Ostatnio aktualizowane: 22.03.23

 

Najważniejsze zalety:

Teleskop jest lekki i ponadto poręczny, w efekcie czego można swobodnie przemieszczać się z nim z miejsca na miejsce. Ma on solidną konstrukcję, materiałem wykonania statywu jest aluminium. Sprzęt zapewnia powiększenie do 450x, dzięki niemu możemy dostrzec gwiazdy, planety i inne obiekty na nocnym niebie.

 

Najważniejsze wady:

Niektórzy konsumenci zauważyli, że nie zawsze statyw stoi w pełni stabilnie na podłożu. Dotyczy to zwłaszcza twardych nawierzchni, co wykazał test Celestron Powerseeker 50AZ. Może się więc zdarzyć, że teleskop zacznie lekko kołysać się na boki.

 

Werdykt: 9.7/10

Sprzęt nadaje się dla dzieci, które chcą poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie astronomii. Został on wyposażony w obiektyw o średnicy 50 mm, jego ogniskowa to 900 mm. Teleskop waży 2,72 kg, a jego długość jest równa 60,96 cm. Zdaniem wielu osób cena Celestron Powerseeker 50AZ jest bardzo atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Montaż azymutalny

Konsumenci przekonują, że to dobry teleskop, który łatwo się obsługuje. Został on wyposażony w bardzo proste rozwiązanie, czyli montaż azymutalny, mający kilka istotnych zalet. Sprzęt możemy wykorzystać do obserwowania nocnego nieba, ale nie tylko. Ponieważ możliwe jest obracanie teleskopu zarówno w pionie, jak i poziomie, sprawdza się on także w czasie obserwacji krajobrazu. Zbudowane w taki sposób urządzenie jest łatwiejsze w przenoszeniu i nierzadko lżejsze niż to z montażem paralaktycznym.

Niezbędne elementy wyposażenia

Razem z teleskopem dostajemy w zestawie wszystkie elementy, które są niezbędne do prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Analizując opinie Celestron Powerseeker 50AZ, można dojść do wniosku, że to m.in. dzięki temu sprzęt jest tak popularny. Został on wyposażony w celownik 5×24, określany także mianem szukacza. To lunetka celownicza, za sprawą której możemy szybko skierować teleskop w odpowiednie miejsce, aby znaleźć wybrany obiekt. Zestaw obejmuje też trzy okulary: 20 mm, 12 mm oraz 4 mm. Ich powiększenie to kolejno: 30x, 50x i 150x. Ponadto otrzymujemy 3 soczewki Barlowa.

 

Oprogramowanie The SkyX

Do teleskopu dołączono płytę CD, na której znajduje się specjalny program The SkyX. To aplikacja przeznaczona do celów edukacyjnych i obserwacyjnych, pomagająca w odczytywaniu mapy nieba oraz wyszukiwaniu określonych obiektów. Jest ona kompatybilna zarówno z komputerami z systemem operacyjnym Windows, jak i Mac OS X. Oprogramowanie z pewnością przyda się osobom pasjonującym się astronomią.

 

Duże powiększenie

Maksymalne powiększenie, jakie pozwala uzyskać sprzęt, to 450x. Oznacza to, że możemy go wykorzystać do prowadzenia obserwacji księżyca i to w różnych fazach. Za pomocą teleskopu możemy również dostrzec inne obiekty na nocnym niebie. Mowa tu choćby o małych i słabych obiektach Deep Sky (DS), jasnych mgławicach planetarnych, niewielkich gromadach otwartych, planetach, a nawet kometach i gwiazdach. Jeżeli przed obserwacją sprawdzimy, w której części nieba znajduje się wybrany obiekt, na pewno szybko go zlokalizujemy. Ponieważ teleskop nie jest ciężki, możemy bez przeszkód wybrać się na poszukiwania odpowiedniego miejsca do prowadzenia obserwacji, nawet z dala od domu. Żeby uzyskać maksymalne powiększenie, wystarczy zastosować odpowiedni okular i soczewkę Barlowa.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ