Ranking 5 najlepszych wędek spinningowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Wędki spinningowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie jesteś pewien, jaką wędkę spinningową wybrać? Wędkarze polecają Robinson Stinger Pike Spin. Dlaczego akurat ten model? Dzięki niemu możesz bez trudu łowić mniejsze i większe ryby. Został on skonstruowany tak, aby na łódce utrzymać stabilność. Wędka składa się z dwóch części, więc ryzyko pęknięcia jest niewielkie. Za zaletę użytkownicy uważają wagę produktu, waży on zaledwie 200 g, co oznacza, że korzystanie z niego będzie wygodne. Warto zaznaczyć, że do zestawu dołączona jest tuba, w której można bezpiecznie transportować wędkę. Dzięki niej masz pewność, że sprzęt dojedzie z Tobą nad jezioro w stanie nienaruszonym. Z wędką można łatwo przeprowadzać szybkie akcje. Rozumiemy, że akurat ten produkt może Ci się nie spodobać, dlatego przygotowaliśmy również inne propozycje. Na drugim miejscu znajduje się Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G, czyli bardzo solidnie wykonana wędka spinningowa. Większość jej elementów jest zrobiona z bardzo trwałego, lecz równocześnie lekkiego włókna węglowego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wędka jest bardzo lekka, waży jedynie 200 g. W rezultacie trzymanie jej przez dłuższy czas oraz operowanie nią nie jest uciążliwe. Długość 2,7 m sprawia, że możesz spokojnie łowić nawet z większej odległości. Wędka jest dobrze wykonana, więc możesz z niej długo korzystać.

Wady

Długość transportowa to 143 cm. Niektórzy uważają, że to dość dużo. Możliwe, że przewożenie wędki, szczególnie w samochodzie, może być dość niekomfortowe.

Podsumowanie

Akcesorium ma 7 przelotek. Ma ono 2 sekcje, dzięki czemu wędkę można łatwo złożyć. Ciężar wyrzutu powinien wynosić od 10 g do 30 g. Całkowita długość wędki to 2,7 m, z kolei długość transportowa 1,4 m. Waga sprzętu to 200 g.

Drugi wybór

Zalety

Jest to jedna z najwygodniejszych wędek. Podczas wyrzutu nie ślizga się, a poza tym ma dobrze wyprofilowany uchwyt. W zestawie znajduje się też pokrowiec, który chroni wędkę przed zniszczeniami.

Wady

Według użytkowników problemem jest składanie akcesorium. Może to być skomplikowane szczególnie dla osób, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu wędkami.

Podsumowanie

Sprzęt jest wyposażony w szczytówkę, dzięki czemu jest precyzyjny. Rękojeść jest wykonana z dębu oraz z pianki EVA, dlatego wędka nie jest zbyt ciężka. Blank jest wykonany z włókna węglowego.

Rozważ też

Zalety

Umieszczony poniżej kołowrotka dolnik jest skrócony, a to znacząco ułatwia manewrowanie produktem w czasie zarzucania przynęty i holowania zaciętej ryby do brzegu. Wędka została wykonana z dobrej jakości materiałów, więc nie jest podatna na uszkodzenia.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że sprzęt jest za ciężki, zwłaszcza po założeniu przynęty. To powoduje, że konieczne jest ustawienie wędki na stojaku. Inaczej trzymające produkt ręce szybko się zmęczą i pojawi się nieprzyjemny ból mięśni.

Podsumowanie

Długość całkowita wędki wynosi 270 cm, a transportowa – 141 cm. To model z ciężarem wyrzutu od 5 g do 25 g. Produkt wyróżnia się idealnym dopracowaniem wszystkich, nawet najmniejszych detali. Sprzęt jest wyjątkowo solidny.

 

 

5 najlepszych wędek spinningowych. Opinie w 2024 roku

 

Marzy Ci się nowy sprzęt do łowienia ryb? Z pewnością zainteresuje Cię ranking wędek spinningowych z opisami popularnych produktów. Poniżej znajdują się dobre propozycje dla doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy.

 

1. Robinson Stinger Pike Spin

 

Robinson Stinger Pike Spin to często polecana wędka spinningowa. Tym, co wyróżnia ten model na tle innych jest jego długość. Wynosi ona 2,7 m, dzięki czemu możesz łatwo dostać się do nawet oddalonego skupiska ryb. Po złożeniu wędka ma długość 1,45 m. Jest to model przeznaczony do szybkiej akcji.

Można nim łatwo operować. Wędka składa się z dwóch sekcji, nie ugina się podczas wędkowania i nie jest narażona na uszkodzenia. Użytkownikom podoba się to, że wędka waży jedynie 200 g. Nikt nie ma problemu z jej utrzymaniem przez długie godziny.

Sprzęt jest przeznaczony do wyrzutu od 10 g do 30 g. Wędka ma 7 przelotek, do tego do zestawu dołączono tubę, w której przenoszony sprzęt jest zupełnie bezpieczny. Warto dodać, że wędkarze doceniają model ze względu na dobre wykonanie oraz trwałość. Z pomocą sprzętu można złapać nawet większą rybę.

Polecamy Robinson Stinger Pike Spin, czyli model z 7 przelotkami wykonany z włókna węglowego. Wędka jest zapakowana w tubę, która chroni ją przed zniszczeniami.

 

Zalety

Ułatwiony transport: W zestawie znajduje się solidnie wykonana tuba, w której można bez problemu przechowywać wędkę. W efekcie podczas transportu nie zniszczy się.

Wykonanie: Wędka jest wykonana z najlepszych materiałów, w tym z włókna węglowego, które charakteryzuje wyjatkowa odpornośc na uszkodzenia mechaniczne.

Duży ciężar wyrzutu: Na wędkę można zakładać przynętę o wadze od 10 g do 30 g.

Mała waga: Sprzęt waży jedynie 200 g. Trzymanie go w rękach nawet przez kilka godzin nie sprawi, że będzie Ci niewygodnie. Możesz przygotować się na bardzo długie i owocne wędkowanie.

Łatwe manewry: Wielu użytkowników przyznaje, że modelem można bardzo łatwo manewrować. Test wędek spinningowych wykazuje, że dzięki ułatwionym manewrom łatwiej jest złapać rybę oraz ją wyciągnąć.

 

Wady

Długość: Całkowita długość wędki wynosi 2,7 m, z kolei po złożeniu to 1,45 m. Warto zauważyć, że przenoszenie tak długiego elementu może być niewygodne i sprawiać problem.

 

 

 

 

2. Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G

 

Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G to czuła, dobrze oceniana wędka, dzięki której nie stracisz cennych sekund, kiedy ryba złapała haczyk. W zestawie znajduje się pokrowiec, w którym można bez problemu przechowywać model i go przewozić. Wędka cechuje się bardzo dobrym wykonaniem, jest ona w większości wykonana z włókna węglowego, co czyni ją trwałą, a także lekką. Nie musisz się obawiać, że model zostanie łatwo uszkodzony, a dzięki małej wadze (niecałe 200 g) można łatwo operować sprzętem, nawet w trudnych warunkach.

W miejscu uchwytu ma ona piankę EVA, która jest miękka i która w żadnym stopniu nie podrażnia skóry dłoni. Użytkownicy często wspominają o bardzo dobrze wykonanym kołowrotku. Korzystanie z niego nie jest uciążliwe, z jego pomocą można łatwo złapać nawet większą rybę.

Polecamy Savage Gear Dropshot XLNT 270 7-25G, czyli wygodną wędkę spinningową wykonaną z metalu, włókna węglowego i sztucznego.

 

Zalety

Przechowywanie: Do zestawu producent dołączył pokrowiec. Nie musisz go dokupować oddzielnie i masz pewność, że wędka jest odpowiednio chroniona przed zniszczeniem podczas transportu.

Wykonanie: Włókno węglowe jest jednym z najlżejszych oraz najtrwalszych materiałów. Nie niszczy się pod wpływem działania czynników zewnętrznych.

Wygoda: Piankowy uchwyt jest bardzo miły w dotyku, a na dodatek stabilnie leży w dłoni. Nawet po długim wędkowaniu na dłoniach nie znajdziesz żadnych odcisków.

Czułość: Dzięki szczytówce wędka jest niezwykle czuła. Małe dotknięcie haczyka przez rybę jest wyczuwalne, dlatego możesz w miarę szybko zareagować.

 

Wady

Nietrwały lakier: Niektórzy konsumenci zauważają, że po pewnym czasie lakier zaczyna odpryskiwać. Niestety wędka nie wygląda już tak estetycznie, jak na samym początku.

 

 

 

 

3. Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G

 

Wędka Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G ma długość 270 cm. To sprzęt z ciężarem wyrzutowym mieszczącym się w zakresie od 5 g do 25 g. Prezentowany model waży 231 g i jest zbudowany z dwóch części.

Długość transportowa produktu to 141 cm. Ta dobra i tania wędka spinningowa wyróżnia się skróconym dolnikiem umieszczonym poniżej kołowrotka. Tego typu rozwiązanie pozwala na łatwiejsze manewrowanie produktem podczas zarzucania oraz holowania ryby do brzegu.

Z opinii konsumentów wynika, że opisany wyżej model może spełnić oczekiwania wędkarzy z wieloletnim doświadczeniem. To lekka wędka, którą można pewnie chwycić. Produkt elegancko wygląda, a wszystkie detale zostały idealnie dopracowane.

Godną polecenia wędką spinningową jest Jaxon Arcadia 2.70M 5-25G. Długość sprzętu wynosi 2,7 m, z kolei po złożeniu 1,4 m, jego waga to 231 g. Jest to dobra wędka spinningowa do 50 zł.

 

Zalety

Wykonanie: Połączenie włókna szklanego oraz żywic epoksydowych jest bardzo trwałe i zapewnia solidność na wiele lat.

Długość: Wędka mierzy aż 2,7 m, dzięki czemu można ją zarzucać daleko od lądu lub z łodzi, co zwiększa szanse na złapanie ładnych okazów.

Kołowrotek: Zastosowany kołowrotek to jeden z najnowocześniejszych modeli. Swobodne korzystanie z niego jest pomocne podczas szybkiej akcji.

 

Wady

Wygoda: Niektórzy uważają, że po pewnym czasie pianka na uchwycie zaczyna odpadać, przez co odsłonięte włókno nie jest już tak wygodne w trzymaniu.

 

 

 

 

4. Wędka Daiwa Ballistic X Spinning Baitcast

 

Daiwa Ballistic X to model z 8 przelotkami, którego długość całkowita wynosi 180 cm. Rękojeść wędki została wykonana z pianki EVA, a to gwarantuje pewny chwyt. Nie ma więc ryzyka, że sprzęt wyślizgnie nam się z dłoni, przykładowo podczas zarzucania przynęty.

Ponieważ długość transportowa produktu wynosi 95 cm, możemy bez przeszkód przewozić wędkę w samochodzie lub podróżować z nią środkami transportu publicznego. Model marki Daiwa pozwala na użycie przynęty ważącej od 7 g do maksymalnie 28 g.

Wędka została doceniona za 8 przelotek wykonannie z solidnego materiału (włókna węglowego HVF). To dobry produkt dla początkujących, ponieważ zapewnia łatwe holowanie ryb. Co więcej, model jest lekki (waży 105 g).

Daiwa Ballistic X to wędka o długości 1,8 m. Jest ona wykonana z dwóch elementów, ma 8 przelotek. Ciężar rzutu modelu wynosi od 7 g do 28 g.

 

Zalety

Długość transportowa: Po złożeniu produkt mierzy jedynie 90 cm. W rezultacie przenoszenie go, a nawet przewożenie w małym samochodzie nie jest trudne.

Wygoda łowienia: Model jest dobrze skonstruowany, korzystanie z niego jest wygodne. Na uwagę zasługuje też uchwyt z pianki EVA, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort trzymania.

Lekkość: Sprzęt waży jedynie 105 g. Podczas łowienia nawet nie poczujesz, że masz coś w dłoni, oczywiście, dopóki ryba nie zacznie ciągnąć.

 

Wady

Długość: Wędka mierzy 1,8 m, nie jest ona zbyt długa, więc nadaje się wyłącznie do łowienia bardzo blisko przepływających ryb.

Kołowrotek: Kołowrotek nie działa tak swobodnie, jak w przypadku innych modeli. Może on opóźniać szybką akcję.

 

 

 

 

5. Berkley Cherrywood HD

 

Sprzęt spinningowy Berkley Cherrywood HD jest wykonany z dobrych gatunkowo materiałów kompozytowych. Z uwagi na szybką akcję, możemy liczyć na pewne zacięcie, a później także holowanie ryby. To model o długości 240 cm.

Produkt waży 165 g, a zalecany ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 15 g do 40 g. Wędka składa się z dwóch części, jej długość transportowa wynosi 125 cm. Sprzęt ma rękojeść z korka, dlatego nie wyślizguje się z dłoni.

Analizując opinie o wędkach spinningowych Berkley, można dojść do wniosku, że konsumenci uważają sprzęty wspomnianego producenta za praktyczne i wytrzymałe. Model Cherrywood HD pozwala na uniknięcie złamania blanku podczas korzystania ze stosunkowo ciężkiej przynęty.

Berkley Cherrywood HD ma długość 2 m, jest ona wyposażona w kołowrotek. Wędka jest pomalowana bardzo dobrym lakierem.

 

Zalety

Dobre wykonanie: Model wykonano z lepszych materiałów dostępnych na rynku, czyli z matu węglowego oraz korka.

Manewrowanie: Ze względu na małą wagę, dobre wykonanie oraz odpowiednie wyprofilowanie, manewrowanie wędką jest łatwe.

 

Wady

Waga przynęty: Waga przynęty jest dość ograniczona, możemy jedynie stosować przynęty o wadze od 5 g do 15 g.

Uchwyt: Uchwyt korkowy, pomimo że trwały, nie jest tak wygodny, jak te wykonane z pianki EVA. Dłuższe trzymanie może być mało wygodne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką wędkę spinningową kupić?

 

Wędkowanie może być świetnym sposobem na odstresowanie się. Spinning to jedna z metod łowienia ryb, wykorzystywana m.in. do połowu sumów, sandaczy, okoni i szczupaków. Jak wybrać wędkę, aby była wystarczająco solidna, a do tego lekka i łatwa w transporcie? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poradnika zakupowego.

Komu spodoba się spinning?

Panuje przekonanie, że spinning to metoda, z wykorzystaniem której można łowić tylko ryby drapieżne. Okazuje się jednak, że jest to też dobry sposób połowu gatunków spokojnego żeru, do którego zaliczamy karpie i leszcze. Spinningu może spróbować każdy wędkarz, również ten bez doświadczenia. W czasie łowienia powinniśmy wprawiać w ruch przynętę, np. przez pukanie w blank lub zwijanie żyłki. Co ważne, nie musimy przez cały czas poruszać się wzdłuż brzegu (co może być męczące). Możemy bez przeszkód usiąść w jednym, wybranym miejscu i spokojnie czekać, aż ryby wpłyną w żerowisko.

 

Długość całkowita i transportowa

Dobra wędka spinningowa powinna mieć przede wszystkim odpowiednią długość. Doświadczeni wędkarze radzą, aby sprzęt dobierać do swojego wzrostu, wtedy na pewno kupiony model będzie komfortowy w użytkowaniu. Profesjonaliści twierdzą, że osoby o wzroście do 175 cm powinny wybierać wędki o długości maksymalnie do 240 cm. Wtedy zarzucenie przynęty nie będzie stanowiło problemu. Wyższym osobom poleca się dłuższe produkty, nawet do 300 cm. Nie jest to jednak jedyna metoda decydowania o tym, jaką wędkę spinningową wybrać. Może się zdarzyć, że nawet stosunkowo niscy wędkarze używają ponad 240 cm modeli i nie mają żadnych trudności zarówno podczas wyrzutu, jak i holowania ryby do brzegu. Robiąc zakupy, musimy kierować się też swoimi preferencjami i przyzwyczajeniami.

Sprawdzenie długości całkowitej sprzętu to nie wszystko. Musimy też upewnić się, że po złożeniu wędka zmieści się do samochodu lub będzie można z nią komfortowo podróżować autobusami czy innymi środkami transportu publicznego. Informację o tym daje nam długość transportowa wędki, która przeważnie wynosi mniej niż 150 cm.

 

Akcja

Akcja decyduje o tym, jak sprzęt wędkarski zachowuje się podczas wyrzutu oraz późniejszego holowania (mowa tu również o stopniu jego odkształcania). Zazwyczaj producenci określają akcję wędki przy pomocy liter:

* A i B – akcja szczytowa, umożliwia precyzyjny rzut i szybkie zacięcie ryby. To produkty przeznaczone głównie dla doświadczonych wędkarzy, gdyż holowanie wymaga wprawy;

* C – akcja półparaboliczna, holowanie jest w tym przypadku znacznie łatwiejsze, jednak rzuty mogą być mniej precyzyjne;

* D – akcja paraboliczna, zacięcie wymaga refleksu, ale ryzyko zgubienia złapanej na haczyk ryby jest zmniejszone do minimum.

Akcja może być też określana takimi wyrażeniami jak „slow” (wolna), „fast” (szybka, dobra dla początkujących) lub „extra fast” (bardzo szybka, idealna dla doświadczonych osób).

 

Waga

Wędka nie powinna być bardzo ciężka, ponieważ możemy mieć problem z utrzymaniem jej w dłoniach, a także z zarzucaniem czy nawet holowaniem. Przeciętnie modele spinningowe ważą maksymalnie 230 g, choć są i produkty ponad 260 g. Najlepiej wziąć do ręki kilka różnych sprzętów. To na pewno ułatwi nam podjęcie decyzji, jaka wędka spinningowa jest najlepsza pod względem wagi.

 

Ciężar wyrzutu

Na podstawie ciężaru wyrzutu możemy zdecydować, jakie przynęty pozwala nam wykorzystać dany produkt. Musimy wziąć pod uwagę to, które gatunki ryb zamierzamy łowić. Wyróżnia się cztery rodzaje spinningu:

* ultralekki – zaleca się przynęty ważące od 0,5 g do 3 g, stosowany na pstrągi, jazie, klenie i okonie;

* lekki – zaleca się przynęty ważące od 3 g do 10 g, stosowany na pstrągi, klenie, jazie i sandacze (żyjące zarówno w małych, jak i średniej wielkości rzekach);

* średni – zaleca się przynęty ważące od 10 g do 10 g, stosowany przy łowieniu z brzegu, a także z łodzi;

* ciężki – zaleca się przynęty ważące od 30 g do 70 g, stosowany do łowienia ryb z brzegu, głównie w dużych rzekach.

Jeśli ciężar wyrzutu wędki mieści się w zakresie od 5 g do 25 g, należy przez to rozumieć, że minimalna waga przynęty powinna wynosić 5 g, a maksymalna – 25 g. Użycie cięższego zestawu może przyczynić się do złamania wędziska w czasie wyrzutu, natomiast zbyt lekką przynętę trudno nam będzie precyzyjnie zarzucić.

Materiał wykonania

Sprzęt wędkarski powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, które nie są podatne na pęknięcia i podobne uszkodzenia. Z tego względu mówi się, że najlepsza wędka spinningowa to model z włókna węglowego, ponieważ jest stosunkowo lekki, ale też wytrzymały. Rękojeść produktu powinna być wykonana z materiału zapewniającego mocny chwyt, np. z pianki EVA lub korka. To zapobiega wyślizgiwaniu się wędki z dłoni.

Niektórzy producenci oferują sprzęty ze wzmocnieniami w miejscach narażonych na największe obciążenie i tym samym pęknięcie (nie tylko przy wyrzucie, ale też podczas innych czynności, zwłaszcza holowania ryby). To daje gwarancję, że wędka nie zniszczy się za szybko, co może się zdarzyć np. początkującym osobom, które dopiero uczą się, jak zarzucać przynętę.

 

Wędki spinningowe w dobrych cenach

Na cenę wędek spinningowych duży wpływ ma marka. Modele renomowanych producentów, cieszących się popularnością wśród wędkarzy, kosztują od 100 zł do ponad 400 zł. Jest też kilka innych czynników decydujących o tym, ile zapłacimy za sprzęt do spinningu. Mowa tu o materiale wykonania, całkowitej długości wędki itp.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ