Zielona Góra – atrakcje

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Zielona Góra nieczęsto pojawia się na liście najważniejszych miejsc do zobaczenia w Polsce. Mimo wszystko oferuje ona różne, ciekawe atrakcje. Zielona Góra to miasto, które warto odwiedzić w weekend albo przyjechać na dłużej, aby zachwycić się tamtejszym klimatem i architekturą. Jakie miejsca dokładnie warto zobaczyć? Gdzie się wybrać, będąc w Zielonej Górze?

 

Gdzie jest Zielona Góra? 

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego znajdujące się w zachodniej części naszego kraju. Historycznie i kulturowo miejscowość ta jest częścią Dolnego Śląska. Zielona Góra leży na międzynarodowym szlaku drogowym i kolejowym, który łączy południową Europę ze Skandynawią. Miasto to znajduje się ponad 400 km od stolicy Polski, czyli Warszawy. Od Poznania dzieli je 130 km, a od Wrocławia o 30 km więcej. Co jeszcze warto wiedzieć o mieście Zielona Góra? Ciekawostki dotyczące tego miejsca są naprawdę różne. Pierwsza z nich dotyczy nazwy miasta, która wzięła się od wzgórza pełnego bujnej roślinności, u którego podnóża powstała osada rolnicza dająca początek tej miejscowości. Obecnie w miejscu wzgórza znajduje się m.in. Park Winny, w którym uprawiana jest winorośl. Nazwa miasta zobowiązuje i nie jest przypadkowa. W Zielonej Górze nie brakuje terenów pełnych zieleni, w mieście jest pełno różnych gatunków krzewów i drzew. Na uwagę zasługuje kilkusetletni cis znajdujący się przy ul. Kopernika. W ramach ciekawostki warto wiedzieć też, że Zielona Góra otrzymała prawa miejskie w XIV wieku. Po II wojnie światowej miasto to było częścią województwa poznańskiego. 

Zielona Góra i okolice – atrakcje turystyczne

Pora przejść do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć w Zielonej Górze. Miejsc godnych odwiedzenia jest naprawdę sporo. Wybierając się na wycieczkę do tego miasta, warto zadbać nie tylko o dobry plan wycieczki, ale też wygodę podczas wielogodzinnej wędrówki. Na dłuższe zwiedzanie polecane są damskie buty trekkingowe lub modele męskie, w zależności od potrzeb. Wygodny strój jest tym bardziej ważny, że na miejscu jest wiele atrakcji związanych z naturą, z tego m.in. słynie Zielona Góra.

Stare Miasto to miejsce, do którego zdecydowanie warto się wybrać. Starówkę tworzy zabudowa mieszkalna pochodząca z XIX i XX wieku. Wiele wcześniejszych budowli nie zostało zachowanych, a powodem tego były pożary, które bardzo często występowały i powodowały spore zniszczenia w mieście Zielona Góra. Rynek stanowi jego centralną część, a elementem, który go wyróżnia, jest oczywiście ratusz. Ten budynek powstał w XV wieku, jednak południowe i północne skrzydła zostały uformowane w XIX wieku, a dodatkową kondygnację skrzydła północnego dobudowano w 1919 roku. Najstarsze kamienice na Rynku pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Charakterystycznymi budowlami w tej części miasta są też dwa kościoły: Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jadwigi. Na terenie Starego Miasta w Zielonej Górze jest też ciekawie wyglądająca, wąska i dzięki temu urokliwa ulica Masarska, którą zdobią oryginalnie wyglądające kamienice. 

Co ciekawego jeszcze oferuje Zielona Góra? Zwiedzanie tego miasta nie kończy się oczywiście na Starówce. Jest też wiele innych miejsc, które robią wrażenie na turystach, a zalicza się do nich chociażby Palmiarnia. Znajduje się ona na szczycie Winnego Wzgórza, a na jej obszarze można podziwiać nawet 150 gatunków różnych roślin ze strefy zwrotnikowej i równikowej. W Palmiarni znajdują się nie tylko egzotyczne rośliny, ale też zwierzęta. Na miejscu jest kawiarnia i restauracja, a także domek winiarza. Będąc w tym miejscu, warto zwrócić uwagę na schody prowadzące na Winne Wzgórze, te od strony ulicy Wrocławskiej. Znajduje się na nich rzeźba stworzona przez Hansa Krückeberga.

Jeśli interesują Cię zabytki, Zielona Góra nie powinna sprawić Ci zawodu. To miasto, w którym można zobaczyć wiele ciekawie wyglądających budowli sprzed lat. Na pewno fani pomników będą chcieli udać się pod znany wszystkim mieszkańcom Pomnik Winiarki znajdujący się niedaleko ulicy Sobieskiego i przedstawiający dziewczynę niosącą baryłki. Ważną atrakcją dla turystów jest też całkiem nowy Pomnik Bachusa, który wzniesiono dla upamiętnienia odbywającego się co roku święta winobrania. Bachus to bóg winorośli i urodzaju, który jest kojarzony z Zieloną Górą. Z nim też bezpośrednio wiążą się kolejne atrakcje miasta, a dokładniej Bachusiki. To niewielkie rzeźby stworzone z brązu, znajdujące się w różnych częściach Zielonej Góry. Przedstawiają one dzieci wspomnianego bożka, a ich wynajdywanie jest ekscytującą częścią pobytu w tym mieście. Rzeźby zostały stworzone przez Artura Wochniaka, a pomysł na ich umieszczenie w mieście narodził się w 2010 roku. Warto w tym miejscu wspomnieć o legendzie, która głosi, że Atena po tragicznej śmierci Bachusa skropiła miejsca, w których miały powstać winnice, a jedna z kropli trafiła właśnie do omawianego miasta. Z tego też powodu Zielona Góra stała się miejscem, w którym rosną winorośle i jest dużo winnic.

Będąc w tym mieście, warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na pewno na uwagę zasługuje stała galeria, czyli Muzeum Dawnych Tortur. To duża, robiąca wrażenie ekspozycja, z której można dowiedzieć się, jak wykonywano wyroki, jakie metody tortur były popularne w średniowieczu i później oraz trochę o funkcjonującym w tamtym czasie prawie karnym. Będąc na wystawie, można zobaczyć m.in. narzędzia, które wykorzystywano w trakcie procesów o czary. Wystawa zajmuje ok. 200 m2, a główną jej część stanowi fragment lochu, do którego trafiali skazańcy. Dla odwiedzających przygotowana jest też rekonstrukcja sali, w której odbywały się procesy czarownic. Warto wiedzieć, że na terenie Zielonej Góry w XVII wieku śmierć poprzez spalenie poniosło kilkadziesiąt kobiet, które były posądzone o czary.

Jeśli zależy Ci na tym, aby podczas pobytu w mieście obcować z naturą, w Zielonej Górze zdecydowanie masz taką możliwość. Na turystów czeka m.in. Rezerwat Zimna Woda, którego powierzchnia wynosi ponad 80 ha. Jest on chętnie odwiedzanym miejscem, ale mimo wszystko można zaznać w nim spokoju. Na Wzgórzach Piastowskich z kolei znajduje się park, w którym można podziwiać ok. 100 gatunków drzew. Oba te miejsca są dobrymi kierunkami dla osób podróżujących z dziećmi, ponieważ na tych terenach jest sporo przestrzeni i są one oddzielone od zgiełku miasta. 

Będąc w mieście, warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochla zajmujące 13 ha, powstałe w 1982 roku. W Muzeum tym można wyróżnić kilka działów, które zajmują się zbieraniem i opracowywaniem informacji na temat eksponatów: Budownictwa ludowego, oświaty, kultury technicznej, sztuki ludowej oraz strojów i tkanin. Do najważniejszych zabytków znajdujących się na terenie Muzeum Etnograficznego można zaliczyć wieżę winiarską z Budachowa oraz dom z Potrzebowa powstały w 1675 roku. 

Planując wyjazd, warto poznać nie tylko atrakcje w Zielonej Górze, ale też w okolicach tego miasta. Wielu turystów poleca odwiedzenie pałacu w Przytoku. Budowla została wzniesiona w latach 1864-1867, wyróżnia ją oryginalny, neorenesansowy styl. Wokół pałacu znajduje się park, który założono w 1792 roku.

 

Zielona Góra – atrakcje dla dzieci

Wpisując w wyszukiwarkę frazę ‘atrakcje turystyczne Zielona Góra’ często na samej górze pojawiają się propozycje skrojone bardziej pod potrzeby dorosłego turysty. Niemniej jednak w mieście tym nie brakuje także atrakcji dla dzieci. Wspomnieliśmy wcześniej o parkach i rezerwacie, ale to nie wszystkie ciekawe miejsca. Zielona Góra ma do zaoferowania więcej m.in. Ogród Botaniczny i Mini Zoo. To miejsce często określane jest mianem raju dla dzieci. Na terenie Mini Zoo maluchy mogą zobaczyć z bliska różne zwierzęta, m.in.: Surykatki, pawie czy daniele. Na terenie obiektu znajduje się też Bajkowy Park Zabaw, a w nim np. karoca Kopciuszka i chatka Baby Jagi. W tym miejscu nie brakuje atrakcji, które wzbudzają zainteresowanie najmłodszych, wypełniają ich czas wolny i przy okazji dają wytchnienie rodzicom.

Z dziećmi, ale nie tylko, warto wybrać się do Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze. To placówka edukacyjna, w której można wiele się nauczyć i to poprzez zabawę. W Centrum jest wystawa stała ‘ZOOM’, na którą składają się stanowiska interaktywne, w których można bliżej poznać różne dziedziny nauki m.in. Biologię, fizykę czy geografię. Łącznie na terenie obiektu jest prawie 90 interaktywnych stanowisk, przy których można przeprowadzać różne ciekawe eksperymenty. Warto wiedzieć, że na miejscu organizowane są też różne wystawy czasowe, więc wybierając się do Zielonej Góry, warto sprawdzić, co aktualnie znajduje się w ofercie.

Jak widać, na wiele może liczyć turysta odwiedzający miasto. Zielona Góra oferuje liczne, ciekawe atrakcje. To miejsce, które wydaje się niedoceniane i rzadko znajduje się choćby w tworzonych na różnych portalach podróżniczych listach miejsc w Polsce do odwiedzenia na weekend. Najlepiej samemu się przekonać, że Zielona Góra to miasto, które warto poznać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ