Gdzie na wakacje w Polsce?
Morze, góry i Mazury to główne miejsca Polaków podróżujących po kraju. Okazuje się, że aby pojechać na długi urlop wcale nie trzeba mieć portfela wypchanego gotówką, a jedynie dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu i odpowiednią organizację. Wiele miejsc w kraju jest mniej znanych i niedocenianych przez turystów, którzy zatracili się w pewnym utartym schemacie wyjazdów. Gdzie można pojechać, aby miło spędzić czas z rodziną bez konieczności wydawania fortuny?
Contents
Gdzie warto pojechać na wakacje w Polsce?
Wiele osób zastanawia się, jakie są ciekawe miejsca w Polsce na wakacje, gdzie można pojechać z całą rodziną lub ze znajomymi i odpocząć od codziennych problemów i pracy. Wśród wczasowiczów znajdą się jednak osoby, które nie wyobrażają sobie spędzania wakacji w kraju i wolą wyjechać za granicę. Dla wielu rodzin wyjazd poza granice kraju oznacza jednak spory wydatek oraz problem związany z przemieszczaniem np. z maleńkim dzieckiem. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem okazuje się podróż na wakacje z dzieckiem po Polsce. Okazuje się jednak, że coraz więcej młodych osób docenia kraj i chętnie wybiera się na różnego typu zorganizowane wycieczki w granicach państwa. Fajne miejsca na wakacje w Polsce są na wyciągnięcie ręki, jednak wielu turystów woli podążać utartymi szlakami i co roku odwiedzać to samo miejsce lub poruszać się po ośrodkach, gdzie jest spory ruch turystyczny. Drogie nocowanie w centrum miasta w hotelach jest coraz mniej popularne ze względu na wysokie ceny. Coraz więcej ludzi wybiera agroturystykę oraz pensjonaty zlokalizowane z dala od zgiełku dużych metropolii.
♦ Przylądek Stilo, czyli gdzie na wakacje w Polsce nad wodę: Wiele osób myśli, że wyjazd nad Bałtyk zawsze musi oznaczać tłumy turystów oraz parawany rozłożone na plaży, które odgradzają miejsce do wylegiwania się na ciepłym piasku. Okazuje się, że nie wszędzie można spotkać tłumy turystów jak w Sopocie i jeśli ktoś poszukuje miejsca do spokojnego wypoczynku, to powinien kierować się na wschód od Łeby. To właśnie tam znajduje się przylądek Stilo, na którym jest ustawiona 45-metrowa latarnia wybudowana w 1906 roku. W słoneczne i bezchmurne dni światło z latarni jest widoczne w odległości do 44 km. Będąc niedaleko, warto wejść na taras widokowy znajdujący się u góry, z którego można podziwiać okoliczne lasy, wydmy, jeziora Sarbsko i Łebsko, a także panoramę na Morze Bałtyckie.
♦ Jura Krakowsko-Częstochowska, czyli wakacje z dziećmi w Polsce: Dla miłośników letnich wojaży dobrą propozycją będzie wyjazd do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie w tym miejscu można z powodzeniem połączyć zwiedzanie wraz z niewielką aktywnością w postaci rodzinnych spacerów po wytyczonych szlakach. Osoby lubiące długie spacery mogą z powodzeniem wybrać się Doliną Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, a miłośnicy historii powinni odwiedzić zamek w Pieskowej Skale. Dla rodzin preferujących jazdę na rowerze doskonałą propozycją będzie przejechanie się Szlakiem Orlich Gniazd o łącznej długości 163 km. Szlak prowadzi przez zamki w Olsztynie, Ojcowie, Pieskowej Skale, Mirowie, Ogrodzieńcu, a także Bobolicach.
♦ Jeziora w Polsce na wakacje – Jezioro Czorsztyńskie: Turyści wybierający się w Pieniny koniecznie powinni poświęcić jeden dzień na spędzenie go w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego. Ten wyjątkowy, sztuczny zbiornik wodny powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca po wybudowaniu zapory w Niedzicy. Urokliwe miejsce i malownicza okolica sprawiły, że wiele osób chętnie wybiera jezioro do spędzenia wolnego czasu. Zbiornik wodny położony jest pomiędzy Niedzicą a Czorsztynem u stóp Pienin. Nad brzegami jeziora stoją dwa przepiękne zamki – ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek Dunajec w Niedzicy, do których można wejść i podziwiać okolice. Będąc nad jeziorem Czorsztyńskim, warto skorzystać z licznych plaż oraz atrakcji w postaci gondoli kursujących między zabytkami.
♦ Mazury, czyli gdzie pojechać na wakacje z niemowlakiem w Polsce: Wycieczka na Mazury kojarzy się z przepełnionymi plażami, żaglówkami oraz tłumem turystów spacerujących po okolicznych lasach. Okazuje się, że są jednak miejsca, do których mało kto jeździ i można tam spokojnie spędzić czas z dzieckiem bez martwienia się o zakłócanie ciszy nocnej. Jednym z takich miejsc jest wieś Stare Juchy położona między Jeziorem Jędzelewo i Jeziorem Rekąty. Wybierając się na urlop, warto także wybrać się na wieżę widokową, odwiedzić zabytkowy kościół z XVI wieku oraz zespół dworski z XIX wieku.
♦ Wakacje w czerwcu w Polsce – Krynica Zdrój i okolice: Wybierając się na południe kraju, warto udać się w rejony uzdrowisk i odwiedzić m.in. Krynicę Zdrój. To właśnie w tym niewielkim mieście można znaleźć atrakcje dla całej rodziny, które są otwarte przez cały rok. Będąc w mieście, warto wybrać się kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką oraz na Górę Parkową, przespacerować się deptakiem, gdzie można wypić wodę pochodzącą z czystych i bogatych w wartościowe składniki odżywcze źródeł, a także wejść na ogromną, drewnianą wieżę widokową w koronach drzew. Dla osób lubiących historię ciekawym doświadczeniem może być odwiedzenie Starego Domu Zdrojowego oraz muzeum Nikifora Krynickiego.
♦ Tanie wakacje w Polsce dla dwojga – Dolny Śląsk i okolice: Wybierając się na Dolny Śląsk, należy spodziewać się niezapomnianych widoków, atrakcji, pięknych zamków i pałaców, tajemniczych podziemi, licznych twierdz oraz kaplicy z ludzkimi czaszkami. Okazuje się, że województwo dolnośląskie to nie tylko Wrocław, ale przede wszystkim ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Wycieczkę można rozpocząć od odwiedzenia krainy wygasłych wulkanów z górą Ostrzycą będącą wygasłym wulkanem na zachodzie województwa. Dolny Śląsk oferuje także: Perłę Sudetów, czyli wieś w stylu norweskim – Międzygórze, Zamek Czocha zwany polskim Hogwartem, podziemne miasto skrywające największe sekrety hitlerowców – kompleks Riese, Rudawski Park Krajobrazowy z kolorowymi jeziorkami, Park Narodowy Gór Stołowy ze skalnym labiryntem Błędne Skały oraz szczytem Szczeliniec Wielki, a także Srebrną Górę z największą twierdzą górską w Europie. Będąc w Srebrnej Górze warto skorzystać z noclegu w dawnym schronisku PTTK Srebrna Góra Villa Hubertus.
♦ Spokojne miejsce na wakacje w Polsce – Magurski Park Narodowy: Znajdujący się na pograniczu województw podkarpackiego i małopolskiego Magurski Park Narodowy to idealna propozycja dla osób szukających ciszy i spokoju. Zlokalizowany w samym sercu Beskidu Niskiego stanowi ekologiczny pomost pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi. Przez MPN przebiegają liczne szlaki turystyczne m.in. Główny Szlak Beskidzki, im. K. Pułaskiego od Grybowa do Ustrzyk Górnych, Rozdziele – Ferdel, Gorlice – Ożenna, Folusz przez Diabli Kamień – Ferdel, Folusz – Konieczna, Mrukowa – Krempna, Tylawa – Baranie, a także Przełęcz Mazgalica – Huta Polańska. Oprócz tego turyści będący w okolicy Magurskiego Parku Narodowego mogą odwiedzić zabytki takie jak: Cerkiwie w Bartnem, Chyrowej, Skwirtnem, Olchowcu, Polanach, Krempnej, Kotani, Pielgrzymce, Świątkowej Małej i Świątkowej Wielkiej, a także znaną cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu. Do tego warto podziwiać liczne kapliczki, krzyże przydrożne znajdujące się po drodze, odwiedzić cmentarze z okresu I wojny światowej w Krempnej, Długim, Grabiu, Woli Cieklińskiej oraz na Rotundzie, a także mogiłę Żydów zamordowanych w czasach II wojny światowej. Ciekawymi atrakcjami są Wodospad Magurski oraz zabytkowe szyby naftowe w miejscowości Kryg.
Gdzie pojechać na aktywne wakacje w Polsce?
Wydawać by się mogło, że podróż w góry, na Mazury i nad Bałtyk to jedyne ciekawe lokalizacje, gdzie można pozwiedzać oraz spędzić czas aktywnie, jednak okazuje się, że w Polsce jest wiele wspaniałych, pięknych i przede wszystkim nieodkrytych miejsc, do których warto się udać. Najpiękniejsze miejsca w Polsce na wakacje dla osób aktywnych to oczywiście Karpaty, które na terenie całej Europy rozciągają się na obszarze do 190 000 km², a w naszym kraju znajduje się jedynie 10% całej powierzchni. W Polsce jest 6 parków narodowych należących do Karpat: Bieszczadzki, Magurski, Pieniński, Tatrzański, Gorczański, a także Babiogórski.
♦ Tatry: Tatry to oczywiście najwyższe góry w Polsce, gdzie turyści lubiący pieszą aktywność mogą spędzać czas do woli, spacerując wytyczonymi szlakami. Po stronie kraju najwyższym szczytem są Rysy, a w całym paśmie Gerlach na Słowacji. Kozi Wierch o wysokości 2291 m n.p.m. jest najwyższym szczytem znajdującym się w całości w granicach kraju.
♦ Pieniny: Wycieczki krajoznawcze po Pieninach wciąż mają znacznie mniej zwolenników niż Tatry, a szkoda, bo są to bardzo magiczne tereny. Pieniny dzielą się na trzy części przełomem Dunajca – Pieniny Spiskie, Właściwe oraz Małe Pieniny, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Wysoka 1050 m n.p.m. Będąc w części Środkowej, czyli Właściwej można wspiąć się na Sokolicę oraz Trzy Korony.
♦ Beskid Śląski: Rzadko odwiedzany przez większe grono turystów Beskid Śląski ma sporo ciekawych szlaków, które prowadzą do pięknych i urokliwych terenów. Najwyższym szczytem po stronie Polski jest Skrzyczne 1257 m n.p.m.
♦ Beskid Mały: Najwyższy szczyt Beskidu Małego to Czupel 930 m n.p.m. Niezwykłe jest to, że nazwa jest analogiczna do terenu, którego szerokość wynosi zaledwie 15 km, a długość 35 km.
♦ Beskid Makowski: Wybierając się na pieszą wycieczkę, warto odwiedzić obserwatorium astronomiczne znajdujące się na Lubomirze. Najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest Mędralowa 1169 m n.p.m.
♦ Beskid Żywiecki: Wiele osób często wybiera się na szczyt Beskidu Żywieckiego – na Babią Górę o wysokości 1725 m n.p.m. Według podziału pasmo dzieli się na część zachodnią oraz wschodnią.
♦ Beskid Wyspowy: Wybierając się w rejon Beskidu Wyspowego, należy wiedzieć, że cechą charakterystyczną tu są występujące pojedyncze szczyty, które są szczególnie widoczne w czasie pojawienia się zjawiska morza mgieł. Najwyższy szczyt pasma to Mogielica o wysokości 1170 m n.p.m.
♦ Gorce: Gorce oferują turystom aż 14 wyznaczonych szlaków turystycznych o łącznej długości prawie 64 km. Z najwyższego szczytu Turbacza 1310 m n.p.m. odbiega 7 grzbietów górskich, tworząc tym samym niesamowity efekt.
♦ Beskid Sądecki: Wycieczka w Beskid Sądecki zwanym także Beskidem Nadpopradzkim to dobra propozycja dla osób, które chcą zobaczyć piękne widoki oraz zapoznać się z lokalnymi zwyczajami. Radziejowa o wysokości 1266 m n.p.m. to najwyższy szczyt, obok którego turysta może wybrać trzy pasma górskie takie jak: Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie, a także znane Pasmo Jaworzyny.
♦ Beskid Niski: Uważany za najbardziej dzikie góry dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń. Wybierając się na szlaki, można podziwiać piękną zieleń Magurskiego Parku Narodowego. Po stronie kraju najwyższym szczytem jest Lackowa 997 m n.p.m.
♦ Bieszczady: Każdy turysta doskonale zna Bieszczady, szczyt Tarnicy 1346 m n.p.m., połoniny – Caryńską oraz Wetlińską i jezioro Solińskie wraz z zaporą, która jest główną atrakcją dla osób przyjeżdżających do Soliny.
Co zabrać na rodzinne wakacje w Polsce?
Decydując się na wczasy w Polsce, warto zabrać ze sobą najpotrzebniejsze przedmioty, z których korzysta się na co dzień. Dużą zaletą podróżowania po kraju jest to, że w każdej chwili można dokupić brakujący szampon do włosów czy nową bluzę w takiej samej cenie jak w miejscu zamieszkania. Wybierając się w podróż po Europie, każdy widzi różnice w cenie, która zazwyczaj jest niekorzystna, dlatego większość osób wychodzi z założenia, że lepiej brać więcej niż kupować w obcym kraju. W Polsce nie ma tego problemu, dlatego nie ma sensu brać na zapas. Przygotowując rzeczy do spakowania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę długość pobytu oraz środek transportu, jakim będzie się podróżować. Zupełnie inaczej trzeba się spakować na tygodniowy wyjazd z rodziną samochodem, a inaczej na dwuosobową podróż transportem publicznym. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim pamiętać o zapasowych ubraniach, wygodnych butach, kostiumach kąpielowych, obuwiu zmiennym, kosmetykach (koniecznie krem z filtrem), nakryciach głowy, odzieży przeciwdeszczowej, a także o apteczce z wszystkimi najważniejszymi lekami i zapasem plastrów.
Zarówno w czasie podróży, jak i zwiedzania niezbędna będzie butelka z filtrem, do której można nalać świeżej wody. W ten prosty sposób można zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co jest bardzo istotne szczególnie w upalne, letnie dni spędzone na aktywnym zwiedzaniu nowych miejsc. Wybierając się na urlop z rodziną, warto zabrać dodatkowe atrakcje dla dzieci w postaci ulubionych gier planszowych, piłki plażowej czy rakietek do badmintona.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ