Wędki teleskopowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

Wędkarstwo jest formą relaksu lubianą przez wiele osób. Dlatego zapotrzebowanie na dobrej jakości wędkę do łapania ryb nie słabnie. Jeżeli jesteś osobą, która właśnie szuka sprzętu, to dobrze trafiłeś, ponieważ w tym artykule znajduje się ranking wędek teleskopowych. Jedną z najlepszych z nich jest Shimano Vengeance Surf 4,20M / do 150G. Jest ona często wybierana ze względu na bardzo dobre wykonanie oraz ciekawy design. Wędka jest długa, więc obszar, na którym wędkujemy, jest wystarczająco duży, aby coś złapać. Jeżeli Twoim celem jest łapanie jedynie dużych okazów, to polecamy Shrek 3,60m 100-300gr. Ten model jest krótszy od poprzedniego, lecz jest lepiej przygotowany do łapania dużych osobników. Użytkownicy zwracają uwagę na dobre wykonanie produktu oraz na jego wagę, która wynosi tylko nieco ponad 300 g. i wędkowanie z pomocą tego sprzętu jest bardzo wygodne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wędka została wykonana z włókna węglowego i Geofibre, co sprawia, że jest solidna oraz odporna na uszkodzenia. Model jest lekki, dlatego możemy bez trudu utrzymać go w dłoniach przez dłuższy czas. Nie ma potrzeby korzystania ze stojaka.

Wady

Nawet po złożeniu sprzęt jest stosunkowo długi, dlatego może pojawić się problem ze schowaniem go do bagażnika samochodu lub podróżowaniem środkami transportu publicznego.

Podsumowanie

Całkowita długość modelu wynosi 4,2 m. Wędka daje możliwość użycia lekkiego lub ciężkiego zestawu wędkarskiego (do maksymalnie 150 g), zależnie od tego, jakie ryby chcemy złowić. Do zestawu dołączono pokrowiec, więc możemy bezpiecznie przechowywać oraz przewozić sprzęt, bez ryzyka zniszczenia go.

Drugi wybór

Zalety

Długość transportowa modelu wynosi mniej niż 1 m, co oznacza, że możemy go przewozić nawet w autobusie czy tramwaju. Wędka doskonale nadaje się do połowu większych gatunków ryb. Sprzęt ma gruby dolnik zapewniający pewny chwyt.

Wady

Zanim wypróbujemy wędkę, musimy sami dobrać do niej pasujące akcesoria. W zestawie nie znajdziemy żyłki ani kołowrotka, czyli elementów, bez których nie da się łowić ryb.

Podsumowanie

Sprzęt waży 390 g, a jego długość całkowita wynosi 3,6 m. Nadaje się on więc do połowu gruntowego. Model został wyposażony w czułą szczytówkę, a także solidne przelotki, które zapobiegają złamaniu wędziska na skutek nadmiernego obciążenia go podczas holowania ryby do brzegu.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt przypadnie do gustu zarówno doświadczonym, jak i początkującym wędkarzom. Umożliwia on precyzyjne zarzucenie przynęty, a także szybkie zacięcie ryby oraz jej bezpieczne holowanie do brzegu. Rękojeść wędki została pokryta miękką pianką EVA.

Wady

Model nie jest przystosowany do połowu dużych ryb oraz wędkowania w rzekach o silnym nurcie. Sprzęt nie pozwala na użycie zestawów ważących więcej niż 100 g.

Podsumowanie

Wędka jest solidna i sprężysta, a do tego można ją pewnie chwycić. Sprzęt waży 570 g, jego długość całkowita wynosi 3,6 m. Jest on dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Model został wykonany z materiałów kompozytowych.

 

 

Najlepsze wędki teleskopowe w 2024 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking wędek teleskopowych, w którym umieściliśmy same najlepsze produkty. Przeczytaj ich opisy i zdecyduj, która wędka jest odpowiednia dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Shimano Vengeance Surf 4,20M / do 150G

 

Shimano Vengeance Surf 4,20M / do 150G to wędka teleskopowa, którą wybiera wielu wędkarzy. Jej maksymalna długość wynosi 4,20 m, więc łapanie ryb z brzegu nie jest trudne. Długość transportowa wędki wynosi 154 cm.

Waga modelu wynosi 577 g, jest on skierowany raczej do osób, które mają już pewne doświadczenie w wędkowaniu. Ciężar rzutu wynosi 150 g. Wędka składa się z 6 elementów, a jej składanie oraz rozkładanie jest bardzo łatwe. Blank modelu jest wykonany z włókna węglowego oraz włókna Geofibre, co świadczy o, dobrym wykonaniu.

Szczytówka węglowa jest czuła, dzięki czemu od razu wyczujemy, że coś złapało przynętę. Właśnie dlatego wędkarze szczególnie chwalą ten model. Przelotki są wykonane z chromu, a pierścienie z ceramiki. Wędkarzom podoba się również niespotykany design wędki oraz możliwość łatwego łapania ryb.

Sprzęt wędkarski Shimano Vengeance Surf 4,20M / do 150G ma długość 4,2 m. Wędka waży 577 g, a jej maksymalny ciężar wyrzutu to 150 g.

 

Zalety

Czuła szczytówka: Biorąc pod uwagę to, że wędka została wyposażona w czułą szczytówkę, szybko zorientujemy się, że udało nam się złowić rybę.

Wytrzymałość: Model jest wytrzymały, ponieważ do jego produkcji wykorzystano m.in. włókno węglowe XT30 oraz włókno Geofibre.

Lekkość: Sprzęt jest na tyle lekki, że bez problemu możemy utrzymać go w dłoniach przez dłuższy czas. Nie musimy zabierać ze sobą stojaka.

Uniwersalność: Wędka daje nam możliwość wykorzystania lekkiego, a także średnio ciężkiego zestawu wędkarskiego (ciężarków i przynęt). To oznacza, że możemy łowić wiele różnych gatunków ryb.

Pokrowiec w komplecie: W zestawie otrzymujemy praktyczny pokrowiec pozwalający na bezpieczne przewożenie sprzętu.

 

Wady

Za duża długość transportowa: Długość transportowa wędki wynosi 1,54 m. Część wędkarzy twierdzi, że przez to trudno z nią podróżować środkami transportu publicznego.

 

 

 

 

Shrek 3,60m 100-300gr

 

Shrek 3,60m 100-300gr to wędka, która sprawdzi się podczas łowienia bardzo dużych ryb. Została ona skonstruowana w taki sposób, aby łowienie nie było żadnym problemem. Długość modelu wynosi 3,60 m, z kolei długość transportowa to 73 cm, dzięki czemu nie ma żadnego problemu z przenoszeniem go z miejsca na miejsce.

Warto dodać, że wędka jest lekka, waży jedynie 390 g. Trzymanie jej przez dłuższy czas nie jest problemem. Ciężar rzutowy sprzętu wynosi od 100 g do 300 g, więc wędka jest idealna do łowienia większych okazów. Wielu osobom podoba się, że akcesorium jest bardzo wygodne. Jego rękojeść jest pokryta pianką.

Model ma 6 przelotek, a każda z nich jest wykonana z porcelany. Z kolei składów jest 7. Co podkreślają opinie o wędkach teleskopowych tej marki? Dobrze wykonany dolnik oraz mocna szczytówka jest tym, co użytkownicy chwalą najczęściej. Wspominają równie często o ciekawym designie wędki oraz wygodzie jej użytkowania.

Model Shrek 3,60m 100-300gr waży 390 g. Jego długość wynosi natomiast 3,6 m. To dobra wędka teleskopowa do 50 zł, której ciężar wyrzutu obejmuje zakres od 100 g do 300 g.

 

Zalety

Wygodne przewożenie: Długość transportowa sprzętu to 73 cm. Możemy więc bez przeszkód schować go do bagażnika samochodu, a nawet podróżować z nim autobusem czy na rowerze.

Pewny chwyt: Wędkę można pewnie chwycić i precyzyjnie zarzucić przynętę. Wszystko ze względu na solidny i gruby dolnik wykonany z pianki.

Do połowu dużych ryb: Sprzęt doskonale nadaje się do połowu dużych ryb, takich jak np. sumy. Wędka ma sztywną szczytówkę oraz duże przelotki rozkładające równomiernie ciężar na całym wędzisku podczas holowania złowionej ryby.

Dla miłośników wędkarstwa gruntowego: Model jest dobrze przystosowany do wędkarstwa gruntowego. Pozwala on na korzystanie z ciężkich zestawów, co pozwala na połów ryb także w rzekach o dużym nurcie.

 

Wady

Brakuje akcesoriów: Do wędki nie dołączono akcesoriów, które są potrzebne do wędkowania. Musimy samodzielnie dobrać do niej kołowrotek i żyłkę.

 

 

 

 

Model 3,6m 50-100G

 

Model 3,6m 50-100G to dobra i tania wędka teleskopowa, która posłuży Ci przez kilka sezonów. Jest to produkt wykonany z materiału kompozytowego. Na uchwycie znajduje się pianka EVA, która go otula. Dlatego całą wędkę łatwo się trzyma nawet przez dłuższy czas. Jej waga wynosi 570 g. Wyrzut może mieć tu minimalnie 50 g, a maksymalnie 100 g.

Model składa się z 8 sekcji, dzięki którym można go złożyć, a potem wpakować do samochodu. Ilość przelotek w wędce to 7. Całkowita długość sprzętu to 3,6 m. Jest on skonstruowany tak, że umożliwia bardzo dalekie wyrzuty. Dlatego jest on chwalony przez początkujących, jak i przez doświadczonych wędkarzy.

Do wyboru są 3 wersje kolorystyczne modelu: zielona, czerwona i niebieska. Użytkownicy chwalą ten produkt za bardzo dobre wykonanie, ładny design oraz za to, że jest bardzo lekki. Szczególnie ceniony jest kołowrotek, który bardzo płynnie pracuje i nie zawiesza się podczas wędkowania.

Wędka Model 3,6m 50-100G ma długość 3,6 m i waży 570 g. To sprzęt dający możliwość wykorzystania zestawu ważącego od 50 g do 100 g.

 

Zalety

Umożliwia daleki wyrzut: To dobry model do połowu ryb z brzegu. Jest on sprężysty, ale jednocześnie mocny, dlatego pozwala na daleki wyrzut zestawu wędkarskiego. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowolone osoby, które nie lubią łowić ryb z łodzi.

Nie tylko dla doświadczonych wędkarzy: Wędka jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy. Pozwala ona na precyzyjne zarzucenie zestawu, a dodatkowo umożliwia szybkie zacięcie ryby.

Wygodna rękojeść: Rękojeść sprzętu została dobrze wyprofilowana. Pokryto ją miękką pianką EVA, co zapobiega m.in. obtarciom skóry dłoni na skutek długotrwałego holowania niespokojnej, szarpiącej się ryby.

 

Wady

Za mały ciężar wyrzutu: Wędka może okazać się nieodpowiednia dla osób często wędkujących w rzekach o silnym nurcie lub łowiących głównie duże ryby. Wszystko przez to, że ma stosunkowo mały ciężar wyrzutu.

 

 

 

 

Caperlan X’Tensis 600

 

Caperlan X’Tensis 600 to wędka specjalnie zaprojektowana do połowów w morzu. Bez problemu można jednak korzystać z niej również w płytszych zbiornikach wodnych jak jeziora i stawy. Spławiki używane z tą wędką nie powinny ważyć mniej niż 10 g i nie więcej niż 100 g.

Waga wędki wynosi 520 g. Jest ona dość długa, jej całość ma wymiary 6 m. (Po złożeniu wszystkich części wędka ma długość 1,43 m.) Taka długość pozwala na swobodne łowienie na bardzo dużym obszarze. Model składa się z 6 części. Wędkarzom najbardziej podoba się trwałość sprzętu, może on unieść połów nawet 50 razy przekraczający swoją wagę.

Wędka jest w całości wykonana z włókna węglowego. Sprzęt jest wyposażony w 9 przelotek oraz kołowrotek, który według wędkarzy działa odpowiednio i nie potrzeba zbyt dużej siły, aby nim operować. Użytkownicy uważają, że model jest odpowiedni nawet dla początkujących pasjonatów wędkarstwa.

Caperlan X’Tensis 600 to model ważący 520 g. Długość sprzętu wynosi 6 m, a ciężar wyrzutu obejmuje zakres od 10 g do 100 g.

 

Zalety

Odporność na uszkodzenia: Blank modelu został wykonany z włókna węglowego. Mimo że sprzęt jest lekki, wykazuje odporność na uszkodzenia. Przeprowadzono test wędek teleskopowych, który pokazał, że nawet przy dużym obciążeniu model zachowuje sprężystość.

Duża liczba przelotek: Sprzęt został wyposażony w 9 przelotek. To daje nam pewność, że w czasie holowania ryby całkowity ciężar będzie w odpowiedni sposób rozkładany na całe wędzisko, co zapobiegnie jego pęknięciu.

: Dobra do połowów morskich: Wędka nadaje się nie tylko do połowów w rzekach i jeziorach, ale także w morzu. Świadczy to o jej praktyczności.

Dobra do połowów morskich: Wędka nadaje się nie tylko do połowów w rzekach i jeziorach, ale także w morzu. Świadczy to o jej praktyczności.

 

Wady

Za długa po złożeniu: Po złożeniu wszystkich elementów wędka ma długość 1,43 m. Z tego powodu możemy mieć problem ze schowaniem jej do bagażnika w małym aucie.

Niewygodna rękojeść: Część wędkarzy przekonuje, że rękojeść sprzętu jest za gruba i trudno ją pewnie chwycić. To może utrudniać czerpanie przyjemności z połowu ryb.

 

 

 

 

Mikado 300Cm 30-80G

 

Mikado 300Cm 30-80G to wędka z bardzo szybką akcją, dzięki czemu mamy szansę na złowienie ryb w wielu różnych warunkach. Można ją wykorzystać do łowienia spławikowego, gruntownego, nawet na żywo. Dlatego nie ważne, jakim połowem się pasjonujesz, z pewnością przyda Ci się prezentowany model.

Długość sprzętu wynosi 3 m, co jest wystarczające, aby łowić z brzegu. Po złożeniu wędka ma jedynie 73 cm długości, więc transport nie sprawia żadnego problemu. Sprzęt jest wykonany z włókna szklanego. Dlatego nie ulega on zniszczeniu i dzięki niemu można unieść nawet ciężką rybę bez obawy, że model się złamie.

Dodatkowo wędkarze zauważyli, że wędka jest bardzo wygodna, więc nawet kilkugodzinne połowy nie będą żadną katorgą, lecz przyjemnością. Na końcu warto wspomnieć o łatwym składaniu oraz rozkładaniu modelu oraz o tym, że ma on bardzo dobrze wykonane przelotki, które są bardzo ważną częścią wędki.

Wędka Mikado 300Cm 30-80G ma długość 3 m, a jej ciężar wyrzutu mieści się w zakresie od 30 g do 80 g. Sprzęt waży 307 g.

 

Zalety

Do wielu różnych metod połowu: Wędka jest uniwersalna i można ją wykorzystać do wielu różnych metod połowu ryb. Sprawdza się ona m.in. podczas wędkowania gruntowego oraz spławikowego.

Solidność: To sprzęt wyróżniający się solidnością. Został on wykonany z włókna węglowo-szklanego, dlatego nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Choć wędka jest wytrzymała, nie waży zbyt dużo.

 

Wady

Nie dla początkujących osób: Jak przekonują posiadacze modelu, nie nadaje się on zbyt dobrze dla osób początkujących. To wędka o dynamicznej akcji, dlatego niedoświadczeni wędkarze mogą mieć problem z holowaniem ryby.

Nieestetyczny design: Co prawda design sprzętu wędkarskiego zwykle odgrywa drugorzędną rolę, jednak wiele osób zwraca uwagę na tę kwestię. Pojawiają się opinie, że wędka nie prezentuje się zbyt estetycznie.

 

 

 

 

Jaką wędkę teleskopową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jedną z największych zalet wędki teleskopowej jest jej wygodne przewożenie i przechowywanie. Tego typu sprzęt wędkarski szybko się rozkłada poprzez wysuwanie kolejnych części kija. Wśród modeli teleskopowych możemy znaleźć te odpowiednie do połowu ryb z brzegu, a także łodzi. Jak wybrać odpowiedni produkt? Twoje wątpliwości rozwieje nasz poradnik.

Akcja – jaka wędka teleskopowa jest najlepsza?

Akcja daje informację o tym, jak wędka zachowuje się podczas wyrzutu oraz przy holowaniu złowionej ryby na brzeg. To, jak bardzo sprzęt się odkształca, ma wpływ na skuteczność połowu. Wyróżnia się wędki o akcji:

szczytowej (A, B) – umożliwiają precyzyjny rzut oraz szybkie zacięcie ryby. To sprzęty stosowane głównie przez doświadczonych wędkarzy, gdyż osoby początkujące mają problem z holowaniem ryby;

półparabolicznej (C) – nie są tak szybkie przy zacięciu, jak wędki o szczytowej akcji, za to w ich przypadku holowanie ryby jest znacznie łatwiejsze. Takie modele polecamy mało doświadczonym wędkarzom;

parabolicznej (D) – nie pozwalają na bardzo szybkie zacięcie, gdyż wymaga to dużego refleksu. Niemniej jednak zgubienie ryby już po złapaniu jej na haczyk jest mało prawdopodobne.

Jest prosty sposób na to, aby sprawdzić akcję wędki. Wystarczy wziąć ją do ręki i pomachać nią w kierunku góra-dół, aby zobaczyć, jak się zachowuje. Im bardziej odkształca się kij, tym wolniejsza jest akcja sprzętu.

 

Długość

Długość wędki ma wpływ przede wszystkim na rodzaj wędkarstwa, który możemy uprawiać. Pamiętajmy, że długi kij pozwala na zarzucanie zestawu wędkarskiego na większą odległość. Najkrótsze sprzęty mają długość 0,5 m, a te najdłuższe – nawet kilkanaście metrów. Jaką wędkę teleskopową wybrać, aby nie żałować zakupu? Dłuższy kij wymaga większej wprawy i może przyczyniać się do szybszego zmęczenia mięśni przedramienia, choć jednocześnie możemy łowić ryby żerujące nie tylko przy samym brzegu, ale również znacznie dalej. Przeważnie wędkarze wybierają sprzęty, których długość mieści się w zakresie od 1,7 m do 5 m.

Pamiętajmy, że przy zakupie wędki liczy się nie tylko jej całkowita długość, ale i transportowa. To dzięki niej możemy się przekonać, czy sprzęt zmieści się w bagażniku lub będzie można z nim podróżować środkami transportu publicznego. Przeciętnie długość transportowa modeli teleskopowych wynosi ok. 1,5 m, a czasami nawet mniej.

 

Waga

Za ciężki sprzęt wędkarski nie jest wygodny w użytkowaniu, bo utrudnia czerpanie przyjemności z połowu ryb i pobytu na łonie natury. Oczywiście zawsze możemy zaopatrzyć się w stojak, niemniej jednak nie każdy wędkarz lubi z niego korzystać. Najlepsza wędka teleskopowa waży nie więcej niż 800 g, co pozwala na utrzymanie jej w dłoniach przez kilka godzin.

 

Ciężar wyrzutu

Na podstawie ciężaru wyrzutu możemy z łatwością dobrać odpowiedni zestaw wędkarski, czyli przynęty i ciężarki. Jeżeli przy wybranej wędce zauważymy oznaczenie 50-100 g, oznacza to, że możemy do połowu wykorzystać zestaw ważący nie mniej niż 50 g i nie więcej niż 100 g. Jeśli założymy lżejsze przynęty, wówczas kij może być za sztywny, co uniemożliwi precyzyjne zarzucenie wędki. Natomiast za ciężki zestaw niekiedy jest przyczyną niespodziewanego złamania wędziska. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowego sprzętu wędkarskiego.

 

Materiał wykonania

Nowoczesne wędki nie są już produkowane z bambusa (co kilkadziesiąt lat temu było popularnym rozwiązaniem). Obecnie sprzęty do połowu ryb wykonywane są głównie z włókna węglowego, w efekcie czego są lekkie, a do tego odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tańsze modele wykonywane są z włókna szklanego, które również jest wytrzymałe.

 

Liczba przelotek

Przelotki to pierścienie wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub porcelany, które pozwalają na przesuwanie się żyłki wzdłuż wędki. To ważny element, gdyż równomiernie rozkłada na wędzisku obciążenie powstające podczas holowania ryby. Przeważnie teleskopowe sprzęty są wyposażone w minimum 5 przelotek, niekiedy jest ich ponad 10.

 

Akcesoria

Sam zakup wędki to nie wszystko. Aby złowić rybę, potrzebujemy też akcesoria. Najważniejszy jest kołowrotek. Jeśli ten element nie będzie dobrze dobrany, wówczas wędkowanie nie będzie zbyt przyjemne. Przeważnie podziału kołowrotków dokonuje się, biorąc pod uwagę szpulę, na którą nawija się żyłkę. Możemy więc wyróżnić modele z ruchomą oraz stałą szpulą. Te pierwsze świetnie nadają się do połowu morskiego, spławikowego, muchowego oraz gruntowego. Z kolei kołowrotki ze stałą szpulą wykorzystywane są przede wszystkim w wędkarstwie spławikowym i morskim, to dobry wybór dla początkujących wędkarzy, ponieważ takie kołowrotki się nie zacinają.

Kolejnym istotnym akcesorium jest żyłka, która może być pleciona lub pojedyncza. Nie powinna być ona zbyt gruba, inaczej okaże się za mało elastyczna, poza tym podczas zarzucania przynęty wiatr może znieść ją na bok. Grubość żyłki dobierana jest do gatunku łowionych ryb. Do połowu karpi poleca się te 0,35 mm, węgorzy – 0,25 mm, a płoci – 0,20 mm.

Do wędki powinien być dołączony też haczyk oraz spławik, jeśli planujemy połów spławikowy. Nie zawsze wszystkie wymienione elementy znajdują się w komplecie. Czasami trzeba dokupić je osobno, ale dzięki temu mamy możliwość doboru takich akcesoriów, które odpowiadają naszym potrzebom.

 

Wędki teleskopowe w dobrych cenach

Zakup wędki, również teleskopowej, nie zawsze musi się wiązać z dużym wydatkiem. Niektóre modele, zwłaszcza te przeznaczone dla osób początkujących, kosztują mniej niż 100 zł. Solidniejsze sprzęty, przystosowane do połowu większych gatunków ryb i o szybkiej akcji są droższe. Przeważnie kosztują one ponad 200 zł, a w zestawie często jest kołowrotek i inne akcesoria.

 

 

Czy warto naprawiać złamaną wędkę teleskopową?

 

Większość wędek jest obecnie wykonana z włókna węglowego. Jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ taki materiał jest bardzo lekki i wytrzymały. Jednak w przypadku rozkładanych wędek teleskopowych, zdarzają się złamania, nie tylko na skutek uderzenia o twardą powierzchnię. Zdobyliśmy wiedzę na temat naprawy wędek tego typu i chętnie się nią podzielimy, byś nie musiał udawać się z tego typu problemem do serwisu.

 

 

Rodzaje materiałów i ich podatność na uszkodzenia

Wędkarze dysponujący wiedzą, jaka wędka teleskopowa jest polecana. Mają oni świadomość tego, że ich naprawa zawsze będzie opłacalna. Dotyczy to również modeli wykonanych z włókna szklanego, które dodatkowo są nieco wysłużone. Stare wędki wykonane z tego materiału nie tylko były bardzo ciężkie, ale również sztywne. Dla jednych była to ogromna zaleta, dla innych wada, dla której zdecydowali się na wymianę sprzętu na ten z wcześniej wspomnianego włókna węglowego.

Włókno szklane powoli wychodzi z użycia, a jeśli już ktoś łowi sprzętem wykonanym z tego materiału, stara się używać specjalnych podpórek, które niwelują ryzyko uszkodzenia. Modele wykonane z włókna węglowego są bardzo popularne nie tylko ze względu na niewielką wagę, ale również coraz bardziej przystępną cenę.

 

Koszty naprawy w serwisie

Wędki wykonane z włókna węglowego najczęściej uszkadzają się przez uderzenia. Naprawa wędki w serwisie to często koszt rzędu ok. 200 zł – 300 zł. Tu warto zatrzymać się przy koszcie zakupu sprzętu. Jeśli nasza wędka kosztowała ok. 400 zł, a ostateczny koszt jej naprawy sięga wcześniej wspomnianej kwoty, należy zastanowić się czy podjąć próbę naprawy, jednak wiedz, że nie każdy specjalista podejmie się takiej naprawy.

 

 

Samodzielna naprawa wędki

Jeśli specjalista w wybranym serwisie nie podjął się naprawy Twojej wędki, możesz spróbować naprawić usterkę sam. Musisz w tym celu nabyć matę węglową. Jeśli nie jesteś w stanie nigdzie jej kupić, spróbuj rozejrzeć się za zestawem do naprawy karoserii i spojlerów. Zwykle w skład takiego zestawu wchodzi żywica poliestrowa, mata szklana i utwardzacz. Koszt takiego zestawu to ok. 20 zł, czyli ok. 10 razy mniej niż zapłaciłbyś za naprawę w serwisie. Zwykle taki zestaw wystarcza do naprawy kilku wędek. Złamanie sklejone za pomocą takiego specyfiku jest sztywniejsze i wytrzymalsze od pozostałej części wędki. Jeśli mamy do czynienia z pęknięciem w jednym miejscu, możemy spróbować użyć do łączenia kleju Super Glue lub Cyjanopanu.

Pamiętaj, że złamana wędka często nie jest uszkodzona tylko w jednym miejscu. Musisz więc obejrzeć całość, by ocenić ilość szkód. Włókno węglowe zwykle pęka wzdłuż i w poprzek. Warto usztywnić kij od środka przed rozpoczęciem klejenia. Nie próbujmy również doklejać drobnych elementów, które odprysły, ponieważ naruszamy tym całość konstrukcji i narażamy miejsce na ponowne złamanie lub pęknięcie. Wybierając wewnętrzne usztywnienie pamiętaj, by zachowało ono kształt stożka.

W zależności od tego, gdzie nastąpiło złamanie lub pęknięcie, warto podjąć się samodzielnej naprawy wędki. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, z pewnością będzie to dla nas bardziej opłacalne niż zakup nowej lub oddawanie starej wędki do serwisu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ