Najlepszy kołowrotek spinningowy Okuma

Ostatnio aktualizowane: 26.09.23

 

 

Kołowrotki spinningowe Okuma -ranking

 

 

Okuma Dead Ringer 30RD

 

Model Okuma Dead Ringer 30RD jest odpowiedni do wędek odległościowych, feeder, spinning oraz bolonek. Technologia, w której został wykonany element, wykorzystuje system CNC, który jest sprzężony z obrabiarkami, montowniami oraz tłoczniami.

Hamulec wielotarczowy ma podkładki z olejowanego filcu, co znacznie zwiększa jego skuteczność. Rolkowe łożysko oporowe Quick – Set wpływa na szybkość nawijania żyłki. Korpus wykonany z grafitu jest odporny na korozję. Przekładnia eliptyczna zapewnia dużą precyzję ruchów. Ażurowa szpula z aluminium prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Wędkarze wybierają ten model również z powodu cyfrowego systemu wyważania rotora, który jest pomocny przy łowieniu. Kołowrotek jest trwały i można nim łowić duże ryby. Masa akcesorium wynosi 230 g. Przełożenie 5:1 pozwala na szybkie zwijanie przy niezbyt dużej ilości ruchów korbką. Pojemność szpuli to 0,2 mm/240 m. Sprzęt jest odpowiedni dla zaawansowanych i początkujących wędkarzy.

 

 

 

 

Okuma Polaris FD65

 

Kołowrotek Okuma Polaris FD65 jest odpowiedni do wędek spinningowych i gruntowych, a także do nieco cięższych feederów. Można nimi łowić sumy, jak i nieco mniejsze ryby, takie jak np. węgorze.

Model został stworzony w oparciu o technologię CNC. Z kołowrotka zostały wymontowane elementy, które powodowały zużycie eksploatacyjne. Obudowa i rotor modelu zostały wykonane z kompozytu grafitowego. Kołowrotek ma dwa łożyska toczne, w tym jedno rolkowe. Przekładnia wynosi 6:1, co oznacza wysoką sprawność i duży komfort łowienia. Szpula została wykonana z duraluminium, przez co jest lekka, a zarazem wytrzymała.

Kupujący jako dużą zaletę produktu wskazują kabłąk z rolką zapobiegający skręcaniu linki. Antypoślizgowy uchwyt korbki również ma pozytywny wpływ na korzystanie ze sprzętu. Multitarczowe sprzęgło hamulcowe z tarczami ściernymi zapewnia skuteczne i szybkie działanie i brak zakleszczeń.

 

 

 

 

Okuma Revenger Pro FD65

 

Okuma Revenger Pro FD65 to zoptymalizowany sprzęt, który możemy wykorzystywać zarówno do wędek spinningowych, jak i do feederów. Model jest wykonany z dobrej jakości materiałów, co ma pozytywny wpływ na długość jego użytkowania.

Prezentowany model to kołowrotek spinningowy Okuma w dobrej cenie, którego obudowa i rotor zostały wykonane ze sztywnego kompozytu grafitowego. Produkt ma 1 łożysko kulkowe oraz przekładnie o wysokiej sprawności (6:1). System napędu posuwu szpuli PEG wpływa na płynność ruchów i brak szarpnięć. System wyważenia rotora pozwala na efektywną, płynną pracę wszystkich komponentów.

Zdaniem wędkarzy bardzo praktycznym, dodatkowym elementem kołowrotka jest kabłąk wykonany ze stali nierdzewnej, zapobiegający skręcaniu linki. Oprócz tego antypoślizgowy uchwyt korbki wpływa pozytywnie na obsługiwanie kołowrotka. Dobrymi opiniami cieszy się również multitarczowe sprzęgło hamulcowe, dzięki któremu zostały wyeliminowane zakleszczenia w trakcie startu.

 

 

 

Jaki kołowrotek spinningowy Okuma wybrać?

 

Kołowrotek to bardzo ważna część wędki spinningowej. Dzięki niemu możemy szybko i sprawnie wyjąć z wody rybę. Jest to również element, który stanowi o wadze ryby, jaką możemy złowić. W naszym poradniku znajdziesz opisy kołowrotków marki Okuma. To solidne sprzęty, które zobrazują Ci, czym powinny charakteryzować się dobre kołowrotki.

Firma Okuma jest producentem sprzętu wędkarskiego, wykorzystującym do produkcji swoich modeli najnowsze technologie. Specjaliści Okuma wciąż pracują nad tym, aby ich produkty były maksymalnie lekkie i proste w obsłudze, aby wędkarze mogli zrelaksować się w trakcie ich ulubionego zajęcia.

Ważnym parametrem kołowrotka jest przełożenie. Stanowi ono o tym, z jaką szybkością będziemy mogli nawijać żyłkę na szpulę. Podawane oznaczenie wygląda na przykład tak: 5:1, co oznacza, że przy 5 obrotach kołowrotka nastepuje jeden obrót korbką. Optymalna wartość przełożenia to 6:1. Najlepsze kołowrotki spinningowe Okuma mają pojemną szpulę. Oznacza to, że można nawinąć na kołowrotki dużą ilość żyłki. Ten parametr jest oznaczany np. 02/150, czyli na szpulę wejdzie 150 m żyłki o grubości 0,2 mm.

Zdaniem wędkarzy jednym z najistotniejszych elementów kołowrotków spinningowych jest łożysko. Zdarza się, że modele z mniejszą ilością łożysk są o wiele mocniejsze, bo jak twierdzą wędkarze – liczy się nie ilość, a jakość.

Najlepszy kołowrotek spinningowy Okuma w 2023 roku jest stosunkowo lekki. Jego waga oscyluje w okolicach 300 g. Ten parametr musi być adekwatny do masy wędki – nie możemy dobrać zbyt małej wagi elementu, ponieważ wtedy nie będzie on spełniał swojej roli.

Co do materiałów wykonania – zwykle do produkcji kołowrotków wykorzystuje się grafit i aluminium. Drugie z wymienionych tworzyw jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Grafit również jest mocny, ale cena sprzętu z jego elementami może przewyższać cenę modeli aluminiowych. Przed zakupem, w miarę możliwości, powinniśmy sprawdzić hamulec kołowrotka. Musi on szybko działać. Całość powinna pracować płynnie. Zacinający się kołowrotek nie wpłynie pozytywnie na komfort łowienia. Niektóre produkty mają dodatkowe funkcje, takie jak system neutralizujący drgania lub licznik głębokości. Mogą one być przydatne w trakcie długich połowów, na wyjątkowo głębokich wodach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ