15 najwyższych szczytów Europy

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Góry wzbudzają w nas różne uczucia, najczęściej pozytywne. Dlatego tak wiele osób decyduje się na spacerowanie po nich, a coraz częściej śmiałkowie wybierają na wspinaczki po najwyższych szczytach Europy. Jakie góry składają się na Koronę naszego kontynentu i które z nich warto odwiedzić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule, przedstawiającym najwyższe góry Europy.

Chodzenie po górach to pasja wielu osób. Niezależnie, czy wspinają się na niewielkie wzniesienia pokroju Bieszczad, czy zdobywają wielotysięczniki w Koronie Europy. Taki trekking i wspinaczka przynoszą satysfakcję. Warto jednak pamiętać, że na każdym szlaku przydaje się odpowiedni sprzęt. Najważniejsze są damskie lub męskie buty trekkingowe, kurtka odporna na wiatr i deszcz i najlepiej zapewniająca ciepło w trudnych warunkach. Warto mieć ze sobą również plecak wypełniony prowiantem i wodą, a także latarkę i naładowany telefon komórkowy. Jeśli marzysz o zdobywaniu szczytów, oto najwyższe góry Europy składają się na Koronę kontynentu: 

 

Elbrus, Rosja

Obecnie wśród alpinistów i naukowców przeważa opinia, że najwyższy szczyt Europy to leżący w Rosji Elbrus (5642 m n.p.m.). Wiele osób ze środowiska wspinaczki wysokogórskiej, a także geolodzy, podważają to stwierdzenie, przyznając pierwszeństwo innej górze w Europie — Mont Blanc. Dlaczego Elbrus, najwyższy szczyt Europy według jednych naukowców, jest nieuznawany przez innych? Nie ze względu na wysokość, ponieważ szczyt w Rosji jest znacznie okazalszy niż Mont Blanc. Wątpliwości budzi położenie góry. Według geologów Elbrus przypomina swoją budową raczej pasma azjatyckie i to do nich powinien być zaliczany. Wciąż jednak wielu naukowców uważa rosyjski szczyt za część Korony Ziemi. Najwyższy szczyt Europy i jego wysokość z pewnością robią wrażenie, ale wspinaczka po nim nie jest szczególnie zachwycającą perspektywą dla alpinistów. Nie dlatego, że jest wymagający — atak szczytowy można przeprowadzić nawet bez ciężkiego sprzętu. Ponadto aż na wysokość 5100 m n.p.m. można łatwo dotrzeć ratrakiem. Jaką zatem dużą wadę ma Elbrus? Opinie alpinistów wskazują na jej zaniedbane tereny, nieatrakcyjne widoki, a przede wszystkim fakt, że jest to najbardziej zanieczyszczona góra w Europie. Mimo wszystko ten najwyższy szczyt Kaukazu jest wciąż uznawany za pierwszy w Koronie na naszym kontynencie, więc z pewnością warto go zdobyć. 

Mont Blanc, Francja

Mont Blanc (4809 m n.p.m.) to dla niektórych najwyższy szczyt w Europie. Niezależnie, czy popiera się alpinistów wskazujących na Elbrus jako część Korony Ziemi, czy przyznaje się rację geologom, nie można zaprzeczyć, że Mont Blanc to najwyższy szczyt Francji. Góra ta leży w paśmie Alp, znajduje się na granicy trzech państw — Francji, Włoch oraz Szwajcarii. Spory, po której stronie znajduje się wierzchołek, pojawiają się często i w zależności, w którym kraju się znajdujesz, znajdziesz inne informacje na ten temat. Góry we Francji zbudowane są przede wszystkim ze skał krystalicznych. Najwyższy szczyt pasma Alp został po raz pierwszy zdobyty w 1786 roku. Wysokość Mont Blanc dla wielu wspinaczy stanowiła i wciąż stanowi wyzwanie. Jeśli jednak lubisz wspinaczki wysokogórskie, warto spróbować zdobyć tę sławną francuską górę. Wejście na Mont Blanc z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i wspomnień.  

 

Dufourspitze, Szwajcaria

Szczyt znajdujące się w Alpach Pennińskich, Dufourspitze, to trzeci najwyższy wierzchołek w Europie. Znajduje się blisko granicy Włoch i Szwajcarii. Alpy to góry z Mont Blanc, przez co niewiele osób kojarzy inne szczyty niż ten najwyższy. Dlatego Dufourspitze jest często pomijany przez alpinistów. Warto jednak zdobyć również tę górę. Nazwa trzeciego najwyższego szczytu w Europie pochodzi od nazwiska szwajcarskiego kartografa, Dufoura. Sama góra Dufourspitze ma wysokość 4634 m n.p.m. Droga prowadząca na szczyt jest określana w skali alpinistycznej jako średnio trudna. Duża część trasy prowadzi po lodowcu, a szlak jest raczej nieosłonięty. Wszystko to sprawia, że wyprawa w to znane pasmo górskie w Europie, Alpy, może okazać się sporym wyzwaniem.  

 

Großglockner, Austria

Nie stanowi dla nikogo tajemnicy, że najwyższy szczyt w Alpach to Mont Blanc, ale inne góry w tym paśmie są również godne uwagi. Wierzchołek Großglockner znajduje się na wysokości 3798 m n.p.m. Góra leży w Alpach Centralnych, w podgrupie pasma Wysokich Taurów. Droga na szczyt określana jest przez alpinistów jako nieco trudna. Szczyt góry tak naprawdę składa się z dwóch wierzchołków o charakterystycznym kształcie piramidy — Großglockner oraz Kleinglockner. 

Mulhacén, Hiszpania

Jednym z najwyższych szczytów w Europie jest znajdujący się w Hiszpanii Mulhacén. Jego wysokość wynosi ok. 3479 m n.p.m. Górę tworzą przede wszystkim skały osadowe i metamorficzne. Jest to najwyższy szczyt w Europie zlokalizowany poza pasmem Alp. Mulhacén znajduje się bowiem w Górach Betyckich. Zdobycie góry nie stanowi dużego wyzwania, na wysokości ponad 3300 m n.p.m. znajduje się najwyżej położna w Europie droga.

 

Zugspitze, Niemcy

Najwyższe góry w Europie, pasmo Alp, składają się z licznych wierzchołków, które swoją wysokością przekraczają inne wzniesienia na kontynencie. Jednym z nich jest Zugspitze położony w Niemczech. Góra znajduje się przy granicy z Austrią, a jej nazwa pochodzi od częstych lawin schodzących z wierzchołka po północnej ścianie, charakteryzującej się bardzo stromym nachyleniem. Na samym szczycie Zugspitze, na wysokości 2962 m n.p.m znajduje się stacja meteorologiczna oraz schronisko Niemieckiego Związku Alpejskiego mające już ponad 100 lat. 

 

Pic de Coma Pedrosa, Andora

W paśmie Pirenejów Wschodnich znajduje się najwyższy szczyt w Andorze, należący do Korony Europy. Pic de Coma Pedrosa wznosi się na wysokość 2942 m n.p.m. Szlak prowadzący na szczyt jest dobrze oznaczony, co znacznie ułatwia zdobywanie najwyższej góry Andory. Po drodze znajduje się schronisko, w którym można odpocząć, a nawet przenocować. Szczyt Pic de Coma Pedrosa można łatwo zdobyć w jeden dzień, ale mniej wytrwali mogą zdecydować się na dwudniową wyprawę. Szlak jest określany jako stosunkowo łatwy, jedyną trudnością może być odcinek na grani. 

Musała, Bułgaria

Najwyższym szczytem nie tylko w Bułgarii, ale na całym Półwyspie Bałkańskim jest Musała. Góra ta wznosi się na wysokość 2925 m n.p.m. Znajduje się w paśmie Riła. Istnieją pewne sprzeczności dotyczące dokładnej wysokości szczytu Musały. Jeśli umiejscowienie szczytu liczy się od doliny Jezior Musaleńskich, a dokładnie od jej dna, względna wysokość wierzchołka to tylko 500 m.

 

Mitikas, Grecja

Masyw Olimpu, położonego w Grecji, ma najwyższy szczyt Mitikas o wysokości 2918 m. Jeszcze do niedawna uznawano, że wierzchołek góry znajduje się na 2917 m n.p.m. Najnowsze pomiary i badania wykazały jednak, że jest on ponad metr wyżej, niż dotychczas sądzono. Mitikas stoi w otoczeniu trzech najwyższych wierzchołków masywu Olimp — Skolio, Stefani i Skala. Najwyższy szczyt Grecji został po raz pierwszy zdobyty dopiero w 1913 roku (wyższe góry należące do Korony Europy zdobyto już w XIX wieku, w niektórych przypadkach nawet jeszcze w XVIII wieku). 

 

Triglav, Słowenia

Pierwsze dziesięć najwyższych szczytów w Europie to przede wszystkim góry zlokalizowane w alpejskim paśmie. Wśród nich znajduje się również najwyższe wzniesienie w Słowenii. Triglav wznosi się na 2864 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi z dawnych, pogańskich wierzeń ludów zamieszkujących tamtejsze tereny. Triglav odnosi się do bóstwa podziemi, wody i ziemi, Trojana. Na szczycie znajduje się wieża z blachy, która ma zapewniać schronienie przed groźną na tej wysokości burzą. Budowla powstała z inicjatywy księdza, który w XIX wieku odkupił wierzchołek góry, aby był on słoweńską własnością. Obecnie wieża należy do Słoweńskiego Stowarzyszenia Alpinistycznego. 

Korab, Albania i Macedonia Północna

Najwyższe szczyty Europy to zbiór gór o różnych wysokościach, rozmieszczonych po całym kontynencie. Wśród nich znajdują się imponujące wzniesienia, które pokonują tylko wprawieni alpiniści. Są jednak także niższe wierzchołki, do których zdobycia nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Jednym z nich jest szczyt Korab znajdujący się na Półwyspie Bałkańskim. Jego wysokość to 2764 m n.p.m. Ciekawostką jest to, że przez szczyt Korabu przebiega granica dwóch państw, dlatego należy on zarówno do Albanii, jak i Macedonii.

 

Djeravica, Kosowo

Za najwyższy szczyt Kosowa uznaje się górę Djeravica o wysokości wynoszącej 2656 m n.p.m. Istnieją jednak pewne niejasności i pojawiają się sprzeczne opinie, czy na pewno jest to najwyższy wierzchołek na tym terenie. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z braku jasnych i rzetelnych pomiarów oraz dokładnego wyznaczenia granicy między państwami.

 

Gerlach, Słowacja

Najwyższym szczytem w polskich tatrach są Rysy, jednak w tej części Karpat to Gerlach jest zaliczany do Korony Europy. Znajduje się on po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2655 m n.p.m. Na sam masyw składa się kilka wierzchołków. Jeszcze do połowy XIX wieku wysokość Gerlacha nie była dokładnie określona, przez co nie uznawano go za najwyższy szczyt Tatr. Uważano, że góra jest niższa niż co najmniej trzy inne. Dopiero wykonanie pomiarów (które później i tak okazały się niedokładne) wykazały, że Gerlach góruje nad pozostałymi szczytami Wysokich Tatr. 

Vorder Grauspitz, Liechtenstein

W Koronie Europy znajdują się także szczyty zlokalizowana w niewielkich państwach, takich jak Liechtenstein. Najwyższą górą tam jest Vorder Grauspitz, wznoszący się na wysokość 2599 m n.p.m. Wzniesienie ma dwa wierzchołki, a na głównym, wyższym Vorder Grauspitz znajduje się książka wejść oraz krzyż.

 

Moldoveanu, Rumunia

W Karpatach Południowych najwyższym szczytem jest położona w Rumunii góra Moldovenau o wysokości 2544 m n.p.m. Wejście na szczyt nie jest określane jako technicznie trudne, ale trzeba pamiętać, że samo podejście na wierzchołek może być ryzykowne w niesprzyjających warunkach. Chcąc zdobyć szczyt góry lepiej zrobić to przy odpowiedniej pogodzie, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ