Wielka pętla bieszczadzka

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Bieszczady to niewątpliwie bardzo urokliwe i klimatyczne góry na terenie naszego kraju. Każdego roku odwiedzane są przez rzeszę turystów nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. Co warto zobaczyć w Bieszczadach, aby miejsce nie tylko zaparło dech w piersiach, ale również skłoniło nas do ponownych odwiedzin?

Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego zaplanowania, zwłaszcza kiedy udajemy się na dłuższe wakacje, a naszym miejscem noclegowym będzie pole namiotowe lub kemping. Należy wówczas zadbać nie tylko o wygodne posłanie w postaci karimaty i ciepłego śpiwora, ale również sprzęty, które mogą okazać się pomocne podczas wakacyjnego biwakowania. Doskonałym pomysłem będzie kuchenka turystyczna umożliwiająca zjedzenie ciepłego posiłku oraz wypicia kubka gorącej i aromatycznej kawy o poranku. Kiedy wybieramy się w Bieszczady, a zwiedzanie planujemy samochodem, przechowanie sprzętu elektronicznego nie będzie stanowiło problemu. Bezpieczne ulokowanie w bagażniku pozwoli na wyjęcie kuchenki na malowniczej polanie podczas przerwy obiadowej. 

Wielka pętla bieszczadzka jako jedna z górskich atrakcji

Bieszczady doceniane są szczególnie za różnorodną formę ich zwiedzania. Wycieczki rowerowe, spacery czy też poruszanie się samochodem umożliwia pętla bieszczadzka jako jedna z atrakcji tamtejszych terenów. Ponad 140 km szlak robi niebywałe wrażenie na wielu turystach. Wszystko za sprawą malowniczego krajobrazu oraz spotykanych po drodze licznych rozrywek. 

Duża pętla bieszczadzka, bo również i pod taką nazwą znana jest trasa, zarówno swój początek, jak i koniec ma w Lesku. Podróżując nią, dotrzemy między innymi do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ale również kilku innych krajobrazowych terenów zielonych oraz wielu malowniczych zakątków. Jeśli wcześniej zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Bieszczadach samochodem, to ten szlak będzie doskonałą odpowiedzią na nasze pytanie. Różnorodność atrakcji umożliwia bowiem dowolnie przez nas wybraną formę zwiedzania. Dla osób lubiących wyzwania w postaci aktywności fizycznych doskonałą rozrywką będą wyprawy na szczyty górskie, gdzie wiele wejść oferuje duża obwodnica bieszczadzka. Podróżując szlakami będziemy mogli wspiąć się na Tarnicę, Szeroki Wierch czy też Połoninę Wetlińską. Nie są to oczywiście jedyne atrakcje, których zobaczenie umożliwia nam pętla bieszczadzka. Podróżując nią, spore rozrywki znajdziemy również w pobliskich miejscowościach, dlatego też warto zatrzymać się w nich, choć na chwilę, aby przyjrzeć się niezwykłym zabytkom, czy też innym ciekawym obiektom turystycznym.

Wielka pętla bieszczadzka — atrakcje turystyczne

Rozrywki dla turystów spędzających swój czas w górach nie muszą być związane wyłącznie ze szlakami i wędrówkami. Chociaż to one stanowią zawsze główny cel podróżnych, to mimo wszystko warto zwiedzić nieco więcej, aby nasz wyjazd był jak najbardziej różnorodny. Jak już wcześniej wspominaliśmy, trasa wielka pętla bieszczadzka rozpoczyna się w Lesku, które stanowi nie tylko kluczowy punkt Bieszczad, ale również mieści w sobie sporo atrakcji turystycznych. Zanim zaczniemy nasze zwiedzanie, warto spędzić trochę czasu w Lesku i wykorzystać go do zobaczenia kilku tamtejszych zabytków. Jednym z nich jest zamek Kmitów, który pochodzi z XVI wieku i znajduje się na malowniczej skarpie położonej nad Sanem. Duże wrażenie na zwiedzających wywołuje również znajdujący się w pobliżu amfiteatr mieszczący się w przepięknym parku. W Lesku warto wybrać się także do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Panny pochodzącego z lat 30. XVI wieku, a także przyjrzeć się przepięknie prezentującym się, zabytkowym kamieniczkom oraz ratuszowi. Z kolei Kamień Leski zachęci odwiedzających do zapoznania się z jego legendą i odkrycia pewnej historii. 

Wielka pętla bieszczadzka pokonana motocyklem to dobry wybór dla wszystkich chcących poczuć wiatr we włosach. Wycieczka będzie stanowiła niesamowitą przygodę oraz oderwanie się od codziennej monotonii. Po zwiedzaniu Leska zachęcamy do wizyty w Hoczewie, gdzie czekają na nas progi powstałe ze skał i stanowiące jednocześnie rezerwat przyrody.  Co zwiedzić po drodze w Bieszczady? Otóż poruszając się cały czas pętlą warto zatrzymać się w Baligrodzie  — niewielkiej miejscowości stworzonej do odpoczynku na łonie przyrody. Charakterystycznym miejscem wsi jest niewielki rynek będący pozostałością dawnego miasta. Nieopodal znajdziemy starodawne budownictwo, a wśród niego najstarszy dom pochodzący z XVIII wieku. Do najpopularniejszej atrakcji Baligrodu zaliczamy cerkiew powstałą w 1829 roku oraz pozostałości po walkach toczonych w sierpniu 1944 roku. Turyści równie chętnie zaglądają także do ekomuzeum. Całość znajduje się w zabytkowym już pomieszczeniu kowala i ukazuje ekspozycję narzędzi produkowanych z żelaza.  

Wielka pętla to inaczej tzw. serpentyny. Bieszczady znane są z krętych dróg, dlatego też z tego względu wzięła się potoczna nazwa trasy. Z kolei na 38. jej kilometrze znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Cisna, idealna do odpoczynku na świeżym powietrzu. Malowniczość okolicy sprawia, że miejscowość jest chętnie odwiedzana przez sporą liczbę przyjezdnych. Wielka pętla bieszczadzka rowerem będzie doskonałą propozycją do dłuższego odpoczynku. Możemy tutaj skorzystać również z leśnej kolejki oraz dowolnie wybranej przez nas trasy, dzikiej oraz widokowej i miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Charakterystycznym obiektem dla miejscowości jest również tzw. kapliczka pamięci. Warto poznać bliżej jej historię mającą dużo wspólnego z miejscową tradycją. 

Wielka i mała pętla bieszczadzka umożliwiają podziwianie panoramy i zatrzymanie się w pobliskich miejscowościach. Kolejną z nich jest Wetlina – początek wielu wejść na Połoniny. Warto również zwiedzić okolice i zachwycić się m.in. wodospadem o nazwie „Siklawa Ostrowskich” mającym aż 5 metrów wysokości, co jednocześnie czyni go największym tego typu obiektem wodnym w Bieszczadach. 

Kolejną atrakcję naszej wycieczki stanowi najwyższy punkt widokowy, czyli Przełęcz Wyżna, będąca jednocześnie jednym z popularniejszych miejsc w okolicy. Przyczynia się do tego z pewnością punkt rozpoczęcia się szlaku górskiego prowadzącego na Połoninę Wetlińską.  

Mała pętla bieszczadzka poprowadzi nas z kolei do Ustrzyk Górnych słynących nie tylko z przepięknych terenów, ale również z Muzeum Turystyki Górskiej. Tamtejsza ekspozycja odnosi się do podróżowania po Karpatach Wschodnich przed wybuchem II wojny światowej. W środku znajdziemy również dawne przewodniki po górach oraz liczne pamiątki po tamtejszych mieszkańcach. Największą imprezę regionu stanowi tzw. Redyk Karpacki, czyli wypas owiec. Impreza odbywa się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, a jej głównymi atrakcjami są liczne występy muzyczne lokalnych zespołów, czy też możliwość spróbowania okolicznej kuchni.  

Kolejnym miejscem na trasie pętli bieszczadzkiej są Lutowiska, w których znajduje się świątynia pw. św. Stanisława Biskupa w stylu neogotyckim, dawny cmentarz katolicki, czy też wątki związane z ludnością żydowską. Kolejną sporą atrakcją Lutowisk jest mieszcząca się w nich stara drewniana willa pochodząca z czasów przed rozpoczęciem się I wojny światowej. 

Pętla bieszczadzka poprowadzi nas również do Ustrzyk Dolnych i Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się ekspozycje dotyczące okolicznej roślinności, architektury czy też te, związane z ochroną przyrody. Innym miejscem wartym uwagi jest również muzeum, tyle że Młynarstwa i Wsi. Na jego terenie możemy zobaczyć, jak dawniej mielono zboże, z którego następnie powstawała mąka oraz poznać całą historię tego niezwykłego miejsca. 

Kiedy pętla bieszczadzka swój początek miała w Lesku, tak też jej końcowym etapem są Uherce Mineralne, gdzie znajduje się wodospad o podobnej nazwie, jako symbol przyrody nieożywionej. 

Wielka pętla bieszczadzka to bez wątpienia jedno nie tylko z największych, ale przede wszystkim najciekawszych i jednocześnie fascynujących miejsc w Bieszczadach. Znajdujące się tam tereny niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki każdego roku przyciągają rzeszę turystów. Bez względu na to, czy na naszą wyprawę wybierzemy się w okresie wiosenno-letnim czy też zimą, przeżyjemy niesamowitą przygodę. Niektórzy uważają, iż  popularne serpentyny stanowią obowiązkowe miejsce dla osób podróżujących i pasjonujących się motorami. Trudno temu zaprzeczyć, ponieważ pętla znajduje się w centrum nie tylko malowniczych, ale również wartych odkrycia, licznych zakątków. Wątki historyczne, spora liczba zabytków czy też górskie szlaki są warte, aby zostawić wszystko, choć na chwilę i wyruszyć w niezapomnianą podróż. Znana z licznych zakrętów i czasami węższych odcinków droga nie należy do bardzo skomplikowanych, zwłaszcza iż umożliwia podróżowanie rowerem. Niekiedy możemy się również zdecydować na piesze wędrówki, co prawda istnieje małe prawdopodobieństwo, aby całą długość pokonać na nogach, to jednak warto pewnego dnia zrobić sobie dłuższą wycieczkę i poobcować z dziką naturą. 

Z racji sporej ilości atrakcji weekendowy pobyt w Bieszczadach nie zawsze może należeć do udanych. Wynika to oczywiście nie z mało efektywnych widoków i rozrywek, ale przede wszystkim z małej ilości czasu, co nie pozwoli nam na długie rozkoszowanie się przepięknym krajobrazem. Aby móc cieszyć się dłuższym i komfortowym odpoczynkiem, warto przede wszystkim zadbać o wygodne miejsce noclegowe. Dla osób ceniących wolność i obcowanie z naturą, dobrą propozycją będą pola namiotowe, kempingi czy też biwaki. Z kolei dla turystów lubiących w tradycyjny sposób spędzić noc, odpowiednie będą hotele oraz pensjonaty, jak i również górska agroturystyka, która w rejonie Bieszczad zachwyca szczególnie przyjezdnych z większych miast.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ