna jest najlepsza?

Sprzęty takie jak lunety noktowizyjne zwykle są zasilane bateriami AA, które po rozładowaniu można wymienić na nowe. Przeważnie jednak możemy też wykorzystać zasilacz zewnętrzny, aby mieć pewność, że urządzenie nie wyłączy się w niespodziewanym momencie.

 

Lunety noktowizyjne w dobrych cenach

Mówi się, że lunety noktowizyjne nie należą do najtańszych sprzętów. Na zakup takiego produkty wydamy średnio kilka tysięcy złotych. Modele oferowane przez znane marki kosztują od 2000 zł do ponad 10 000 zł. Niemniej jednak urządzenia te poprawiają nie tylko komfort polowania, ale i bezpieczeństwo, ponieważ doskonale widzimy, co dzieje się wokół nas.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ