Ranking 10 najlepszych polskich uzdrowisk

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

Każdy z nas wie co to jest sanatorium, ale gdy przyjdzie dokładnie określić czym są sanatoria uzdrowiskowe, nie każdy poradzi sobie z definicją. W tym artykule postanowiliśmy się skupić na uzdrowiskach w Polsce, przybliżyć nieco czytelnikowi polskie uzdrowiska, a także opisać ich specyfikę i po czym można poznać miejscowość uzdrowiskową.

Zatem za miasto uzdrowiskowe może być uznane to, w którego pobliżu znajdują się naturalne surowce lecznicze. A sanatorium to takie miejsce, gdzie z owych naturalnych źródeł można korzystać w formie zabiegów leczniczych. Status uzdrowiska nadaje się na podstawie Ustawy z dnia 28 lipca 2005 dotyczącej lecznictwa uzdrowiskowego  i obecnie takim statusem może pochwalić się 45 miejscowości. Miasta uzdrowiskowe w Polsce mają dostęp do takich zasobów jak gazy lecznicze, wykorzystywane w inhalacjach, kopaliny lecznicze do których należą złoża wód podziemnych wykorzystywanych do kąpieli i picia. Część miejscowości ma także swoisty, dobrze wpływający na schorzenia, mikroklimat. Miejscowości uzdrowiskowe dbają też o infrastrukturę, na którą składają się pijalnie, tężnie, baseny rehabilitacyjne i lecznicze, ścieżki zdrowia, a nawet podziemne wyrobiska górnicze. To jakiego rodzaju infrastruktury możemy się spodziewać w konkretnej miejscowości uzależnione jest od naturalnych zasobów, a także rodzaju schorzeń, na które owe zasoby działają leczniczo. Zatem nie każde uzdrowisko będzie odpowiednie dla każdego pacjenta. Wybierając konkretne miejsce leczenia warto nie tylko przeglądnąć ranking uzdrowisk polskich publikowanych przez Wprost czy inny magazyn, ale także upewnić się, że nasz wybór padł na miejsce, w którym leczone jest doskwierające nam schorzenie. Najczęściej wybieramy się do sanatorium, aby podreperować dolegliwości kadriologiczne, związane z nadciśnieniem, ortopedyczno- urazowe, reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, chorób kobiecych, dróg moczowych i nerek, dolegliwości endokrynologicznych, skórnych, związanych z otyłością, osteoporozą, ale także cukrzycą czy chorobami oczu. 

Przejdźmy zatem do zapoznania się ofertą jaką prezentują najlepsze uzdrowiska w Polsce. Postaramy się przedstawić rzetelną informację zaspokajając potrzeby kuracjuszy, którzy poszukują uzdrowiska w górach, jak i tych, których celem są uzdrowiska nadmorskie. Oto co wybraliśmy:

Północna część Polski – uzdrowiska

Wielu z kuracjuszy chętnie spędziłoby czas jakiś nad morzem. To chętnie wybierane uzdrowiska do leczenia. 

 

SOPOT

To miasto liczące około 40 tysięcy stałych mieszkańców, leżące nad Zatoka Gdańską. Znajdziemy tu naturalne wody mineralne: Chlorkowo-sodową, jodkową i bromkową. 

Sanatorium Sopot zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób reumatycznych, kręgosłupa i stawów obwodowych, a także leczy osteoporozę i otyłość. W Sopocie znajdziemy szereg pensjonatów prowadzących sanatoria i specjalistyczne zakłady lecznicze. Najbardziej znane z nich to:

  • Sanatorium “Kamienny Potok”;
  • Sanatorium MSWiA “Helios”,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Uzdrowisko Sopot”,
  • Sanatorium “Leśnik”,
  • Sanatorium “Perła”,
  • Wojewódzki Zespół Reumatologiczny.

Każdy z wymienionych ośrodków ma nieco inną specyfikę i oferuje odmienne zabiegi. W jednych z nich można liczyć na zabiegi takie jak balneoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, czy elektro-lecznictwo. Inne oferują inhalacje, szereg zabiegów fizjoterapii, gimnastykę, okłady. Zabiegi mają na celu zrelaksować pacjenta, poprawić jego samopoczucie, zrehabilitować i przywrócić do sprawności. 

DĄBKI

To również miejscowość położona nad morzem, w województwie zachodnio-pomorskim. Miejscowość nie ma statusu miasta – jest to duża wieś uzdrowiskowa. Stali mieszkańcy Dąbek nie przekraczają 300 osób, a status uzdrowiska miejscowość uzyskała w 2007 roku. 

Kuracjusze tu spodziewają się podreperować zdrowie przy chorobach kardiologicznych, górnych i dolnych dróg oddechowych. Dąbki leczą też schorzenia endokrynologiczne i ortopedyczno-urazowe. Duża zawartość jodu w powietrzu, a także warunki klimatyczne regionu sprawiają, że chętnie przyjeżdżają tu kuracjusze z problemami oddechowymi, a także osoby o dużej skłonności do przeziębień. Obecnie Uzdrowisko Dąbki rozwija się również w kierunku leczenia dziecięcych nowotworów. 

Wieś dysponuje sporą bazą uzdrowiskową, z której najbardziej znane to:

  • Sanatorium Uzdrowiskowe H. Cegielski,
  • Sanatorium Dukat Medical Spa,
  • Interferie w Dąbkach (Argentyt),
  • Bursztyn – Medical Spa & Wellness,
  • Ośrodek Sanatoryjno – Wypoczynkowy SUSMED.

 

KOŁOBRZEG

Idąc w kierunku zachodnim spotkamy miasto u ujściu rzeki Parsęty i znajdziemy uzdrowiska w mieście Kołobrzeg. Powietrze tu, ze względu na panujące silne wiatry jest nasycone jodem i ozonem. Kołobrzeg to również największe miasto uzdrowiskowe nad otwartym morzem w Polsce. Uzdrowisko ma takie zasoby jak wody lecznicze, a także torf leczniczy. W pobliżu też znajdują się źródła wód mineralnych, solanek i pokłady borowiny. Początki uzdrowiska można datować na 1830 rok, kiedy to w drewnianych wannach uruchomiono pierwsze kąpiele solankowe. Prężny rozwój uzdrowiska wspomogło doprowadzenie kolei do Kołobrzegu w 1859 roku, w 1911 roku miasto uzyskało status uzdrowiska I kategorii. Obecnie w mieście funkcjonuje tak wiele zakładów leczniczych i pensjonatów, że nie da się każdego wymienić z nazwy. Główne kierunki lecznicze to choroby kardiologiczne, oddechowe, układu nerwowego, skóry i leczenie osteoporozy.

 

CIECHOCINEK

Kierując się trochę na południe, w województwie kujawsko-pomorskim trafimy na uzdrowisko Ciechocinek. Ciechocinek to miejsce znane każdemu kuracjuszowi to od blisko 200 lat. Mieści się tu w przybliżeniu 30 sanatoriów. Ciechocinek rozpoczął swoją „karierę” dzięki występowaniu w tych regionach soli. W celu wydobycia jej zbudowano w połowie XVIII wieku 3 duże tężnie, które służyły do odparowania solanki. Ich wymiary są imponujące: Wysokie na 16 metrów i długie na 1750 metrów. Przy odparowywaniu wody z solanki tworzy się specyficzny mikroklimat, co z kolei stworzyło okazję do zapoczątkowania tu leczenia. Już w XIX wieku zamontowano tu pierwsze 4 wanny do kąpieli w solance. Po I wojnie światowej rozpoczęto budowę uzdrowisk, a po II wojnie miasto już rozkwitło jako uzdrowisko. 

Kuracjusze mogą tu leczyć najrozmaitsze schorzenia, wśród nich najbardziej znane to choroby układu nerwowego, oddechowego, układu krążenia, schorzenia ginekologiczne, choroby tarczycy, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, a także cukrzyca. Złoża solanek Ciechocinka są bogate w żelazo, magnez, brom, jod, chlorek sodu, wapń i wolny siarkowodór. Ich temperatura waha się od 8 do 37 stopni, a stopień zasolenia wynosi od 0,19 do 6,43 procent. 

 

Uzdrowiska dolnośląskie

Prawdziwe zagłębie uzdrowisk znajdziemy na południu Polski, bardzo liczną grupę stanowią uzdrowiska w Sudetach. Na uzdrowiska górskie składa się łącznie osiem atrakcyjnych pięknych miasteczek. Poniżej charakterystyka kilku z nich.

LĄDEK ZDRÓJ uzdrowisko

Miasteczko może się pochwalić łagodnym podgórskim klimatem, a jego największym atutem jest istnienie 7 źródeł wód leczniczych:

  • Jerzy,
  • Wojciech,
  • Marii Skłodowskiej Curie,
  • Chrobry,
  • Dąbrówka,
  • Stare
  • i odwiert L-2.

Obok wymienionych, słabo zmineralizowanych, fluorkowych, hipotermalnych, radioczynnych i siarczkowych wód, uzdrowisko Lądek wykorzystuje do leczenia też borowinę. Pacjenci przybywający do tego miejsca mogą liczyć na podreperowanie zdrowia, gdy dokuczają im choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, osteoporoza, choroby skóry, kobiece, przemiany materii, a także bóle kręgosłupa i nerwobóle. Najbardziej znanym miejscem leczniczym jest Sanatorium Lądek Zdrój posiadające łącznie 7 domów uzdrowiskowych. 

 

POLANICA ZDRÓJ – uzdrowisko

W województwie dolnośląskim, w niedalekim sąsiedztwie opisywanego Lądka Zdroju znajduje się uzdrowisko Polanica Zdrój. Miasteczko położone jest w sąsiedztwie Gór Stołowych i Bystrzyckich u brzegów rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Największe znaczenie w lecznictwie sanatoryjnym ma tu obecność wodorowęglowodanowo-wapniowej wody-szczawy, a także borowiny. Pozwalają one leczyć choroby reumatologiczne, kardiologiczne, ortopedyczno-urazowe, a także układu trawienia i górnych dróg oddechowych.

Pacjenci po wykonanych zabiegach leczniczych chętnie odwiedzają rozległy Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych dostępną dla wszystkich posiadających naczynie do nalania napoju. Dobrze jest więc wyposażyć się w butelkę filtrującą, aby wykorzystać wszystkie walory uzdrowiska. Po napełnieniu butelki wodą zdrojową można dać ponieść się muzyce pochodzącej z muszli koncertowej albo aktywnie spędzić czas prowadząc rozgrywkę na gigantycznej szachownicy.  

 

KUDOWA ZDRÓJ – uzdrowisko

Również w niedalekim oddaleniu od swoich dwóch poprzedników znajduje się Kudowa Zdrój. Jest to rejon Gór Stołowych i Orfickich, które tworząc barierę dla wiatrów wpływają na łagodny klimat miasteczka. Wśród najważniejszych obiektów sanatoryjnych znajdziemy takie miejsca jak:

  • Szpital rehabilitacyjny Hematologiczny dla dzieci Orlik,
  • SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSW w Kudowie-Zdroju,
  • Szpital Uzdrowiskowy Zameczek,
  • Szpital Uzdrowiskowy Polonia,
  • Szpital Uzdrowiskowy Zacisze,
  • Szpital Uzdrowiskowy dla dzieci – Jagusia.

Do tego uzdrowiska, polskie społeczeństwo zjeżdża leczyć dolegliwości kardiologiczne, gastrologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne, a także schorzenia dotyczące narządu ruchu, niedokrwistości i otyłości. 

Działalność sanatoryjną rozpoczęto tu od roku 1870, jednak rozkwit lecznictwa przypada na początek XX wieku skąd pochodzi większość zabudowań. Atrakcję dla pacjentów stanowi Park Zdrojowy z wieloma egzotycznymi odmianami roślin, stawem, podświetlaną fontanną, muszlą koncertową, halą spacerową i pijalnią wód ze źródła Śniadecki oraz Marchlewski.

 

ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Uzdrowisko Świeradów wśród uzdrowisk górskich jest najbardziej wysuniętą miejscowością na zachód. Położone u stóp Gór Izerskich zachęca do odwiedzin unikalnym podgórskim klimatem i naturalnymi surowcami leczniczymi, na które składają się wody mineralne, radonowe, a także borowiny. Ich lecznicze działanie wykorzystuje się zarówno do kąpieli w nich, jak i picia. Okłady borowinowe zaś doskonale leczą wszelkie choroby pochodzenia reumatycznego, układu krążenia, narządu ruchu jaki i pochodzenia ginekologicznego. 

Najpopularniejsze uzdrowiska funkcjonujące w Świeradowie Zdroju to:

  • Uzdrowisko Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Świeradów-Czerniawa,
  • Uzdrowisko Świeradów Czerniawa Sp. z.o.o,
  • Dom Zdrojowy Świeradów- Zdrój,
  • Uzdrowisko Świeradów Szpital Uzdrowiskowy Wacław,
  • Świeradów-Czerniawa Sp. z.o.o,
  • Lukas. Sanatorium & SPA,
  • Dom Zdrojowy Czerniawa-Zdrój,
  • Wacław. Szpital uzdrowiskowy.

Choć pierwsze pisemne wzmianki o Świeradowie powstały w 1524 roku, to jako początek działalności uzdrowiskowej uznaje się rok 1768, kiedy to powstał dom źródlany dla kuracjuszy. Jako główne atrakcje obecnych pacjentów można wskazać przepiękną 80-metrową halę spacerową z pijalnią wód, a także stanowiący zabytek Czarci Młyn i kolejkę gondolową nazwaną Stóg Izerski.

KRYNICA ZDRÓJ

Na przeciwległym krańcu południowej Polski znajduje się Krynica Zdrój, uzdrowisko położone w Małopolsce. Krynica Zdrój to centrum nie tylko lecznictwa, ale także turystyki zarówno letniej jak i zimowej. Jako uzdrowisko, Krynica leczy choroby układu krążenia, trawiennego, moczowego i przemiany materii. Ponadto wody lecznicze uzdrowiska zna cała Polska, poza tym, że są dostępne w miejscowej pijalni wód, są one butelkowane w rozlewni i sprzedawane w kraju i poza jego granicami. W Krynicy Zdroju znajdują się 23 ujęcia wody mineralnej, z których 5 źródeł jest naturalnych i 18 jako odwierty.

Początkowo w Krynicy Zdroju wybudowano w 1794 roku tak zwany Mały Domek z pierwszymi zakładami kąpielowymi. Tytuł zdroju kąpielowego miastu nadano w 1807 roku, a po około 50 latach wprowadzono jako zabieg leczniczy kąpiele borowinowe. Z końcem XIX wieku Krynica była modnym, odwiedzanym przez wielkich tego świata uzdrowiskiem. Bywał tam Jan Matejko i Artur Grottger. Wśród najbardziej znanych uzdrowisk Krynicy Górskiej należy wymienić:

  • Sanatorium Uzdrowiskowe Warta,
  • Sanatorium MSWiA Continental,
  • Sanatorium “PATRIA” – Uzdrowisko Krynica-Żegiestów,
  • Sanatorium Nowy Dom Zdrojowy,
  • Sanatorium Nad Kryniczanką,
  • Centrum Leczenia i Rehabilitacji Beskid,
  • Sanatorium Uzdrowiskowe Mielec,
  • Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji Damis,
  • Sanatorium “Stary Dom Zdrojowy”- Uzdrowisko Krynica-Żegiestów,
  • Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Lwigród,
  • Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny “Familijny”,
  • Dom Wypoczynkowo-Leczniczy Jagiellonka,
  • 20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny,
  • Sanatorium uzdrowiskowe Zgoda,
  • Sanatorium “Leśnik – Drzewiarz”,
  • Sanatorium Energetyk,

 

Uzdrowisko Busko Zdrój

W województwie świętokrzyskim należy szukać uzdrowiska Busko-Zdrój. Znajduje się tu duży kompleks obiektów sanatoryjnych, w których wykorzystuje się miejscowe wody siarczkowe. Wykorzystuje się je kąpieli, picia i płukania jamy ustnej. Wody siarczkowe są bogate w duże ilości bromu, jodu, fluoru i boru i mają właściwości przeciwzapalne, odtruwające, przeciwreumatyczne, regeneracyjne, a także wpływają na obniżenie cholesterolu. Solanki jodowo-bromowe występujące w okolicach uzdrowiska zawierają obok selenu i jodu również potas, sód, żelazo i magnez. Kąpiele w solankach mają działanie uspokajające, relaksacyjne oraz antynowotworowe. Jako produkt leczniczy jest tu także wykorzystywana borowina, która mając działanie regenerujące, przeciwzapalne i bakteriobójcze jest wykorzystywana do leczenia reumatyzmu. Zatem podsumowując działanie naturalnych zasobów uzdrowiska, skupia się ono na leczeniu chorób układu nerwowego, chorób skóry, reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych, a także leczeniu osteoporozy i chorób kadriologicznych wraz z leczeniem nadciśnienia. Najbardziej znanymi obiektami przyjmującymi kuracjuszy są:

  • Sanatorium Busko Zdrój – Marconi,
  • Sanatorium Busko Zdrój – Włókniarz,
  • Sanatorium Busko Zdrój – Krystyna,
  • Sanatorium Busko Zdrój Słowacki,
  • Sanatorium Busko Zdrój – Nida,
  • Sanatorium Busko Zdrój – Astoria.

Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na XII wiek i możemy przeczytać, że został tu ufundowany kościół, a następnie klasztor norbertanek. Istnienie solanek zauważono w XIII wieku, kiedy to rozpoczęto ich eksploatację do warzenia soli. Natomiast lecznicze ich zastosowanie zauważył dopiero w 1808 roku lekarz Jan Winterfeld przeprowadzając w tym kierunku badania. Oficjalne otwarcie uzdrowiska nastąpiło w 1828 roku i od tej pory leczą się tu kuracjusze. Wiek XX przyczynił się do znacznego rozkwitu uzdrowiska, które zostało uznane za najładniejsze uzdrowisko w Polsce. Kuracjusze szczególnie cenią XIX wieczny park składający się z promenady, będącej równocześnie najbardziej reprezentacyjną aleją miasta, wydzielonego ogrodu łazienkowskiego, a także skweru z fontanną. Promenada Gwiazd jest wypełniona „słoneczkami”, wśród których znalazły się słoneczka Krzysztofa Pendereckiego i Bogusława Kaczyńskiego. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ