Ostatnio aktualizowane: 22.03.23

 

Kąpiel w ciepłych, termalnych źródłach to aktywność znana już od czasów starożytnych. Przez wieki nic się nie zmieniło i wciąż lubimy wygrzewać się w przyjemnych zbiornikach, które mają dodatkowo działanie lecznicze. Aby skorzystać z wód termalnych, nie trzeba wybierać się do zagranicznych ośrodków. Wiele ciekawych kompleksów można znaleźć na terenie Polski, a poniżej znajdziesz ranking najlepszych z nich.

Baseny termalne są zasilane wodą pochodzącą z wnętrza ziemi. Ze względu na uwarunkowania geologiczne dużo łatwiej było wydobywać ją z terenów górskich. Dlatego najwięcej term powstało właśnie na Podhalu. Najwcześniej odkryte źródła termalne w Polsce znajdowały się w Jaszczurówce, która dziś stanowi część Zakopanego. Od 1844 roku przez prawie 100 lat działały tam specjalne baseny termalne. Obecnie większość term powstaje właśnie na Podhalu, gdzie dostęp do wód jest łatwiejszy. Nie oznacza to, że trzeba jechać na południe Polski, aby cieszyć się przyjemną kąpielą o każdej porze roku. Baseny termalne powstają także w innych regionach, a poniżej znajdziesz popularne źródła geotermalne w Polsce. Większość z nich oferuje szeroki wybór atrakcji skierowanych zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. W termach można znaleźć miejsca do relaksu, zabawy lub aktywnego spędzania czasu. Dlatego zarezerwuj nocleg w którymś z hoteli i wybierz się na kilka dni wypoczynku w ciepłych wodach termalnych. To dobry pomysł na rodzinny wyjazd, letnie wakacje, czy zimowe ferie, a także romantyczny weekendowy wyjazd we dwoje. 

Termy Chochołowskie

Znajdujące się 15 km od Zakopanego Termy Chochołowskie to największe termy w Polsce. Zbiorniki wodne mają powierzchnię prawie 3 000 m2. Na terenie term znajduje się 30 niecek basenowych w różnych rozmiarach. Termy Chochołowskie to dobre miejsce dla całej rodziny. Można tam spędzić aktywnie czas lub spokojnie się zrelaksować. Baseny są zarówno kryte, jak i umieszczone na zewnątrz. Dla dzieci przygotowano specjalne zjeżdżalnie, tunele oraz rwące rzeki. Dorośli mogą wypoczywać w jacuzzi wypełnionym wodą termalną lub skorzystać z leczniczych kąpieli siarczkowych i solankowych. Wszystko to z pięknym widokiem na panoramę Tatr. Termy Chochołowskie działają przez cały rok, jest to więc dobre miejsce na odpoczynek po zimowej aktywności na stoku. Na terenie term znajduje się również SPA oraz „strefa surowej wody”, czyli miejsce wypełnione wodą siarczkową prosto z ujęcia. Termy Chochołowskie mają w swojej ofercie także saunarium oraz centrum sportu. Po całodziennej zabawie w basenach można zjeść sycący posiłek w chochołowskiej restauracji. W strefie basenowej można znaleźć liczne atrakcje w postaci sztucznych fal, biczy wodnych, czy siatki wspinaczkowej. W efekcie chochołowski obiekt to bardzo popularne termy w Polsce odwiedzane również przez gości z zagranicy. Przez cały rok można spotkać tam licznych odwiedzających korzystających ze zdrowotnych właściwości ciepłych źródeł.  

Termy Bania

Kompleks Termy Bania to duży obiekt zapewniający rozrywkę całym rodzinom. Termy znajdują się w Białce Tatrzańskiej, dlatego są chętnie odwiedzane o każdej porze roku. W zimie szczególnie często goszczą tam narciarze. Obiekt przez wielu uważany jest za najlepsze termy w Polsce. Baseny znajdują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wypełnione są wodą termalną, bogatą między innymi w potas, wapń i magnez. W Termach Bania dobrze poczują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby szukające spokojnego relaksu. Kompleks podzielony jest bowiem na strefę cichą i głośną. W pierwszej z nich, przeznaczonej do wypoczynku, znajdują się baseny z urządzeniami do masażu wodnego, czy jacuzzi. W strefie rozrywki znaleźć można baseny z całorocznymi zjeżdżalniami, karuzele, zbiorniki ze sztucznymi falami, grotę z gejzerem, czy wodospad. Warto więc odwiedzić Termy Bania. Cennik znajduje się na stronie internetowej Term, więc można go łatwo i szybko sprawdzić. Wystarczy spędzić tam kilka chwil, aby przekonać się, jak przyjemnie jest w basenach termalnych. Są one bogate w naturalne składniki, takie jak siarczki, krzemionka, potas, wapń, żelazo, czy magnez. Dzięki temu pomagają obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i przywrócić równowagę psychiczną. Kompleks Bania to popularne termy z hotelem w Polsce, więc lepiej zaplanować swój wyjazd wcześniej.  

 

Termy Bukovina

W Bukowinie Tatrzańskiej można znaleźć więcej niż jeden obiekt z basenami. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim Termy Bukovina. Ośrodek ten znajduje się u podnóża Tatr, co zapewnia piękne widoki podczas kąpieli. Na terenie term znajdują się zarówno baseny rekreacyjne, jak i sportowe. Zbiorniki są kryte lub umieszczone na zewnątrz. Temperatura wody termalnej w basenach osiąga od 30 stopni Celsjusza do nawet 38 stopni Celsjusza. Kąpiel jest więc komfortowa bez względu na panujące w otoczeniu warunki. Te popularne termy polskie co roku przyciągają turystów i odwiedzających, także z innych krajów. W ofercie oprócz basenów są liczne łaźnie, sauny, czy jacuzzi. Po całodziennej zabawie w basenach można zjeść smaczny regionalny posiłek w jednym z punktów gastronomicznych. Oprócz obiadu możesz napić się w nich kawy lub wody. Baseny znajdujące się na terenie term Bukovina zachęcają nie tylko ciepłą wodą, ale także zaskakującymi, czerpiącymi z podhalańskiej kultury nazwami. Dla dorosłych przeznaczone są zbiorniki „Bonior basisty”, „Zostawnica”, czy „Corny Staw”. Dzieci mogą pobawić się w brodziku „Mocydelko” lub „Bystry potok”. Na terenie kompleksu dostępna jest także strefa SPA, przeznaczona do relaksu. Hotele z basenami termalnymi w Polsce, takie jak kompleks Bukovina, to dobry pomysł na rodzinne wakacje.  

Termy Szaflary

Będąc w górach, warto odjechać ok. 20 km od Zakopanego, aby spędzić przyjemnie czas w Termach Szaflary. Jest to nieduży kompleks, jeden z najmniejszych, jakie oferuje Małopolska. Termy składają się z 4 basenów, dwóch zewnętrznych i dwóch krytych. Oprócz tego na terenie obiektu znajduje się trzytorowa zjeżdżalnia, a także płytki brodzik dla dzieci. Woda w Termach Szaflary charakteryzuje się dużym nasyceniem minerałami. Z tego powodu polecana jest w leczeniu nerwic, wspomaga także odchudzanie. W szaflarskich basenach dostępne są również inne atrakcje. Można skorzystać między innymi z urządzeń do hydromasażu, czyli biczy wodnych, ławek masujących, jeżyków oraz gejzerów. Dla osób zmagających się z bólami mięśni dobrze sprawdzą się sprzęty do masowania karku oraz barku. W termach nie brakuje także zjeżdżalni dla amatorów mocniejszych wrażeń. Tunel o długości 55 m to ulubione miejsce zabaw dzieci i młodzieży. W Szaflarach znajduje się również sauna oraz restauracja, w której można zjeść posiłek i odpocząć po całodniowej zabawie. Dla osób przyjeżdżających z daleka przygotowane są pokoje hotelowe. Mnogość atrakcji i zdrowe właściwości wody sprawiają, że Szaflary zostały uwzględnione przez ranking. Termy w Polsce, szczególnie te znajdujące się na Podhalu, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w sezonie letnim i zimowym. Nie inaczej jest w przypadku obiektu w Szaflarach, który cieszy się dużą popularnością. 

 

Termy Warmińskie

Baseny termalne są dostępne nie tylko w południowej części Polski. Warte uwagi są także inne obiekty, przede wszystkim Termy Warmińskie. Znajdują się one w Lidzbarku Warmińskim. Jest to pierwszy taki ośrodek zlokalizowany nie na Podhalu, a w północnej części Polski. Termy Warmińskie łączą przyjemną zabawę i wypoczynek. Na terenie całego obiektu znajdują się baseny, ale także strefa SPA oraz hotel. Termy podzielone są na część rekreacyjną i sportową. W strefie przeznaczonej do wypoczynku można znaleźć między innymi baseny ze zjeżdżalniami, hydromasaże, czy bicze wodne. Dostępne są także liczne sauny. Na terenie term stworzono również restaurację, klub nocny z kręgielnią oraz salę konferencyjną. Termy Warmińskie to luksusowe baseny termalne w Polsce, połączone ze strefą biznesową oraz salami na przyjęcia okolicznościowe. Kompleks wypoczynkowy i rekreacyjny składa się z basenów wielozadaniowych, sportowych i brodzików dla dzieci, a także z sezonowej rwącej rzeki, czyli zjeżdżalni. W strefie relaksacyjnej do dyspozycji gości przeznaczone są baseny solankowe, witalne oraz hipertermiczne. W części SPA można skorzystać z jacuzzi, jednej z kilku saun, groty aromatycznej lub solnej. W Termach Warmińskich każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Termy Cieplickie

U podnóża Sudetów znajdują się naprawdę gorące źródła termalne. Dostęp do ciepłej wody był główną przyczyną utworzenia w tym miejscu term. Jeszcze przed wojną miejscowość Cieplice znana była jako Bad Warmbrunn, co dosłownie oznacza „kąpiel w gorących źródłach”. Termy Cieplickie mogą pochwalić się bardzo wysoką temperaturą wody. Osiąga ona bowiem nawet 87 stopni Celsjusza. Aby jednak każdy mógł komfortowo zanurzyć się w basenach termalnych, woda jest odpowiednio schładzana. Na terenie całego obiektu znaleźć można aquapark oraz strefę SPA, którą również zasilają ciepłe źródła. Polska nie jest bogata w tak ciepłe wody geotermalne, dlatego naturalnie obiekt w Cieplicach cieszy się dużą popularnością. W parku wodnym dostępne są baseny sportowe i rekreacyjne, huśtawki wodne, hydromasaże, brodziki i zjeżdżalnie. Baseny termalne znajdują się zarówno pod dachem, jak i na zewnątrz i można z nich korzystać bez względu na pogodę i porę roku. W strefie SPA można skorzystać z jacuzzi, biczy wodnych, sauny oraz co nietypowe dla gorących źródeł, groty śnieżnej. Podczas kąpieli w basenach można podziwiać piękną panoramę gór.  

 

Termy Uniejów

Rozrywkę na kilka dni zapewnią całej rodzinie Termy Uniejów. Sam kompleks basenowy został wybudowany w sąsiedztwie XIV-wiecznego zamku. Zbiorniki wodne zasilane są źródłami solankowymi, rzadko spotykanymi w kraju tak ukształtowanym, jak Polska. Baseny termalne mają właściwości lecznicze, dlatego sprawdzają się dla osób zmagających się z różnego rodzaju bólami. W kompleksie uniejowskim dostępne są 3 baseny oraz sauny i hydromasaże. Nie brakuje także atrakcji dla dzieci. W Termach Uniejów znajduje się nawet specjalna balia wypełniona czekoladą. W płytkim brodziku umieszczono zachęcający do zabawy statek piracki. Na zewnątrz na żądnych przygód czeka rwąca rzeka oraz liczne zjeżdżalnie. Poza tym na terenie term można znaleźć basen z jacuzzi, taras wypoczynkowy oraz strefę gastronomiczną. Jeśli rodzinie znudzą się wodne atrakcje, w okolicy term dostępnych jest wiele innych ciekawych punktów. Można zwiedzić między innymi park zamkowy, zamek arcybiskupów gnieźnieńskich, czy zagrodę młynarską. Dzieci zainteresuje z pewnością park linowy oraz zoo, a dla starszych ciekawą rozrywką będzie paintball. Po wszystkich tych atrakcjach można ponownie wrócić do term, aby odpocząć w relaksującej, ciepłej wodzie.  

Zdrój Wojciech

Ciekawym miejscem, wartym odwiedzenia, są termy Zdrój Wojciech znajdujące się w miejscowości Lądek-Zdrój. Jest tam aż 7 źródeł leczniczej wody. Można się w niej nie tylko kąpać, ale także ją pić. Dlatego wybierając się do term Zdrój Wojciech, niezbędna okaże się butelka filtrująca. Basen termalny w uzdrowisku jest nie tylko relaksujący, ale także estetyczny. Znajduje się bowiem w zamkniętym budynku. Jest to jedno ze źródeł w Lądku-Zdrój, które w 1680 roku zabudowano, tworząc sanatorium. W środku budowli znajduje się okrągły basen, otoczony bogatymi zdobieniami. Pod barokową kopułą ponoć kąpały się takie znane osoby jak Johann Wolfgang Goethe, czy caryca Katarzyna. Możesz zrelaksować się w tym samym basenie i podziwiać bogate zdobienia na ścianach budynku. Po skończonej kąpieli warto wybrać się na smaczny posiłek do restauracji lub skorzystać z jednego z zabiegów oferowanych w strefie SPA.  

 

Aqua Park Zakopane

Aqua Park w Zakopanem to jedno z pierwszych miejsc, które oferowało swoim gościom ciepłe termy. Polska od kilku lat pełna jest parków wodnych i obiektów uzdrowiskowych, ale warto wciąż odwiedzać obiekt w stolicy Podhala. Sam park oferuje liczne baseny i atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można kąpać się w odkrytym basenie, podziwiając panoramę Tatr z dobrym widokiem na Giewont. Obecnie aquapark oferuje 3 kryte baseny oraz 1 zewnętrzny. Do dyspozycji gości jest kilka zjeżdżalni o różnych stopniach trudności. Na terenie aquaparku można także odpocząć w jacuzzi lub skorzystać z jednej z dostępnych saun. Najważniejszą atrakcją obiektu pozostaje jednak geotermalny basen z widokiem na góry. Wysoka temperatura wody sprawia, że można bez obaw korzystać z niego bez względu na panującą na zewnątrz pogodę. Do aquaparku w Zakopanem można wybrać się po całym dniu spędzonym na szlaku, odpocząć i zregenerować się w ciepłych źródłach termalnych.  

Termy Mszczonów

Popularne termy mazowieckie znajdujące się w miejscowości Mszczonów to jeden z nielicznych tego typu obiektów w centralnej części Polski. Kompleks basenów znajduje się niedaleko stolicy, ok. 40 km od Warszawy. Na terenie obiektu jest łącznie 5 basenów. Dwa z nich (jeden wewnątrz budynku, drugi na zewnątrz) są wypełnione naturalną wodą geotermalną, niepoddaną procesowi filtracji. Temperatura w tych basenach osiąga nawet 42 stopnie Celsjusza. Jest to więc z pewnością relaks dla odważnych i wytrzymałych osób. W Termach Mszczonów każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne baseny rekreacyjne, sportowe i przeznaczone dla dzieci zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. W zbiornikach zamontowane są również dysze do hydromasażu, a także sztuczna rzeka, gejzery powietrzne, czy leżanki napowietrzające. W okresie zimowym udostępniane jest zadaszone lodowisko. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas będą zadowolone z możliwości korzystania z kortów tenisowych i boisk do siatkówki. Dla dzieci przeznaczony jest specjalny plac zabaw, a dorośli mogą zrelaksować się w saunie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ