Ostatnio aktualizowane: 28.09.22

 

Kołowrotek spinningowy – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Wiele osób szuka idealnego kołowrotka, który pomoże im w złowieniu jak największej ryby. Osoby, które zdecydowały się na zakup Penn Slammer 260 nie żałują swojego wyboru i wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie, więc znalazł się on na szczycie naszej listy. Prezentowany dobry kołowrotek spinningowy jest bardzo dobrze wykonany i nie ulega zniszczeniu, nawet kiedy złapiemy bardzo dużą rybę. Jest on pojemny i zmieści dużo żyłki. Dodatkowo sprzęt jest wygodny, ponieważ jego korbka została wykonana w specjalny sposób. Wielu osobom podoba się płynność działania kołowrotka, która jest rezultatem zastosowania 6 bardzo dobrych łożysk. Wykonanie modelu jest solidne, materiałem wykonania jest w większości metal. Innym kołowrotkiem, o którym konsumenci wypowiadają się często i pozytywnie jest Fishing Leader FX 1000. Wielu wędkarzy wspomina jego ładny design oraz dobry hamulec, który pomaga schwytać rybę. Użytkownikom podoba się też bardzo płynne działanie modelu. Kołowrotek do spinningu ma aż 11 łożysk, co nie jest tak często spotykane w przypadku produktów tego typu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obudowa jest wykonana z metalu, więc masz pewność, że nie ulegnie szybko zniszczeniu. Uchwyt korbki jest dobrze wyprofilowany. Kołowrotek kręci się w jedną stronę.

Wady

Waga produktu wynosi około 350 g. Musisz wziąć pod uwagę to, że po zainstalowaniu go na wędce, całość będzie o wiele cięższa. Dlatego łowienie ryb może nie być już takie swobodne.

Podsumowanie

Pojemność szpuli kołowrotka wynosi 250 m w przypadku linki o grubości 0,25 mm. W całym sprzęcie znajduje się 6 łożysk. Przełożenie kołowrotka wynosi 5,1:1. Hamulec został zamontowany z przodu i jest on solidnie wykonany.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowany kołowrotek ma aż 10 łożysk, dzięki którym jego działanie jest bardzo płynne. Całość jest dobrze wykonana. Pojemność szpuli to aż 220 m, więc raz nałożona linka starczy na długi czas. Hamulec kołowrotka jest bardzo precyzyjny.

Wady

Użytkownicy radzą uważać na uchwyt kołowrotka. Jest on wygodny, lecz pod wpływem gwałtownych ruchów może ulec zniszczeniu, więc lepiej traktować go delikatnie.

Podsumowanie

Jest to kołowrotek z przełożeniem wynoszącym 5,1:1. W zestawie znajduje się szpula aluminiowa oraz szpula grafitowa. Pojemność każdej z nich to 220 m linki o grubości 0,2 mm. Rączka kołowrotka jest składana z pomocą przycisku.

Rozważ też

Zalety

Model wyposażono w bardzo czuły hamulec. Usytuowany on jest w górnej części szpuli. Dodatkowo ma 6 łożysk, w tym jedno z nich jest oporowe. Urządzenie wyróżnia się wysokim standardem wykonania. Wewnętrzny mechanizm składa się z bardzo dobrej konstrukcji, która gwarantuje niezawodność działania kołowrotka. Produkt spełnia oczekiwania najbardziej wymagających spinningistów oraz wędkarzy.

Wady

Waga kołowrotka wynosi 300 g. Według części użytkowników jest to bardzo dużo, w szczególności, kiedy element ten połączony jest z pozostałą częścią wędki.

Podsumowanie

Pojemność szpuli wynosi 0,18 - 170 m. Model wyposażono w zapasową szpulę, którą z łatwością możemy wymienić w momencie, kiedy pierwsza się wysłuży. Produkt sprzedawany jest w kolorze granatowym.

 

 

5 najlepszych kołowrotków spinningowych. Opinie w 2022 roku

 

Jeśli po przeczytaniu poradnika wciąż zastanawiasz się, jak kupić dobrej jakości model sprawdź nasz ranking kołowrotków spinningowych. Znajdziesz tam produkty polecane i sprawdzone przez konsumentów.

 

1. Kołowrotek Spinningowy Penn Slammer 260

 

Penn Slammer 260 to kołowrotek, który dobrze posłuży każdemu, kto zamierza łowić ryby. Jest on przygotowany nawet na możliwość ciężkiego holu (dużej ryby) poprzez połączenie mechanizmu napędowego wykonanego z fosforobrązu z trzpieniem ślimakowym. Warto wspomnieć, że cała obudowa kołowrotka jest wykonana z metalu i ulega zniszczeniu niezwykle rzadko.

Elementem, o którym często wspominają użytkownicy jest sprzęgło hamulcowe. Jest ono chwalone ze względu na bardzo dużą siłę hamowania oraz brak zakleszczeń podczas rozpoczęcia holowania, co oznacza, że praca z kołowrotkiem jest bardzo płynna. Chwalony jest również kabłąk, który został odpowiednio utwardzony. Drgania rotora zostały zniwelowane z pomocą specjalnego systemu Techno Balance.

Kołowrotek ma 6 łożysk, które usprawniają jego działanie. Użytkownikom podoba się technologia Infinite Anti Reverse, za sprawą której linka w szpuli nie cofa się. Przełożenie kołowrotka wynosi 5,1: 1. Pojemność szpuli to 250 m w przypadku korzystania z linki o grubości 0,25 mm. Warto wspomnieć też o dobrze wyprofilowanym uchwycie korbki.

Penn Slammer 260 to kołowrotek o wadze 350 g. Jego przełożenie wynosi 5,1:1. Sprzęt jest w większości wykonany z metalu. Szpula kołowrotka ma pojemność 250 m.

 

Zalety

Wykonanie: Prezentowany kołowrotek został wykonany z solidnego metalu. Dzięki temu nie ulega zniszczeniu nawet na skutek bardzo częstej eksploatacji.

Wygoda: Korbka sprzętu została wyprofilowana w taki sposób, że bardzo dobrze się ją trzyma i nie przeszkadza nam nawet dłuższa walka z większą rybą.

Płynność: 6 łożysk sprawia, że działanie kołowrotka jest bardzo płynne. Dodatkowo ze względu na dobrze zbudowane sprzęgło hamulcowe, płynność nie jest przerywana przy rozpoczynaniu przyciągania linki.

Pojemność: Pojemność kołowrotka jest bardzo duża, wynosi aż 250 m linki o grubości 0,25 m.

Hamulec: Hamulec kołowrotka został wykonany w taki sposób, że jest w stanie utrzymać nawet bardzo dużą rybę. Poza tym nie zacina się on, a kołowrotek nie cofa się i nie ma ryzyka, że ryba nam ucieknie.

 

Wady

Waga: Kołowrotek waży 350 g, co może być dość dużo, jeżeli sama wędka nie jest zbyt lekka.

 

 

 

 

2. Kołowrotek Spinningowy Fishing Leader FX 1000

 

Fishing Leader FX 1000 to kołowrotek, który wyróżnia to, że ma on aż 11 łożysk. Nie ma wielu modeli, które mają aż tak dużą liczbę łożysk. Dzięki tym elementom łowienie przebiega bardzo płynnie, a sam kołowrotek nie zacina się w żadnym momencie połowu. Dodatkowo ma on specjalny system nawoju żyłki, więc nawijanie jest szybkie oraz precyzyjne.

Kołowrotek ma dwie szpule, jedna z nich jest wykonana z aluminium, z kolei ta dodatkowa z grafitu. Duże znaczenie dla użytkowników ma dobrze wyregulowany hamulec, z którego pomocą mogą bez problemu złapać nawet bardzo dużą rybę. Ma on górną regulację, która nie jest skomplikowana nawet dla początkujących wędkarzy.

Na uwagę zasługuje bardzo lekki kabłąk, który nie przeszkadza podczas połowów. Dodatkowo rączkę kołowrotka można łatwo złożyć używając w tymo celu jednego przycisku. Nie musisz się martwić, że podczas przenoszenia wędki uszkodzisz właśnie ten element. Opinie o kołowrotku spinningowym Fishing Leader FX 1000 sa dobre, chwalona jest również obudowa sprzętu wykonana wyłącznie z grafitu.

Fishing Leader FX 1000 to kołowrotek o przełożeniu 5,1:1. Ma on dwie szpule, a pojemność każdej z nich wynosi 220 m, jeżeli używamy linki o grubości 0,2 mm.

 

Zalety

Wykonanie: Większość elementów w kołowrotku jest wykonana z grafitu. Jest to lekki materiał, który jest dodatkowo bardzo mocny. Dlatego podczas łowienia ryb nie musisz się bać, że hamulec albo szpula zostaną uszkodzone.

Obsługa: Kołowrotek nie jest skomplikowany w obsłudze. Ma on dość prostą konstrukcję, więc nawet jeżeli jesteś początkującym wędkarzem, nie musisz się obawiać, że nie będziesz wiedział, jak z niego korzystać.

Łożyska: Konstrukcja modelu ma 11 łożysk.

Pojemność: Pojedynczo na szpulę można nałożyć 220 m żyłki o grubości 0,2 m.

 

Wady

Uchwyt: Jedynym elementem, do którego użytkownicy mają zastrzeżenie jest uchwyt kołowrotka. Jest on delikatny, więc należy uważać podczas gwałtownej eksploatacji kołowrotka.

 

 

 

 

3. Kołowrotek Jaxon Spark 200 Match Spinning 6b 6,3:1

 

Kołowrotek Jaxon Spark 200 Match Spinning 6b 6,3:1 to model, który w sprzedaży dostępny jest w kolorze granatowym. Producent wyposażył go w bardzo precyzyjny hamulec. Element ten umieszczono w górnej części szpuli. Dodatkowo składa się z 6 łożysk. Jedno z nich jest oporowe. Prezentowany zestaw zawiera 2 szpule wykonane z tworzywa.

Model polecany jest do spinningu, łowienia miękkiej gumy z opadu, czyli tam, gdzie najbardziej liczy się agresywne podbicie przynęty. Konstrukcja produktu jest bardzo solidna. Dzięki dobremu wyważeniu mamy zapewnioną pełną płynność oraz stabilizację kołowrotka. Produkt wyróżnia się bardzo wysokim standardem wykończenia.

Wędkarze z chęcią sięgają po prezentowany przez nas model. Często kupując kołowrotki spinningowe za pośrednictwem serwisu Allegro. Według nich sprzęt gwarantuje bardzo sprawne łowienie ryb. Model wyposażono w płytką szpulę matchową, przydatną szczególnie osobom, które stosują bardzo dalekie wyrzuty przynęt oraz zestawów spławikowych.

Kołowrotek Jaxon Spark 200 Match Spinning 6b 6,3:1 wyposażono w bardzo precyzyjny hamulec, który w znacznym stopniu ułatwia połów ryb. Konstrukcja urządzenia jest bardzo szczegółowo dopracowana, dlatego kołowrotek sprawdzi się do bardzo intensywnych połowów.

 

Zalety

Łatwy montaż: Kołowrotek należy zamontować do wędki. Proces ten nie jest skomplikowany i nie powinien nikomu sprawić problemu.

Precyzyjny hamulec: Model wyposażono w bardzo precyzyjny hamulec. Zamieszczony jest on w górnej części szpuli i zapewnia niezawodność działania.

Wysoki parametr przełożenia: Urządzenie ma bardzo wysoki parametr przełożenia, który wynosi 6, 3:1. Model jest szczególnie polecany do spinningu, gdzie istotne jest agresywne podbicie przynęty.

Kształt szpuli: Szpula jest płytko wykończona. Wykonano ją z metalu. Takie połączenie gwarantuje dalekie wyrzuty. Zestaw składa się z dwóch szpul wykonanych z tworzywa.

 

Wady

Wykonania: Kołowrotek pokryto grafitową farbą. Na jego powierzchni pojawiają się zarysowania, co sprawia, że produkt po pewnym czasie ma nieestetyczny wygląd.

 

 

 

 

4. Kołowrotek Jaxon Blue Drop DX 200 Match Spinning

 

Chcielibyśmy zachęcić Cię do przemyślenia zakupu kołowrotka Jaxon Blue Drop DX 200 Match Spinning, który jest dobrze oceniany zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych wędkarzy. To pozwala sądzić, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem, który odpowiednio spełnia swoje zadanie.

Kołowrotek ma przełożenie 5,2:1 i jest wyposażony w 6 łożysk (w tym 1 oporowe). Szpula jest zrobiona z wytrzymałego metalu, jest gładka i zapewnia wysokie wyrzuty. Jej pojemność wynosi od 0,16 m do 140 m. W zestawie znajduje się też grafitowa szpula zapasowa zrobiona z solidnego tworzywa. Waga produktu jest równa 243 g.

Na pytanie, czy warto kupić kołowrotek Jaxon Blue Drop DX 200 Match Spinning konsumenci odpowiadają, że tak. Oczywiście produkt ma pewne wady, jednak jego jakość wykonania i cena znacznie nad nimi przeważają. Model jest uznawany za estetycznie wykonany sprzęt dla wędkarzy.

Jaxon Blue Drop DX 200 Match Spinning to kołowrotek, którego waga jest równa 243 g. Ma on 6 łożysk i przełożenie 5,2:1. Pojemność szpuli wynosi do 140 m.

 

Zalety

Szpula: Kołowrotek ma metalową szpulę gwarantującą wysokie wyrzuty. Jest to element dobrze oceniany przez doświadczonych wędkarzy. Co więcej, w skład kompletu wchodzi też druga zapasowa szpula wykonana z wytrzymałego tworzywa.

Łożyska: Na uwagę zasługują solidnie wykonane łożyska zapewniające płynną pracę kołowrotka. Jest ich 6, w tym 1 z nich jest oporowe.

Niska waga: Do zakupu tego produktu poza solidną jakością wykonania zachęca też jego niska waga. Model waży tylko 243 g, więc nie zwiększa znacząco ciężaru całej wędki.

 

Wady

Hamulec: Mimo zapewnień producenta znajdujący się w górnej części szpuli hamulec nie jest tak precyzyjny, jak można było przypuszczać. Niemniej jednak ogólnie dobrze spełnia swoje zadanie.

Zarysowania: Na powierzchni kołowrotka po pewnym czasie intensywnej eksploatacji pojawiają się niewielkie zarysowania.

 

 

 

 

5. Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb

 

Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb wyróżnia się wysokim standardem wykończenia. Wyposażono go w bardzo precyzyjny oraz niezawodny hamulec, który znajduje się w górnej części szpuli. Kołowrotek ma 6 łożysk. Do zestawu dołączona jest dodatkowa szpula, wykonana z tworzywa.

Główną szpulę wykonano z metalu. Kołowrotek bardzo dobrze sprawdzi się do połowu spinningowego, spławikowego oraz feederowego. Model gwarantuje bardzo płynne akcje, Wynikają one głównie z dobrego wyważenia całego mechanizmu oraz precyzyjnego dopasowania wszystkich elementów, które wchodzą w skład konstrukcji.

Konsumenci są bardzo zadowoleni z użytkowania tego produktu. Jego waga wynosi zaledwie 250 g, co w połączeniu z wagą wędki nie powinno powodować wielkiego ciężaru. Dzięki temu połów ryb jest bardzo komfortowy. Model w sprzedaży dostępny jest w 4 wersjach kolorystycznych: Pomarańczowej, ciemno zielonej, jasno zielonej oraz żółtej

Kołowrotek Spinning Match FL QFB 300 6bb ma 6 łożysk, jest bardzo solidnie wykonany i zapewnia niezawodność działania.

 

Zalety

Waga: Model waży jedynie 250 g. Jest to niewiele. W połączeniu z wędką nie odczujemy dużego ciężaru, a połów powinien być w pełni komfortowy.

Dobrze dopracowana konstrukcja: Kołowrotek ma bardzo dobrze wyważony mechanizm. Jest to spowodowane precyzyjnym dopasowaniem wszystkich elementów konstrukcji. Zapewnia on płynną akcję.

 

Wady

Obsługa: Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z połowem ryb początkowo mają małe trudności z prawidłową obsługą urządzenia. Opanowanie mechanizmu dla wielu osób stwarza trudności.

Uchwyt: Dla części użytkowników uchwyt kołowrotka jest bardzo niewygodny w użytkowaniu. Największy dyskomfort pojawia się podczas długich, wielogodzinnych, bardzo intensywnych połowów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kołowrotek spinningowy kupić?

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kołowrotka spinningowego, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, jesteś w dobrym miejscu. W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać możliwie najlepszy wariant. W tekście wskazujemy, na jakie cechy należy zwracać uwagę. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie – jaki kołowrotek spinningowy wybrać? – zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Czym właściwie jest spinning?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest spinning. To metoda połowu ryb stosowana zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Potrzebnymi do niej elementami są: wędka, kołowrotek i przynęta. Metodę spinningową wykorzystuje się przede wszystkim do łowienia okoni, szczupaków i sumów. Wędkarz zarzuca wędkę, a następnie ją ściąga. Może wykonywać także dodatkowe ruchy, które zwrócą uwagę ryb ukrywających się pod wodą.

 

Rodzaje kołowrotków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołowrotków. Przed zakupem konkretnego modelu, dobrze jest poznać wszystkie możliwe opcje. Biorąc pod uwagę szpulę, czyli element, na który nawija się żyłkę, wyróżniamy sprzęty ze szpulą ruchomą i stałą.

Ruchoma – jej oś ustawiona jest prostopadle do wędziska, jej cechą charakterystyczną jest bardzo mocne wykonanie i wytrzymałość,

Stała – ustawiona prostopadle do wędki. Z uwagi na prostą obsługę, ten typ polecany jest w szczególności osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkowaniem.

Biorąc pod uwagę typ hamulca zastosowanego w kołowrotku, wyróżniamy modele z hamulcem przednim i tylnym.

Przedni – tzw. górny, blokada znajduje się z przodu.

Tylny – tzw. dolny, blokada umieszczona jest w tylnej części mechanizmu, czyli w przekładniach.

 

Najważniejsze parametry

Kiedy jesteśmy w sklepie i zastanawiamy się jaki wybrać kołowrotek na spinning musimy pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę kilka parametrów. Wśród najważniejszych wyróżnia się przełożenie, pojemność szpuli, ilość łożysk i masę. Przełożenie informuje nas o tym, jak szybko będziemy mogli nawijać żyłkę na szpulę. Informacja ta podawana jest w taki sposób np. 5:1, co oznacza, że podczas jednego obrotu korbką, szpula obróci się 5 razy. Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort w trakcie spinningu, dobrym wyborem będzie zakupu modelu z przełożeniem min. 6:1.

Jeśli chodzi o pojemność szpuli, oznaczana jest on zwykle w sposób następujący – np. 0,2/140 m. Co to oznacza? Opis ten mówi nam, że żyłka o grubości 0,2 wejdzie na szpulę 140 m. Dzięki tej informacji wiemy, jak dużo żyłki musimy kupić przed przystąpieniem do połowu.

Wielu wędkarzy twierdzi, że to nie liczba łożysk, a ich jakość decyduje o tym, jak dobre będzie dane urządzenie. Jeśli więc mamy do wyboru kołowrotek z 6 łożyskami i wariant z 4, nie powinniśmy automatycznie wybierać tego, który ma ich więcej. Może się okazać, że jest on znacznie słabszy, a tym samym nie będzie należycie spełniał swojego zadania.

Najlepszy kołowrotek spinningowy powinien być lekki. Waga modelu zależy nie tylko od jego wielkości, ale także materiałów użytych do produkcji. Istnieje przeświadczenie, że solidne tworzywa są zazwyczaj toporne. W przypadku kołowrotków jest inaczej. Nawet sprzęt ważący 300 g może okazać się bardzo dobry. Konsumenci polecają wybór urządzeń znajdujących się w przedziale od 200 g do 300 g. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę wagę wędki. W innym wypadku może się okazać, że wybrany przez nas dobry i tani kołowrotek spinningowy jest zbyt lekki, a tym samym nie jest w stanie utrzymać wędki w stabilnej pozycji.

 

Materiał wykonania – jaki kołowrotek spinningowy jest najlepszy?

Najlepsze kołowrotki spinningowe sa produkowane z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. Wśród najczęściej wybieranych jest grafit i aluminium. Porównując oba tworzywa można dojść do wniosku, że to aluminium jest bardziej odporne na uszkodzenia. Jednakże także modele grafitowe okazują się mocne i nie ulegają zbyt szybko zniszczeniu. Oba materiały są lekkie, co ma duże znaczenie w przypadku kołowrotków spinningowych.

Aby upewnić się, że wybrany przez nas model został solidnie wykonany warto przed zakupem dokładnie mu się przyjrzeć. Musimy sprawdzić, czy wszystkie elementy są odpowiednio ze sobą połączone. Dobrze, jeśli wypróbujemy hamulec – powinien być on precyzyjny i działać szybko. Równie istotne jest to, aby cały mechanizm działał płynnie. Jeśli będzie się zacinał, łowienie ryb nie będzie przyjemne.

Dodatkowe funkcje

Test kołowrototków spinningowych wykazuje, że dostępne na rynku modele wyposażone w dodatkowe funkcje są bardziej atrakcyjne dla klientów. Na przykład system neutralizujący drgania, cieszy sie powodzeniem, bo ułatwia nam połów i sprawia, że utrzymanie wędki w rękach jest dużo prostsze. W sklepach można znaleźć także sprzęty wyposażone w licznik głębokości. Tego typu opcja przyda się jednak podczas połowu na bardzo głębokich wodach.

 

Kołowrotki spinningowe w dobrej cenie

Ceny kołowrotków są bardzo zróżnicowane. Nie chodzi tylko o wielkość danego modelu, ale także materiał użyty do jego produkcji czy samego producenta. Osoby początkujące najczęściej wybierają stosunkowo tanie modele, czyli kołowrotek spinningowy do 100 zł czy do 200 zł. W sklepach znajdziemy także dużo droższe warianty.

 

 

Kołowrotek spinningowy – przełożenie i konserwacja sprzętu

 

Wybór dobrej jakości kołowrotka spinningowego może być trudnym zadaniem, szczególnie dla początkujących wędkarzy. Jesteśmy jednak pewni, że przeczytany przez Ciebie poradnik i ranking rozwiał wszelkie wątpliwości. Przygotowaliśmy także tekst, w którym wskazujemy zasady konserwacji kołowrotka spinningowego i określamy, jakie przełożenie jest najlepsze. Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Jakie przełożenie powinien mieć kołowrotek spinningowy?

Jednym z bardzo istotnych parametrów każdego kołowrotka spinningowego jest jego przełożenie, a dokładniej rzecz ujmując – szybkość nawijania żyłki na szpulę względem obrotu korbką. Wartość tę zapisuje się w następujący sposób 5,2:1, co oznacza, że szpula kołowrotka zakręci się 5,2 razy przy jednym obrocie korbką. Oczywiście wskazana wartość jest jedynie przypadkowa. To, jak szybko powinna być nawinięta żyłka, zależy przede wszystkim od tego, jakie ryby mamy zamiar łowić. Najczęściej w sklepach dostępne są kołowrotki o przełożeniu 4,8:1 do 5,2:1. Jest to pewien standard. Niemniej jednak na rynku można znaleźć także modele zarówno z mniejszym, jak i większym przełożeniem. Kołowrotki, które są wolniejsze poleca się do łowienia ciężkiego sandacza, troci czy łososi w rzekach.

Modele szybkie wybierane są przez osoby, które chcą złapać np. belonę. Z powyższego wynika, że to, jaki kołowrotek spinningowy jest polecany przez wędkarzy, zależy głównie od potrzeb danej osoby. Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy np. zbyt szybki model, który nie będzie dostosowany do rodzaju ryb, jaki chcemy łowić, możemy po prostu wykonywać wolniejsze ruchy korbką, a tym samym spowolnić cały mechanizm. Po pewnym czasie jednak może się to okazać męczące i niewygodne.

 

Czego używać do czyszczenia kołowrotka spinningowego?

Przy zakupie sprzętu musimy nie tylko zapoznać się z jego parametrami, ale także dowiedzieć się, jak należy od niego dbać. Jeśli nie będziemy tego robić odpowiednio, istnieje duża szansa na to, że zakupiony przez nas model szybko się zniszczy. Prostą czynnością, którą możemy wykonać właściwie po każdym użyciu kołowrotka spinningowego, jest jego dokładne przetarcie. W tym celu należy użyć delikatnej szmatki (może być ona nieco zwilżona). Jeśli nie chcemy, aby w trakcie transportu doszło do zabrudzenia sprzętu, musimy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu. Kołowrotek powinien znajdować się w pokrowcu.

Czy można rozkręcić kołowrotek spinningowy?

Wielu początkujących wędkarzy zastanawia się nad tym, czy zalecane jest, aby rozkręcać kołowrotek spiningowy. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tym zakresie, lepiej nie ryzykować. Możemy przypadkowo uszkodzić jakiś element bądź nieodpowiednio go przymocować. To z pewnością wpłynęłoby na efektywność pracy modelu. Jeśli jednak dobrze znamy budowę kołowrotka spinningowego, możemy go rozkręcić. Pamiętajmy, aby nie robić tego w tzw. warunkach polowych, czyli w miejscu, w którym łowimy ryby. Wtedy bardzo łatwo jest zgubić jakąś niewielką część konstrukcji. Nie jest wskazane też, aby zbyt często rozkręcać sprzęt (zwykle wystarczy raz na sezon).

 

Kołowrotek spinningowy – konserwacja

Aby nasz kołowrotek spinningowy dobrze działał musimy od czasu do czasu go smarować. To poprawi działanie poszczególnych mechanizmów, sprawi, że nawijanie szpuli będzie proste, a dodatkowo pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego dźwięku skrzypienia. Do konserwacji można wybrać specjalne smary, które są dostępne w sklepach wędkarskich. Część osób stosuje zwykłą oliwkę, jednak nie wszyscy to zalecają.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ