7 atrakcji w Krynicy Zdroju 

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Krynica Zdrój to miasto zlokalizowane w województwie małopolskim w Beskidzie Sądeckim. Dogodna lokalizacja oraz wzgórza znajdujące się dookoła sprawiają, że jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Krynica Zdrój przez cały rok oferuje wiele ciekawych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Aktywne spędzanie wolnego czasu połączone z wypoczynkiem i lekcją historii sprawia, że wyjazd w Beskid Sądecki jest wspaniałą atrakcją dla całej rodziny.

 

Krynica Zdrój – zwiedzanie i historia miasta 

Każdy turysta odwiedzający to miasto znajdujące się w województwie małopolskim w powiecie nowosądeckim pragnie zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej atrakcji, a także przespacerować się malowniczym deptakiem. Piękne miasteczko jest zlokalizowane pomiędzy trzema wzgórzami: Góry Parkowej, Jasiennika oraz Krzyżowej w dolinie potoku Kryniczanka, który przepływa przez centrum tworząc piękną scenerię. Okazuje się, że pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1547 roku, kiedy to Krynica Zdrój została założona przez Danka z Miastka i nazwana Krzenycze. Od chwili powstania do 1772 roku (I rozbiór Polski) wieś wchodziła w skład Kresu Muszyńskiego będącego historycznym latyfundium na granicy ze Słowacją. Po 1783 roku do Krynicy Zdroju przybył wybitny profesor uniwersytetu lwowskiego – Baltazar Hacquet, który przeprowadzał badania okolicznych źródeł. To właśnie za sprawą pozytywnej opinii uczonego botanika rozpoczęto prace nad rozwojem uzdrowiska. W 1793 roku we wsi powstały pierwsze domy pełniące funkcję uzdrowisk, jednak dopiero w 1856 roku działalność profesora Józefa Dietla wpłynęła na gwałtowny rozwój miejscowości zdrojowej. W 1885 roku do Krynicy Zdroju przybył szanowany hydroterapeuta Henryk Ebers będący inicjatorem prac budowlanych związanych z powstaniem pierwszej altany – pijalni wód.

Dalsze prace nad badaniami wody i jej zdrowotnych właściwości sprawiły, że zaproszono znanego geologa Rudolfa Zubera, który zlecił wykonanie odwiertów, za których sprawą odkryto szczaw alkaliczny – Wodę Zuber. Szybki rozwój miejscowości nastąpił w pierwszych latach XX wieku. To właśnie wtedy zaczęto budować pensjonaty, nowe wille oraz budynki mieszkalne. Okres II wojny światowej oraz wkroczenie Armii Czerwonej spowodowały zniszczenia, które sprawiły, że miasto musiało odbudować się ponownie z końcem lat 50. XX wieku. Od tego czasu Krynica Zdrój rozwija się i dostarcza coraz to nowych atrakcji turystom odwiedzającym miasto i jego okolice.

 

Krynica Zdrój – atrakcje turystyczne warte zobaczenia

Osoby zastanawiające się co warto zobaczyć w Krynicy Zdroju, powinny wiedzieć, że miasto i okolica słyną z tego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Planując wycieczkę dla całej rodziny, należy zapoznać się z mapą atrakcji dostępnych na miejscu. Osoby lubiące aktywny wypoczynek na pewno będą zadowolone z możliwości skorzystania ze spływu kajakowego lub pontonowego Doliną Popradu, parku linowego, paintballu czy toru gokartowego zlokalizowanego w Tyliczu. Dla młodszych uczestników wycieczki znajdą się także atrakcje takie jak: Mini golf, sankostrada z Góry Parkowej, rajskie ślizgawki, baseny, lodowisko, a także fontanna multimedialna. Oprócz tego do dyspozycji są wytyczone ścieżki rowerowe wraz ze specjalnym torem, ścianki wspinaczkowe, siłownie, miejsce do windsurfingu, skatepark, trasy nordic walking, stadniny koni, a także zorganizowane wycieczki off roadowe samochodami 4×4. 

♦ Wieża widokowa w koronach drzew: Miasto Krynica Zdrój oraz atrakcje dla dzieci zimą to odpowiednie połączenie na rodzinny weekend. Jedną z ciekawszych i niedawno otwartych atrakcji jest wieża widokowa w koronach drzew wykonana z drewna. Ten niezwykły obiekt o wysokości 49,5 metrów jest ulokowany na samym szczycie znanej stacji narciarskiej – Słotwiny Arena na wysokości 896 m n.p.m. Konstrukcja rozciąga się wśród lasów Jaworzyny Krynickiej, a po wyjściu na samą górę turysta może podziwiać wszystkie walory krajobrazowe w okolicy. Do najwyższego punktu wieży widokowej prowadzi specjalnie zaprojektowana piętrowa ścieżka wspierana na 18 wieżach wspornych oraz 87 słupach. Do wykonania konstrukcji inżynierowie użyli drewna z akacji, które jest bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Cała ścieżka ma łączną długość wynoszącą 1030 metrów. Dla dzieci jest dostępna 60-metrowa zjeżdżalnia stanowiąca jedną z ciekawszych atrakcji dla najmłodszych. 

♦ Krynica Zdrój – atrakcje – Góra Parkowa: Będąc w Krynicy Zdroju nie wolno zapomnieć o przejażdżce kolejką na Górę Parkową, która podobnie jak gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest obsługiwana przez PKL – Polskie Koleje Liniowe. Trasa powstała w 1937 roku z inicjatywy Ligi Popierania Turystyki. Początek znajdujący się tuż obok deptaka jest na wysokości 584 m n.p.m., a górna stacja na samym szczycie Góry Parkowej na wysokości 732 m n.p.m. Długość całej trasy liczona w linii prostej wynosi 642 metry przy różnicy poziomów 148 metrów. Wagoniki mieszczą do 50 osób, co sprawia, że w ciągu godziny są w stanie przetransportować do 500 osób. Jeden przejazd kolejką zajmuje zaledwie 3 minuty, a w sezonie turystycznym wagoniki odjeżdżają co 15 minut. Atrakcja jest otwarta i dostępna dla turystów przez cały rok.  

♦ Jaworzyna Krynicka – kolejka gondolowa: Kolejka gondolowa ciągnąca się od Czarnego Potoku do wierzchołka Jaworzyny Krynickiej to doskonała atrakcja dla całej rodziny. Szczyt o wysokości 1114 m n.p.m jest dobrze zagospodarowany, znajduje się tam cała infrastruktura turystyczna w postaci restauracji, bufetu oraz straganów z drobiazgami, a także szlaki rowerowe i piesze. Główną atrakcją na szczycie Jaworzyny Krynickiej jest panorama obejmująca cały horyzont. Wjeżdżając kolejką gondolową do góry, można podziwiać przepiękne widoki. Jaworzyna Krynicka to także dobre miejsce dla osób lubiących zimową aktywność na świeżym powietrzu. U stóp góry znajduje się stacja narciarska wyposażona w nowoczesny sprzęt obsługujący 8 tras narciarskich o łącznej długości 14 km. Kolejka gondolowa obsługiwana przez PKL – Polskie Koleje Liniowe powstała w 1997 roku i obecnie ma długość wynoszącą 2 211 metrów. Sześcioosobowe wagoniki jadą z prędkością 5 m/s umożliwiając przetransportowanie do 1600 osób w godzinę. Wjazd z Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką zajmuje nie więcej niż 7 minut, podczas których osoby znajdujące się w wagoniku mogą podziwiać piękne widoki przez wielkie okna kolejki.  

♦ Muszla koncertowa: Jednym z ciekawszych zabytków znajdujących się na krynickim deptaku jest Muszla koncertowa znajdująca się przy zachodnim zboczu słynnej Góry Parkowej. Obiekt znajduje się między Pijalnią Główną a Nowym Domem Zdrojowym. Zabytek został wybudowany w latach 20. XX wieku w stylu neoklasycystycznym. Aby dostać się do wnętrza muszli, turysta musi pokonać dwa rzędy schodów, które łączą się z tyłu, prowadząc prosto do drzwi.  

♦ Krynica Zdrój – atrakcje dla narciarzy: Beskid Sądecki i Krynica Zdrój niewątpliwie kojarzą się z atrakcjami dla osób lubiących jazdę na nartach. To właśnie na zboczu Drabiakówki o wysokości 896 m n.p.m. znajduje się ośrodek narciarski, w skład którego wchodzą dwa wyciągi krzesełkowe, ruchomy chodnik, trzy trudne trasy zjazdowe, osiem łatwych oraz jedna bardzo łatwa. Całkowita długość tras wynosi 8,06 km, a najdłuższa ma 1,65 km. Cały kompleks Słotwiny Arena składa się z: 6-osobowego wyciągu krzesełkowego Doppelmayr, 6-osobowego wyciągu krzesełkowego „Słotwinka” oraz taśmy narciarskiej dla dzieci „Sunkids”.  

♦ Deptak: Znajdujący się w centrum miasta krynicki deptak to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy miejsc. Miejsce do spacerów z całą rodziną to ciągłość ulicy Leona Nowotarskiego, a także Bulwarów Dietla. To właśnie przy deptaku usytuowane są najważniejsze zabytki miasta oraz pijalnie wód. Przechadzając się przez ulice Krynicy Zdroju można napotkać także liczne atrakcje takie jak gokarty oraz riksze dla całej rodziny. Przy deptaku znajdują się m.in. Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna, Muszla koncertowa, Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku, pijalnia Mieczysław, pijalnia Jan, kolej na Górę Parkową, drewniany kościół Przemienienia Pańskiego, muzeum Nikifora Krynickiego, pomnik Nikifora Krynickiego, fontanna, willa „Witoldówka”, a także słynne lodziarnie na rowerach. Na deptaku porozkładane są liczne stragany z przysmakami pochodzącymi od regionalnych producentów, z biżuterią z kamieni naturalnych, pamiątkami, a także regionalną odzieżą. 

♦ Pijalnia Główna: Pijalnia wód mineralnych znajdująca się w centrum miasta tuż obok Bulwarów Dietla powstała w latach 1969-1971. Budynek został wzniesiony według projektu Zbigniewa Mikołajewskiego oraz Stanisława Spyta, a następnie przebudowany w latach 2012-2014. W pijalni o łącznej powierzchni 4540 m² podawane są wody takie jak: Zuber, Zdrój Główny, Słotwinka, Tadeusz, a także Jan. Wewnątrz budynku znajduje się ogromna sala koncertowa mieszcząca 350 osób, w której przez cały rok odbywają się różnego rodzaju imprezy oraz koncerty muzyki poważnej. 

Krynica Zdrój – atrakcje zimą, czyli co zabrać na pieszą wycieczkę? 

Wybierając się na pieszą wycieczkę szlakami turystycznymi znajdującymi się w Krynicy Zdroju oraz okolicach należy pamiętać o najważniejszych elementach wyposażenia. Jest to szczególnie ważne podczas przemieszczania się późną jesienią lub zimą, kiedy warunki pogodowe są zmienne, a różnica temperatur może okazać się kłopotliwa. Osoby wybierające się na dłuższy spacer powinny pamiętać o odpowiednim obuwiu, które pozwoli komfortowo przemierzać szlaki w każdych warunkach. Buty muszą mieć wysoką cholewkę, antypoślizgową podeszwą oraz odpowiednie ocieplenie, aby zapewnić ciepło w czasie chodzenia. Warto także pamiętać o grubej i nieprzemakalnej kurtce oraz ciepłych spodniach. Równie ważne są akcesoria takie, jak ciepła czapka, szalik oraz rękawiczki. Dla fanów nordic walking-u przydadzą się także kijki z odpowiednimi podkładkami umożliwiającymi przemieszczanie się po śniegu. W chłodniejsze dni nie wolno zapominać o nawadnianiu ciepłymi napojami takimi jak kawa i herbata. Aby zabrać ze sobą przygotowany wcześniej napój, warto zainwestować w dobrej jakości kubek termiczny, który przez kilka godzin utrzyma odpowiednio wysoką temperaturę płynu. W ten prosty sposób można udać się na dłuższy spacer bez ryzyka, że w pewnym momencie zabraknie ciepłego i rozgrzewającego napoju.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ