Ostatnio aktualizowane: 26.05.22

 

Kołowrotek – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to jeden z najlżejszych kołowrotków dostępnych na rynku. Właśnie dlatego jest on bardzo często uznawany za jeden z najwygodniejszych sprzętów tego typu. Osoby, które zakupiły prezentowany produkt uważają, że korzystanie z niego jest bardzo łatwe i komfortowe. Jest to głównie zasługa dobrze wyprofilowanej korbki wykonanej z aluminium i pokrytej pianką EVA. Kręcenie korbką w obie strony nie sprawia problemów nawet podczas gwałtownego szarpania. Wiele osób wspomina także o małych gabarytach sprzętu. Właśnie dlatego zainstalowanie go na wędce nie jest problemem, a poruszanie wędką, kiedy kołowrotek jest już na niej zamontowany nie sprawia, że łowienie jest niewygodne. Drugim sprzętem, który powinien Cię zainteresować jest Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739. Prezentowany model ma przełożenie 4,7:1 i łożyska kulkowe 5 + 1 wykonane ze stali nierdzewnej. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułu, gdzie znajdują się także opisy innych sprzętów tego typu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to bardzo wygodny w użyciu kołowrotek. Ma on dobrze wyprofilowaną korbkę pokrytą pianką EVA. Prezentowany sprzęt jest mały i jego obsługa nie sprawia problemu. Ze względu na gabaryty można na nim również umieścić różne wędziska.

Wady

Kołowrotek nie jest bardzo mocny. W rezultacie nie nadaje się on do łowienia bardzo dużych ryb. Jeżeli zamierzasz łowić właśnie takie, to ten kołowrotek może się nie sprawdzić.

Podsumowanie

Prezentowany kołowrotek ma 7 łożysk kulkowych i 1 oporowe. Jest on wyposażony w hamulec przedni, a jego siła wynosi 6 kg. Waga kołowrotka to 269 g. Z kolei pojemność szpuli to 195 m linki o średnicy 0,25 mm.

Drugi wybór

Zalety

To kołowrotek gwarantujący przełożenie 4,7:1 i płynną pracę dzięki łożyskom 5 + 1 wykonanym ze stali nierdzewnej. Podwójny system hamulca dobrze zarządza blokadą wysuwu żyłki.

Wady

Kołowrotek nie jest chętnie wykorzystywany do spinningu. Jego waga 760 g w połączeniu z wędką po kilku chwilach daje się wędkarzom we znaki.

Podsumowanie

Hamulec wyposażony w system Hydro Block sprawia, że działanie jego jest dobrze zabezpieczone przed ingerencją wody. Wpływa to na trwałość mechanizmu. Dołączona szpula ma nawiniętą żyłkę 550 m o grubości 0,35 mm.

Rozważ też

Zalety

Kołowrotek oferuje dobre przełożenie 6.2:1 co sprzyja szybkiemu podjęciu złowionej ryby. Waga 260 g jest, w porównaniu z innymi modelami, niewielka i dlatego polecany jest on do spinningu.

Wady

Łożyska w układzie 2:1 (dwa kulkowe i 1 wałeczkowe) stwarzają obawę o płynność działania kołowrotka. Wielu wędkarzy ceni sobie kołowrotki w większą ilością łożysk.

Podsumowanie

Szpula pozwala na nawinięcie żyłki od 100 m przy grubości żyłki 0,35 mm, do 210 m, gdy żyłka ma grubość 0,25 m. Dzięki poprawieniu przekładni w nowym modelu kołowrotka, jego siła hamowania wynosi 8,5 kg.

 

 

10 najlepszych kołowrotków. Opinie w 2022 roku

 

Zapaleni wędkarze doskonale wiedzą, jak ważny jest dobry sprzęt do łowienia ryb. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wędki, Twoja wyprawa może zakończyć się niepowodzeniem. Jednym z kluczowych elementów wędki są kołowrotki. Jest to prosty element, ale jego wybór nie jest najłatwiejszy, zwłaszcza, że na rynku jest wiele kuszących produktów. Aby ułatwić Ci zakup odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy ranking kołowrotków.

 

Kołowrotek spinningowy

 

1. Okuma Kołowrotek Ceymar Xt CXT-35FD

 

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek spinningowy, który zadowoli każdą osobę łowiącą ryby. Na początku musimy zaznaczyć, że waga tego sprzętu wynosi jedynie 269 g. Jest to jeden z najlżejszych modeli dostępnych na rynku. W rezultacie nie obciąża wędki, a łowienie z jego pomocą jest przyjemnością.

Pojemność szpuli tego kołowrotka wynosi 195 m/0,25 mm. Duża liczba łożysk (8) oznacza, że łowienie będzie płynne. Korbka jest jedną z najważniejszych części sprzętu. Jest ona wykonana z aluminium pokrytego pianką EVA. Dlatego operowanie kołowrotkiem jest komfortowe. Dobrze wykonany hamulec jest bardzo mocny, a także pozwala na powolne schodzenie linki podczas rzutu.

Kołowrotek jest bardzo mały i dlatego łatwo nim operować, a także mamy możliwość montowania do niego wielu nowoczesnych wędzisk. Korpus sprzętu jest wykonany z grafitu. Przekładnia epileptyczna gwarantuje przełożenie na poziomie 5:1. Osobom zaopatrzonym w kołowrotek podoba się jego waga, a także małe gabaryty. Opinie klientów mówią, ze to dobry i tani kołowrotek.

Okuma Ceymar XT CXT-35FD to kołowrotek ze szpulą o pojemnością 195 m/0,25 mm. Przełożenie sprzętu wynosi 5:1.

 

Zalety

Waga: Prezentowany kołowrotek jest bardzo lekki. Jego waga wynosi jedynie 269 g. Oznacza to, że podczas łowienia ręce nie będą się szybko męczyć, a cały proces będzie łatwiejszy.

Gabaryty: Sprzęt jest niewielki. Dlatego nie przeszkadza podczas łowienia, a oprócz tego można do niego domontować wiele nowoczesnych wędzisk.

Korbka: Korbka jest dobrze wyprofilowana. Oprócz tego jest wykonana z aluminium z pianką EVA. Korbka nie kaleczy dłoni podczas energicznego kręcenia nią.

Łożyska: Płynną pracę kołowrotka zapewniają dobre gatunkowo łożyska – 7 kulkowych i jedno oporowe.

Obsługa: Jest to sprzęt polecany zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących. Kołowrotek działa płynnie, a jego obsługa nie sprawia większych problemów.

 

Wady

Łowienie: Według niektórych użytkowników prezentowany sprzęt nie nadaje się do łowienia bardzo dużych ryb. Jest on na to zbyt słabo skonstruowany.

 

 

 

 

Kołowrotek Okuma

 

2. Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739

 

Kołowrotek Okuma 8K FD 5+1BB 57739 ma nawiniętej na aluminiowej szpuli 550 metrów żyłki 0,35 mm grubości, ale jest przystosowany również do montażu szpuli dalekich rzutów o większej grubości żyłki. Jest to więc również kołowrotek do dalekich rzutów. Dodatkowo system łożyskowania 5 + 1 wyposażony w łożyska kulkowe wykonane ze stali nierdzewnej i oporowe łożysko Quick-Set, a także ślimakowy posuw szpuli realizowany za pomocą mosiężnego wałka zębatego, gwarantują płynność pracy przekładni. Przełożenie kołowrotka to 4,7:1, gwarantuje ono nawój 108 cm żyłki za pomocą jednego obrotu wykonanego korbą.

Na uwagę zasługuje hamulec umieszczony pod szpulą. Wykonano go w systemie Fast Drag w układzie wielotarczowym. Taki system sprawia, że po przekręceniu pokrętła uruchamia się (bądź zwalnia) dodatkowy hamulec skutecznie zarządzający wysuwem żyłki. Hamulec jest zaopatrzony w system Hydro Block, który stanowi zabezpieczenie przed działaniem wody na okładziny hamulca.

Aluminiowa korba na swoim końcu ma drewniana gałkę ułatwiającą kręcenie, całość jest zabezpieczona przed korozją czarnym lakierem. Waga całkowita kołowrotka wynosi 750 g. Ten kołowrotek mach to chętnie kupowany osprzęt wędkarski. Co sprawia, że jest tak popularny wśród amatorów wędkowania?

 

Zalety

Precyzja nawoju: Ślimakowy posuw szpuli, w którym zastosowano wałek zębaty wycinany z mosiądzu gwarantuje precyzję nawoju. Ponadto system EFRII wykorzystując łożysko kulkowe zapobiega skręcaniu się żyłki.

Przełożenie: Wynosi ono 4,7:1, znaczy to, że przy jednym obrocie korby zostanie nawinięta żyłka o długości 108 cm. Pracę korby usprawnia system Quick-Set, który eliminuje wszelkie luzy na przekładni.

System RESII: Jest to system wykorzystujący komputerowe rozłożenie masy rotora. Dzięki niemu jest on doskonale wyważony, zapewnia płynną pracę kołowrotka i zapobiega drganiom szpuli.

System hamulca Fast Drag: Fast Progressive Drag to system zdublowanego hamulca. Z użyciem pokrętła jest uruchamiany lub zwalniany dodatkowy hamulec na szpuli. Jest to skuteczna blokada wysuwu żyłki.

 

Wady

Wysoka waga: Dla wielu wędkarzy waga kołowrotka 750 g wyklucza go z przeznaczenia do spinningu. W połączeniu z kijem wędki waga całości okaże się za duża dla niejednego wędkarza.

 

 

 

 

Kołowrotek Shimano

 

3. Kołowrotek Shimano Catana FD C3000 HG

 

Gdy szukasz lekkiego sprzętu może zainteresuje Cię kołowrotek Shimano Catana FD C3000 HG, jego waga to zaledwie 260 g. Dlatego nadaje się on świetnie do łowienia spinningowego, tym bardziej, że zoptymalizowano w nim wyważenie w połączeniu z wędką. Nowa odsłona tego modelu została też wyposażona w mocniejszy hamulec, którego siła obecnie wynosi 8,5 kg i poprawiono w nim pracę przekładni.

Dzięki systemowi Super Stopper II użytkownik ma do dyspozycji natychmiastową blokadę obrotów wstecznych. Sprzęt wyposażono w 2 zabudowane łożyska kulkowe A-RB wykonane ze stali nierdzewnej i 1 wałeczkowy. Szpula pozwala na nawinięcie żyłki do 100 m przy jej grubości 0,35 mm do 210 m, gdy nawijana żyłka ma grubość 0,25 m.

Aluminiowa, ergonomicznie skonstruowana korbka ma przełożenie 6.2:1, co znaczy, że przy jednym obrocie korbką, kołowrotek nawinie żyłkę obracając szpulą 6 razy. Użytkownicy są zdania, że sprzęt jest dostępny za rozsądne pieniądze i spełnia wiele wymagań wędkarzy, a do tego jest estetycznie wykonany. Polecanym do spinningu jest kołowrotek Shimano Catana FD C3000 HG. Co myślą o nim użytkownicy? Opinie o kołowrotkach Shimano Catana FD C3000 HG są w większości pozytywne.

 

Zalety

Niska waga: Waga 260g zachęca do użytku kołowrotka jako sprzętu do spinningu. Nawet w połączeniu z wędką będzie to nadal lekki sprzęt i pozwoli na intensywne użytkowanie bez zmęczenia rąk.

Przełożenie: Przełożenie 6.2:1 sprawia, że za jednym obrotem korbki kołowrotek wykonuje 6 obrotów nawijając żyłkę. Pozwoli to na szybkie podjęcie złowionej ryby.

System Varispeed II: Dwa nietypowe koła zębate, z których jedno jest owalne, a drugie w kształcie kwadratu pozwalają na dokładne ułożenie linki na szpuli. Układ taki pozwala wykonać precyzyjne i celne rzuty.

 

Wady

Liczba łożysk: Kołowrotek został wyposażony tylko w 2 łożyska kółkowe i 1 wałeczkowe. Tak mała ilość łożysk ma wpływ płynność działania kołowrotka.

 

 

 

 

Kołowrotek karpiowy

 

4. Kołowrotek FOX karpiowy EOS 10000

 

Gdy poszukujesz sprzętu do łowienia karpia, polecamy kołowrotek FOX karpiowy EOS 10000. Producent przeznacza sprzęt zarówno dla początkujących wędkarzy, jak i osób, które są na początku swojej kariery wędkarskiej. Sprawdzi się on na większości łowisk karpiowych, gdzie wymagane są mniejsze dystanse rzutowe. Sprzęt jest też polecany do gruntowej metody połowu, szczególnie do ryb spokojnego żeru, ale też sprawdzi się do połowu ryb drapieżnych.

Kołowrotek współpracuje dobrze z wędkami o krzywej ugięcia 3lb albo 3,5lb. Ma on wyważony rotor i wyposażono go w 6 (5+1) łożysk, a także ma on przełożenie wynoszące 5,5:1. Oznacza to, że wykonując jeden obrót korbką powoduje 5,5 obrotu kołowrotka. Na uwagę zasługuje również wolny bieg i precyzyjny hamulec, a także wysoka jakość wykonania mechanizmów kołowrotka, gwarantujących długie użytkowanie.

Waga sprzętu wynosi 558 g, a pojemność szpuli w przypadku żyłki o grubości 0,35 mm wynosi 260 m, dla żyłki 0,33 mm jest to 320 m. Kołowrotkiem przeznaczonym do łowienia karpia i innych ryb spokojnego żeru jest Fox EOS 10000 CRL059.

 

Zalety

Wolny bieg: Kołowrotek wyposażono w dodatkowy hamulec przydatny do łowienia karpi. Służy on do zabezpieczenia wędki podczas oczekiwania na branie. Wolny bieg jest włączany dźwignią.

Przełożenie: Zastosowane przełożenie 5,5:1 sprawia, że podbieranie ryby odbywa się szybko i sprawnie. Przy jednym obrocie korby szpula wykonuje 5,5 obrotu.

Łożyska: Zastosowane łożyska w ilości 6 szt. (5+1) sprawiają, że praca sprzętu odbywa się płynnie i beż utrudnień.

 

Wady

Ciężar: Waga 558g stawia ten sprzęt w grupie nielekkich kołowrotów. Trzymając sprzęt w ręce podczas połowu, może on stanowić znaczne obciążenie dla dłoni.

Dla adeptów: Choć producent przeznacza sprzęt dla nowicjuszy i dla osób, które posiadły już trochę tajników wędkowania, użytkownicy twierdzą, że sprzęt będzie odpowiedni jedynie dla adeptów sztuki wędkarskiej.

 

 

 

 

Kołowrotek Mikado

 

5. Kołowrotek Mikado Aperio 5007 FD

 

Kołowrotek Mikado Aperio 5007 FD to sprzęt, który sprawdzi się z wędką dedykowaną do połowu ryb morskich, albo na przykład przy spinningach sumowych. Jest to model dedykowany na lekki grunt do wykorzystywania przy wędkowaniu niemal każdą metodą, a w szczególności spławikiem albo metodą zwaną feeder, polegającą na wykorzystaniu koszyczka do zanęty i drgającej szczytówki.

Mikado Aperio 5007 FD to stosunkowo lekki i precyzyjny kołowrotek, o wadze 390 g. Zastosowano w nim 7 łożysk, w tym jedno oporowe, dzięki którym praca jest płynna, nawet przy holowaniu dużych okazów. Producent zadbał, aby zwarta konstrukcja kołowrotka doskonale komponowała się z wędziskiem.

Pojemność szpuli wynosi, w zależności od grubości zastosowanej żyłki i wynosi przy jej grubości 0,28 – 90 metrów, przy grubości 0,25 – 160 m. Szpula w stosunku do korby kołowrotka obraca się w proporcji 5,0:1. W komplecie użytkownik dostaje też jedną zapasową szpulę. Połowy ryb morskich albo spinningi sumowe można realizować przy użyciu kołowrotka Mikado Aperio 5007 FD.

 

Zalety

Łożyska: Sprzęt wyposażono w 7 łożysk (w tym jedno oporowe), dzięki którym praca kołowrotka przebiega płynnie, nawet przy wyciąganiu dużych okazów.

Zapasowa szpula: W zestawie klient otrzymuje zapasową szpulę. Pozwala to na przygotowanie linek o różnej grubości i wykorzystania tej, która okaże się właściwsza.

Przełożenie : Przełożenie szpuli i korby kołowrotka ma stosunek 5,0:1. Dzięki niemu złowiona ryba zostanie szybko podjęta.

 

Wady

Hamulec: Część użytkowników przekazuje informację o tym, że sprzęt ma zbyt małą płynność pracy hamulca,

 

 

 

 

Kołowrotek Ryobi

 

6. Kołowrotek Ryobi Proskyer Surf FD

 

Osobom szukającym niezawodnego sprzętu do łowienia gruntowego i surfcastingu polecamy kołowrotek Ryobi Proskyer Surf FD. Jego waga wynosi 710 g, zaopatrzono go w 4 łożyska kulkowe i 1 oporowe. A jego przełożenie to 3,9:1, przekładnia jest niezawodna i mocna. Firma Ryobi poświęca wiele wysiłku przy projektowaniu i wykonaniu sprzętu wędkarskiego, co przekłada się na ich wysoką jakość.

Wysokiej jakości, jak zauważyli użytkownicy, jest też opisywany kołowrotek Ryobi. Jego obudowa została wykonana z kompozytu, a główna szpula, typu long cast, z aluminium. Ponadto sprzęt ten ma komputerowo wyważony rotor, precyzyjny przedni hamulec wielotarczowy i śrubowy mechanizm posuwu szpuli.

Na wygodę użytkowania wpływa uchwyt korbki. Składana aluminiowa korbka, z ergonomicznie ukształtowanym uchwytem sprawia, że wędkarze polubili ten sprzęt. Na zadowolenie ich wpływ ma również fakt, że sprzęt wyposażono w mechanizm, który zapobiega wpadaniu żyłki pod szpulę.  

 

 

 

 

Kołowrotek Jaxon

 

7. Kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300

 

Kołowrotek Jaxon to sprzęt zapewne znany każdemu wędkarzowi, bowiem firma ta na polskim rynku wędkarskim działa od 1985 roku i obecnie jest jedną z największych firm wędkarskich na terenie centralnej Europy.

Spółka dostarcza na rynek wszystkie elementy potrzebne do uprawiania wędkarstwa, a więc w ich ofercie znajdują się nie tylko kołowrotki, ale i przynęty spinningowe, spławiki, plecionki, żyłki, podbieraki i wiele innych akcesoriów. Wyróżniającym się sprzętem jest też kołowrotek Jaxon Red Fury RX 300. Ma on pięciołożyskowy mechanizm z wykorzystaniem łożyska oporowego OWC. Dzięki ażurowej konstrukcji rotora, waga kołowrotka została ograniczona do 270 g.

Główna szpula o pojemności 300 m żyłki 0,23 mm wykonana została z aluminium, a w komplecie użytkownik otrzymuje również zapasową szpulę grafitową. Kołowrotek charakteryzuje przełożenie 5,1:1 i wyposażono go w precyzyjny hamulec z górną regulacją. Producent model ten dostarcza w szerokiej gamie rozmiarów, więc każdy z wędkarzy znajdzie odpowiedni do stosowanych przez siebie metod połowów. 

 

 

 

 

Kołowrotek match

 

8. Kołowrotek Mitchell Avocet Match RZ 4000 RD

 

Kołowrotek Mitchell Avocet Match RZ 4000 RD, jak zawarto w nazwie, charakteryzuje wielkość 4000 i został zaprojektowany do łowienia metodą odległościową. Cechą jaka go do tego przeznaczona jest jego duże przełożenie wynoszące 6.0:1, co pozwala na nawinięcie przy jednym obrocie korbki prawie 100 metrów żyłki. (dokładnie 96 cm żyłki) Pojemność szpuli głównej wynosi 0,18 mm/150 m, a zapasowej 0,22 mm/150 m.

Płytka aluminiowa szpula z systemem line-ID i innowacyjnym podwójnym klipsem na szpuli sprawia, że wędkarz ma możliwość szybkiego odblokowania lub mocowania żyłki. Kołowrotek Match wyposażono w łożyska 5 + 1, a także hamulec pracujący z maksymalną siłą 3,9 kg. Do rąk użytkownika producent oddaje sprzęt z miękką, typu Soft Touch rączką i, natychmiastowym Anti-Reversem.

 

 

 

 

Kołowrotek Robinson

 

9. Robinson Kołowrotek Big Runner 807

 

Robinson kołowrotek Big Runner 807 to nowoczesny kołowrotek o bardzo wytrzymałej konstrukcji, przeznaczony do łowienia karpia. Wyposażono go w 7 łożysk oporowych o wysokiej jakości. Za sprawą bardzo wysokiej i płytkiej szpuli wędkarz przy użyciu tego sprzętu wykona dalekie rzuty.

Dzieje się tak również dlatego, bo płynną pracę kołowrotka zapewnia przekładnia ślimakowa, która nawet przy bardzo dużych obciążeniach sprawnie zarządza mechanizmem posuwu szpuli. Szpula została wykonana z lekkiego aluminium, a producent do zestawu dokłada również szpulę zapasową wykonaną z grafitu. Obudowa sprzętu również została wykonana z grafitu, co sprawia, że producentowi udało się ograniczyć jego wagę do minimum.

Kołowrotek Robinson ma też zbijak pozwalający na natychmiastowe zamykanie kabłąka. Również frezowana korbka została wyposażona w system szybkiego składania, a aluminiowa rączka ma opcję przełożenia w prawo lub lewo. Producent udziela na kołowrotek 5 letniej gwarancji. 

 

 

 

 

Kołowrotek morski

 

10. Penn Kołowrotek Morski/Sumowy Slammer 760 1152052

 

Osobom, które interesuje kołowrotek morski przedstawiamy Penn kołowrotek morski/sumowy Slammer 760 1152052. To tradycyjna konstrukcja wytrzymująca olbrzymie obciążenia. Producent osiągnął to dzieki masywnej obudowie, metalowym ramionom rotora, zabudowanym łożyskom stalowym, wzmocnionej masywnej przekładni i trwałemu zbijakowi kabłąka.

Gdy dodać do tego fakt, że kołowrotek nie zacina się pod dużym obciążeniem i ma niezwykle sprawny płynnie działający hamulec, mamy obraz wydajnego sprzętu do łowienia dużych sumów, do czego przeznacza również rozmiar kołowrotka wynoszący 760. Wśród najważniejszych parametrów kołowrotka czytamy, że jego przełożenie to 4,7:1, pojemność szpuli wynosi 0.40/350, 0.45/275, 0.50/210 mm/m, a maksymalna moc hamulca to 9 kg.

Obudowa została wykonana z metalu, anodyzowanego, aby go odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem słonej wody. Również anodyzowane zostały aluminiowe ramiona rotora i aluminiowa szpula o nawoju 660mm. Wędkarze przekazują, że cieszy ich fakt komputerowego wyważenia rotora, które wpływają na znaczną redukcję wibracji, a także fakt uszczelnienia pokrętła hamulca, co zapobiega przedostawaniu się do systemu słonej wody.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kołowrotek kupić?

 

Łowienie ryb jest uznawane za jedno z najbardziej relaksujących zajęć. Szum wody połączony z cierpliwym oczekiwaniem na jakikolwiek opór na żyłce rozluźnia nasze mięśnie i odwraca uwagę od codziennych problemów. Aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony nad jeziorem lub rzeką powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej klasy sprzęt wędkarski. Spośród szeregu gadżetów, które odgrywają kluczową rolę podczas połowów, jednym z najważniejszych jest kołowrotek.

Ten niewielki element nie tylko pomoże Ci zapanować nad plączącą się żyłką, ale również umożliwi kontrolę nad odległością spławika od brzegu oraz ułatwi wyciąganie z wody ryb. Na przykład kołowrotek castingowy to model zwiększający kontrolę nad przynętą. Albo kołowrotek surfcastingowy pozwalający na wyrzuc do 150 m od brzegu. Ze względu na bardzo szeroki asortyment sprzętu, bardzo trudno jest podjąć decyzję, jaki kołowrotek wybrać, aby spełnił w 100% nasze oczekiwania. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Rodzaje – jaki kołowrotek jest najlepszy?

Obecnie w sklepach wędkarskich znajdziesz bardzo wiele modeli kołowrotków. Każdy z nich przeznaczony jest do innego stylu połowu, dlatego też pierwszym Twoim krokiem powinno być określenie, jaki rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Najbardziej ogólnym podziałem kołowrotków jest rozdzielenie ich na sprzęt ruchomy i stały.

Pierwsza kategoria dotyczy urządzeń, które wyposażone zostały w ruchomą szpulę prostopadle ułożoną do wędziska. Takie rozwiązanie sprawia, że kołowrotek jest niezwykle mocny i łatwy w obsłudze. Zazwyczaj wykorzystuje się go do połowu ryb stylem spławikowym, muchowym (kołowrotek muchowy), gruntowym lub morskim.

Urządzenia stałe posiadają nieco inną budowę niż ruchome. W tym przypadku szpula zamontowana jest równolegle do wędki, co daje jej dużą odporność na wszelkie naciski lub szarpnięcia. Nieco problematyczne może być tutaj nawijanie żyłki, ponieważ zwykle musimy robić to ręcznie obracając specjalny kabłąk. Mimo wszystko, ten rodzaj kołowrotka jest bardzo popularny i nadaje się do niemal wszystkich stylów wędkowania.

 

Hamulec

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech kołowrotka jest hamulec. Jest to szczególnie ważne, gdy naszym marzeniem jest kołowtotek na szczupaka. To hamulcowi niemu żyłka nie zrywa się pod wpływem silnego i nagłego szarpnięcia, w momencie gdy ryba połknie haczyk. Następnie, gadżet balansuje naprężenie, tak aby ewentualna walka zdobyczy nie zakończyła się przerwaniem linki. Obecnie na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje hamulców: przednie (górne) i tylne (dolne).

Pierwszy model posiada blokadę umieszczoną w przedniej części, a cały system hamujący opiera się głównie na samej szpuli. Jest dość dokładny i bardzo łatwo go wyregulować, dlatego też poleca się go początkowym wędkarzom. Ze względu na małą wagę i szybką reakcję często wykorzystywany jest w spinningu.

Tylny hamulec zamontowany jest z tyłu mechanizmu co oznacza, że blokada umiejscowiona jest również w przekładniach. Ze względu na masywną budowę polecany jest podczas połowu dużych okazów. Świetnie sprawdza się w trakcie holu, ponieważ nawet pod wpływem mocnego oporu z łatwością możemy go wyregulować.

Aby maksymalnie ułatwić konsumentom korzystanie z wędki, producenci wyposażają swoje sprzęty w szereg dodatkowych opcji, które bardzo dobrze współgrają z kołowrotkiem. Jedną z nich jest tzw. wolny bieg. Kołowrotek z wolnym biegiem sprawia, że żyłka, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, swobodnie się rozwija, dzięki czemu duże ryby, takie jak np. sumy nie będą w stanie zerwać linki lub wyrwać nam wędki z rąk.

Innym doposażeniem gadżetu jest również tzw. hamulec walki. Tryb uruchamiany po włączeniu tej opcji nieco rozluźnia nacisk na kołowrotek, dzięki czemu tarcie powstałe na żyłce znacznie się zmniejsza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie podczas połowu np. sandaczy. Po pierwsze, jest dość wygodne i ciche, dzięki czemu nie zakłóca spokojnej aury wokół nas, a poza tym dba o dobrą kondycję linki.

 

Rozmiar

Każdy kołowrotek oznaczony jest pewną liczbą, która określa jego rozmiar. W zależności od wielkości urządzenia możemy nawlec na niego tylko ściśle określoną żyłkę o odpowiedniej długości i grubości. Spory i mocny powienien byc też kołowrotek do spoda.

Takie informacje znajdziemy na szpuli, dlatego też warto zastanowić się wcześniej nad tym, do jakiego stylu będziemy potrzebować kołowrotka. Jeśli jesteśmy amatorami feeder’u możemy śmiało zdecydować się na gadżet w rozmiarze 3000, jednak pod żadnym pozorem nie powinien być mniejszy niż 2000.

 

Materiał

Zazwyczaj do kołowrotków dołączane są szpule zrobione z plastiku, metalu lub grafitu. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, jednak konsumenci zgodnie twierdzą, że najbardziej wytrzymałe i najwygodniejsze w użyciu są elementy metalowe wykonane np. z aluminium. Gładko trzymają żyłkę, dzięki czemu nie niszczą jej. Podobne w eksploatacji są kołowrotki grafitowe, jednak z opinii użytkowników wynika, że nieco słabiej reagują na hamowanie. Kołowrotek podlodowy natomiast musi się charakteryzować odpornością na wilgoć oraz kurz.

Szpule plastikowe są najmniej polecanym gadżetem. Oczywiście, są znacznie lżejsze i tańsze od wcześniej opisanych odpowiedników, ale równocześnie bardzo mało odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. To sprawia, że przy nieodpowiednim użytkowaniu szybko się łamią i po krótkim czasie stają się bezużyteczne.

 

Przełożenie

Dość istotną cechą kołowrotków jest ich przełożenie. Jest to wartość, która określa, jaki jest stosunek jednego obrotu korbki do ilości obrotów szpulki. Im wyższy jest wskaźnik, tym szybkiej będziemy w stanie nakręcić żyłkę na odpowiedni wałek. Jeśli wybrany przez Ciebie kołowrotek oznaczony został znakiem np. 1:5,5 to oznacza, że jednokrotnie przekręcając rączkę szpulka obróci się 5,5 raza.

Generalnie najlepsze kołowrotki ze względu na przełożenie możemy podzielić na 3 grupy: wolne, uniwersalne i szybkie. Jeśli chciałbyś zająć się głównie połowem dużych ryb np. karpi czy sumów powinieneś rozważyć zakup pierwszego rodzaju. Przełożenie do 1:4,6 będzie idealne dla tego typu sportu.

Uniwersalne kołowrotki zostały zaprojektowane z myślą o początkujących wędkarzach, którzy nie mają jeszcze ściśle określonego stylu. Zwykle zamykają się w wartości od 1:4,6 do 1:5,5.

Jeśli chciałbyś łowić ryby w rzekach lub jeziorach i zależy Ci, aby Twój sprzęt niemal natychmiastowo był gotowy do użycia, sprawdź, czy do Twojej wędki będzie pasował kołowrotek o najszybszym przełożeniu. Test kołowrotków dowodzi, że gadżety od 1:5,5 zaliczane są do najszybszych.

Rączka

Bardzo często konsumenci podczas zakupu elementów do wędki zapominają zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a przecież wszyscy dobrze wiemy, że najlepszy kołowrotek to taki, który będzie przede wszystkim wygodny w użyciu. Warto więc przemyśleć, kto będzie korzystał z danego sprzętu. Być może będzie to osoba leworęczna, która trzyma wędkę zupełnie inaczej niż praworęczny wędkarz. W sklepach znajdziemy gadżety dostosowane do przeróżnych preferencji.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uchwyt składany, który możemy schować w strukturę kołowrotka. Takie rozwiązanie obniża ryzyko złamania wystającego elementu.

 

Kołowrotki w dobrych cenach

W zależności od użytych w produkcji materiałów, rozmiaru oraz producenta kołowrotki mają bardzo zróżnicowaną wartość. Najtańsze modele kupisz już z niecałe 20 zł. Jednak dla profesjonalistów, którzy cenią sobie wysoką jakość i komfort użytkowania gadżetu sprzedawcy oferują dobry kołowrotek nawet za 1500 zł. Jesli natomiast marzy Ci się kołowrotek elektryczny, to wydatek zaczyna sie do 2 tys. zł.

 

 

Jak smarować kołowrotek?

 

Sprzęt wędkarski wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zbyt szybko się nie zepsuł. Dotyczy to w szczególności kołowrotka, na który nawija się żyłkę. Najważniejsze jest czyszczenie i smarowanie tego elementu, żeby lekko się kręcił i przy tym nie hałasował. Jak to zrobić? Jakiego smaru najlepiej używać? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz poniżej.

Które elementy kołowrotka wymagają smarowania?

Jeśli chodzi o smarowanie kołowrotka, to największą uwagę powinniśmy skupić na tzw. pinionie, czyli trzpieniu, na który zakłada się szpulę. Najpierw musimy go dokładnie i ostrożnie oczyścić przy pomocy papierowego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry, a następnie nałożyć odrobinę odpowiedniego smaru. Ponieważ pinion to odkryta część kołowrotka, powinniśmy zastosować dobrej jakości środek i dbać o prawidłowe przechowywanie wędki (szpulę najlepiej opuścić jak najniżej, aby trzpień był zasłonięty, wtedy nie będzie osiadać na nim kurz).

Podczas konserwacji kołowrotka nie można pominąć smarowania mechanizmu nawoju żyłki, co wymaga wcześniejszego rozkręcenia go. Nie jest to bardzo trudne, ale musimy zachować cierpliwość i ostrożność, żeby przez przypadek nie uszkodzić żadnej ze śrubek. Najlepiej też robić zdjęcia po zdemontowaniu każdej części, aby podczas ponownego montażu niczego nie pominąć. Przed posmarowaniem mechanizmu także trzeba go dokładnie wyczyścić. Jeżeli sucha szmatka nie wystarcza, można użyć odrobiny benzyny ekstrakcyjnej. Do zabezpieczenia tej części kołowrotka jest nam potrzebny specjalny olej.

Żeby kołowrotek nie hałasował i dobrze działał, należy posmarować dodatkowo uchwyt korbki, do którego mamy łatwy dostęp. Nie musimy przy tym niczego demontować, dlatego czynność ta zajmie nam kilkadziesiąt sekund.

 

Aplikowanie oleju przez otwór serwisowy

W sklepach dostępne są kołowrotki wędkarskie wyposażone w otwór serwisowy. Służy on do aplikowania oleju bez potrzeby rozkręcania poszczególnych części budowy produktu. Doświadczeni wędkarze przekonują jednak, że korzystanie z tego typu rozwiązania nie jest dobrym pomysłem. Wszystko przez to, że olej może trafić przypadkowo do tych części kołowrotka, które wymagają zastosowania smaru o wysokiej lepkości, a nie płynnej oliwki. Jeśli jednak chcemy wypróbować ten sposób konserwacji, możemy zaaplikować przez otwór maksymalnie kilka kropel oleju i powtarzać to nie częściej niż co dwa lub trzy sezony wędkarskie.

Jak często smarować kołowrotek?

Kołowrotek powinniśmy smarować przynajmniej raz w roku, przykładowo przed rozpoczęciem sezonu połowu ryb lub tuż po jego zakończeniu. To pozwoli nam utrzymać swój sprzęt wędkarski w dobrym stanie przez długi czas i uniknąć kosztownych napraw w serwisie. Czasami jednak po smar trzeba sięgać częściej. Sygnałem świadczącym o tym, że kołowrotek wymaga dokładnej konserwacji, jest głośna i wyraźnie cięższa praca podczas zwijania żyłki. Brak smaru często objawia się także utrudnionym zbijaniem pałąka oraz skrzypieniem korbki.

Regularna konserwacja kołowrotka jest niezwykle ważna, ponieważ podczas wędkowania narażamy go na zanieczyszczenie piaskiem czy stosowaną przynętą, a także na działanie wody powodujące powolne wypłukiwanie smaru.

 

Czym należy smarować kołowrotek?

Wędkarze z wieloletnim doświadczeniem dobrze wiedzą, jaki kołowrotek jest polecany do konkretnego rodzaju wędki oraz czym należy go smarować. Okazuje się, że nie możemy użyć tego samego środka do zabezpieczenia wszystkich elementów budowy. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia kołowrotka. Warto zapamiętać, że do smarowania pałąka i łożysk najlepiej zastosować preparat o stosunkowo rzadkiej konsystencji, gęstsze smary służą do konserwacji korbki. Chcąc uniknąć zakupu niewłaściwego środka, można zapytać o poradę osoby, które mają większą wiedzę na temat wędkarstwa niż my.

 

 

FAQ

 

P1: Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek?

Nawijanie żyłki na kołowrotek należy rozpocząć od zrobienia węzła zaciskowego. To pierwsza czynność, którą każdy początkujący wędkarz powinien wykonać zaraz po kupieniu kołowrotka. Zastosowanie tej metody pozwala na solidne przymocowanie żyłki, która wytrzyma nawet w najtrudniejszych momentach. Przed nawijaniem należy wykonać zwykłą pętelkę kilka centymetrów od zgięcia. Zbędną końcówkę można obciąć za pomocą ostrych nożyczek, dzięki czemu nie będzie przeszkadzała. Nawijanie można rozpocząć od przewleczenia przez węzeł oczkowy żyłki w taki sposób, aby powstał zacisk na kołowrotku. Podczas nawijania linka zaciska się jeszcze bardziej, gwarantując, że całość wytrzyma nawet pod ciężarem dużej ryby.

 

P2: Jaki kołowrotek do feedera?

Metoda gruntowa zwana także feeder wymaga do wędkarza posiadania odpowiedniego zaopatrzenia i niezbędnego ekwipunku. Oprócz dobrej wędki, koszyczka i podajnika zanętowego potrzebny jest kołowrotek, który wytrzyma podczas łowienia. Dostępność różnych produktów, które są zróżnicowane pod względem parametrów technicznych, wpływa na kłopot z podjęciem decyzji, szczególnie przez amatorów rozpoczynających przygodę z wędkowaniem. Podstawowymi rodzajami kołowrotków są modele z hamulcem przednim, które zatrzymują żyłkę na szpuli oraz wersje z hamulcem tylnym gdzie blokowanie żyłki odbywa się przez przekładnie. Inna klasyfikacja dotyczy typu szpuli, i wyróżnia się kołowrotki o szpuli stałej i ruchomej. W przypadku amatora o wiele lepiej sprawdzą się modele z hamulcem przednim oraz o szpuli stałej.

P3: Jaki kołowrotek wybrać do spinningu?

Wybór odpowiedniego kołowrotka spinningowego jest bardzo ważny dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wędkarstwem. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na masę danego modelu, ponieważ waga całego zestawu umożliwia odpowiednie wyważenie. Różnica między nowoczesnymi wersjami z kompozytu węglowego a klasycznymi może wynosić nawet 100 gramów. Równie ważne co optymalna waga jest przełożenie, które powinno wynosić od 4,8:1 do 5,2:1. Najszybsze wersje dla profesjonalistów mają 7,0:1. Oprócz tego wędkarz powinien wybrać odpowiedni rozmiar i średnicę szpuli dla kołowrotka, co jest istotne i może mieć bezpośredni wpływ na efekty wędkowania. Pojemność szpuli nie musi być związana ze średnicą, jednak decydując się na zakup, warto sprawdzić oba parametry, które mają bezpośredni wpływ na długość rzutów oraz ciężar, jaki może utrzymać. Ważne jest także to, aby kołowrotek spinningowy miał przynajmniej 3 łożyska kulkowe oraz jedno oporowe.

 

P4: Jaki wybrać kołowrotek na suma?

Kołowrotki przeznaczone do połowu sumów muszą być przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Sum z natury jest rybą waleczną, która niejednego wędkarza zadziwiła swoimi rozmiarami. Produkt, który wytrzyma duże obciążenie, powinien być wykonany z grafitu, grafitu z ABS, aluminium lub duraluminium, ponieważ są to lekkie materiały, a zarazem bardzo wytrzymałe. Nie warto wydawać pieniędzy na modele mające elementy z plastiku, które z łatwością można uszkodzić. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na optymalny rozmiar wynoszący dla kołowrotka sumowego od 4000 do 6000, a także na przełożenie powyżej 5,0:1. Pojemność szpuli powinna wynosić od 200 do 300 metrów, a łożyska znajdujące się wewnątrz muszą być wykonane z trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna.

 

P5: Ile żyłki nawinąć na kołowrotek?

Prawidłowe nawinięcie jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy skuteczność wędkowania. To właśnie żyłka jest jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za skuteczne holowanie zaczepionej o przynętę ryby. Oprócz prawidłowo wykonanego węzła oczkowego i zaciśnięcia żyłki na szpuli kołowrotka ilość nawiniętej żyłki na kołowrotek jest uzależniona od tego, czy użytkownik zastosował podkład, czy nawija samą linkę. Długość jest ściśle uzależniona od tego, jaka średnica żyłki zapisana jest na szpuli kołowrotka, jej długość oraz średnica modelu wybranego przez użytkownika. Przykładowo, jeśli na szpulę wchodzi 160 m o średnicy 0,3 mm, a wędkarz chce nawinąć produkt mający średnice 0,2 mm, to na kołowrotek zmieści do 240 metrów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ