20 ciekawych miejsc w Polsce

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

W Polsce można znaleźć wiele atrakcyjnych i ciekawych miejsc. Od zabytków, po parki krajobrazowe — nasz kraj jest piękny i warto go zwiedzić. Jeśli szukasz pomysłu na wakacje lub weekendowy wyjazd i nie wiesz, gdzie warto pojechać, przedstawiamy najciekawsze miejsca w Polsce. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno samotni wędrowcy, jak i rodziny z dziećmi.

 

Bieszczady

Pierwszym miejscem na turystycznej mapie Polski, które warto odwiedzić, jest region bieszczadzki. Góry te znajdują się w południowo-wschodniej części kraju. Są uznawane za ostatnią ostoję dzikiej natury w Polsce. Wciąż żyją tam wilki oraz rysie, a także nietrudno spotkać na szlakach niedźwiedzie. Bieszczady to przede wszystkim miejsce dla miłośników trekkingu. Jeśli lubisz chodzić po górskim szlaku, to spakuj dobry kubek termiczny, wygodne buty i ciepłą kurtkę, i ruszaj w ten wciąż jeszcze dziki region. Każdy znajdzie trasę dostosowaną do swoich możliwości. Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica. Jej wysokość to 1349 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać piękną panoramę gór. Bieszczadzkie niewielkie miejscowości z pewnością można uznać, za ciekawe miejsca w Polsce. Nie ma tam dużych sklepów ani galerii handlowych, jest tylko cisza i spokój. W Bieszczadach można łatwo odpocząć od zgiełku miasta, codziennych obowiązków i na chwilę zapomnieć o pracy. Góry, natura i dzikie zwierzęta — przede wszystkim to czeka Cię w bieszczadzkim regionie. Czas spędzisz tam na pieszych wędrówkach lub konnej jeździe. A jeśli zamarzy Ci się kąpiel w upalnym lecie, wśród bieszczadzkich gór znajdziesz piękne jezioro Solińskie. Co roku odwiedzają je liczni turyści, pełno tam atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Możesz miło spędzić czas z rodziną na brzegu bieszczadzkiego jeziora.

 

Rezerwat Prządki

Jeśli już znajdujesz się w okolicach bieszczadzkich gór, może zainteresować Cię rezerwat Prządki. Znajduje się on pomiędzy Rzeszowem a Krosnem i z pewnością można umieścić go na liście „Miejsca w Polsce, które warto zobaczyć”. Znajdują się w nim ciekawe formacje skalne, które powstawały przez miliony lat. Większość z nich składa się z piaskowca, który można znaleźć w podobnym rezerwacie w Ciężkowicach — stąd nazwa surowca, piaskowiec ciężkowicki. Oprócz spaceru wśród ciekawych formacji skalnych można także odwiedzić znajdujące się nieopodal ruiny gotyckiego zamku w Odkrzykoniu.

Pieniny

Pozostając w południowym regionie Polski, gdzie zdecydowanie dominują pasma górskie, warto odwiedzić także Pieniny. Tam znajduje się Sokolica ze sławną sosenką na szczycie. Przy odpowiedniej pogodzie z pienińskich wzniesień widać Tatry. Atrakcyjne miejsca w Polsce to przede wszystkim góry, ale Pieniny oferują więcej niż tylko szlaki trekkingowe. Znajduje się tam również przełom Dunajca. Wzdłuż rzeki prowadzi ścieżka, którą można pokonać pieszo lub rowerem. Okolice Pienin to fajne miejsca w Polsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Trasy wzdłuż rzeki są długie i prowadzą aż na Słowację. Na odważnych czeka jeszcze jedna atrakcja — spływ Dunajcem z flisakiem. Co roku turyści chętnie korzystają z możliwości popłynięcia rzeką.

 

Ojcowski Park Narodowy

Wymieniają miejsca w Polsce warte zobaczenia, nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się on w okolicach Krakowa i zachwyca odwiedzających ciekawymi formacjami skalnymi. Do najsławniejszych należy Maczuga Herkulesa, czy Rękawica. W Ojcowskim Parku Narodowym nie brakuje także jaskiń — część z nich zamieszkują nietoperze. W parku znajduje się także ładny Pałac w Pieskowej Skale oraz Zamek w Ojcowie. Nie brakuje tam atrakcji, po terenie parku można spacerować cały dzień. Park w Ojcowie, podobnie jak wszystkie czarodziejskie miejsca w Polsce, ma swoje liczne legendy. Charakterystyczna skała, Maczuga Herkulesa, ponoć powstała na skutek działania samego diabła. W jednej z licznych jaskiń miał skrywać się sam Władysław Łokietek, od którego grota wzięła swoją nazwę.

 

Tatry

Okolice podhalańskie to z pewnością najpiękniejsze miejsca w Polsce. Przez cały rok zjeżdżają się tam miłośnicy wspinaczek górskich, trekkingu, a także zapierających dech w piersiach widoków. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Są szlaki przeznaczone dla amatorów, a nawet asfaltowe drogi dla rodzin z dziećmi. W wyższe partie gór mogą śmiało wybrać się osoby bardziej doświadczone, a taternicy z radością spędzą urlop na wspinaczkach. Tatry zapewniają także atrakcje dla grotołazów, a w sezonie zimowym na Podhalu nie brakuje narciarzy. Warto więc choć raz w życiu wybrać się w tatrzański region, wyruszyć na szlak i zobaczyć jedną z licznych pięknych dolin w polskiej części Karpat.

Zamek w Mosznej

Niesamowite miejsca w Polsce to nie tylko góry, ale także zabytki. Jednym z najciekawszych jest zamek w Mosznej. Budowla przypomina pałace ze znanych wszystkim bajek produkcji Disneya. Zamek ma prawie 100 wież i wieżyczek w różnych rozmiarach. Można zwiedzać go w środku, a część budowli przeznaczono na hotel. Zatem jeśli zastanawiasz się, jakie są romantyczne miejsca w Polsce na wspólny weekend, noc w Mosznej z pewnością zapadnie Ci w pamięci. Oprócz samego zamku kompleks składa się także z rozległych ogrodów. Po zakończonym zwiedzaniu można pospacerować po parku, podziwiając fasadę budynku z każdej strony.

 

Zamek Książ

Kolejnym imponującym zabytkiem na liście najpiękniejszych miejsc w Polsce jest Zamek Książ, znajdujący się w Wałbrzychu. Przez cały sezon przyciąga on licznych turystów, nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także przez otaczające go tajemnice. Podczas II wojny światowej Zamek Książ był miejscem stacjonowania niemieckich wojsk. W jego podziemiach kopano długie tunele, a w nich rzekomo znajdowały się liczne laboratoria lub kwatera Hitlera. Zamek Książ to także kompleks ogrodów oraz imponująca palmiarnia. Przywieziono do niej aż siedem wagonów tufu z sycylijskiego wulkanu Etna.

 

Biebrzański Park Narodowy

Wymieniając najładniejsza miejsca w Polsce, trzeba wspomnieć również o Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest on największym takim parkiem w Polsce. Został stworzony przede wszystkim po to, aby chronić tamtejsze torfowiska. Biebrzański Park Narodowy jest także jedną z najważniejszych ostoi dla dzikiego ptactwa w całej Europie. Na chronionych bagnach żyje większa część polskiego ptactwa – 250 różnorodnych gatunków. Warto więc odwiedzić to miejsce, pamiętając jednak o poszanowaniu natury.

Białowieski Park Narodowy

Miejsca w Polsce, które warto zobaczyć to przede wszystkim tereny naturalne, które istnieją od setek lat. Przykładem jest puszcza białowieska. Jest to najstarszy las w Europie i jako jeden z pierwszych obiektów w Polsce został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Białowieski Park Narodowy to przede wszystkim ostoja żubrów, żyje ich tam ponad 500, ale można tam spotkać również jelenie, wilki, łosie, rysie oraz żbiki. W okresie letnim po puszczy można podróżować rowerem po specjalnie wyznaczonych szlakach. W puszczy znajduje się również Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz kładka Żebra Żubra, czyli prawie 3-kilometrowa ścieżka edukacyjna.

 

Kaplica Czaszek

Jeśli interesują Cię nieznane miejsca w Polsce o ciekawej historii, z pewnością zechcesz odwiedzić Kaplicę Czaszek. Jest to zabytek sakralny, znajdujący się w Kudowie-Zdroju, miejscowości w województwie dolnośląskim. Kaplica powstała w XVIII wieku z inicjatywy pochodzącego z Czech tamtejszego proboszcza. Początkowo była zwykłą budowlą sakralną. Jednak na początku prac budowlanych, proboszcz zauważył na skarpie koło dzwonnicy ludzkie kości i czaszki. O

kazało się, że są to szczątki ofiar wojen, które trwały na ziemiach kłodzkich w poprzedniej epoce. Ksiądz nakazał wydobycie i oczyszczenie kości, a następnie umieszczenie ich w kaplicy.

 

Wrocław

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend to nie tylko góry i morze. Czas można przyjemnie spędzić także w mieście. Przykładem takiego miejsca jest Wrocław. Miasto co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów. Odwiedzających przyciąga przede wszystkim rynek w Starym Mieście z kamienicami w secesyjnym stylu. Warto wędrować po uliczkach miasta, poznawać jego zakamarki i odkrywać uroki starych budynków. Z pewnością znajdziesz także ciekawe restauracje i nastrojowe kawiarnie, w których miło spędzisz czas.

Słowiński Park Narodowy

Piękne miejsca w Polsce to przede wszystkim parki narodowe. Jednym z najciekawszych jest Słowiński Park Narodowy. Główną atrakcją regionu są wydmy. Ich wysokość może dochodzić aż do 30 m. Nawet najdelikatniejszy wiatr powoduje, że wydmy przesuwają się o 2-3 m w ciągu roku. Ruchome wydmy nieustannie przyciągają więc turystów, którzy przy okazji mogą podziwiać piękne morze. Słowiński Park Narodowy chroniony jest przez UNESCO oraz konwencję ramsarską.

 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Miejsca na wakacje w Polsce, chętnie wybierane przez turystów, to przede wszystkim Podhale, morze oraz Mazury. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. Jest to system jezior połączonym ze sobą licznymi kanałami. Łącznie mają one powierzchnię prawie 500 km2. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich znajdują się największe jeziora w Polsce, czyli Śniardwy i Mamry. Region ten to doskonałe miejsce do wypoczynku, szczególnie dla osób, które lubią spędzać czas na łódce.

 

Zamek Krzyżtopór

Zanim powstał Wersal, to zamek Krzyżtopór był największą magnacką rezydencją w całej Europie. Obecnie oryginalne pozostały jedynie mury, jednak cały kompleks wciąż robi ogromne wrażenie. Główny pałac otoczony jest nowoczesnymi jak na tamte czasy fortyfikacjami w typie bastionowym. Obecnie zwiedzać można zamek, wybierając jedną z czterech tras: Bastiony, oficyna, pałac lub ogrody i piwnice. Z oryginalnego wyposażenia już nic nie zostało, można jednak sobie wyobrazić, jak cały kompleks musiał wyglądać w czasach swojej świetności. Z pewnością zamek Krzyżtopór to miejsce, które warto odwiedzić.

Zamek krzyżacki w Malborku

Najciekawsze miejsca w Polsce to te, które zachwycają swoją potęgą. Taki właśnie jest zamek krzyżacki w Malborku. Na jego zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Potężny kompleks pełen jest ciekawych historii, zakamarków i komnat. Jest to największy zamek ceglany w całej Europie, uważa się, że rycerze do jego wybudowania zużyli ponad milion cegieł. W czasach swojej świetności służył jako stolica Zakonu Krzyżackiego. Już w czasie, gdy powstał, musiał onieśmielać swoją potęgą, a dziś wciąż zachwyca tysiące zwiedzających.

 

Zamość

Jeśli zastanawiasz się, jakie są miejsca w Polsce, które warto odwiedzić, rozważ wyjazd do Zamościa. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego największą zaletą, która przyciąga turystów, jest fakt, że zbudowano je według zasad włoskiego miasta idealnego. Zamość nie powstał naturalnie, został specjalnie zaprojektowany. Rynek otaczają więc regularne malownicze kamieniczki i ulice, po których można spacerować. Zamość uważany jest za perłę okresu renesansu.

 

Roztocze

Będą w okolicach Zamościa, warto odwiedzić także Roztocze. Jest to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską i Podole. Centralnym punktem Roztocza jest Zwierzyniec. Miasto to pełne jest ciekawych zabytków oraz bujnej przyrody, która pozostała w nienaruszonym stanie przez kilka epok. W Zwierzyńcu znajdują się przede wszystkim zespoły kościołów i cmentarze. W regionie Roztocza można znaleźć zróżnicowaną florę i faunę. Okolica pełna jest lasów lipowo-grabowych, bukowo-jodłowych, borów jodłowych oraz sosnowych.

Gdańsk

Kolejnym miastem na turystycznej mapie Polski, które warto odwiedzić, jest Gdańsk. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Przede wszystkim przechadzając się po Gdańsku, można znaleźć wiele perełek architektonicznych w różnych stylach. W mieście znajduje się między innymi największa w Europie świątynia z epoki średniowiecza, zbudowana z cegły. Jest nią Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Sandomierz

Sandomierz to miejsce, które warto odwiedzić, ponieważ jest położony na malowniczym terenie. Miasto usytuowano na siedmiu wzgórzach wznoszących się nad Wisłą. Z tego powodu porównuje się je czasem do Rzymu. Sandomierz należy do najstarszych miast w Polsce, jego historia ma ponad 1000 lat. Na każdym kroku można znaleźć zabytki z różnych okresów. Wszystkie uliczki są urokliwe i zachęcają do długich spacerów, po których można odpocząć na głównym rynku miasta. Dla osób spragnionych natury również znajdą się atrakcje. W okolicach miasta znajduje się Wąwóz Królowej Jadwigi, do którego z centrum Sandomierza można łatwo dotrzeć na piechotę.

 

Kopalnia soli w Wieliczce

Sól wydobywa się w Wieliczce od XIII wieku. Znajdująca się tam kopalnia jest zaliczana do jednej z najstarszych na świecie. Obecnie można ją zwiedzać. Kopalnia rozciąga się na dziewięciu poziomach, które pokazują rozwój techniki górniczej. Co jednak zachwyca turystów najbardziej, to wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi oraz podziemne kaplice.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ