Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Teleskop – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jednym z teleskopów cieszących się obecnie największą popularnością wśród kupujących jest model Levenhuk Strike 100 PLUS z powiększeniem do 160x. Ma on stalowy statyw i montaż paralaktyczny, który gwarantuje stabilność podczas obserwowania nocnego nieba. Obiekty, jakie można dostrzec dzięki teleskopowi to m.in. pierścienie Saturna i morza na Marsie. Razem ze sprzętem otrzymujemy kilka dodatkowych elementów, w tym Soczewkę Barlowa 2x. Ciekawą propozycją dla dzieci, które są zainteresowane poznawaniem przestrzeni kosmicznej, jest teleskop Celestron Powerseeker 50Az. To sprzęt przeznaczony do obserwacji naziemnych oraz nieba. W zestawie znajduje się okular i pryzmat diagonalny (ułatwiają obserwację obiektów naziemnych), a także oprogramowanie „The SkyX”, które pomaga poruszać się po mapie nieba.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych teleskopów. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej znajduje się ranking teleskopów opracowany na podstawie opinii zamieszczanych przez konsumentów w Internecie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, a przede wszystkim poznasz komentarze osób, które korzystały już z konkretnego sprzętu.

 

Teleskop astronomiczny

 

1. Teleskop Levenhuk Strike 100 PLUS

 

Teleskop astronomiczny Levenhuk Strike 100 PLUS służy do obserwowania nocnego nieba poza miastem. Jego maksymalne powiększenie to 160x. Za pomocą sprzętu możemy dostrzec różne obiekty, w tym: Mgławice, morza na Marsie, księżyce Jowisza czy fazy Wenus. Wyposażono go w dwa okulary, o ogniskowej 25 mm oraz zmiennej 6,8 – 16 mm.

Teleskop umieszczono na łatwym w obsłudze montażu paralaktycznym EQ1. Zachowuje on stabilność podczas obserwacji, a wszystko dzięki solidnemu statywowi wykonanemu ze stali. Sprzęt ma wymiary: 88 cm x 50,5 cm x 25 cm i waży 14,5 kg. Dołączono do niego torbę, w której można go przenosić.

Czy teleskop przypadł do gustu konsumentom? Analiza komentarzy pokazała, że to bardzo popularny model, odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wyposażono go w kilka dodatkowych, przydatnych elementów: Soczewkę Barlowa 2x, plakaty przedstawiające ciała niebieskie, kompas, a także płytę CD z oprogramowaniem Stellarium (pomocnym podczas astronomicznych obserwacji).

 

 

 

 

Teleskop dla dzieci

 

2. Teleskop Celestron Powerseeker 50-AZ 600

 

Dobry i tani teleskop to Celestron Powerseeker 50Az. Za sprawą montażu azymutalnego (sprzęt obraca się wokół osi pionowej i poziomej) możliwa jest obserwacja nieba oraz obiektów naziemnych.

W zestawie znajdziesz 3 okulary (20 mm,12 mm oraz 4 mm), 3 soczewki Barlowa, szukacz (5 x 24) oraz pryzmat diagonalny (0,92 cala). Dzięki zastosowaniu jednego z okularów i soczewki Barlowa możliwe jest otrzymanie powiększenia 450x. Oprócz tego dołączone zostaje specjalne oprogramowanie „The SkyX”, które w bazie ma ponad 1000 obiektów i pomaga poruszać się po mapie nieba.

Według użytkowników ten teleskop dla dzieci jest bardzo dobrą opcją dla Twojej pociechy, która zainteresowana jest astronomią i chce poznać kosmiczny świat. Przy małej pomocy dorosłego dziecko będzie w stanie rozwijać swoje zainteresowanie, a także będzie miało okazję spędzić miło czas z rodzicami podczas pasjonujących badań nieba.

 

 

 

 

Teleskop dla początkujących

 

3. Bresser Solarix AZ 76/350 Teleskop with Solar Filter

 

Model Bresser Solarix AZ 76/350 to dobra propozycja dla tych, którzy nie są doświadczeni w obserwacjach astronomicznych. Ten teleskop dla początkujących jest bardzo łatwy w użyciu. Ma specjalny filtr słoneczny, dzięki któremu w bezpieczny sposób można obserwować Słońce. Chroni on wzrok, pozwalając na wygodne badanie gwiazdy centralnej Układu Słonecznego. Po jego zdjęciu możliwe jest oglądanie Księżyca, planet oraz innych astronomicznych obiektów.

Sprzęt jest gotowy do użycia niemal od razu po rozpakowaniu, ponieważ zawiera zestaw potrzebnych akcesoriów do pracy. Uchwyt na urządzenie mobilne (smartfona) pozwala na wykonywanie fotografii obserwowanych obiektów.

Kupujący twierdzą, że to dobry sprzęt przeznaczony, zwłaszcza do obserwacji Słońca. Dostępne oprogramowanie komputerowe Stellarium pomaga poruszać się po mapie nieba, a także ułatwia poszukiwanie obiektów astronomicznych.

 

 

 

 

Teleskop zwierciadlany

 

4. Teleskop Sky-Watcher Dobson 10″ Flex Tube

 

Test teleskopów wykazał, że model Sky-Watcher Dobson 10 jest bardzo dobrym urządzeniem służącym do prowadzenia zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Zwierciadło wykonane z PYREX-u (szkła o niskiej rozszerzalności termicznej) pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Ten teleskop zwierciadlany daje duże możliwości obserwacyjne. Pozwala na badanie Układu Słonecznego (planet, elementów znajdujące się na Księżycu, plam słonecznych, ruchów planetoidów, słabych komet), gwiazd (około 6,5 miliona na całym niebie), a także obiektów mgławicowych.

Użytkownicy pozytywnie oceniają ten model. Według ich opinii uzyskiwane obrazy są bardzo realne i sprzęt pozwala ujrzeć w dobrej jakości wspaniałe obiekty astronomiczne. Konsumenci zwracają także uwagę na szukacz, który ich zdaniem sprawdza się rewelacyjnie i jest bardzo pomocny.

 

 

 

 

Teleskop Sky-Watcher

 

5. Teleskop Sky-Watcher Synta BKP15075EQ3-2

 

Sky-Watcher BKP15075EQ3-2 to model o ogniskowej 750 mm. Maksymalne użyteczne powiększenie wynosi 225x. Pozwala on na obserwację planet Układu Słonecznego, Księżyca (obiektów na jego powierzchni większych niż 1-2 km), gwiazd, galaktyk i mgławic.

Teleskop Sky-Watcher ma wiele opcji, które z pewnością zostaną wykorzystane przez zaawansowanych miłośników astronomii. Sprzęt jest solidny i stabilny i można go wykorzystać w astrofotografii. Krótka ogniskowa pozwala na uzyskanie fotografii w dobrej jakości.

Konsumenci oceniają ten model bardzo pozytywnie. W opiniach możesz przeczytać, że na pochwałę zasługuje wyraźny obraz obserwowanych obiektów, a także łatwość obsługi. Wielu użytkowników poleca ten sprzęt nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają obserwacje astronomiczne.

 

 

 

 

Teleskop soczewkowy

 

6. Teleskop astronomiczny Sky-Watcher Synta BK707AZ2 

 

Jeżeli teleskop soczewkowy to sprzęt, którego szukasz, to warto zastanowić się nad wyborem Sky-Watcher (Synta) BK707AZ2. Lekka konstrukcja (4 kg) pozwala na swobodne i wygodne przenoszenie urządzenia. Dzięki temu modelowi możliwa jest obserwacja Księżyca i Układu Słonecznego. Po wyposażeniu w specjalny filtr słoneczny teleskop stanie się instrumentem do badania Słońca. W przypadku dzieci takie obserwacje powinny odbywać się pod nadzorem i opieką dorosłych.

W skład wyposażenia wchodzą okulary 1,25 cala (Super 25 i Super 10), 2 soczewki Barlowa, szukacz 6 x 24 oraz nasadka kątowa lustrzana 90°. Wszystko zapakowane jest w ozdobne pudełko.

Opinie o teleskopach Sky-Watcher są pozytywne. Kupujący polecają ten model, zwłaszcza dla początkujących obserwatorów nieba oraz dzieci. Wygodna i łatwa obsługa stają się czystą przyjemnością z użytkowania. To dobry wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają badania astronomiczne. Użytkownicy zwracają uwagę na możliwość dużego powiększenia (140x), a także na bardzo dobrą jakość i ostrość otrzymanego obrazu.

 

 

 

 

Teleskop Opticon

 

7. Teleskop Opticon Horizon EX 76F900AZ

 

Teleskop Opticon model Horizon EX 76F900 pozwala prowadzić zaawansowane i dokładne obserwacje planet i Księżyca. Przy dobrych warunkach możliwa jest obserwacja galaktyk, mgławic i gromad gwiazdowych. Horizon EX 76F900 jest interesującą opcją dla początkujących oraz zaawansowanych miłośników astronomii. Zapewnia wysokiej jakości obraz, a także zdjęcia, a dzięki dołączonemu do zestawu odwracaczowi możliwa jest obserwacja obiektów naziemnych.

Urządzenie waży niespełna 5 kg i bez problemu można przenosić je z jednego miejsca na drugie. Maksymalne powiększenie użytkowe wynosi 225x. Do zestawu dołączone są 3 okulary, soczewka Barlowa i odwrócona soczewka, która umożliwia obserwowanie naziemne.

Konsumenci uważają, że obsługa sprzętu jest bardzo prosta. Polecają go początkującym miłośnikom astronomii, a także dzieciom. To solidny model, który spełni oczekiwania niezaawansowanych użytkowników.

 

 

 

 

Teleskop Celestron

 

8. Teleskop Celestron Travel Scope 70

 

Jeżeli szukasz sprzętu, który będziesz mógł zapakować do plecaka i zabrać ze sobą na wycieczkę, to teleskop Celeston model Travel Scope 70 powinien Cię zainteresować. Dzięki optymalizacji gabarytów urządzenie transportuje się bardzo komfortowo. Do zestawu dołączony jest aluminiowy statyw z rozsuwanymi nogami i poziomicą, który pozwala na rozłożenie sprzętu w każdym miejscu, w którym się znajdziesz.

W skład wyposażenia wchodzi aluminiowy statyw, w okulary (10 mm i 20 mm), szukacz 5 x 24, oprogramowanie The Sky X – First Light Edition (w języku angielskim) oraz plecak, do którego można zapakować cały sprzęt.

Konsumenci polecają ten teleskop, zwłaszcza dla tym, którzy lubią wycieczki, ponieważ transport urządzenia jest bardzo wygodny. To dobra opcja także dla dzieci, które zainteresowane są astronomią i chcą obserwować niebo. Całkowita masa to tylko 1,5 kg.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki teleskop kupić?

 

Obserwacje astronomiczne to bardzo pasjonujące zajęcie. Zapierające dech w piersiach obrazy, a przede wszystkim możliwość zrozumienia otaczającego świata wpływają na rozwój człowieka, a także poszerzają jego horyzonty. Zastanawiasz się, jaki teleskop jest najlepszy? Przygotowany przez nas poradnik z pewnością Ci pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

 

Kto będzie obserwował niebo?

Przed zakupem sprzętu, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Należy dostosować urządzenie do osoby, która będzie z niego korzystała. Zaawansowani obserwatorzy astronomiczni będą potrzebowali zupełnie innego teleskopu niż ci, którzy dopiero chcą rozpocząć badanie nieba. To bardzo ważne, aby wybrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom. W przeciwnym razie osoba, która amatorsko chce prowadzić obserwacje astronomiczne, kupi urządzenie, którego nie będzie umiała obsłużyć i odwrotnie (doświadczony obserwator nie będzie zadowolony ze sprzętu, którym nie będzie mógł prowadzić zaawansowanych badań).

 

Rodzaje

Wśród teleskopów wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy. Są to:

* teleskopy soczewkowe – oprócz obiektywu i okularu mają tubus. Przykładem takich urządzeń jest luneta Galileusza i luneta Keplera. Przy ich użyciu bardzo dobrze obserwuje się Księżyc, planety i gwiazdy, a także obiekty naziemne;

* teleskopy zwierciadlane – zamiast soczewek do skupiania światła stosowane są zwierciadła. Najpopularniejszym sprzętem tego typu jest teleskop Newtona. Dobrze nadają się do obserwacji obiektów ciemniejszych (mgławice, gromady, galaktyki).

 

Mobilność sprzętu

Jeżeli planujesz przemieszczanie się z teleskopem lub chcesz sprawić prezent dziecku, należy zwrócić uwagę na mobilność sprzętu. Dla malucha, a także na wycieczki, dobrym wyborem będzie lekkie, niewysokie urządzenie. W łatwy sposób będzie można je przenosić samodzielnie, a nie (tak jak w przypadku dużych sprzętów) przy pomocy dwóch osób. Teleskopy o pokaźnych rozmiarach warto wybrać, jeżeli planujesz przeprowadzać obserwacje astronomiczne w jednym miejscu (w ogrodzie lub na balkonie). W takim wypadku nie jest konieczne przenoszenie ciężkiego sprzętu. Jedynie zainstalowanie sprzętu we właściwym miejscu jest kluczową kwestią.

 

Dodatkowe wyposażenie

Jeszcze przed zakupem wybranego sprzętu warto dowiedzieć się, jakie jest jego podstawowe wyposażenie. Wiedza ta pozwoli na skompletowanie brakujących elementów, które pomogą w obserwacji. Zainwestowanie w dodatkowe okulary, a także filtr słoneczny pozwoli poszerzyć obszar obserwacji o, na przykład, Słońce. Przy jego pomocy w bezpieczny sposób możliwe będzie badanie centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Ciekawym, dodatkowym wyposażeniem jest sprzęt do astrografii, który umożliwi wykonywanie zdjęć astronomicznych. Oprócz tego warto także zainwestować w dodatkowe okulary. Pozwolą one uzyskać inne powiększenia. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie, której trzeba przestrzegać. Jeżeli masz teleskop o średnicy 100 mm, to maksymalne powiększenie użytkowe będzie wynosiło 200x. 

 

Sztywność montażu

Montaż teleskopu powinien być bardzo solidny. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio sztywny i nie ugina się pod ciężarem tuby. Drgania, które czasami występują, powinny być szybko stłumione, aby obserwacja była wygodna i przyjemna. Jeżeli konstrukcja trzęsie się na słabym wietrze, należy zastanowić się, w jaki sposób ustabilizować stelaż, aby zniwelować problem.

 

Gdzie będziesz obserwować niebo?

Miejsce obserwacji definiuje to, co będziesz badać na niebie. Zupełnie inne obserwacje prowadzi się w mieście i na wsi. Na terenach miejskich jest mniejszy zakres oglądanych obiektów. Zawęża się on do planet, Księżyca i bardzo jasnych obiektów mgławicowych. Czyste, wiejskie niebo zdecydowanie poszerza ten katalog o tysiące innych obiektów, takich jak: słabe planetoidy czy komety. Mając świadomość, gdzie będziesz prowadził obserwacje, należy wybrać odpowiedni do tego sprzęt. Teleskop, który jest dostosowany do obserwacji miejskiego nieba, może nie dawać zadowalających efektów podczas badań astronomicznych na wsi.

 

 

Jakie obiekty będziesz obserwować?

Ważne jest, aby odpowiednio wybrać sprzęt do rodzaju obserwacji, jakie chcesz prowadzić. Do amatorskiego badania nieba, gdy chcesz zobaczyć Księżyc, najjaśniejsze planety (Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn i Uran) czy niektóre obiekty mgławicowe, warto wybrać mniejszy teleskop, który ukazuje jasny obraz w dobrej jakości. Jeżeli jednak Twoje badania mają być zaawansowane, należy zainwestować w sprzęt większy, który umożliwi dokładne obserwacje astronomiczne. Za jego sprawą ujrzysz więcej obiektów, a także dostrzeżesz wiele szczegółów na ich powierzchni.

 

Jaki teleskop wybrać?

Najlepszy teleskop jest dostosowany do wymagań i typu obserwacji, które masz zamiar prowadzić. Przed zakupem warto poważnie się zastanowić, co Cię najbardziej interesuje i czego oczekujesz od sprzętu, którym będziesz badać niebo. Na podstawie tego należy wybrać urządzenie, które Cię zadowoli i sprawi wiele przyjemności podczas korzystania.

 

Teleskopy w dobrych cenach

Ceny teleskopów uzależnione są od ich przeznaczenia i tego, czy ma to być sprzęt dla amatora, czy zaawansowanego obserwatora. Najtańsze urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych i przeznaczone są dla dzieci. Służą do zabawy i poznawania astronomicznego świata. Nieco droższe to koszt około 200 złotych i polecane są tym, którzy dopiero rozpoczynają badanie nieba i są niedoświadczeni. Ich budowa nie jest skomplikowana, co pozwala na poznanie podstaw obserwacji astronomicznych w przyjemny i prosty sposób. Modele droższe kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Taki sprzęt zalecany jest doświadczonym obserwatorom, którzy prowadzą zaawansowane badania.

 

 

FAQ

 

P1: Kto wynalazł teleskop?

Pierwsze znane teleskopy zostały najprawdopodobniej opracowane przez niemiecko-holenerskiego wynalazcę i optyka Hansa Lipperheya. Na początku XVII wieku w Holandii skonstruował on sprzęt przy użyciu szklanych soczewek. Pod koniec roku 1608 zaprezentował swój wynalazek księciu Maurycemu Orańskiemu i pierwszy złożył wniosek o przyznanie patentu (prawa właściciela wynalazku do wyłącznego korzystania z niego), jednak jego wniosek został odrzucony przez Stany Generalne. Według anegdoty wynalazca odkrył działanie teleskopu podczas obserwowania dzieci, które bawiły się w warsztacie soczewkami. Później w 1609 roku we Włoszech, Galileusz był jednym z pierwszych astronomów, którzy używali tego wynalazku do obserwacji planet, gwiazd i Księżyca.

 

 

P2: Czym jest teleskop?

Teleskop to urządzenie (przyrząd optyczny), który służy do obserwacji odległych obiektów (planety, Słońca, Księżyca). Jego podstawowymi parametrami optycznymi są: średnica obiektywu lub zwierciadła (decydują o właściwościach rozdzielczych sprzętu), ogniskowa, powiększenie (zależy od użytego okularu) oraz światłosiła (decyduje o jasności obrazu). W skład elementów budujących teleskop wchodzą: tubus (okular i obiektyw), statyw oraz montaż (pokrętła, napęd, sterowanie komputerowe i lunetka biegunowa). Istnieje wiele typów teleskopów zwierciadlanych (podstawową częścią jest zwierciadło optyczne), jednak najpopularniejszym jest model Newtona. To najprostsze w konstrukcji, najpopularniejsze urządzenie wśród początkujących obserwatorów astronomicznych. Stosowany jest najczęściej do oglądania obiektów ciemniejszych, takich jak mgławice czy galaktyki.

 

P3: Jak działa teleskop?

Działanie teleskopu oparte jest na zbieraniu promieniowania elektromagnetycznego (na przykład światła widzialnego) na dużej powierzchni obiektywu, a następnie umieszczenie go na małej powierzchni ogniskowej. Dzięki temu zostaje zwiększona jasność obserwowanego obiektu i możesz wyraźnie wszystko zobaczyć (nie byłoby to możliwe podczas śledzenia gołym okiem). Stosowanie okularów o różnej ogniskowej pozwala na powiększenie obrazu (jeżeli ogniskowa teleskopu wynosi 900 mm i zastosujesz okular 25 mm, to powiększenie będzie wynosiło 36).

 

P4: Co można zobaczyć przez teleskop?

W zależności od tego, jak bardzo zaawansowane badania astronomiczne chcesz prowadzić, należy przed zakupem zastanowić się, czego dokładnie potrzebujesz. Przez teleskop możesz obserwować Słońce, Księżyc, planety (jest to zajęcie bardzo czasochłonne), planetoidy, mgławice, galaktyki i wiele innych astronomicznych obiektów. Jeżeli jesteś zainteresowany tym co ujrzysz prowadząc obserwacje konkretnym modelem, warto zatroszczyć się o zdobycie sprzętu umożliwiającego to. Nie każdy teleskop jest przeznaczony do zaawansowanych obserwacji, dlatego należy zwrócić na to uwagę. W zależności od jego budowy i dostępności dodatkowych elementów (które umożliwiają, na przykład, większe powiększenie obrazu), możesz obserwować wyraźnie obiekty, które znajdują się w znacznej odległości od Ziemi.

 

 

P5: Ile kosztuje teleskop?

Cena teleskopu uzależniona jest od tego, czy jest on przeznaczony dla amatorów, czy dla tych bardziej zaawansowanych obserwatorów astronomicznych. Najtańsze kosztują około 180 złotych i przeznaczone są do nieprofesjonalnych obserwacji oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają i są niedoświadczeni w tej astronomicznej dziedzinie. Profesjonalny sprzęt, który pozwala na zaawansowane prace, kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Spowodowane jest to rozbudowanymi opcjami teleskopu (duże powiększenie, umożliwiające dokładne obserwacje, zwiększona średnica lustra teleskopu, duża ogniskowa), które umożliwiają wyraźne obserwowanie obiektów znacznie oddalonych od powierzchni Ziemi. Istnieją także modele, które kosztują w granicach kilkuset złotych. Najczęściej przeznaczone są dla tych użytkowników, którzy znają podstawy obserwacji astronomicznych i są obyci ze sprzętem.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Teleskop Sky-Watcher Synta BK1309EQ2

 

Teleskop astronomiczny Sky-Watcher (Synta) BK1309EQ2 to sprzęt przeznaczony do zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Ukazuje on ogromną liczbę szczegółów na powierzchni badanych obiektów. Jego budowa pozwala także na obserwację mgławic, galaktyk i gromad gwiazdowych.

Ten teleskop astronomiczny ma wbudowany wyciąg okularowy (średnica 1,25 cala), który pozwala na stosowanie różnych okularów (wykonanych w określonych standardach). Za sprawą montażu paralaktycznego EQ-2 zapewniona jest sztywność i stabilność, która konieczna jest podczas obserwacji przy dużych powiększeniach. Jakość uzyskiwanego obrazu jest bardzo dobra, a przede wszystkim jest on ostry. Wszystko jest dokładnie widoczne.

Konsumenci uważają, że jest do dobry teleskop dla tych, którzy dopiero rozpoczynają obserwacje astronomiczne i nie są doświadczeni w tej dziedzinie. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i można dzięki niemu zobaczyć wiele obiektów (zarówno tych gwarantowanych przez producenta w opisie, jak i innych).

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Teleskop jest lekki i ponadto poręczny, w efekcie czego można swobodnie przemieszczać się z nim z miejsca na miejsce. Ma on solidną konstrukcję, materiałem wykonania statywu jest aluminium. Sprzęt zapewnia powiększenie do 450x, dzięki niemu możemy dostrzec gwiazdy, planety i inne obiekty na nocnym niebie.

 

Najważniejsze wady:

Niektórzy konsumenci zauważyli, że nie zawsze statyw stoi w pełni stabilnie na podłożu. Dotyczy to zwłaszcza twardych nawierzchni, co wykazał test Celestron Powerseeker 50AZ. Może się więc zdarzyć, że teleskop zacznie lekko kołysać się na boki.

 

Werdykt: 9.7/10

Sprzęt nadaje się dla dzieci, które chcą poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie astronomii. Został on wyposażony w obiektyw o średnicy 50 mm, jego ogniskowa to 900 mm. Teleskop waży 2,72 kg, a jego długość jest równa 60,96 cm. Zdaniem wielu osób cena Celestron Powerseeker 50AZ jest bardzo atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Montaż azymutalny

Konsumenci przekonują, że to dobry teleskop, który łatwo się obsługuje. Został on wyposażony w bardzo proste rozwiązanie, czyli montaż azymutalny, mający kilka istotnych zalet. Sprzęt możemy wykorzystać do obserwowania nocnego nieba, ale nie tylko. Ponieważ możliwe jest obracanie teleskopu zarówno w pionie, jak i poziomie, sprawdza się on także w czasie obserwacji krajobrazu. Zbudowane w taki sposób urządzenie jest łatwiejsze w przenoszeniu i nierzadko lżejsze niż to z montażem paralaktycznym.

Niezbędne elementy wyposażenia

Razem z teleskopem dostajemy w zestawie wszystkie elementy, które są niezbędne do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Analizując opinie Celestron Powerseeker 50AZ, można dojść do wniosku, że to m.in. dzięki temu sprzęt jest tak popularny. Został on wyposażony w celownik 5×24, określany także mianem szukacza. To lunetka celownicza, za sprawą której możemy szybko skierować teleskop w odpowiednie miejsce, aby znaleźć wybrany obiekt. Zestaw obejmuje też trzy okulary: 20 mm, 12 mm oraz 4 mm. Ich powiększenie to kolejno: 30x, 50x i 150x. Ponadto otrzymujemy 3 soczewki Barlowa.

 

Oprogramowanie The SkyX

Do teleskopu dołączono płytę CD, na której znajduje się specjalny program The SkyX. To aplikacja przeznaczona do celów edukacyjnych i obserwacyjnych, pomagająca w odczytywaniu mapy nieba oraz wyszukiwaniu określonych obiektów. Jest ona kompatybilna zarówno z komputerami z systemem operacyjnym Windows, jak i Mac OS X. Oprogramowanie z pewnością przyda się osobom pasjonującym się astronomią.

 

Duże powiększenie

Maksymalne powiększenie, jakie pozwala uzyskać sprzęt, to 450x. Oznacza to, że możemy go wykorzystać do prowadzenia obserwacji księżyca i to w różnych fazach. Za pomocą teleskopu możemy również dostrzec inne obiekty na nocnym niebie. Mowa tu choćby o małych i słabych obiektach Deep Sky (DS), jasnych mgławicach planetarnych, niewielkich gromadach otwartych, planetach, a nawet kometach i gwiazdach. Jeżeli przed obserwacją sprawdzimy, w której części nieba znajduje się wybrany obiekt, na pewno szybko go zlokalizujemy. Ponieważ teleskop nie jest ciężki, możemy bez przeszkód wybrać się na poszukiwania odpowiedniego miejsca do prowadzenia obserwacji, nawet z dala od domu. Żeby uzyskać maksymalne powiększenie, wystarczy zastosować odpowiedni okular i soczewkę Barlowa.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Które marki produkujące teleskopy są najbardziej popularne? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wszystkich znanych producentów tego typu sprzętów opisaliśmy w poniższym artykule. Warto zapoznać się z zebranymi informacjami, gdyż mogą znacząco ułatwić wybór właściwego teleskopu do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Do lektury zachęcamy mniej, jak i bardziej doświadczonych miłośników astronomii.

 

Sky-Watcher

Marka Sky-Watcher jest uznawana za jednego z liderów w produkcji teleskopów. W jej ofercie znajdziemy też wiele różnych akcesoriów astronomicznych, w tym mocowania oraz wymienne okulary. Firmę założono w 1988 roku jako Synta Optics. Początkowo jej siedziba mieściła się na Tajwanie, ale w 1992 roku przeniesiono ją do Suzhou w Chinach. W pierwszych latach działalności marka skupiała się na produkcji okularów. Pierwsze teleskopy, czyli reflektory Newtona, pojawiły się na rynku tuż po przenosinach do Chin, a w 1993 roku wprowadzono refraktory (teleskopy soczewkowe). Pod koniec XX wieku, w 1999 roku, założono markę Sky-Watcher, a na jej siedzibę wybrano kanadyjskie miasto Richmond. Firma powstała po to, aby przedsiębiorstwo Synta mogło sprzedawać elementy optyczne pod własną marką. Od 2000 roku rozpoczęto poszerzanie oferty o nowe produkty, takie jak teleskopy Dobsona. W 2008 roku firma nawiązała współpracę z Schott AG Mainz, czyli jednym z najbardziej znanych producentów okularów technicznych. Sprzęty Sky-Watcher są doceniane przez konsumentów na całym świecie za dostosowanie do ich potrzeb, solidność, wykorzystanie nowoczesnych technologii i możliwość uzyskania bardzo dobrej jakości obrazów. To sprawia, że każdy ranking teleskopów prezentuje przynajmniej jeden model tej marki.

Celestron

Amerykańska firma Celestron istnieje na rynku od 1960 roku. Specjalizuje się ona w produkcji teleskopów, kamer, lornetek, mikroskopów, lunet obserwacyjnych, a także różnych akcesoriów astronomicznych. Marka cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno w Ameryce Północnej, jak i na innych kontynentach, również w Europie. Stała się ona znana m.in. za sprawą teleskopów Schmidta-Cassegraina, na zakup których mógł sobie pozwolić każdy miłośnik astronomii. Wielu osobom firma Celestron kojarzy się przede wszystkim z zaawansowanym systemem optycznym oraz nowoczesną elektroniką. Warto podkreślić, że produkowane przez nią sprzęty można spotkać w różnych miejscach, m.in. profesjonalnych obserwatoriach. Głównym celem marki jest zaoferowanie konsumentom zaawansowanych technologicznie teleskopów i innych urządzeń, które nie kosztują zbyt dużo. Dzięki sprzętom Celestron każdy z nas może prowadzić obserwacje nocnego nieba i rozwijać swoje zainteresowania bez nadwyrężania budżetu.

 

Bresser

Bresser to założona w 1957 roku firma, która w pierwszych latach swojej działalności zajmowała się głównie importem oraz dystrybucją lornetek. W 1979 roku jej pracownicy zaczęli prowadzić prace nad innowacyjnymi technologiami w dziedzinie optyki. To sprawiło, że w ofercie marki zaczęły pojawiać się nowoczesne sprzęty, w tym teleskopy, lunety, noktowizory i mikroskopy. W 1999 roku firmę przejęło amerykańskie przedsiębiorstwo Meade, co pozwoliło na dalszy rozwój. 6 lat później na rynek wprowadzono linię niewielkich teleskopów dla średniozaawansowanych miłośników astronomii Bresser Messier. Z kolei w 2007 roku rozpoczęto produkcję mikroskopów przeznaczonych nie tylko do celów hobbystycznych, ale i użytku profesjonalnego. Marka oferuje także specjalne teleskopy dla dzieci (Bresser Junior) mające na celu zwiększanie zainteresowania maluchów astronomią i przyrodą.

Opticon

Opticon to znany producent nie tylko teleskopów, ale i innych urządzeń optycznych, takich jak mikroskopy. Wśród nich są modele przeznaczone dla osób początkujących, jak również profesjonalne, znajdujące zastosowanie w szkołach, laboratoriach i wielu innych miejscach. Cechą wyróżniającą teleskopy Opticon jest bardzo atrakcyjna cena, która idzie w parze z solidnością. Na zakup sprzętów oferowanych przez tę markę bardzo często decydują się osoby rozpoczynające swoją przygodę z astronomią. To godne uwagi urządzenia zapewniające komfortowe prowadzenie obserwacji nocnego nieba.

 

Delta Optical

Delta Optical to znana w Polsce, jak i poza jej granicami marka zajmująca się produkcją teleskopów, lunet obserwacyjnych, mikroskopów, lornetek, noktowizorów, termowizorów i lunet celowniczych. Oferowane przez firmę sprzęty są bardzo dobrej jakości, dlatego chętnie używają ich profesjonaliści. To m.in. policjanci, pracownicy Służby Leśnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a nawet ratownicy TOPR. Co więcej, Delta Optical jest marką produkującą urządzenia optyczne dla szkół i uczelni, instytucji badawczych, a także służby zdrowia. Ponadto od wielu lat jest ona głównym sponsorem Olimpiady Biologicznej. Firma skupia się na zwiększeniu popularności nauk ścisłych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, dlatego co roku organizuje Międzynarodowy Otwarty Zlot Miłośników Astronomii AstroShow. W czasie imprezy odbywają się obserwacje nocnego nieba, jak również zajęcia astronomiczne (z podziałem na poziom zaawansowania uczestników). Osoby biorące udział w tym wydarzeniu mogą wypożyczyć sprzęt Delta Optical i przekonać się, czy spełnia ich oczekiwania. Firma prowadzi ponadto mobilne pokazy w Cyfrowym Planetarium Multimedialnym. Warto podkreślić, że jest to polska marka odnosząca duże sukcesy za granicą.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Teleskop gwarantuje sztywność i stabilność podczas obserwacji przy dużych powiększeniach, co jest możliwe za sprawą montażu paralaktycznego. Konsumenci, którzy przeprowadzili test Teleskop Sky-Watcher Synta BK1309EQ2, przekonują, że model nadaje się do oglądania Układu Słonecznego, jak również gwiazd i obiektów mgławicowych. Pod tym względem sprzęt jest uniwersalny i można go wykorzystać na wiele sposobów.

 

Najważniejsze wady:

Jak przyznają niektórzy posiadacze teleskopu, soczewka Barlowa nie jest najlepszej jakości. Według nich warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowego okularu, to pozwala na uzyskanie odpowiednio ostrego obrazu podczas obserwacji.

 

Werdykt: 9.8/10

Co prawda nie jest to sprzęt bez wad, ale większość osób interesujących się astronomią twierdzi, że to najlepszy teleskop marki Sky-Watcher. Maksymalne powiększenie obrazu, jakie możemy uzyskać, to 195x. Tubus waży 4 kg, a długość tuby jest równa 840 mm. Statyw wykonano z aluminium, dlatego jest lekki i solidny.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Dobry system optyczny

Sprzęt oferowany przez producenta Sky-Watcher to zwierciadlany teleskop Newtona, którego ogniskowa wynosi 900 mm, a apertura to 130 mm. W jego przypadku zjawisko komy, czyli jednej z aberracji optycznych, występuje w ograniczonym stopniu, co zapewnia komfortową obserwację nieba. Sprzęt zbiera ok. 240 razy więcej światła niż nasze oczy nocą, w efekcie czego możemy swobodnie oglądać wybrane obiekty. Ponadto został on wyposażony w szukacz optyczny 6×24, a w razie potrzeby możemy rozbudować zestaw i dokupić dodatkowy okular (zalecana ogniskowa to 4 – 6 mm).

Różnorodne obserwacje astronomiczne

Za pomocą teleskopu możemy prowadzić różnorodne obserwacje astronomiczne. Do takiego wniosku można dojść, analizując nie tylko podstawowe parametry sprzętu, ale i opinie Sky-Watcher Synta BK1309EQ2. W Układzie Słonecznym możemy dostrzec wszystkie planety, obiekty znajdujące się na powierzchni księżyca, tarczę Marsa, fazy Wenus i Merkurego, pierścienie Saturna, jasne komety, jak również ruch planetoid. Teleskop umożliwia też obserwację gwiazd i obiektów mgławicowych, m.in. tych z katalogu Messiera, gromad otwartych, galaktyk oraz gromad kulistych.

 

Oryginalny prezent

Teleskop jest ładnie zapakowany i wiele osób wybiera go na prezent z okazji urodzin, Dnia Dziecka, Bożego Narodzenia, zakończenia szkoły itp. Wpływa na to także atrakcyjna cena Sky-Watcher Synta BK1309EQ2. Co ciekawe, może to być oryginalny podarunek nie tylko dla pociechy w wieku szkolnym, ale i nastolatka czy dorosłego. Astronomia jest bardzo ciekawym hobby, pozwalającym na poszerzanie swojej wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie fizyki. Chcąc obserwować gwiazdy czy inne obiekty na nocnym niebie, najpierw należy poznać podstawowe informacje na ich temat oraz dowiedzieć się, gdzie dokładnie się znajdują. Wymaga to poświęcenia wolnego czasu na przeglądanie odpowiednich stron internetowych, atlasów i czytanie encyklopedii. Tym samym rezygnujemy z dotychczasowych, nieco mniej ambitnych rozrywek, takich jak oglądanie telewizji czy ciągłe przeglądanie mediów społecznościowych. Otrzymanie teleskopu w prezencie jest zachętą do tego, żeby zmienić swoje zainteresowania.

 

Jest lekki i solidny

Model Sky-Watcher Synta BK1309EQ2 jest bardzo dobrą propozycją dla osób chcących kupić lekki, solidny oraz łatwy w przenoszeniu teleskop. Wykazuje on odporność na uszkodzenia i awarie, a przygotowanie go do obserwacji nie zajmuje dużo czasu. Sprzęt poleca się osobom, które wcześniej nie miały styczności z teleskopem.