Co warto zobaczyć w Warszawie?
Warszawa, czyli stolica naszego kraju, jest jednym z największych polskich miast. Znajduje się w niej wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dlatego czasami zaplanowanie wycieczki sprawia problem. Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Warszawie? Przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować.
Contents
Dlaczego warto wybrać się do Warszawy?
Lista przedstawiająca miejsca, które warto zobaczyć w Warszawie jest bardzo długa. To wyjątkowe miasto, m.in. ze względu na to, że to właśnie w nim toczy się polityczne życie naszego kraju (tutaj znajduje się siedziba państwowych władz). Ponadto Warszawa jest jednym z najważniejszych ośrodków miejsko-przemysłowych i dynamicznie się rozwija, zdołano odbudować ją po zniszczeniach II wojny światowej (według szacunków obecna stolica Polski została zburzona w prawie 85%). To miasto będące najważniejszym ośrodkiem życia teatralnego, znajduje się tutaj także ok. 1500 zarejestrowanych zabytków oraz kilkadziesiąt muzeów, a ponadto setki miejsc pamięci. Tak naprawdę z każdym zakątkiem Warszawy związana jest jakaś historia. Urodzili się lub przebywali w niej wybitni naukowcy, pisarze, poeci oraz artyści. Mowa tu m.in. o: Marii Skłodowskiej-Curie, Stanisławie Moniuszce, Bolesławie Prusie, Fryderyku Chopinie czy Marii Dąbrowskiej.
Na pytanie, co fajnego można znaleźć w Warszawie, tak naprawdę każdy z nas odpowie inaczej. Poza muzeami, pomnikami czy teatrami znajdziemy tu również wiele zielonych terenów rekreacyjnych: Parki i skwery stanowią 25% powierzchni miasta. W Warszawie nie powinniśmy się nudzić zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku, na co wpływa duża ilość restauracji, barów czy pubów, ponadto często odbywają się tutaj mniej i bardziej popularne imprezy, m.in. Orange Warsaw Festiwal, Jazz na Starówce, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Piknik Naukowy.
Atrakcje w Warszawie – najważniejsze miejsca historyczne
Zwiedzenia Warszawy bardzo często kojarzy się z odwiedzaniem miejsc historycznych. Co prawda nie musimy skupiać się tylko na nich, ale jest kilka takich, które warto zobaczyć przynajmniej raz. Są to:
♦ Rynek Starego Miasta – wiele osób uważa, że trudno jest się w nim nie zakochać. Rynek Starego Miasta można znaleźć na liście prezentującej najważniejsze miejsca w Warszawie. To prostokątny plac, z którego wychodzi 8 ulic, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wytyczono go na przełomie XIII i XIV wieku, a do XVIII wieku był głównym placem w Warszawie, odbywały się tutaj demonstracje i wiece polityczne, funkcjonował również targ. Obecnie Rynek Starego Miasta jest pełen sklepów z pamiątkami, kawiarni i restauracji. Otaczają go kolorowe, zabytkowe kamienice, a na środku znajduje się słynny posąg Syrenki Warszawskiej.
♦ Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy, który został założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na jego terenie znajduje się m.in. Pałac na Wyspie (jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce w stylu klasycystycznym), Pałac Myślewicki, Wodozbiór oraz Stara Oranżeria. W ogrodach Łazienek Królewskich można pospacerować urokliwymi alejkami i ścieżkami, obserwować przyrodę, a nawet posłuchać muzyki podczas słynnych Koncertów Chopinowskich.
♦ Cmentarz Wojskowy na Powązkach – inaczej Powązki Wojskowe, to miejsce zadumy, pochowano tutaj wielu Marszałków Polski oraz generałów Wojska Polskiego. Na cmentarzu można znaleźć również groby aktorów i aktorek, pisarzy, ludzi nauki i kultury, sportowców czy polityków. Znajdują się tu również kwatery: Smoleńska, Katyńska, Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej ‘Zośka’ oraz na Łączce.
♦ Zamek Królewski – wiele osób wspomina o nim, odpowiadając na pytanie o najciekawsze miejsca w Warszawie. Początkowo był on rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku pełnił funkcję siedziby władz I Rzeczypospolitej. To w Zamku Królewskim rosyjski car Wasyl IV Szujski oddał hołd Zygmuntowi III Wazie, w 1791 roku uchwalono Konstytucję, a w 1916 roku ogłoszony został tzw. Akt 5 listopada. Co ciekawe, zamek jest wskazywany jako jedna z głównych atrakcji także w odpowiedzi na pytanie: Co warto zobaczyć w Warszawie zimą. Wynika to z tego, że na placu Zamkowym ustawiana jest niemal 30-metrowa choinka, która jest stałym elementem świątecznej iluminacji stolicy.
♦ Pałac Prezydencki – od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To największy pałac w Warszawie, a swój obecny wygląd zyskał po przebudowie w XIX wieku. Przed budynkiem stoi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Ponieważ Pałac Prezydencki znajduje się na ul. Krakowskie Przedmieście, dotarcie do niego nie stanowi problemu.
Co zwiedzić w Warszawie – muzea
W Warszawie jest wiele godnych uwagi muzeów, które warto odwiedzić. Chodząc do tego typu miejsc, możemy lepiej poznać historię kraju i zobaczyć cenne eksponaty. Do tych najbardziej popularnych należą:
♦ Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – znajduje się na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkiwanej głównie przez Żydów, którą w czasie wojny Niemcy przekształcili w getto. W muzeum jest 8 tematycznych galerii. To miejsce ukazujące 1000 lat dziejów polskich Żydów.
♦ Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – barokowy pałac, który był rezydencją Jana III Sobieskiego. Razem z ogrodem zachował niezmienioną formę mimo zaborów i wojen. Obiekt wyróżnia się oryginalną architekturą i wystrojem.
♦ Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce to traktuje się jako hołd mieszkańców Warszawy dla osób, które zginęły, walcząc o wolną Polskę w 1944 roku. W muzeum znajduje się ponad 30 tysięcy eksponatów, a ekspozycja pokazuje historię Powstania Warszawskiego.
♦ Muzeum Życia w PRL – w tym miejscu młodsze pokolenia mogą zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie rodziców czy dziadków. Obiekt jest pełen symboli i pamiątek z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nie ma tu przedstawienia wydarzeń w sposób chronologiczny. Każdy może potraktować to miejsce jako tło do opowiedzenia swojej historii. Prawdopodobnie dlatego Muzeum Życia w PRL poleca się osobom mającym wątpliwości, co zwiedzić w Warszawie.
♦ Muzeum Fryderyka Chopina – znajduje się w Zamku Ostrogskich i jest częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Placówka dokumentuje życie oraz twórczość słynnego pianisty i kompozytora. Można zobaczyć tutaj m.in. pamiątki osobiste, obrazy, fotografie, a nawet listy i rękopisy.
Co zobaczyć w Warszawie z dziećmi?
Zwiedzanie stolicy to nie tylko odwiedzanie muzeów, miejsc historycznych i oglądanie słynnych pomników. Warszawa ma też inne atrakcje turystyczne, również takie odpowiednie dla dzieci. To m.in.:
♦ Centrum Nauki Kopernik – największe centrum nauki w naszym kraju, jego misją jest inspirowanie do doświadczania, obserwacji i poznawania otaczającego świata. Zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać tu różne doświadczenia, a także uczestniczyć w warsztatach i naukowych pokazach.
♦ Miejski Ogród Zoologiczny – zoo powinno zainteresować zarówno dzieci, jak i nastolatków oraz dorosłych. Jego powierzchnia to ponad 39 ha. Najważniejsze obiekty to: Małpiarnia, słoniarnia, żyrafiarnia, akwarium, wybieg australijski oraz herpetarium.
♦ Niewidzialna Wystawa – coraz częściej pojawia się na listach prezentujących najlepsze miejsca w Warszawie dla całej rodziny. Ekspozycja składa się z części widzialnej i niewidzialnej. W tym miejscu można się przekonać, z jakimi problemami codziennie borykają się osoby niewidome.
♦ PGE Narodowy – inaczej Stadion Narodowy, wybudowano go przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Znajduje się tutaj Smart Kids Planet, czyli interaktywne centrum zapewniające maluchom zabawę przez cały dzień. Dzieci mogą też zwiedzić stadion z przewodnikiem, pojeździć na torze kartingowym, a zimą nauczyć się jazdy na łyżwach.
Gdzie iść w Warszawie wieczorem?
Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, co obejrzeć w Warszawie zarówno w dzień, jak i wieczorem. Okazuje się, że propozycji jest naprawdę dużo, bo do wyboru jest wiele różnych restauracji, pubów i klubów, m.in. przy Placu Zbawiciela (często nazywanego Zbawixem). Tuż przed zapadnięciem zmroku można wybrać się też na spacer w okolice Bulwarów Wiślanych i tu obejrzeć zachód słońca, a później zobaczyć rozświetloną stolicę. Innym, równie popularnym miejscem spotkań młodzieży oraz dorosłych jest Hala Koszyki. To miejsce, gdzie znajdziemy wiele sklepów, a także restauracje typu slow food (jedzenie jest przygotowywane powoli i nieprzetworzone). Duże miasta w Polsce mają sporo do zaoferowania, również Warszawa. Sprawdzając, co, gdzie, kiedy, można rozszerzyć plan swojej wycieczki o wydarzenia muzyczne czy kulturalne, gdyż w stolicy coś ciekawego dzieje się tak naprawdę przez cały rok.
Jak zaplanować wycieczkę do Warszawy?
Samo ustalenie, co należy zobaczyć w Warszawie, nie wystarczy, aby wycieczka okazała się udana. Powinniśmy też znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg i ustalić plan awaryjny, np. na wypadek niespodziewanej zmiany pogody. Co istotne, podejmując decyzji o tym, co ciekawego w Warszawie odwiedzimy, powinniśmy wziąć pod uwagę własne preferencje. Są osoby, które lubią zwiedzać muzea, a także takie wybierające bardziej aktywny wypoczynek. Nierzadko istotne znaczenie w tej kwestii ma pora roku. Mimo że wielu turystów decyduje się na wyjazd do stolicy w okresie wiosenno-letnim, to trzeba pamiętać, że zimą jest ona równie urokliwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na długi spacer uliczkami ozdobionymi świątecznymi iluminacjami, wystarczy ciepło się ubrać i zabrać ze sobą kubek termiczny z gorącą kawą lub herbatą.
Podczas planowania wyjazdu należy ponadto wziąć pod uwagę to, jak długo zamierzamy przebywać w stolicy. Wycieczka do Warszawy na 3 dni z pewnością będzie wyglądała nieco inaczej niż taka tylko na jeden dzień. Mimo że w stolicy jest wiele atrakcji, nie powinniśmy oglądać ich w dużym pośpiechu, gdyż będzie to mało przyjemne, a dodatkowo męczące (zwłaszcza dla dzieci). Lepszym rozwiązaniem jest wspólne ustalenie, które miejsca odwiedzimy, a jakie ominiemy i zostawimy na kolejny wyjazd. W razie wątpliwości można zapytać bardziej doświadczone osoby, co warto zobaczyć np. w jeden dzień. Warszawa, tak samo jak inne stolice europejskie, to fascynujące miasto, w którym nikt nie powinien się nudzić.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ