Top 15 miast we Francji

Ostatnio aktualizowane: 21.04.24

 

Francja to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Ludzie wybierają to państwo, ponieważ zachwyca ono różnorodnością krajobrazów. Nietrudno znaleźć ciekawe miejsca we Francji, są tam zarówno wybrzeża morskie, góry, jak i egzotyczne wyspy. Turyści mają do wyboru znane francuskie miasta, a także mniej popularne wsie i inne miejscowości. Szacuje się, że każdego roku państwo to jest odwiedzane przez ponad 80 milionów turystów. Co warto tam zobaczyć?

 

Paryż

Myśląc ‘główne miasta Francji’, chyba każdemu pierwsze na myśl przychodzi Paryż. Postanowiliśmy umieścić go więc na samym początku listy, a dla innych miast zastosować kolejność alfabetyczną. Paryż zajmuje szczególne miejsce na mapie, bo to stolica Francji. Większość osób marzy właśnie o odwiedzeniu tego europejskiego miasta, które zachwyca architekturą. Paryż jest uznawany za miasto zakochanych i stolicę mody. Znajdują się w nim jedne z najbardziej znanych na świecie zabytków: Wieża Eiffla, katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny i bazylika Sacre Coeur. Z wycieczki do Paryża będą zadowolone nie tylko osoby, które lubią podziwiać stare budowle i odwiedzać muzea, ale także fani rozrywki. W Paryżu znajduje się Disneyland będący atrakcją nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych. Jedną z najbardziej znanych paryskich dzielnic jest Montmartre, gdzie mieszczą się klimatyczne restauracje, kawiarnie i winiarnie. Ten rejon był zamieszkiwany przez wiele wybitnych osób ze świata sztuki.

 

Annecy 

Annecy to francuska miejscowość, która leży przy jeziorze o tej samej nazwie. Znajduje się ona w zachodniej części Francji, dokładniej w Alpach. Warto wiedzieć, że wspomniane jezioro już od kilku lat jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie ono nie tylko z pięknych widoków, ale też sportów wodnych. Z uwagi na to, w Annecy jest wiele kanałów i mostów, niektórzy nazywają tę miejscowość alpejską Wenecją. Annecy można podziwiać, wybierając wycieczkę promem. Można też zdecydować się na jazdę rowerem, tym bardziej, że w miejscu tym jest dużo ścieżek rowerowych dookoła jeziora. Jednym ze znaków rozpoznawczych miejscowości jest Palais de l’Ile, czyli budynek na rzece.

Antibes 

Interesuje Cię port we Francji z okazałymi jachtami? Jeśli tak, Antibes jest miejscowością, którą powinieneś odwiedzić. Dawniej było to greckie Antipolis. Miejscowość jest położona między Cannes a Niceą, a osoby ją odwiedzające mogą podziwiać zarówno góry, jak i morze. To miasto portowe we Francji ma wąskie uliczki, które niejedną osobę zachwycają swoim wyglądem. Nie brakuje tu także plaż, jest ich około 50, więc wybór jest naprawdę spory. Na uwagę z pewnością zasługuje rynek prowansalski Marché Provençal, na którym można kupić świeże owoce, warzywa i inne lokalne produkty. W Antibes jest też Muzeum Picassa.

 

Bordeaux

Wymieniając francuskie miasta, nie można nie wspomnieć o Bordeaux, czyli miejscu, które kojarzy się przede wszystkim z winiarami. Nazywane jest ono czasami miastem mostów, czy Paryżem w wersji miniaturowej. Największą atrakcją Bordeaux jest Stare Miasto, które zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród polecanych zabytków znajduje się m.in.: Kamienny most Pont de Pierre na 17 łukach i Maison du Vin przy 1 Cours du 30 Juillet, czyli jedno z najbardziej znanych miejsc, w którym można degustować regionalne wina.

 

Cannes

Cannes to festiwalowe miasto we Francji. To właśnie tutaj odbywa się znany na całym świecie coroczny Festiwal Filmowy. W trakcie jego trwania do miasta przybywa wiele światowych gwiazd, a światła reflektorów niemal nie gasną. Poza tym wydarzeniem nie ma jednak w Cannes wiele atrakcji, dlatego jeśli chcesz odwiedzić to miasto, najlepiej wybrać się do niego wtedy, kiedy trwa festiwal, choć trzeba jednak liczyć się z tłumami. Przy Pałacu Festiwalowym znajduje się Aleja Gwiazd z odciskami dłoni sławnych osób. Dla turystów znaczenie ma to, że w mieście znajduje się duża, piaszczysta plaża.

Chamonix

Nazwa miejscowości Chamonix brzmi tak naprawdę Chamonix – Mont Blanc. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Alpach francuskich, które leży u stóp najwyższego szczytu w Europie. W Chamonix zorganizowano pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Miejscowość ta spodoba się w szczególności osobom, które lubią jeździć na nartach i snowboardzie. Turyści cenią ją za alpejski klimat. W Chamonix znajduje się też najwyżej położona górska kolejka linowa (Aiguille du Midi 3842 m n.p.m). 

 

Hawr

W tym zestawieniu nie można nie wspomnieć o miejscowości Hawr, to największy port morski Francji w rejonie Normandii. Miasto znajduje się przy ujściu Sekwany. Centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najbardziej polecanych zabytków w tej miejscowości zalicza się: Ratusz, Halę Targową i kościół Saint-Joseph. Będąc w Hawr, można się też udać do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mumu le Havre.

 

Dunkierka

Miasto Dunkierka we Francji jest znane przede wszystkim z uwagi na swoją historię. To właśnie w tym miejscu przeprowadzona została jedna z największych akcji ewakuacyjnych wojsk francuskich, belgijskich i brytyjskich (operacja Dynamo z 1940 roku). Dunkierka jest położona nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią. To najbardziej wysunięte na północ miasto we Francji. Dunkierka to też trzeci co do wielkości port w tym państwie.

Lourdes

Lourdes to znane miasto we Francji na pogórzu Pirenejów będące jednym z największym na świecie ośrodków kultu religijnego. To miasto jest celem wielu pielgrzymów każdego roku, ze statystyk wynika, że Lourdes odwiedza rocznie nawet 6 mln osób. Kościół rzymskokatolicki przyjmuje, że w 1858 r. przy jaskini Massabielle jednej z nastolatek objawiła się Matka Boża. Lourdes to miasto we Francji z ośrodkiem kultu maryjnego, które znajduje się szczególnie w kręgu zainteresowań osób wierzących. Do jego odwiedzenia zachęcają też oczywiście Pireneje, którymi zachwycają się turyści ceniący naturę i długie piesze wycieczki. Takie wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania Wybierając się w góry zimą, warto zabrać ze sobą m.in. najlepsze kubki termiczne

 

Nantes

Nantes to miasto w zachodniej Francji nad Loarą cieszące się popularnością wśród turystów. W miejscowości tej nie brakuje pięknych budowli, są też robiące duże wrażenie parki. Ciekawym zabytkiem Nantes jest zamek książąt Bretanii, który znajduje się w samym centrum miasta. Powstał on w XIII wieku. Do innych godnych zobaczenia miejsc zalicza się m.in. katedra św. Piotra. W tym mieście urodził się słynny francuski pisarz Juliusz Gabriel Verne, autor ‘W 80 dni dookoła świata’. Turyści zgadzają się, że Nantes to warte zobaczenia miasto w zachodniej Francji.

 

Marsylia

Jakie są największe miasta we Francji? Drugie miejsce w rankingu, zaraz po Paryżu, zajmuje Marsylia. To stolica Prowansji graniczącą z Lazurowym Wybrzeżem. Wszystkie atrakcje tej miejscowości znajdują się w okolicach Starego Portu. Marsylię można zwiedzać pieszo, polecane są też specjalne autobusy czy wynajem samochodu. Jednym z głównych zabytków miasta jest znajdująca się na wzgórzu świątynia Notre Dame de la Garde wybudowana w XIX w. Warto też wiedzieć, że Marsylia to najstarsze miasto we Francji. 

Nicea

Pytając o najpiękniejsze miasta we Francji, z pewnością niejedna osoba wskaże Niceę, czyli stolicę Lazurowego Wybrzeża. Promenada liczy aż 7 km, można nią spacerować i podziwiać widoki. Miasto z trzech stron otaczają góry, dlatego też rozpościerający się krajobraz robi duże wrażenie. Turystom podoba się Stare Miasto, w którym można podziwiać wąskie uliczki i kolorowe kamienice. Będąc w Nicei, warto udać się na Wzgórze Zamkowe będące jednym z najlepszych punktów widokowych.

 

Tuluza

Tuluza to miasto we Francji nad Garonną, w którym nie brakuje ładnych zabytków, ciekawych sklepów i restauracji z pysznym jedzeniem. Będąc w tej miejscowości, można nie tylko spacerować wśród klimatycznych uliczek, ale też np. zwiedzić Muzeum Augustynów czy odwiedzić parki: Królewski, Grand Rond i Planty. Turyści chętnie udają się do Ogrodów Compans Caffarelli, w którym znajduje się m.in. warty zobaczenia Ogród Japoński.

 

Rouen

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków jest Francja. Powierzchnia kraju jest duża (pod względem wielkości kraj ten znajduje się na 3. miejscu w Europie), co oznacza, że turyści mają wiele miejsc do wyboru. Wśród polecanych miast znajduje się Rouen, czyli stolica historycznej Normandii. Rouen nazywane jest też miastem Joanny d’Arc. Wśród atrakcji miasta wyróżnia się Ulicę Zegarową z okazałą bramą ze złotym zegarem z 1527 roku. 

Verdun

Wśród polecanych miejscowości jest też Verdun, czyli miasto we Francji nad Mozą. To miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez miłośników historii. To właśnie tam miała miejsce jedna z największych bitew I Wojny Światowej. W Verdun nie ma wiele zabytków, można tam znaleźć jednak mury, mosty zwodzone i bramy, które stanowią pamiątkę historycznych wydarzeń.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ