Top 5 producentów teleskopów

Ostatnio aktualizowane: 21.04.24

 

Które marki produkujące teleskopy są najbardziej popularne? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wszystkich znanych producentów tego typu sprzętów opisaliśmy w poniższym artykule. Warto zapoznać się z zebranymi informacjami, gdyż mogą znacząco ułatwić wybór właściwego teleskopu do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Do lektury zachęcamy mniej, jak i bardziej doświadczonych miłośników astronomii.

 

Sky-Watcher

Marka Sky-Watcher jest uznawana za jednego z liderów w produkcji teleskopów. W jej ofercie znajdziemy też wiele różnych akcesoriów astronomicznych, w tym mocowania oraz wymienne okulary. Firmę założono w 1988 roku jako Synta Optics. Początkowo jej siedziba mieściła się na Tajwanie, ale w 1992 roku przeniesiono ją do Suzhou w Chinach. W pierwszych latach działalności marka skupiała się na produkcji okularów. Pierwsze teleskopy, czyli reflektory Newtona, pojawiły się na rynku tuż po przenosinach do Chin, a w 1993 roku wprowadzono refraktory (teleskopy soczewkowe). Pod koniec XX wieku, w 1999 roku, założono markę Sky-Watcher, a na jej siedzibę wybrano kanadyjskie miasto Richmond. Firma powstała po to, aby przedsiębiorstwo Synta mogło sprzedawać elementy optyczne pod własną marką. Od 2000 roku rozpoczęto poszerzanie oferty o nowe produkty, takie jak teleskopy Dobsona. W 2008 roku firma nawiązała współpracę z Schott AG Mainz, czyli jednym z najbardziej znanych producentów okularów technicznych. Sprzęty Sky-Watcher są doceniane przez konsumentów na całym świecie za dostosowanie do ich potrzeb, solidność, wykorzystanie nowoczesnych technologii i możliwość uzyskania bardzo dobrej jakości obrazów. To sprawia, że każdy ranking teleskopów prezentuje przynajmniej jeden model tej marki.

Celestron

Amerykańska firma Celestron istnieje na rynku od 1960 roku. Specjalizuje się ona w produkcji teleskopów, kamer, lornetek, mikroskopów, lunet obserwacyjnych, a także różnych akcesoriów astronomicznych. Marka cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno w Ameryce Północnej, jak i na innych kontynentach, również w Europie. Stała się ona znana m.in. za sprawą teleskopów Schmidta-Cassegraina, na zakup których mógł sobie pozwolić każdy miłośnik astronomii. Wielu osobom firma Celestron kojarzy się przede wszystkim z zaawansowanym systemem optycznym oraz nowoczesną elektroniką. Warto podkreślić, że produkowane przez nią sprzęty można spotkać w różnych miejscach, m.in. profesjonalnych obserwatoriach. Głównym celem marki jest zaoferowanie konsumentom zaawansowanych technologicznie teleskopów i innych urządzeń, które nie kosztują zbyt dużo. Dzięki sprzętom Celestron każdy z nas może prowadzić obserwacje nocnego nieba i rozwijać swoje zainteresowania bez nadwyrężania budżetu.

 

Bresser

Bresser to założona w 1957 roku firma, która w pierwszych latach swojej działalności zajmowała się głównie importem oraz dystrybucją lornetek. W 1979 roku jej pracownicy zaczęli prowadzić prace nad innowacyjnymi technologiami w dziedzinie optyki. To sprawiło, że w ofercie marki zaczęły pojawiać się nowoczesne sprzęty, w tym teleskopy, lunety, noktowizory i mikroskopy. W 1999 roku firmę przejęło amerykańskie przedsiębiorstwo Meade, co pozwoliło na dalszy rozwój. 6 lat później na rynek wprowadzono linię niewielkich teleskopów dla średniozaawansowanych miłośników astronomii Bresser Messier. Z kolei w 2007 roku rozpoczęto produkcję mikroskopów przeznaczonych nie tylko do celów hobbystycznych, ale i użytku profesjonalnego. Marka oferuje także specjalne teleskopy dla dzieci (Bresser Junior) mające na celu zwiększanie zainteresowania maluchów astronomią i przyrodą.

Opticon

Opticon to znany producent nie tylko teleskopów, ale i innych urządzeń optycznych, takich jak mikroskopy. Wśród nich są modele przeznaczone dla osób początkujących, jak również profesjonalne, znajdujące zastosowanie w szkołach, laboratoriach i wielu innych miejscach. Cechą wyróżniającą teleskopy Opticon jest bardzo atrakcyjna cena, która idzie w parze z solidnością. Na zakup sprzętów oferowanych przez tę markę bardzo często decydują się osoby rozpoczynające swoją przygodę z astronomią. To godne uwagi urządzenia zapewniające komfortowe prowadzenie obserwacji nocnego nieba.

 

Delta Optical

Delta Optical to znana w Polsce, jak i poza jej granicami marka zajmująca się produkcją teleskopów, lunet obserwacyjnych, mikroskopów, lornetek, noktowizorów, termowizorów i lunet celowniczych. Oferowane przez firmę sprzęty są bardzo dobrej jakości, dlatego chętnie używają ich profesjonaliści. To m.in. policjanci, pracownicy Służby Leśnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a nawet ratownicy TOPR. Co więcej, Delta Optical jest marką produkującą urządzenia optyczne dla szkół i uczelni, instytucji badawczych, a także służby zdrowia. Ponadto od wielu lat jest ona głównym sponsorem Olimpiady Biologicznej. Firma skupia się na zwiększeniu popularności nauk ścisłych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, dlatego co roku organizuje Międzynarodowy Otwarty Zlot Miłośników Astronomii AstroShow. W czasie imprezy odbywają się obserwacje nocnego nieba, jak również zajęcia astronomiczne (z podziałem na poziom zaawansowania uczestników). Osoby biorące udział w tym wydarzeniu mogą wypożyczyć sprzęt Delta Optical i przekonać się, czy spełnia ich oczekiwania. Firma prowadzi ponadto mobilne pokazy w Cyfrowym Planetarium Multimedialnym. Warto podkreślić, że jest to polska marka odnosząca duże sukcesy za granicą.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ