10 interesujących faktów o Krzywej Wieży w Pizie

Ostatnio aktualizowane: 16.09.24

 

Wieża w Pizie należy do tych zabytków, które każdy widział na niezliczonych zdjęciach na portalach społecznościowych. Co roku turyści robią sobie pozowane zdjęcia, udając, że podtrzymują przechylający się budynek. Dlaczego jednak wieża w Pizie jest krzywa, kiedy ją wybudowane i do czego służyła, wie niewiele osób. W poniższym artykule przeczytasz kilka ciekawostek na temat tego zabytku.

 

Krzywa Wieża znajduje się we włoskim mieście Piza i jest niewątpliwe najczęściej fotografowanym zabytkiem w całej Toskanii. Jest częścią kompleksu znanego pod nazwą Campo dei Miracoli. Wieża w Pizie to nie jedyna budowla stojąca przy Placu Katedralnym, Piazza del Duomo. Oprócz niej znajduje się tam także katedra, baptysterium, cmentarz Camposanto oraz Muzeum Sinopie i Muzeum Katedralne. Wieża powstała jako trzeci z wymienionych budynków i początkowo wcale nie była krzywa. Historia jej skrzywienia jest bardzo prosta. Przechylenie budynku jest wynikiem błędów obliczeniowych ówczesnych architektów. Nie uwzględnili oni możliwości osiadania terenu, który składał się głównie z mieszanki gliny, muszli i drobnego piachu. Takie podłożone nie mogło utrzymać masywnej budowli. Ponadto błędem architektów było wykonanie za niskich fundamentów, miały one bowiem jedynie 3 m głębokości. Kłopoty z wieżą pojawiły się już na etapie prac budowlanych. Pracę nad budowlą rozpoczęto w 1173 roku. Po pięciu latach, gdy stały już trzy kondygnacje budynku, wieża zaczęła się przechylać. Od tamtego czasu Krzywa Wieża w Pizie nachyliła się pod kątem 4 stopni.

Ciekawostki na temat krzywej wieży w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów przede wszystkim ze względu na jej nietypowy wygląd i możliwość zrobienia sobie ciekawego zdjęcia. Dotarcie do niej jest bardzo łatwe — wystarczy spakować swój plecak turystyczny kupić bilet do Pizy i zwiedzić jeden z najsłynniejszych placów na świecie, Piazza del Duomo. Zanim jednak wyruszysz w podróż, warto poznać kilka ciekawostek o tej sławnej wieży.

Włoskie legendy mówią, że inicjatywa wybudowania wieży wyszła od wdowy o imieniu Berta di Bernardo. W swoim testamencie miała ona zapisać 60 złotych monet na zakup kamienia węgielnego, który miał stać się podwaliną przyszłej budowli. W rzeczywistości jednak uważa się, że wieża powstała w Pizie jako wyraz bogactwa i siły miasta. Budowla nie jest odosobniona, to część całego kompleksu. Wieża w Pizie to kampanila, czyli dzwonnica przykatedralna. Lokalizacja budowli również nie jest przypadkowa. Cały kompleks to Piazza dei Miracoli, Pole Cudów. W 1063 roku Pizańczycy odnieśli zwycięstwo w ataku na Palermo, a ich potęga miała być odzwierciedlona w wielkim kompleksie połączonych ze sobą budowli. W zamierzeniu wieża miała być najwyższą budowlą. Obecnie jednak nie wzbudza zachwytu w turystach jej przeciętna wysokość. Krzywa Wieża w Pizie ma zaledwie 55 m, choć pierwotne plany zakładały 60 m.

Już podczas prac budowlanych, gdy wieża zaczęła się przechylać, podjęto próby jej wyprostowania. W tym celu wydłużono jedną z jej kolumn. Nie tylko nie przyniosło to oczekiwanych efektów, a wręcz odniosło skutek odwrotny do zamierzonego — wieża zaczęła przechylać się w przeciwną stronę. Ostatecznie zakończono budowę bez dalszych ingerencji w plany architektów, jednak wykończenie wieży trwało prawie 180 lat. Budowa skończyła się dopiero w 1372 roku.

Wiadomo już, dlaczego wieża w Pizie jest krzywa, czy jednak budowla będzie nadal się przechylać, aż w końcu się zawali? Architekci twierdzą, że prawdopodobnie nie. Podjęto wiele prac mających na celu zabezpieczenie wieży i wielokrotnie zamykano ją dla odwiedzających. W 1990 roku budowla została zamknięta aż na 11 lat. W tym okresie, pod kierownictwem Włoskiego architekta polskiego pochodzenia, Michele Jamiolkowskiego, przeprowadzono prace mające na celu zatrzymanie dalszego przechylania się wieży. Usunięto więc ze szczytu dzwony oraz wzmocniono podłoże i wypompowano wodę spod fundamentów. W 2008 roku ogłoszono zakończenie prac oraz odnotowano zahamowanie przechylania się wieży. W efekcie udało się zapobiec dalszemu przechylaniu się budowli i jej zniszczeniom na następne 200 lat. Prace i zamknięcie wieży w 1990 roku były skutkiem tragicznego wydarzenia mającego miejsce w Pavii. Tamtejsza wieża miejska zawaliła się, zabijając cztery osoby. Powodem tragedii były błędy osób pracujących przy jej przebudowie. Gdyby w 1990 roku nie przeprowadzono prac w wieży w Pizie, według architektów zawaliłaby się ona przed 2050 rokiem. 

Każdy turysta marzy, by choć raz odwiedzić środkowe Włochy. Krzywa Wieża w Pizie to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie. Z tego powodu zwiedzanie kompleksu Campo dei Miracoli trzeba wcześniej odpowiednio zaplanować. Wejście do każdego zabytku wymaga zakupu biletu. Można je zakupić w kasach lub na stronie internetowej. Zwiedzanie trwa 40 minut i odbywa się o określonych godzinach, w zależności, jakiego rodzaju wybierzesz bilety. Krzywa Wieża w Pizie to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków, a liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego, jeśli nie stawisz się o wskazanej w bilecie godzinie, możliwość zwiedzania przepada. Wieża z zewnątrz prezentuje się pięknie, ale w środku jest pusta. Wewnątrz znajdują się tylko schody, do pokonania jest ich prawie 300.

Jeśli interesują Cię również historyczne ciekawostki, Krzywa Wieża w Pizie była miejscem słynnego eksperymentu Galileusza. Naukowiec urodził się w Pizie w 1600 roku i wykorzystał najwyższą w mieście wieżę do badań naukowych. Galileusz miał wyjść na szczyt budowli i zrzucić z niej dwie kule o różnej masie, mierząc ich czas spadania. Chciał ponoć w ten sposób udowodnić, że szybkość opadania obu przedmiotów będzie taka sama, niezależnie od ich wagi.

Podczas II wojny światowej wieża niemal przestała istnieć. Do jej zniszczenia wystarczyło bardzo niewiele. W tamtym czasie wieża była punktem obserwacyjnym niemieckich żołnierzy, o czym dobrze wiedzieli alianci. Miała zostać zniszczona przez siły amerykańskie, jeśli tylko zostanie dostrzeżony na niej jeden z żołnierzy wroga. Za obserwację wieży odpowiedzialny był Leon Weckstein. Nie dał on jednak sygnału, że na budynku znajdują się żołnierze wrogiej armii, co wstrzymało akcję niszczenia budowli. Weckstein nie zauważył lub nie chciał zauważyć Niemców, aby zapobiec zniszczeniu sławnej wieży. Po wielu latach sam przyznał, że nie dał sygnału, aby powstrzymać atak, w wyniku którego kompleks budynków na Piazza del Duomo przestałyby istnieć.

Do wzniesienia wieży w Pizie wykorzystano cenny materiał — biały marmur. To on sprawia, że budynek ma swoją charakterystyczną, jasną barwę. Łączna waga Krzywej Wieży w Pizie wynosi ponad 14 tysięcy ton. Odnowienie i zabezpieczenie budowli przed dalszym upadkiem pochłonęło środki finansowe w wysokości 40 milionów dolarów.

Kompleks na Polu Cudów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Niektórzy architekci twierdzą, że najsławniejszą budowlę na Piazza del Duomo można wyprostować. Władze miasta nie wyraziły jednak zgody na podjęcie takich działań, ponieważ obawiają się dużych strat w sektorze turystyki. Obecnie wieża uważana jest za stabilną. Ponadto przetrwała ona kilka trzęsień ziemi. Eksperci z uniwersytetu Roma Tre stwierdzili, że budowla nie doznała większych uszkodzeń, mimo czterech trzęsień ziemi, które nawiedziły region Pizy w XVI i XVIII wieku. Co uchroniło wieżę? Właśnie jej przechylenie oraz gliniasta gleba, którą można znaleźć bezpośrednio pod budowlą. Glina ta działa jak pewnego rodzaju izolator sejsmiczny, pochłaniając część wstrząsów. Na innym podłożu, szczególnie kamienistym, wieża prawdopodobnie runęłaby podczas trzęsień ziemi. 

Turyści chętnie odwiedzają region Toskanii, właśnie po to, aby zobaczyć, jak naprawdę wygląda Krzywa Wieża w Pizie. Opis budowli nie jest tym samym, co ujrzenie jest na żywo. A przechylona wieża robi wrażenie nie tylko dlatego, że jest krzywa. Zbudowano ją na planie okręgu. Budowla składa się z ośmiu pięter, na ostatnim umieszczone były dzwony. Sześć kondygnacji zdobią delikatne, niemal ażurowe galerie. Powstały one prawdopodobnie pod wpływem architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej. O inspiracjach muzułmańską kulturą mogą świadczyć także zewnętrze obwódki galerii z białego i czerwonego marmuru.

Uważa się, że w czasach rządów Mussoliniego, wieża uznawana była za powód do wstydu. Faszystowski przywódca twierdził, że krzywa budowla jest źródłem hańby dla włoskiego narodu. Jego plan przewidywał naprawę nieudolnych dzieł architektonicznych z poprzednich epok. W rezultacie wywiercono liczne otwory w podstawie wieży, po czym wypełniono je zaprawą. Plan ten zakładał, że obciążenie spowoduje samoczynne wyprostowanie się budowli. Efekt był jednak odwrotny. Wieża, zamiast powrócić do pionowej pozycji, pochyliła się jeszcze bardziej.

Krzywą Wieżę w Pizie warto zobaczyć na żywo, a jeśli istnieje taka możliwość również zwiedzić w środku. Oprócz przechylonej budowli na Placu Cudów znajdują się także inne zabytki. Będąc na Piazza del Duomo warto odwiedzić również baptysterium, cmentarz Camposanto oraz muzea. Do każdego z tych obiektów należy zakupić bilet, jedynie do katedry wejście jest darmowe. Trzeba jednak pobrać w kasie bilet, który umożliwi zwiedzenie zabytku. Wejście do każdej budowli odbywa się tylko w określonych godzinach. Czas zwiedzania wskazany jest na bilecie.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ