Ranking 5 najlepszych lunet obserwacyjnych w 2024
Lunety obserwacyjne – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Miłośnikom przyrody, lubiącym obserwować dzikie zwierzęta lub nocne niebo, polecamy opublikowany na tej stronie ranking. Po analizie komentarzy konsumentów udało nam się wytypować dobre lunety obserwacyjne, które zapewniają świetnej jakości obraz, niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Pierwsze miejsce należy do modelu Delta Optical Titanium 65ED. Jest on niewielki i waży tyle samo, co zwykła lornetka. Produkt jest idealny dla osób noszących okulary, ponieważ wyróżnia się dużą odległością źrenicy wyjściowej. Nie musimy się obawiać, że sprzęt zniszczy się w wyniku kontaktu z wodą, gdyż jego korpus jest w pełni wodoodporny. Wnętrze lunety zostało wypełnione czystym azotem, a to zapobiega parowaniu. Ciekawi Cię, jaki model znalazł się na drugim miejscu? To Nikon Prostaff 5 60-A – produkt, który można bez przeszkód użytkować w bardzo trudnych warunkach. Sprzęt nadaje się do obserwacji przyrody, fotografowania, a także nagrywania filmów techniką digiscopingu. Lunetę wyposażono w układ optyczny wykonany z ekologicznych materiałów, bez arsenu i ołowiu.
Tabela porównawcza
5 najlepszych lunet obserwacyjnych. Opinie w 2024 roku
Mimo zapoznania się ze wskazówkami umieszczonymi w poradniku wciąż wahasz się, który sprzęt kupić? Twoje wątpliwości rozwieje ranking lunet obserwacyjnych, do którego wytypowaliśmy modele cieszące się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów.
Contents
1. Luneta Delta Optical Titanium 65ED
Model Delta Optical Titanium 65ED został wyposażony w nowoczesny układ optyczny zapewniający świetnej jakości, ostry obraz. Produkt gwarantuje lepsze odwzorowanie kolorów i dobrą widoczność po zmroku, a jest to możliwe z uwagi na zastosowanie ulepszonych powłok przeciwodblaskowych. Sprzęt ma w zestawie pokrowiec i aluminiową walizkę do przechowywania, w efekcie czego jest chroniony przed uszkodzeniami w transporcie.
Luneta ma 65 mm obiektyw ED i szerokokątny okular zoom. Zapewnia on powiększenie w zakresie od 15x do 45x. Odległość od oka w przypadku opisywanego modelu wynosi 15 mm. Produkt jest wodoszczelny i wypełniony azotem, co zapobiega parowaniu. Sprzęt waży 1,35 kg, jego wymiary to: 10 cm x 24,5 cm x 8 cm.
Konsumenci chętnie kupują przedstawioną lunetę obserwacyjną, ponieważ ma regulowaną muszlę oczną, pozwalającą na samodzielne dostosowanie odległości pomiędzy okularem a okiem. Sprzęt wyposażono też w wygodny pierścień do regulacji ostrości. Produkt doskonale nadaje się do obserwowania dzikiej przyrody, a także nocnego nieba.
Delta Optical Titanium 65ED to luneta obserwacyjna dająca powiększenie od 15x do 45x. Średnica obiektywu wynosi 65 mm, a ogniskowa to 375 mm.
Zalety
Korpus: Kupujący zwracają uwagę na solidnie wykonanie sprzętu. Korpus został zrobiony z metali i wykończony antyalergicznym ogumowaniem. Element ten jest wodoodporny, co oznacza, że można bez przeszkód korzystać z lunety także przy słabych warunkach pogodowych.
Powłoki przeciwodblaskowe: Powierzchnie optyczne zostały pokryte powłokami odblaskowymi, które gwarantują lepsze odwzorowanie barw, a dodatkowo zapewniają dobre widzenie nawet przy słabych warunkach oświetleniowych.
Szerokokątny okular: Luneta obserwacyjna ma duży, szerokokątny okular, który gwarantuje nawet 45-krotne powiększenie. Kąt widzenia wynosi ok. 50 – 70 stopni.
Muszla oczna: Model wyposażono w regulowaną muszlę oczną, która umożliwia sprawne dostosowywanie odległości pomiędzy okiem a okularem.
Walizka: W zestawie znajduje się dobrej jakości walizka wykonana z wytrzymałego aluminium. Zabezpiecza ona sprzęt w trakcie transportu i przechowywania, więc istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko jego uszkodzenia.
Wady
Współpraca z lustrzankami: Jak zapewnia producent, sprzęt współpracuje z lustrzankami, jednak często w związku z tym pojawiają się jakieś problemy techniczne.
2. Luneta Nikon Prostaff 5 60-A BDA323FA
Sprzęt Nikon Prostaff 5 60-A został wyposażony w obiektyw o średnicy 60 mm, jest przeznaczony zarówno do obserwowania przyrody, jak też digiscopingu (fotografowania przez lunetę). Produkt zapewnia dobrą widoczność nawet w złych warunkach oświetleniowych. Za komfort obserwacji odpowiadają m.in. wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe na pryzmatach i soczewkach oraz duże odsunięcie źrenicy wyjściowej.
Luneta ma wymiary: długość – 29 cm i szerokość – 8,5 cm, waży ok. 0,74 kg. Materiał wykonania układu optycznego to szkło ekologiczne, bez ołowiu i arsenu. Gumowe elementy korpusu zapewniają mocny chwyt, a wypełnienie wnętrza azotem chroni przed parowaniem.
Opisywany model ma dwa gniazda do mocowania statywowego, w efekcie czego można go dobrze zamocować na statywie. Sprzęt spodobał się konsumentom również dlatego, że w zestawie ma etui do przechowywania i przewożenia. Poza tym produkt daje możliwość swobodnej wymiany okularów, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Luneta obserwacyjna Nikon Prostaff 5 60-A ma obiektyw o średnicy równej 60 mm. Dokładne wymiary to: długość – 290 mm i szerokość – 85 mm, a waga wynosi 740 g.
Zalety
Azot: Model jest wypełniony azotem, a pierścienie skutecznie uszczelniają i chronią wnętrze przed zaparowaniem czy zalaniem. W rezultacie z lunety obserwacyjnej można korzystać niezależnie od warunków pogodowych i nie trzeba się martwić o jej uszkodzenie.
Powłoki antyodblaskowe: Aby zagwarantować użytkownikowi maksymalny komfort obserwowania model pokryto powłokami antyodblaskowymi. Dzięki nim obraz jest lepiej widoczny, nawet w słoneczne dni.
Dwa gniazda do mocowania: Na lunecie znajdują się dwa gniazda przeznaczone do mocowania statywu. Dlatego sprzęt można ustawić na statywie w różnych kombinacjach, tak jak aktualnie tego potrzebujemy. Warto dodać, że urządzenie jest dobrze wyważone, a w związku z tym stabilne.
Etui: W komplecie otrzymujemy miękkie i wytrzymałe etui niezbędne do bezpiecznego przechowywania lunety.
Wady
Czyszczenie soczewki: Podczas obserwacji na powierzchni soczewki mogą pojawiać się zanieczyszczenia, a jak wskazują użytkownicy, ich usuwanie jest czasochłonne i wymaga wprawy.
3. Swarovski Luneta obserwacyjna Optik ATS 25-50×65
Luneta obserwacyjna Swarovski Optik ATS 25-50×65 wyróżnia się solidnością i lekkością. Sprzęt waży 1,37 kg, można wykorzystać go do obserwacji ptaków, nocnego nieba, a także digiscopingu. Produkt zapewnia powiększenie od 20x do 50x, średnica obiektywu wynosi 65 mm. Odległość źrenicy wyjściowej to 17 mm. Okular jest tu nachylony pod kątem 45 stopni.
Z uwagi na zastosowanie soczewek HD, widziany przez lunetę obraz jest odpowiednio ostry, a kolory są doskonale odwzorowane, niezależnie od warunków oświetleniowych i pory dnia. Powłoka znajdująca się na zewnętrznej powierzchni soczewki ma antyadhezyjne właściwości, co oznacza łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń, takich jak żywica drzewna lub plamy po zaparowaniu.
Znalezione przez nas opinie o lunetach obserwacyjnych Swarovski Optik zostały opublikowane przez konsumentów, którzy są bardzo zadowoleni z zakupu modelu ATS 25-50×65. Wiele osób uważa, że sprzęt znacząco ułatwia obserwowanie dzikich zwierząt, a także gwiazd i planet nocą. Produkt zapewnia duże powiększenie obrazu, bez utraty ostrości.
Swarovski Optik ATS 25-50×65 to luneta obserwacyjna z obiektywem o średnicy równej 65 mm. Urządzenie waży ok. 1,4 kg.
Zalety
Jakość obrazu: Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzęt przyznają, że jakość obrazu jest bardzo dobra. Kolory mają zachowaną odpowiednią jasność i kontrast, są wyraziste, co wpływa na komfort widzenia. Obraz jest pozbawiony aberracji, czyli nie jest zniekształcony.
Wykonanie: Producent zapewnia o wysokiej jakości wykonania modelu, co potwierdza także test lunet obserwacyjnych. Sprzęt jest objęty 10-letnią gwarancją.
Wodoodporność: Każdy wymagający użytkownik doceni to, że luneta obserwacyjna jest wodoodporna do głębokości 4 m. Warto dodać, że model wypełniono azotem.
Wady
Tylko dla prawdziwych miłośników: Z uwagi na to, że sprzęt kosztuje prawie 10 000 zł na jego zakup decydują się głównie prawdziwi miłośnicy i doświadczeni obserwatorzy.
4. Luneta Celestron Ultima 80
Prezentujemy sprzęt Celestron Ultima 80, który nadaje się zarówno dla ornitologów, jak i myśliwych. Produkt zapewnia powiększenie obrazu w zakresie od 20x do 60x, został wyposażony w obiektyw o średnicy 80 mm. Luneta jest wodoszczelna, a więc poranna rosa czy mżawka nie powinny negatywnie na nią wpłynąć.
Produkt waży ok. 1,62 kg, a jego wymiary to: 49 cm x 9 cm x 19 cm. Liniowe pole widzenia modelu mieści się w zakresie od 32 m/1000 m do 16,5 m/1000 m. Odległość od oka to 18 mm. W zestawie poza lunetą i okularem znajdziemy też pokrowiec do przechowywania, ściereczkę do czyszczenia optyki oraz zaślepkę ochronną na obiektyw.
Według konsumentów prezentowany model można bez przeszkód użytkować w trudnym terenie. Ze względu na kątową budowę, luneta umożliwia komfortową obserwację w pozycji leżącej. Poza tym sprzęt można z łatwością zamontować na dowolnym statywie wyposażonym w standardowe złącze 1/4 cala.
Luneta obserwacyjna Celestron Ultima 80 ma obiektyw o średnicy równej 80 mm. Maksymalne powiększenie to 60x.
Zalety
Możliwość podłączenia do aparatu: Sprzęt można podłączyć do lustrzanki korzystając z odpowiedniego adaptera. Możliwy jest więc digiscoping, czyli fotografowanie z użyciem lunety.
Akcesoria w zestawie: W komplecie otrzymujemy wszystkie potrzebne akcesoria, czyli lunetę 80 mm i okular z zoomem. Ponadto zestaw zawiera: pokrowiec, ściereczkę do optyki i nakrywkę na obiektyw.
Dostosowana do każdych warunków pogodowych: Luneta jest wodoodporna, więc można z niej korzystać nawet w miejscach, w których występuje duża wilgoć. Dodatkowo sprzęt jest odporny na brud i pył, więc istnieje mniejsze ryzyko jego zabrudzenia.
Wady
Ostrość przy większych powiększeniach: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że przy większym zbliżeniu pojawia się trudność z idealnym ostrzeniem.
Pokrowiec: Nieliczne osoby wskazują, że dołączony do zestawu pokrowiec nie jest najlepszej jakości.
5. Luneta Bresser 20-60×60 National Geographic
Bresser 20-60×60 National Geographic to luneta o kompaktowej budowie, która pozwala na wygodne obserwowanie ptaków i dzikich zwierząt w lesie. Produkt powiększa obraz w zakresie od 20x do 60x, a pole widzenia dla maksymalnego powiększenia to 12 m/1000 m. Sprzęt jest wodoodporny, ma korpus pokryty gumą.
Do kompletu dołączono płócienną torbę do przechowywania i transportu produktu oraz stolikowy statyw z metalu. Sprzęt wyposażono w wysuwaną osłonę przeciwodblaskową, która zwiększa komfort obserwacji w słoneczne dni. Ta dobra i tania luneta obserwacyjna ma wymiary: 11 cm x 35,5 cm x 10 cm i waży 0,88 kg.
Najważniejsze atuty modelu to: szeroki zakres powiększeń, obrotowy korpus oraz solidność. Luneta nie paruje i z pewnością nie zepsuje się w wyniku kontaktu z wodą. Ponadto produkt pozwala na prowadzenie obserwacji w dowolnej, najwygodniejszej dla siebie pozycji.
Bresser 20-60×60 National Geographic to dobra luneta obserwacyjna do 300 zł. Jej wymiary to: 110 mm x 355 mm x 100 mm, a masa jest równa 880 g.
Zalety
Korpus: Ze względu na to, że korpus można obracać w zakresie 360 stopni możemy dowolnie ustawić okular i dzięki temu zapewnić sobie maksymalną wygodę w trakcie prowadzenia obserwacji.
Statyw i pokrowiec: W komplecie znajduje się statyw i pokrowiec, czyli przydatne akcesoria. Jakość ich wykonania jest określana jako bardzo dobra.
Wady
Jasność obrazu przy dużym powiększeniu: Trzeba liczyć się z tym, że przy dużym powiększeniu jasność obrazu może być zdecydowanie słabsza.
Guma: Pewna grupa osób przyznaje, że guma pokrywająca korpus po pewnym czasie się niszczy i nie wygląda tak dobrze, jak na początku.
Przewodnik zakupowy – Jaką lunetę obserwacyjną kupić?
Obserwowanie dzikich zwierząt lub wieczornego nieba to dla wielu osób metoda na odstresowanie się po ciężkim dniu, a także ciekawa pasja. Do tego jednak potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jaką lunetę obserwacyjną wybrać i co trzeba wziąć pod uwagę, kupując tego typu produkt? Przydatne informacje umieściliśmy w poniższym poradniku.
Obiektyw
Jednym z najważniejszych elementów budowy lunety jest obiektyw. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim jego średnica, wyrażona w milimetrach. Zwykle wynosi ona od 50 mm do 80 mm. To, jak szeroki jest obiektyw, daje nam informację o tym, ile wpuszcza światła. Wpływa to również na całkowite wymiary sprzętu do obserwacji. Jeżeli więc często zdarza nam się obserwować otoczenie przy niezbyt dobrym oświetleniu (np. późnymi wieczorami), warto wybrać model z obiektywem o jak największej średnicy, ponieważ będzie w stanie zapewnić nam obraz o optymalnym poziomie jasności.
Powiększenie
Powiększenie określa, ile razy większy jest obiekt widziany przez lunetę w porównaniu do obserwacji prowadzonej bez żadnego sprzętu. Przeważnie jest to zakres od 20x do 60x, choć są też modele zapewniające nieco większe lub mniejsze powiększenie. Warto pamiętać, że parametr ten decyduje o tym, jak dużo detali będziemy mogli dostrzec. Jednak jak mówią specjaliści, sprzęty z bardzo dużym powiększeniem wymagają montażu na statywie, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się zachować stabilność obrazu i uniknąć drżenia rąk (z uwagi na wagę takiej lunety).
Mówi się, że powiększenie powinno być powiązane z obiektywem. Jeśli będzie on miał zbyt małą średnicę, a obraz powiększymy do ponad 40x, nie będziemy mogli w komfortowy sposób obserwować przyrody ze względu na zbyt intensywne przyciemnienie.
Pole widzenia
Pole widzenia wyraża się w metrach na 1000 m, przykładowo 12 m/1000 m. Jak odczytać ten zapis? Ze sprzętem o takich parametrach obserwowany obraz oddalony od nas o 1000 m będzie obejmował teren o szerokości 12 m. Pole widzenia może się zmieniać, w zależności od ustawionego powiększenia.
Odległość źrenicy wyjściowej
Odległość źrenicy wyjściowej to inaczej odległość od oka, a więc określa, jak daleko okular znajduje się od naszej twarzy. Na ten parametr muszą zwrócić szczególną uwagę osoby, które mają problemy ze wzrokiem i noszą okulary (wtedy niemożliwe jest przyłożenie sprzętu bezpośrednio do oczu). Odległość źrenicy wyjściowej wyrażana jest w milimetrach, mieści się w zakresie od ok. 10 mm do nawet 20 mm. Miłośnikom obserwowania przyrody z okularami nie zaleca się lunet z odległością od oka wynoszącą 13 mm lub mniej, ponieważ uniemożliwiają korzystanie z pełnego pola widzenia.
Antyrefleksyjna powłoka
Prowadzenie obserwacji w słoneczne dni może okazać się mało komfortowe ze względu na odbijanie światła od układu optycznego. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy znaleźć lunetę z soczewką pokrytą antyrefleksyjną powłoką, złożoną z jednej, dwóch lub więcej warstw. Innym, równie praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej osłony przeciwsłonecznej, którą można swobodnie wysuwać w razie potrzeby.
Powłoka na soczewce może wykazywać też antyadhezyjne właściwości, co oznacza, że usuwanie zanieczyszczeń ze sprzętu jest znacznie łatwiejsze. W zależności od tego, gdzie prowadzimy obserwację, na soczewce mogą pojawić się np. plamy po zaparowaniu, żywica z drzew itp.
Wymiary i waga
Na podstawie całkowitych wymiarów lunety możemy zdecydować, czy będziemy mogli wygodnie się z nią poruszać i utrzymać w dłoniach w czasie obserwacji. Tego typu produkty zwykle nie są zbyt duże, gdyż ich długość nie przekracza 35 cm (choć w przypadku profesjonalnych modeli może to być nawet 50 cm). Waga także ma istotny wpływ na to, jaka luneta obserwacyjna jest najlepsza. Wybrany przez nas sprzęt nie powinien ważyć więcej niż 1,5 kg, inaczej prawdopodobnie będziemy mieli problem z utrzymaniem go w dłoniach przez długi czas, a nawet z montażem na statywie.
Korpus
Korpus lunety często pokryty jest gumą, co ma nie tylko zapewniać mocny chwyt, ale też chronić układ wewnętrzny przed wilgocią. Wodoszczelny sprzęt można użytkować bez przeszkód w czasie deszczu. Co ważne, nie wpłynie na niego negatywnie także poranna rosa, a kontakt z nią jest nieunikniony, gdy prowadzimy obserwację wcześnie rano.
Wypełnienie azotem
Nierzadko sprzęty obserwacyjne są wypełnione azotem lub argonem, ale co to oznacza? Mając taki model, nie musimy się obawiać parowania obiektywu od wewnątrz (zmniejsza to komfort użytkowania i znacząco ogranicza widoczność). Para wodna pojawia się m.in. w sytuacjach, gdy temperatura otoczenia nagle się zmienia, np. kiedy wysiadamy ze sprzętem z nagrzanego samochodu. Najlepsza luneta obserwacyjna jest odporna na parowanie, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia.
Funkcjonalność
Na rynku są produkty służące głównie do obserwowania dzikich ptaków, saren, jeleni, dzików itp., jak również takie, z pomocą których dostrzeżemy nocą planety i gwiazdy. Miłośnikom fotografii polecamy natomiast lunety przystosowane do digiscopingu, czyli robienia zdjęć z wykorzystaniem sprzętu obserwacyjnego podłączonego do aparatu. Zanim jednak kupimy taki produkt, musimy się upewnić, że ma odpowiednie mocowania statywowe. Bez nich nie uda nam się zamontować lunety na statywie, co zwykle jest konieczne, aby uzyskać stabilny obraz.
Akcesoria
Aby użytkować kupiony sprzęt, często potrzebne nam są dodatkowe akcesoria, takie jak np. etui do przechowywania. Bez niego luneta może zniszczyć się w transporcie. Niekiedy w komplecie otrzymujemy też adaptery ułatwiające podłączenie produktu do aparatu albo statyw. Koniecznie sprawdźmy, czy do sprzętu został dołączony okular – czasami należy dokupić go osobno, przez co nie możemy wypróbować swojej lunety od razu po zakupie.
Lunety obserwacyjne w dobrych cenach
Zakup niewielkiej lunety do obserwacji przyrody to wydatek rzędu kilkuset złotych (najtańsze modele kosztują nieco ponad 200 zł). Im bardziej rozbudowany jest sprzęt, tym droższy się okazuje. Produkty znanych, renomowanych marek kosztują ponad 1000 zł, cena za niektóre nierzadko przekracza kwotę 5000 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ