Ostatnio aktualizowane: 29.04.21

 

Teleskop – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jednym z teleskopów cieszących się obecnie największą popularnością wśród kupujących jest model Levenhuk Strike 100 PLUS z powiększeniem do 160x. Ma on stalowy statyw i montaż paralaktyczny, który gwarantuje stabilność podczas obserwowania nocnego nieba. Obiekty, jakie można dostrzec dzięki teleskopowi to m.in. pierścienie Saturna i morza na Marsie. Razem ze sprzętem otrzymujemy kilka dodatkowych elementów, w tym Soczewkę Barlowa 2x. Ciekawą propozycją dla dzieci, które są zainteresowane poznawaniem przestrzeni kosmicznej, jest teleskop Celestron Powerseeker 50Az. To sprzęt przeznaczony do obserwacji naziemnych oraz nieba. W zestawie znajduje się okular i pryzmat diagonalny (ułatwiają obserwację obiektów naziemnych), a także oprogramowanie „The SkyX”, które pomaga poruszać się po mapie nieba.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych teleskopów. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej znajduje się ranking teleskopów opracowany na podstawie opinii zamieszczanych przez konsumentów w Internecie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, a przede wszystkim poznasz komentarze osób, które korzystały już z konkretnego sprzętu.

 

Teleskop astronomiczny

 

1. Teleskop Levenhuk Strike 100 PLUS

 

Teleskop astronomiczny Levenhuk Strike 100 PLUS służy do obserwowania nocnego nieba poza miastem. Jego maksymalne powiększenie to 160x. Za pomocą sprzętu możemy dostrzec różne obiekty, w tym: Mgławice, morza na Marsie, księżyce Jowisza czy fazy Wenus. Wyposażono go w dwa okulary, o ogniskowej 25 mm oraz zmiennej 6,8 – 16 mm.

Teleskop umieszczono na łatwym w obsłudze montażu paralaktycznym EQ1. Zachowuje on stabilność podczas obserwacji, a wszystko dzięki solidnemu statywowi wykonanemu ze stali. Sprzęt ma wymiary: 88 cm x 50,5 cm x 25 cm i waży 14,5 kg. Dołączono do niego torbę, w której można go przenosić.

Czy teleskop przypadł do gustu konsumentom? Analiza komentarzy pokazała, że to bardzo popularny model, odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wyposażono go w kilka dodatkowych, przydatnych elementów: Soczewkę Barlowa 2x, plakaty przedstawiające ciała niebieskie, kompas, a także płytę CD z oprogramowaniem Stellarium (pomocnym podczas astronomicznych obserwacji).

 

 

 

 

Teleskop dla dzieci

 

2. Teleskop Celestron Powerseeker 50-AZ 600

 

Dobry i tani teleskop to Celestron Powerseeker 50Az. Za sprawą montażu azymutalnego (sprzęt obraca się wokół osi pionowej i poziomej) możliwa jest obserwacja nieba oraz obiektów naziemnych.

W zestawie znajdziesz 3 okulary (20 mm,12 mm oraz 4 mm), 3 soczewki Barlowa, szukacz (5 x 24) oraz pryzmat diagonalny (0,92 cala). Dzięki zastosowaniu jednego z okularów i soczewki Barlowa możliwe jest otrzymanie powiększenia 450x. Oprócz tego dołączone zostaje specjalne oprogramowanie „The SkyX”, które w bazie ma ponad 1000 obiektów i pomaga poruszać się po mapie nieba.

Według użytkowników ten teleskop dla dzieci jest bardzo dobrą opcją dla Twojej pociechy, która zainteresowana jest astronomią i chce poznać kosmiczny świat. Przy małej pomocy dorosłego dziecko będzie w stanie rozwijać swoje zainteresowanie, a także będzie miało okazję spędzić miło czas z rodzicami podczas pasjonujących badań nieba.

 

 

 

 

Teleskop dla początkujących

 

3. Bresser Solarix AZ 76/350 Teleskop with Solar Filter

 

Model Bresser Solarix AZ 76/350 to dobra propozycja dla tych, którzy nie są doświadczeni w obserwacjach astronomicznych. Ten teleskop dla początkujących jest bardzo łatwy w użyciu. Ma specjalny filtr słoneczny, dzięki któremu w bezpieczny sposób można obserwować Słońce. Chroni on wzrok, pozwalając na wygodne badanie gwiazdy centralnej Układu Słonecznego. Po jego zdjęciu możliwe jest oglądanie Księżyca, planet oraz innych astronomicznych obiektów.

Sprzęt jest gotowy do użycia niemal od razu po rozpakowaniu, ponieważ zawiera zestaw potrzebnych akcesoriów do pracy. Uchwyt na urządzenie mobilne (smartfona) pozwala na wykonywanie fotografii obserwowanych obiektów.

Kupujący twierdzą, że to dobry sprzęt przeznaczony, zwłaszcza do obserwacji Słońca. Dostępne oprogramowanie komputerowe Stellarium pomaga poruszać się po mapie nieba, a także ułatwia poszukiwanie obiektów astronomicznych.

 

 

 

 

Teleskop zwierciadlany

 

4. Teleskop Sky-Watcher Dobson 10″ Flex Tube

 

Test teleskopów wykazał, że model Sky-Watcher Dobson 10 jest bardzo dobrym urządzeniem służącym do prowadzenia zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Zwierciadło wykonane z PYREX-u (szkła o niskiej rozszerzalności termicznej) pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Ten teleskop zwierciadlany daje duże możliwości obserwacyjne. Pozwala na badanie Układu Słonecznego (planet, elementów znajdujące się na Księżycu, plam słonecznych, ruchów planetoidów, słabych komet), gwiazd (około 6,5 miliona na całym niebie), a także obiektów mgławicowych.

Użytkownicy pozytywnie oceniają ten model. Według ich opinii uzyskiwane obrazy są bardzo realne i sprzęt pozwala ujrzeć w dobrej jakości wspaniałe obiekty astronomiczne. Konsumenci zwracają także uwagę na szukacz, który ich zdaniem sprawdza się rewelacyjnie i jest bardzo pomocny.

 

 

 

 

Teleskop Sky-Watcher

 

5. Teleskop Sky-Watcher Synta BKP15075EQ3-2

 

Sky-Watcher BKP15075EQ3-2 to model o ogniskowej 750 mm. Maksymalne użyteczne powiększenie wynosi 225x. Pozwala on na obserwację planet Układu Słonecznego, Księżyca (obiektów na jego powierzchni większych niż 1-2 km), gwiazd, galaktyk i mgławic.

Teleskop Sky-Watcher ma wiele opcji, które z pewnością zostaną wykorzystane przez zaawansowanych miłośników astronomii. Sprzęt jest solidny i stabilny i można go wykorzystać w astrofotografii. Krótka ogniskowa pozwala na uzyskanie fotografii w dobrej jakości.

Konsumenci oceniają ten model bardzo pozytywnie. W opiniach możesz przeczytać, że na pochwałę zasługuje wyraźny obraz obserwowanych obiektów, a także łatwość obsługi. Wielu użytkowników poleca ten sprzęt nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają obserwacje astronomiczne.

 

 

 

 

Teleskop soczewkowy

 

6. Teleskop astronomiczny Sky-Watcher Synta BK707AZ2 

 

Jeżeli teleskop soczewkowy to sprzęt, którego szukasz, to warto zastanowić się nad wyborem Sky-Watcher (Synta) BK707AZ2. Lekka konstrukcja (4 kg) pozwala na swobodne i wygodne przenoszenie urządzenia. Dzięki temu modelowi możliwa jest obserwacja Księżyca i Układu Słonecznego. Po wyposażeniu w specjalny filtr słoneczny teleskop stanie się instrumentem do badania Słońca. W przypadku dzieci takie obserwacje powinny odbywać się pod nadzorem i opieką dorosłych.

W skład wyposażenia wchodzą okulary 1,25 cala (Super 25 i Super 10), 2 soczewki Barlowa, szukacz 6 x 24 oraz nasadka kątowa lustrzana 90°. Wszystko zapakowane jest w ozdobne pudełko.

Opinie o teleskopach Sky-Watcher są pozytywne. Kupujący polecają ten model, zwłaszcza dla początkujących obserwatorów nieba oraz dzieci. Wygodna i łatwa obsługa stają się czystą przyjemnością z użytkowania. To dobry wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają badania astronomiczne. Użytkownicy zwracają uwagę na możliwość dużego powiększenia (140x), a także na bardzo dobrą jakość i ostrość otrzymanego obrazu.

 

 

 

 

Teleskop Opticon

 

7. Teleskop Opticon Horizon EX 76F900AZ

 

Teleskop Opticon model Horizon EX 76F900 pozwala prowadzić zaawansowane i dokładne obserwacje planet i Księżyca. Przy dobrych warunkach możliwa jest obserwacja galaktyk, mgławic i gromad gwiazdowych. Horizon EX 76F900 jest interesującą opcją dla początkujących oraz zaawansowanych miłośników astronomii. Zapewnia wysokiej jakości obraz, a także zdjęcia, a dzięki dołączonemu do zestawu odwracaczowi możliwa jest obserwacja obiektów naziemnych.

Urządzenie waży niespełna 5 kg i bez problemu można przenosić je z jednego miejsca na drugie. Maksymalne powiększenie użytkowe wynosi 225x. Do zestawu dołączone są 3 okulary, soczewka Barlowa i odwrócona soczewka, która umożliwia obserwowanie naziemne.

Konsumenci uważają, że obsługa sprzętu jest bardzo prosta. Polecają go początkującym miłośnikom astronomii, a także dzieciom. To solidny model, który spełni oczekiwania niezaawansowanych użytkowników.

 

 

 

 

Teleskop Celestron

 

8. Teleskop Celestron Travel Scope 70

 

Jeżeli szukasz sprzętu, który będziesz mógł zapakować do plecaka i zabrać ze sobą na wycieczkę, to teleskop Celeston model Travel Scope 70 powinien Cię zainteresować. Dzięki optymalizacji gabarytów urządzenie transportuje się bardzo komfortowo. Do zestawu dołączony jest aluminiowy statyw z rozsuwanymi nogami i poziomicą, który pozwala na rozłożenie sprzętu w każdym miejscu, w którym się znajdziesz.

W skład wyposażenia wchodzi aluminiowy statyw, w okulary (10 mm i 20 mm), szukacz 5 x 24, oprogramowanie The Sky X – First Light Edition (w języku angielskim) oraz plecak, do którego można zapakować cały sprzęt.

Konsumenci polecają ten teleskop, zwłaszcza dla tym, którzy lubią wycieczki, ponieważ transport urządzenia jest bardzo wygodny. To dobra opcja także dla dzieci, które zainteresowane są astronomią i chcą obserwować niebo. Całkowita masa to tylko 1,5 kg.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki teleskop kupić?

 

Obserwacje astronomiczne to bardzo pasjonujące zajęcie. Zapierające dech w piersiach obrazy, a przede wszystkim możliwość zrozumienia otaczającego świata wpływają na rozwój człowieka, a także poszerzają jego horyzonty. Zastanawiasz się, jaki teleskop jest najlepszy? Przygotowany przez nas poradnik z pewnością Ci pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

 

Kto będzie obserwował niebo?

Przed zakupem sprzętu, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Należy dostosować urządzenie do osoby, która będzie z niego korzystała. Zaawansowani obserwatorzy astronomiczni będą potrzebowali zupełnie innego teleskopu niż ci, którzy dopiero chcą rozpocząć badanie nieba. To bardzo ważne, aby wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom. W przeciwnym razie osoba, która amatorsko chce prowadzić obserwacje astronomiczne, kupi urządzenie, którego nie będzie umiała obsłużyć i odwrotnie (doświadczony obserwator nie będzie zadowolony ze sprzętu, którym nie będzie mógł prowadzić zaawansowanych badań).

 

Rodzaje

Wśród teleskopów wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy. Są to:

* teleskopy soczewkowe – oprócz obiektywu i okularu mają tubus. Przykładem takich urządzeń jest luneta Galileusza i luneta Keplera. Przy ich użyciu bardzo dobrze obserwuje się Księżyc, planety i gwiazdy, a także obiekty naziemne;

* teleskopy zwierciadlane – zamiast soczewek do skupiania światła stosowane są zwierciadła. Najpopularniejszym sprzętem tego typu jest teleskop Newtona. Dobrze nadają się do obserwacji obiektów ciemniejszych (mgławice, gromady, galaktyki).

 

Mobilność sprzętu

Jeżeli planujesz przemieszczanie się z teleskopem lub chcesz sprawić prezent dziecku, należy zwrócić uwagę na mobilność sprzętu. Dla malucha, a także na wycieczki, dobrym wyborem będzie lekkie, niewysokie urządzenie. W łatwy sposób będzie można je przenosić samodzielnie, a nie (tak jak w przypadku dużych sprzętów) przy pomocy dwóch osób. Teleskopy o pokaźnych rozmiarach warto wybrać, jeżeli planujesz przeprowadzać obserwacje astronomiczne w jednym miejscu (w ogrodzie lub na balkonie). W takim wypadku nie jest konieczne przenoszenie ciężkiego sprzętu. Jedynie zainstalowanie sprzętu we właściwym miejscu jest kluczową kwestią.

 

Dodatkowe wyposażenie

Jeszcze przed zakupem wybranego sprzętu warto dowiedzieć się, jakie jest jego podstawowe wyposażenie. Wiedza ta pozwoli na skompletowanie brakujących elementów, które pomogą w obserwacji. Zainwestowanie w dodatkowe okulary, a także filtr słoneczny pozwoli poszerzyć obszar obserwacji o, na przykład, Słońce. Przy jego pomocy w bezpieczny sposób możliwe będzie badanie centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Ciekawym, dodatkowym wyposażeniem jest sprzęt do astrografii, który umożliwi wykonywanie zdjęć astronomicznych. Oprócz tego warto także zainwestować w dodatkowe okulary. Pozwolą one uzyskać inne powiększenia. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie, której trzeba przestrzegać. Jeżeli masz teleskop o średnicy 100 mm, to maksymalne powiększenie użytkowe będzie wynosiło 200x. 

 

Sztywność montażu

Montaż teleskopu powinien być bardzo solidny. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio sztywny i nie ugina się pod ciężarem tuby. Drgania, które czasami występują, powinny być szybko stłumione, aby obserwacja była wygodna i przyjemna. Jeżeli konstrukcja trzęsie się na słabym wietrze, należy zastanowić się, w jaki sposób ustabilizować stelaż, aby zniwelować problem.

 

Gdzie będziesz obserwować niebo?

Miejsce obserwacji definiuje to, co będziesz badać na niebie. Zupełnie inne obserwacje prowadzi się w mieście i na wsi. Na terenach miejskich jest mniejszy zakres oglądanych obiektów. Zawęża się on do planet, Księżyca i bardzo jasnych obiektów mgławicowych. Czyste, wiejskie niebo zdecydowanie poszerza ten katalog o tysiące innych obiektów, takich jak: słabe planetoidy czy komety. Mając świadomość, gdzie będziesz prowadził obserwacje, należy wybrać odpowiedni do tego sprzęt. Teleskop, który jest dostosowany do obserwacji miejskiego nieba, może nie dawać zadowalających efektów podczas badań astronomicznych na wsi.

 

 

Jakie obiekty będziesz obserwować?

Ważne jest, aby odpowiednio wybrać sprzęt do rodzaju obserwacji, jakie chcesz prowadzić. Do amatorskiego badania nieba, gdy chcesz zobaczyć Księżyc, najjaśniejsze planety (Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn i Uran) czy niektóre obiekty mgławicowe, warto wybrać mniejszy teleskop, który ukazuje jasny obraz w dobrej jakości. Jeżeli jednak Twoje badania mają być zaawansowane, należy zainwestować w sprzęt większy, który umożliwi dokładne obserwacje astronomiczne. Za jego sprawą ujrzysz więcej obiektów, a także dostrzeżesz wiele szczegółów na ich powierzchni.

 

Jaki teleskop wybrać?

Najlepszy teleskop jest dostosowany do wymagań i typu obserwacji, które masz zamiar prowadzić. Przed zakupem warto poważnie się zastanowić, co Cię najbardziej interesuje i czego oczekujesz od sprzętu, którym będziesz badać niebo. Na podstawie tego należy wybrać urządzenie, które Cię zadowoli i sprawi wiele przyjemności podczas korzystania.

 

Teleskopy w dobrych cenach

Ceny teleskopów uzależnione są od ich przeznaczenia i tego, czy ma to być sprzęt dla amatora, czy zaawansowanego obserwatora. Najtańsze urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych i przeznaczone są dla dzieci. Służą do zabawy i poznawania astronomicznego świata. Nieco droższe to koszt około 200 złotych i polecane są tym, którzy dopiero rozpoczynają badanie nieba i są niedoświadczeni. Ich budowa nie jest skomplikowana, co pozwala na poznanie podstaw obserwacji astronomicznych w przyjemny i prosty sposób. Modele droższe kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Taki sprzęt zalecany jest doświadczonym obserwatorom, którzy prowadzą zaawansowane badania.

 

 

FAQ

 

P1: Kto wynalazł teleskop?

Pierwsze znane teleskopy zostały najprawdopodobniej opracowane przez niemiecko-holenerskiego wynalazcę i optyka Hansa Lipperheya. Na początku XVII wieku w Holandii skonstruował on sprzęt przy użyciu szklanych soczewek. Pod koniec roku 1608 zaprezentował swój wynalazek księciu Maurycemu Orańskiemu i pierwszy złożył wniosek o przyznanie patentu (prawa właściciela wynalazku do wyłącznego korzystania z niego), jednak jego wniosek został odrzucony przez Stany Generalne. Według anegdoty wynalazca odkrył działanie teleskopu podczas obserwowania dzieci, które bawiły się w warsztacie soczewkami. Później w 1609 roku we Włoszech, Galileusz był jednym z pierwszych astronomów, którzy używali tego wynalazku do obserwacji planet, gwiazd i Księżyca.

 

 

P2: Czym jest teleskop?

Teleskop to urządzenie (przyrząd optyczny), który służy do obserwacji odległych obiektów (planety, Słońca, Księżyca). Jego podstawowymi parametrami optycznymi są: średnica obiektywu lub zwierciadła (decydują o właściwościach rozdzielczych sprzętu), ogniskowa, powiększenie (zależy od użytego okularu) oraz światłosiła (decyduje o jasności obrazu). W skład elementów budujących teleskop wchodzą: tubus (okular i obiektyw), statyw oraz montaż (pokrętła, napęd, sterowanie komputerowe i lunetka biegunowa). Istnieje wiele typów teleskopów zwierciadlanych (podstawową częścią jest zwierciadło optyczne), jednak najpopularniejszym jest model Newtona. To najprostsze w konstrukcji, najpopularniejsze urządzenie wśród początkujących obserwatorów astronomicznych. Stosowany jest najczęściej do oglądania obiektów ciemniejszych, takich jak mgławice czy galaktyki.

 

P3: Jak działa teleskop?

Działanie teleskopu oparte jest na zbieraniu promieniowania elektromagnetycznego (na przykład światła widzialnego) na dużej powierzchni obiektywu, a następnie umieszczenie go na małej powierzchni ogniskowej. Dzięki temu zostaje zwiększona jasność obserwowanego obiektu i możesz wyraźnie wszystko zobaczyć (nie byłoby to możliwe podczas śledzenia gołym okiem). Stosowanie okularów o różnej ogniskowej pozwala na powiększenie obrazu (jeżeli ogniskowa teleskopu wynosi 900 mm i zastosujesz okular 25 mm, to powiększenie będzie wynosiło 36).

 

P4: Co można zobaczyć przez teleskop?

W zależności od tego, jak bardzo zaawansowane badania astronomiczne chcesz prowadzić, należy przed zakupem zastanowić się, czego dokładnie potrzebujesz. Przez teleskop możesz obserwować Słońce, Księżyc, planety (jest to zajęcie bardzo czasochłonne), planetoidy, mgławice, galaktyki i wiele innych astronomicznych obiektów. Jeżeli jesteś zainteresowany tym co ujrzysz prowadząc obserwacje konkretnym modelem, warto zatroszczyć się o zdobycie sprzętu umożliwiającego to. Nie każdy teleskop jest przeznaczony do zaawansowanych obserwacji, dlatego należy zwrócić na to uwagę. W zależności od jego budowy i dostępności dodatkowych elementów (które umożliwiają, na przykład, większe powiększenie obrazu), możesz obserwować wyraźnie obiekty, które znajdują się w znacznej odległości od Ziemi.

 

 

P5: Ile kosztuje teleskop?

Cena teleskopu uzależniona jest od tego, czy jest on przeznaczony dla amatorów, czy dla tych bardziej zaawansowanych obserwatorów astronomicznych. Najtańsze kosztują około 180 złotych i przeznaczone są do nieprofesjonalnych obserwacji oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają i są niedoświadczeni w tej astronomicznej dziedzinie. Profesjonalny sprzęt, który pozwala na zaawansowane prace, kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Spowodowane jest to rozbudowanymi opcjami teleskopu (duże powiększenie, umożliwiające dokładne obserwacje, zwiększona średnica lustra teleskopu, duża ogniskowa), które umożliwiają wyraźne obserwowanie obiektów znacznie oddalonych od powierzchni Ziemi. Istnieją także modele, które kosztują w granicach kilkuset złotych. Najczęściej przeznaczone są dla tych użytkowników, którzy znają podstawy obserwacji astronomicznych i są obyci ze sprzętem.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Teleskop Sky-Watcher Synta BK1309EQ2

 

Teleskop astronomiczny Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 to sprzęt przeznaczony do zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Ukazuje on ogromną liczbę szczegółów na powierzchni badanych obiektów. Jego budowa pozwala także na obserwację mgławic, galaktyk i gromad gwiazdowych.

Ten teleskop astronomiczny ma wbudowany wyciąg okularowy (średnica 1,25 cala), który pozwala na stosowanie różnych okularów (wykonanych w określonych standardach). Za sprawą montażu paralaktycznego EQ-2 zapewniona jest sztywność i stabilność, która konieczna jest podczas obserwacji przy dużych powiększeniach. Jakość uzyskiwanego obrazu jest bardzo dobra, a przede wszystkim jest on ostry. Wszystko jest dokładnie widoczne.

Konsumenci uważają, że jest do dobry teleskop dla tych, którzy dopiero rozpoczynają obserwacje astronomiczne i nie są doświadczeni w tej dziedzinie. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i można dzięki niemu zobaczyć wiele obiektów (zarówno tych gwarantowanych przez producenta w opisie, jak i innych).

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments