Ranking 12 najlepszych multitooli w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Multitool – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie każdy ma czas na to, aby porównywać dostępne w sklepach produkty, szukać opinii na ich temat i sprawdzać ceny. Jeśli i Ty należysz do tych osób, a chcesz kupić dobry multitool, nasz ranking jest dla Ciebie. Przygotowaliśmy go po zapoznaniu się z wieloma recenzjami. Na pierwszym miejscu rankingu umieściliśmy produkt Leatherman Sidekick 831439. Wyróżnia go przede wszystkim wysoka jakość wykonania. Został on zrobiony ze stali nierdzewnej, która nie jest podatna na zarysowania. Co więcej, akcesorium jest lekkie i zajmuje mało miejsca. Innym godnym uwagi produktem przeznaczony dla rowerzystów jest Crank Brothers Multi 19. Ten multitool ma skuwacz do łańcucha, a także klucze do szprych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Multitool jest zrobiony z dobrej gatunkowo stali nierdzewnej, czyli materiału, na którym nie pojawiają się ślady korozji. Produkt jest lekki, a jego przenoszenie jest wygodne dzięki dołączonemu do zestawu pokrowcowi.

Wady

Nie każdy użytkownik jest zadowolony z wytrzymałości narzędzia, a dokładniej wykonania końcówki śrubokręta płaskiego. Niektóre osoby twierdzą, że łatwo ją wyszczerbić.

Podsumowanie

Jest to narzędzie uniwersalne znajdujące zastosowanie w wielu sytuacjach. Multitool pełni m.in. funkcję otwieracza do puszek i kapsli, noża płaskiego i ząbkowanego, pilnika, piły do drewna, uniwersalnych kombinerek, miarki i śrubokrętu. Produkt jest objęty 25-letnią gwarancją. W zestawie znajduje się kabura.

Drugi wybór

Zalety

Model zawiera wszystkie niezbędne dla rowerzysty narzędzia, do których można zaliczyć m.in. skuwacz do łańcucha czy klucze do szprych. Poszczególne elementy są zrobione z wytrzymałej stali nierdzewnej.

Wady

W zestawie znajduje się pokrowiec na multitool. Część użytkowników wskazuje, że choć jest to praktyczny dodatek, szybko traci swój początkowy wygląd. Będzie to wadą dla osób o dużym poczuciu estetyki.

Podsumowanie

Multitool przyda się każdemu rowerzyście. Jest to produkt objęty dożywotnią gwarancją, a to pozwala sądzić, że jego jakość wykonania jest bardzo dobra. Potwierdzają to zamieszczone w Internecie opinie. Zestaw narzędziowy waży tylko 175 g i ma długość 89 mm.

Rozważ też

Zalety

Narzędzie wykonano z wytrzymałej stali nierdzewnej. Produkt po złożeniu zajmuje mało miejsca, można go przechowywać w kieszeni spodni czy kurtce. Bezpieczeństwo pracy gwarantuje blokada narzędzi. Nie ma obaw, że np. nóż przypadkowo się otworzy.

Wady

W nielicznych opiniach możemy przeczytać, że multitool nie zawsze równo się składa, co bywa irytujące i może świadczyć o tym, że jego konstrukcja nie jest do końca dopracowana.

Podsumowanie

To wielofunkcyjne akcesorium, które można wykorzystać m.in. jako pilnik, nóż, piłę do cięcia, nożyce do drutu, szczypce sprężynujące czy śrubokręt krzyżowy. Multitool przyda się także do otwierania puszek i kapsli. Produkt jest sprzedawany w komplecie z pokrowcem.

 

 

12 najlepszych multitooli. Opinie w 2024 roku

 

Abyś nie miał problemu z zakupem dobrej jakości produktu, stworzyliśmy dla Ciebie ranking multitooli. Znalazły się w nim akcesoria cieszące się dobrymi opiniami wśród kupujących. 

 

Multitool Leatherman

 

1. Multitool Leatherman Sidekick 831439

 

W naszym zestawieniu musiał znaleźć się multitool Leatherman Sidekick 831439, który wykonano z najwyższej jakości stali nierdzewnej, na której nie pojawia się korozja. Materiał jest gładki i na długo zachowuje początkowy wygląd. Produkt waży niecałe 200 g, więc można go wygodnie przenosić nawet w kieszeni. Długość modelu po złożeniu wynosi tylko 97 mm. 

To narzędzie jest wielofunkcyjne, może służyć nam jako sprężynujące kombinerki płaskie i sprężynujące kombinerki uniwersalne. Ponadto multitool jest wykorzystywany do zdejmowania izolacji, otwierania puszek czy kapsli, a także jako miarka (1,5 cali/3,8 cm). Model pełni też funkcję noża z ostrzem gładkim i ostrzem ząbkowanym, piły do drewna i przecinaka do drutu. 

Multitool Leatherman jest sprzedawany w zestawie z solidnie wykonaną kaburą. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że pokrowiec jest niezastąpionym akcesorium i pozwala łatwo, a przede wszystkim bezpiecznie przenosić narzędzie.

 

 

 

 

Multitool rowerowy

 

2. Crank Brothers Zestaw Kluczy Multi 19

 

Chcesz kupić multitool rowerowy, ale zupełnie nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować? Polecamy przeczytać opis Crank Brothers Multi 19. Jest to dobrze oceniany przez rowerzystów narzędziownik, który przydaje się w wielu sytuacjach i okazuje się niezastąpiony na trasie. 

Multitool waży 175 g, jego długość jest równa 89 mm, dlatego też przechowywanie i przenoszenie nie powinno być problemem. Do wykonania korpusu wykorzystano wytrzymałe aluminium 6061-T6, a narzędzia zrobiono ze stali 6150. Crank Brothers Multi ma skuwacz kompatybilny z różnymi łańcuchami, 4 klucze do szprych, imbusy i 3 śrubokręty. Ponadto innym przydatnym narzędziem jest klucz nasadkowy 8 i 10 mm. 

Do zakupu akcesorium zachęca to, że jest ono objęte dożywotnią gwarancją. To świadczy o wysokiej jakości jego wykonania. Entuzjaści rowerowych przejażdżek doceniają też to, że w zestawie znajduje się futerał na narzędzia.

 

 

 

 

Multitool Bosch

 

3. Multitool Narzędzie Uniwersalne Swiss Peak Bosch 

 

Prezentujemy multitool Bosch Swiss Peak z 13 wbudowanymi funkcjami. Jest to produkt wykonany z wytrzymałego materiału, jakim jest stal nierdzewna. Jej powierzchnia nie ulega zniekształceniom, nie pojawiają się na niej też zarysowania czy ślady korozji. Dokładne wymiary narzędzia po złożeniu to: 105 mm x 45 mm x 22 mm, a jego waga wynosi 380 g. 

Dostępne funkcje to: sprężynujące szczypce nosowe, sprężynujące szczypce zwykłe, małe ostrze, 3 śrubokręty, w tym mały i duży, nożyce do cięcia drutu i śrubokręt krzyżowy typu Phillips. Przydać może się nam także otwieracz do puszek i kapsli, pilnik, nóż i piła do cięcia. W zestawie znajduje się wodoodporne etui idealne do przechowywania multitoola.

Wiele osób uważa, że warto zainwestować w to narzędzie. W recenzjach przeczytamy, że Swiss Peak Bosch to dobry multitool przydatny niemal dla każdego. Akcesorium ma blokadę narzędzi, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

 

 

 

 

Multitool Gerber

 

4. Multitool Gerber Dime Micro Tool 31-001132

 

Wybrany do naszego zestawienia multitool Gerber Dime Micro Tool 31-001132 zajmuje mało miejsca, jego długość całkowita wynosi 108 mm, a po złożeniu jest równa 67 mm. Produkt waży 63 g. Materiałem wykonania jest mocna stal 3Cr13, która jest odporna na zniekształcenia, zarysowania i działanie korozji. Rękojeść jest dobrze wyprofilowana, została pokryta aluminium w kolorze zielonym.

Warto zdecydować się na zakup tego produktu, ponieważ ma on szerokie możliwości zastosowania. Akcesorium ma aż 10 narzędzi: ostrze główne, kleszcze przeznaczone do cięcia drutu, pilnik, nożyczki, wkrętak krzyżakowy i płaski, pincetę, ostrze do otwierania paczek, otwieracz do butelek i oczko na klucze. 

Czytając opinie o multitoolach Gerber Dime Micro Tool 31-001132, można z całą pewnością stwierdzić, że jest to akcesorium docenianie przez użytkowników. Do jego atutów można zaliczyć wytrzymałość, praktyczność, kompaktowe wymiary i lekkość.

 

 

 

 

Multitool Victorinox

 

5. Multitool Victorinox SwissTool X 3.0327.N

 

Interesuje Cię solidnie zrobiony, profesjonalny multitool? Victorinox SwissTool X 3.0327.N to produkt, który powinien spełnić Twoje oczekiwania. Ma on aż 28 funkcji, co daje pewność, że wykorzystamy go w wielu sytuacjach i bez trudu zrobimy to, co w danym czasie jest niezbędne. W skład zestawu wchodzi nylonowe etui, które można łatwo przyczepić do paska. 

Długość produktu wynosi 115 mm, a jego waga to ok. 340 g. Materiałem wykonania jest dobrej jakości stal nierdzewna. Wszystkie narzędzia mają blokadę, co daje gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa użytkowania. Dostępne w multitool funkcje to m.in.: śrubokręt 7,5 mm, otwieracz do kapsli, kombinerki, śrubokręt 2 i 3 mm, nożyczki, metalowy pilnik, piłka do metalu i piłka do drewna, a także śrubokręt gwiazdkowy. 

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten model, przyznają, że choć jest on drogi, jego cena jest adekwatna do jakości wykonania i funkcjonalności. Z każdego narzędzia wygodnie się korzysta, a co więcej, użytkownik ma zapewnione bezpieczeństwo (blokada elementów).

 

 

 

 

Multitool Stanley

 

6. Stanley Multitool Multinarzędzie 12w1 84-519

 

Multitool Stanley 12w1 84-519 to polecany przez wielu użytkowników produkt o wysokiej jakości wykonania. Stal nierdzewna, która została wykorzystana w procesie produkcji, jest odporna na zniekształcenia i inne uszkodzenia. Ponadto stosunkowo łatwo utrzymać ją w czystości. Narzędzie ma kompaktowe rozmiary, jest lekkie i dlatego też można je zawsze mieć pod ręką. 

Prezentowany multitool Stanley składa się z 12 zespolonych ze sobą elementów. Mowa tutaj o uniwersalnych szczypcach z ząbkowanymi i zaokrąglonymi szczękami, a także akcesorium do przecinania drutu, brzeszczocie, nożach o otwieraczu do butelek. Ponadto użytkownik ma do dyspozycji też wkrętak płaski 3, 4 i 8 mm i wytrzymały pilnik.

Do zakupu produktu przekonuje m.in. to, że wykonany test multitooli potwierdził solidność wykonania narzędzia i łatwość jego obsługi. Zdaniem sporej grupy osób prezentowane narzędzie ma uniwersalne zastosowanie i można je wykorzystać w domu, a także poza nim np. na wycieczkach w górach czy na campingu.

 

 

 

 

Multitool Ganzo

 

7. Multitool Scyzoryk Ganzo G2016P

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć multitool Ganzo G2016P, którego długość całkowita wynosi 16,5 cm, a po złożeniu jest równa 10,5 cm. Model ma zielony kolor (kamuflaż). Rękojeść ma odpowiedni kształt, dlatego akcesorium nie wyślizguje się z dłoni. Do jej produkcji wykorzystano wytrzymałe aluminium. 

Ten dobry i tani multitool z różnymi funkcjami, ma kombinerki, 2 wkrętaki płaskie, otwieracz do puszek i butelek, ostrze gładkie i ząbkowane, przecinak do drutu i przebijak. Dodatkowo akcesorium składa się z pilnika, gniazda na bity i zestawu 9 bitów (imbusowe, płaskie i krzyżakowe). 

Warto wspomnieć o tym, że produkt jest sprzedawany z wytrzymałą nylonową kaburą wykazującą odporność na wilgoć. Ma ona szlufkę do mocowania na pasku, więc można wygodnie przenosić akcesorium i mieć je zawsze przy sobie. 

 

 

 

 

Multitool kierowcy

 

8. Multitool Kierowcy Bodygard Swiss Tech XL7

 

Multitool kierowcy Bodygard Swiss Tech XL7 to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na sprawne wykonywanie różnych czynności. Akcesorium ma następujące funkcje: zbijak do szyb, ostrze przeznaczone do cięcia pasów bezpieczeństwa i latarkę LED. Ponadto kierowca może skorzystać z alarmu dźwiękowego, czerwonego światła sygnalizującego, miernika ciśnienia powietrza w oponach i miernika zużycia bieżnika.

Urządzenie jest zasilane trzema bateriami LR44, które stanowią jeden z elementów zestawu. Dokładne wymiary multitoola to: 8,1 cm, x 5,1 cm, x 1,9 cm, a jego waga wynosi 43 g. Przy akcesorium można łatwo przyczepić klucze do samochodu, garażu czy mieszkania. Obudowa modelu nie jest podatna na zarysowania.

Multitool kierowcy Bodygard Swiss Tech XL7 to niezwykle przydatne akcesorium, które można wykorzystać, kiedy na drodze zdarzy się nieprzyjemna sytuacja. Za pomocą narzędzia można łatwo określić zużycie opon, a to ułatwia dbanie o kwestie bezpieczeństwa. Kupujący doceniają tę zaletę.

 

 

 

 

Bransoletka multitool

 

9. Multitool Leatherman Tread 831998

 

Mimo że bransoletka multitool Leatherman Tread 831998  jest stosunkowo droga, pojawiają się osoby zainteresowane jej zakupem. Do inwestycji w produkt przekonuje przede wszystkim jego trwałość, znaczenie ma też elegancki design i praktyczność. Akcesorium wyprodukowano ze stali nierdzewnej. Jego waga jest równa 150 g. 

Multitool jest praktyczny, o czym świadczy spora ilość dostępnych funkcji. Na bransolecie znajduje się m.in. przecinak do otwierania puszek, nóż, narzędzie przeznaczone do wyciągania karty SIM ze slotu, płaskie śrubokręty i krzyżaki. Przydatny w niektórych sytuacjach może okazać się zbijak do szyb. Podczas imprez w plenerze niezastąpiony będzie otwieracz do kapsli.

Za jedną z najważniejszych zalet produktu konsumenci podają to, że poszczególne ogniwa można łatwo odłączyć i w ten sposób dopasować obwód bransolety do potrzeb każdej noszącej ją osoby. Z tego też względu akcesorium stanowi dobry pomysł na prezent. Taki upominek z pewnością okaże się praktyczny i chętnie wykorzystywany przez obdarowaną nim osobę.

 

 

 

 

10. Leatherman Wingman 831436

 

Na początek chcemy zaprezentować Państwu multitool Leatherman Wingman 831436. Jest to model, który wygląda bardzo nowocześnie. Poza tym, ma w sobie bezlik funkcji, które okażą się przydatne.

Ten najlepszy multitool pomoże nam uporać się z naprawą samochodu lub roweru. Wszystko to dzięki płaskim, sprężynującym kombinerkom, kombinerkom uniwersalnym, średnim śrubokrętom płaskim, a także śrubokrętowi krzyżakowemu. Dzięki temu urządzeniu, poradzimy sobie także na biwaku z przyjaciółmi przy ognisku. Posiada on otwieracz do kapsli, jak i do puszek.

Produkt posiada również dwa noże. Jeden z nich został przystosowany do bezpiecznego otwierania paczek. Drugi jest częściowo ząbkowany, a wykonany został z bardzo trwałej stali 420HC. Modelowi nie brakuje również podstawowych elementów, takich jak miara i nożyczki. Został on też wyposażony w bardziej specjalistyczny sprzęt, chociażby przyrząd do zdejmowania izolacji i sprężynujący przecinak do drutu. Natomiast pilnik umożliwi nam piłowanie metalu lub drewna.

Multitool Leatherman Wingman 831436 jest szczególnie ceniony za swój kompaktowy kształt i niewielką wagę.

Narzędzie wielofunkcyjne Leatherman Wingman (831436) jest wykonane ze stali nierdzewnej. Ten dobry multitool do 250 zł waży 184 g, a jego długość wynosi 9,7 cm (po złożeniu).

 

Zalety

Bezpieczne użytkowanie: Narzędzie jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu, na co wpływa m.in. blokada noża i nożyczek.

Odpowiednia twardość: Stal, z której został wykonany produkt poddano profesjonalnej obróbce termicznej. Dzięki temu narzędzie ma odpowiednią twardość.

Nylonowa kabura: Razem z multitoolem dostajemy w komplecie uszytą z nylonu kaburę. Pozwala ona na bezpieczne i przede wszystkim wygodne przechowywanie narzędzia, kiedy nie jest nam potrzebne.

Praktyczność: Przyrząd pełni funkcję m.in. noża do otwierania paczek, pilnika do drewna oraz metalu, śrubokrętu, sprężynujących nożyczek, jak i kombinerek. Warto mieć go przez cały czas przy sobie.

Poręczność: Po złożeniu multitool ma kompaktowe wymiary i można go schować do kieszeni.

 

Wady

Nie ma karabińczyka: Chcąc nosić narzędzie przypięte np. do spodni należy samodzielnie dokupić i przyczepić do niego karabińczyk. Nie ma go w zestawie.

 

 

 

 

11. Victorinox Rescue Tool 0.8623.MWN

 

Kolejny model na naszej liście to Victorinox Rescue Tool 0.8623.MWN. Jest to urządzenie specjalnie przystosowane do działania w wypadkach kryzysowych. Okazuje się idealny, kiedy musimy kogoś uratować. Wszystkie części wysuwają się z wnętrza produktu bardzo szybko. Ułatwia to przeprowadzenie natychmiastowej akcji ratowniczej. Prace nad tym przyrządem trwały pięć lat. Stworzono go tak, aby był bezawaryjny w każdym momencie i zawsze gotowy do użycia.

Jest to niezawodny sprzęt, który jest niezastąpiony podczas każdego rodzaju wypadku samochodowego. Posiada on włamywacz do okien, dzięki czemu możemy wyciągnąć osobę z niebezpiecznego pojazdu, podczas gdy drzwi są zamknięte lub zatrzaśnięte. Produkt wyposażony jest również w przecinak, który bez problemu poradzi sobie z rozcięciem pasów bezpieczeństwa.

Model ten przeszedł wiele testów, które potwierdziły wysoką jakość każdego z elementów, z których się on składa. Do zestawu dołączony został także futerał, gdzie możemy schować nasz multitool, aby ochronić go przed uszkodzeniami. Model Victorinox Rescue Tool 0.8623.MWN jest szczególnie ceniony za swoją niezawodność i solidne wykonanie.

Multitool Victorinox Rescue Tool 0.8623.MWN waży 167 g. Narzędzie wykonano ze stali, ma poliamidową obudowę. Wymiary produktu to: 11,1 cm x 3,4 cm x 2,1 cm.

 

Zalety

Świeci w ciemności: Nawet w ciemnościach nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem narzędzia. Jest to możliwe za sprawą fosforyzującego korpusu.

Przecina grube liny: Multitool może z powodzeniem zastąpić nóż. Z jego pomocą szybko poradzimy sobie z przecięciem grubej liny, a także skomplikowanych węzłów.

Wygodne otwieranie ostrza: Aby otworzyć ostrze wystarczy jeden ruch ręką. Możemy więc to zrobić także w sytuacjach, gdy nie możemy poruszyć dwiema dłońmi jednocześnie.

Pomaga w awaryjnych sytuacjach: Jeśli będziemy nosić multitool przy sobie, będziemy przygotowani na każdą okoliczność. Narzędzie można wykorzystać jako zbijak do szyb, pęsetę, śrubokręt i otwieracz do kapsli.

 

Wady

Obudowa wymaga naświetlenia: Nie możemy przez cały czas przechowywać multitoola w kieszeni. Inaczej korpus narzędzia nie naświetli się i nie będzie fosforyzował w ciemności.

 

 

 

 

12. Neo Mini 01-027

 

Wielofunkcyjne narzędzie Neo Mini 01-027 może przydać się nie tylko na obozie survivalowym czy kempingu, ale i w domu czy garażu, w czasie majsterkowania i dokonywania drobnych napraw. Multitool ma stalowe ostrze, a jego obudowa została wykonana z aluminium. Długość przyrządu po rozłożeniu wynosi 16,5 cm, natomiast po złożeniu – 10,5 cm.

Ponieważ korpus multitoola jest w pomarańczowym kolorze bez wątpienia szybko go znajdziemy, gdy przypadkowo wypadnie z kieszeni. Narzędzie waży 241 g, więc jest lekkie, a tym samym wygodne w przenoszeniu. Co ciekawe, opisywany model został wyposażony w oświetlenie LED, więc ma potrzeby korzystania z latarki.

Multitool może być przydatnym prezentem dla ukochanego, taty lub dziadka. Miłośnicy majsterkowania docenili narzędzie za to, że z powodzeniem zastępuje wiele różnych przyrządów, takich jak: otwieracz do butelek i puszek, piłę do drewna oraz pilnik. W zestawie znajdziemy nylonową kaburę umożliwiającą bezpieczne przechowywanie multitoola. To solidny produkt, który na pewno nie pęknie podczas użytkowania.

Neo Mini 01-027 to narzędzie ze stalowym ostrzem i aluminiową obudową. Po rozłożeniu narzędzie ma długość 16,5 cm (po złożeniu – 10,5 cm). Produkt waży 241 g.

 

Zalety

Zastępuje latarkę: Przyrząd może być bezpiecznie użytkowany nawet w niedostatecznie oświetlonym miejscu. Narzędzie jest wyposażone w świecącą diodę LED, dlatego doskonale zastępuje zwykłą latarkę.

Wiele możliwości zastosowania: Multitool możemy wykorzystać jako: otwieracz do puszek i butelek, pilnik, szpikulec, wkrętak, nóż oraz szczypce. To sprawia, że przyrząd przydaje się w czasie majsterkowania, dokonywania napraw w domu oraz na biwaku.

Wytrzymałe etui: Narzędzie można przechowywać w nylonowym etui, które do niego dołączono. Jest ono wytrzymałe i odporne na rozerwanie oraz przetarcia.

 

Wady

Nie przecina grubych lin: Co prawda multitool przydaje się w różnych sytuacjach, jednak możemy mieć problem z przecięciem grubej liny.

Za mała piła: Według niektórych osób piła do drewna jest za mała, w efekcie czego przepiłowanie drewnianego elementu na kilka części zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki multitool kupić?

 

Nie ulega wątpliwości, że multitool to akcesorium przydatne w wielu sytuacjach. Nie dziwi więc to, że coraz częściej konsumenci decydują się na inwestycję w taki produkt i w związku z tym szukają informacji na jego temat. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, jaki multitool wybrać, aby być zadowolonym z zakupu. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przejdź do lektury naszego poradnika, w którym znajdziesz wskazówki przydatne podczas robienia zakupów.

Multitoole – rodzaje 

Dostępne w sklepach multitoole można podzielić ze względu na różne kryteria. Biorąc pod uwagę rozmiar, wyróżnia się modele:

* kieszeniowe – często występują też w formie breloków, są jednymi z najpopularniejszych rodzajów akcesoriów, ponieważ zajmują niewiele miejsca, można z nich swobodnie korzystać na co dzień. Takie produkty są wyposażone w niezbędne narzędzia, zazwyczaj jest ich kilka, maksymalnie kilkanaście;

* pełnowymiarowe – składają się one z różnych narzędzi, przydatnych zarówno na co dzień, jak i podczas majsterkowania czy wykonywania innych prac. Takie akcesoria mają około kilkunastu funkcji;

* heavy-duty – są to najbardziej rozbudowane multitoole, które są nieco większe od wcześniej wymienionych produktów. Składają się z kilkudziesięciu narzędzi, które okazują się przydatne nie tylko w trakcie wykonywania standardowych prac, ale także w innych sytuacjach. Takie modele mają zazwyczaj kilka rodzajów kombinerek, różne przecinaki, przyrządy służące do zdejmowania izolacji czy pilniki. 

Innym czynnikiem, na podstawie którego możemy rozróżnić multitoole, jest ich przeznaczenie. Na rynku dostępne są uniwersalne produkty przeznaczone dla każdego, przydatne w codziennych życiu. W sklepach można jednak znaleźć też multitoole dla kierowcy, które poza standardowymi narzędziami, mają też np. zbijak do szyb czy nożyczki do cięcia pasów bezpieczeństwa, niektóre też potrafią wysyłać sygnał świetlny. Można także zdecydować się na zakup multitoola przeznaczonego dla rowerzystów. Takie modele mają skuwacze do różnych rodzajów łańcuchów, klucze do szprych i imbusy. Multitool rowerowy okazuje się niezastąpiony szczególnie w trasie, kiedy dojdzie do awarii naszego jednośladu. Chętnie wybierane przez konsumentów są także multitoole w kształcie bransolety, z których wygodnie się korzysta.

 

Jakość wykonania

Najlepszy multitool musi być solidnie wykonany, aby odpowiednio nam służył. Powinniśmy wybierać modele wykonane z dobrej gatunkowo stali, które nie są podatne na zniekształcenia, działanie korozji i inne uszkodzenia mechaniczne. Chcąc zweryfikować jakość produktu, możemy przede wszystkim zapoznać się z opiniami na jego temat. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie gwarancji. W przypadku najlepszych narzędzi jest ona udzielana na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, a czasami też dożywotnio. Należy też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zrobiono rękojeść. Musi mieć ona odpowiedni kształt, aby utrzymanie jej w dłoniach nie było problemem. Do produkcji rączki zazwyczaj wykorzystuje się aluminium. Jest to lekkie i stosunkowo wytrzymałe tworzywo. 

 

Ilość funkcji

Odpowiadając na pytanie, jaki jest najlepszy multitool, warto skupić się na ilości funkcji w danym produkcie. Jeśli zależy nam na standardowym, uniwersalnym akcesorium i nie mamy dużo wymagań, dobrym wyborem okaże się model z kilkoma, ewentualnie kilkunastoma narzędziami. Do najważniejszych można zaliczyć: kombinerki, ostrze, otwieracze do puszek i kapsli i przecinak do drutu. Droższe, bardziej rozbudowane akcesoria będą miały więcej funkcji np. różnego typu śrubokręty, przydatną podczas majsterkowania miarkę czy piłę do drewna. Jeszcze inne narzędzia będzie miał multitool dla kierowcy czy dla rowerzysty. Przed zakupem powinniśmy dokładnie przeczytać jego opis i sprawdzić, czy to, czego potrzebujemy, jest dostępne w interesującym nas produkcie.

Pokrowiec

Przydatnym akcesorium w przypadku multitooli jest pokrowiec, do którego można bez trudu zmieścić narzędzie i tam bezpieczne je przechowywać. Powinien mieć on solidne zamknięcie, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego wysunięcia się produktu ze środka. Czasami futerał jest tak zaprojektowany, że można połączyć go z paskiem od spodni. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia praktyczne, bo wtedy nie trzeba się zastanawiać, gdzie umieścić pokrowiec, aby nam nie przeszkadzał. Na komfort użytkowania narzędzia wpływ ma także jego waga. Aby przenoszenie multitoola było wygodne, należy wybrać lekkie akcesorium. W sklepach znajdziemy produkty ważące ok. kilkudziesięciu gramów, są one niemal niewyczuwalne w kieszeni. Na rynku dostępne są również nieco cięższe modele ok. 200 g w górę, jednak nadal wygodnie się z nich korzysta. Cięższe akcesoria mają zazwyczaj nieco więcej narzędzi.

 

Multitoole w dobrych cenach

Jeśli chcemy kupić uniwersalny, kompaktowy multitool, nie musimy wydawać dużo pieniędzy. Dobry model kupimy już za ok. 50 zł. Im akcesorium ma więcej funkcji (jest bardziej specjalistyczne), tym bardziej jego cena wzrasta i może sięgać nawet kilkuset złotych. Za solidnie zrobiony multitool rowerowy trzeba zapłacić 100 zł albo więcej, a model przeznaczony dla kierowców można kupić już za połowę wskazanej ceny. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest multitool?

Multitool to wielofunkcyjne narzędzie o uniwersalnym przeznaczeniu. Taki produkt przyda się nam w różnych sytuacjach. Multitool ma różne elementy, do których można zaliczyć m.in.: kombinerki płaskie i standardowe, przecinaki do drutu i innych twardych materiałów, ostrze i nożyczki. Zależnie od modelu, multitool może mieć także otwieracz do puszek i kapsli, zawieszkę na klucze, śrubokręty o różnych końcówkach, jak i linijkę (cm/cale) niezbędną, kiedy chcemy szybko zmierzyć jakiś odcinek np. przy majsterkowaniu. Warto dodać, że dobrej jakości multitoole są sprzedawane w zestawie z odpowiednio dopasowanym etui. Takie akcesorium jest często niezbędne do tego, aby móc swobodnie przenosić produkt i nie martwić się o jego uszkodzenie. Niekiedy etui można łatwo przypiąć do paska spodni i dzięki temu mieć narzędzie zawsze pod ręką.

P2: Jak jest zrobiony multitool?

Osoby, które nie miały nigdy multitoola w ręku, mogą zastanawiać się, w jaki sposób jest on zrobiony. Choć z wyglądu może on przypominać popularny scyzoryk, jego budowa jest nieco inna. Główną różnicą jest to, że niejako podstawą multitoola są składane kombinerki. To właśnie w ich wnętrzu umieszczone są inne małe narzędzia niezbędne w różnych sytuacjach. Do produkcji multitoola zazwyczaj wykorzystuje się dobrej jakości stal nierdzewną. Jak wiadomo, jest to materiał cechujący się wytrzymałością i wykazujący dużą odporność na zniekształcenia czy nawet działanie korozji. Rękojeść jest zazwyczaj pokryta aluminium. Istotny jest kształt tego elementu. Musi być tak dobrany, aby trzymanie multitoola było wygodne.

 

P3: Multitool – do czego służy?

Multitool to niewielkie, ale niezwykle praktyczne akcesorium, które może przydać się nam w różnych sytuacjach. Standardowe produkty składają się z takim elementów jak śrubokręt, przecinaki, zaciskacze, ostrza, piła do drewna czy miarka. Oznacza to, że narzędzia przydadzą się w szczególności majsterkowiczom, będą też niezastąpione w czasie górskiej wędrówki, campingu czy innej wycieczki. Warto podkreślić, że na rynku są specjalne multitoole przeznaczone np. dla kierowców, które mają zbijak do szyby czy specjalny nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa. Producenci oferują też akcesoria odpowiednie dla rowerzystów, które mają specjalne klucze do łańcucha i szprych, aby w razie awarii jednośladu na trasie można go było łatwo naprawić.

 

P4: Ile kosztuje multitool?

Kupujących zawsze interesuje to, ile będą musieli zapłacić za dany produkt. Nie dziwi, że wiele osób zastanawia się, ile kosztuje multitool. Cena produktu jest uzależniona od różnych czynników m.in. jakość wykonania, popularności producenta i ilości dostępnych funkcji. Za solidnie wykonany model z kilkunastoma narzędziami zapłacimy ok. 50 zł lub nieco więcej. Cena może wzrosnąć, jeśli w zestawie znajduje się pokrowiec do przechowywania. Na rynku można też znaleźć multitoole za nawet kilkaset złotych. Zazwyczaj takie produkty mają dożywotnią gwarancję.

P5: Multitool – gdzie kupić?

Multitoole jak każde inny produkty są dostępne w sklepach internetowych. Zakupy online są bardzo dobrą opcją, bo nie trzeba wychodzić z domu i chodzić między sklepowymi regałami, aby znaleźć coś godnego uwagi. Do nabycia produktów przez Internet zachęca także to, że zwykle są one nieco tańsze niż stacjonarnie, a ponadto łatwo można znaleźć opinie kupujących na temat konkretnego modelu. Jest to jeden ze sposobów na to, aby uchronić się przed zakupem słabo wykonanego akcesorium, które nie spełnia oczekiwań innych osób i prawdopodobnie nie przypadnie do gustu również nam.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ