8 faktów na temat Wielkiego Muru Chińskiego
Wielki Mur Chiński to jeden z największych obiektów obronnych wzniesionych przez człowieka. Nie bez przyczyny system obronny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Monumentalny obiekt co roku przyciąga setki tysięcy turystów, którzy chcą go oglądać z bliska i dowiedzieć się jak najwięcej o tej wspaniałej budowli. Co warto wiedzieć na temat Muru Chińskiego przed podróżą do Azji?
Contents
Co to jest Wielki Mur Chiński?
Wielki Mur Chiński jest największą budowlą obronną powstałą siłą ludzkich mięśni. Pierwsze umocnienia powstały już w III wieku p.n.e., kiedy to pierwszy cesarz Chin rozkazał rozpocząć pracę nad skuteczną linią obrony przed wrogimi najeźdźcami. Wały ziemne będące podstawową konstrukcją mogły powstać znacznie wcześniej niż w III wieku p.n.e. O tym, kiedy powstał Wielki Mur Chiński, można dowiedzieć się sięgając po pierwsze wzmianki w dziełach pisanych, które pochodzą już z 656 roku p.n.e. Z zapisków można wywnioskować, że pierwsze wały podzieliły państwa Qin oraz Wei i chroniły przed najazdami państwa Zhao i Yan od północy, oraz Zhao i Chu od południa. Oficjalnie podaje się, że mury obronne zostały wzniesione na polecenie Pierwszego Cesarza Qin jednoczącego w 221 roku p.n.e. walczące królestwa na terenie obecnego kraju. Obiekt miał być nie tylko murem obronnym, ale także symbolem potęgi władcy.
Do dziś zachowały się różnego rodzaju legendy mówiące o tym, że w trakcie budowy ginęli wycieńczeni ludzie, którzy zostali zamurowani w ścianach tej potężnej konstrukcji. Według historycznych zapisków będących jednocześnie kroniką Chin prowadzoną przez Sima Qian zapis o Wielkim Murze pojawia się w dwóch krótkich akapitach. W Shi Ji widnieje zapis o wybudowaniu przez generała Meng Tian 44 umocnień miasta, wałów oraz wież w niezbędnych miejscach, aby chronić ludność przed osadnikami. Powstała konstrukcja miała swój początek w Lintao i koniec w Liaodong. Według historii budowa zlecona przez Meng Tiana rozpoczęła się w 214 roku p.n.e., co wskazuje, że nastąpiło to tuż przed śmiercią Pierwszego Cesarza Qin. Liczne znaleziska archeologiczne oraz prace prowadzone w bezpośrednim otoczeniu muru wskazują, że obecna linia umocnień była blisko dawnych wałów znajdujących się w Gansu oraz wałów Yan na przeciwległym końcu. Solidne umocnienia były wybudowane wyłącznie w miejscach, gdzie teren był całkowicie otwarty, uwzględniając przy tym naturalne przeszkody.
Wielce prawdopodobne jest, że umocnienia wykorzystywano także do ofensywy, aby dotrzeć dalej na północ. W kolejnych wiekach aktywna polityka cesarzy spowodowała konieczność ufortyfikowania zasiedlanych terenów. Wielki Mur Chiński, którego postać znana jest do dziś, został ostatecznie uformowany za panowania dynastii Ming w XV wieku. Ludność Chin zaczęła obawiać się nacisku ze strony ludów mongolskich i władze postanowiły wzmocnić cały system fortyfikacji i dobudować brakujące fragmenty do muru powstałego w starożytności. W ten sposób powstał ciągły system fortyfikacji ciągnący się od Korei do pustyni Gobi. Oprócz samego muru w skład systemu obronnego weszły przygraniczne osady czy faktorie handlowe. Wielki Mur Chiński miał ogromne znaczenie dla handlu, ponieważ chronił część Jedwabnego Szlaku po stronie Chin. Oprócz tego wielkie fortyfikacje były skuteczną zaporą, która była traktowana jako system wczesnego ostrzegania. Na wieżach zlokalizowanych w odległości co 100 metrów nocą palono ogień, a w ciągu dnia wypuszczano dym, aby ostrzec o niebezpieczeństwie i natarciu ze strony nieprzyjaciela. Przez wieki Wielki Mur Chiński był wielokrotnie atakowany i skutecznie odpierał ataki ludów pochodzących z Wielkiego Stepu w tym Turków i Mongołów.
Jak długi jest Mur Chiński?
Długość Muru Chińskiego liczona jest w kilometrach. Całkowity wynik uzyskany po licznych pomiarach wynosi około 24000 km, jednak nie są to ścisłe dane obejmujące cały obiekt. Według niektórych podawanych informacji łączna długość całej budowli wynosi do 8851,8 km, z czego 6259,6 km to mury zbudowane siłą ludzkich mięśni, a pozostałe 2232,5 km to naturalne bariery takie jak rzeki i wzgórza, a także 359,7 km rowu. Są to wyniki dotyczące całej fortyfikacji, która obecnie nie jest w całości dostępna dla zwiedzających. Wysokość Wielkiego Muru Chińskiego wynosi do 9 metrów przy średniej szerokości 4,8 metrów.
Jak wygląda Mur Chiński z satelity?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda Wielki Mur Chiński z kosmosu oraz z satelity. Ta okazała budowla pomimo swoich rozmiarów jest praktycznie niezauważalna dla człowieka patrzącego gołym okiem w odległości 100 km od umownej granicy między atmosferą ziemską a kosmosem. W takiej odległości oczy człowieka mogą zauważyć budowle lub obiekty o szerokości minimum 30 metrów. W przypadku Wielkiego Muru Chińskiego jego szerokość w najszerszych miejscach wynosi zaledwie 10 metrów, a średnia szerokość to 4,8 metrów. Kosmonauci, którzy mieli okazję oglądać świat z niskiej orbity okołoziemskiej, zgodnie twierdzą, że obiektu nie widać. Błędne przekonanie o widoczności z kosmosu lub Księżyca powstało, kiedy technologia nie umożliwiała podróży na orbitę.
Wiele osób twierdzi, że nawet z samolotu ciężko go zobaczyć głównie z tych względów, że nie jest to jeden, długi prosty odcinek oraz nie ma żadnego kontrastu z otoczeniem. Mit o tym, że budowla jest widoczna z kosmosu, powstał po tym, jak znany amerykański podróżnik Richard Halliburton opublikował taką informację w swojej książce pt. „Second Book of Marvels”. Aby zdementować plotki dotyczące widoczności Wielkiego Muru Chińskiego z kosmosu, sprawą zajęli się Chińczycy, którzy przeprowadzili badania dotyczące tego, co ludzkie oko może dostrzec z danej odległości. Okazuje się, że człowiek jest w stanie zobaczyć obiekt z odległości 36 km, czyli ze stratosfery. Oznacza to, że osoba wznosząca się w górę zobaczy nie tylko mur, ale także autostrady, stadiony, wielkie kompleksy budynków czy tamy. Zarys Wielkiego Muru Chińskiego można dostrzec na zdjęciach wykonanych specjalistycznym sprzętem z wykorzystaniem satelity. Fotografie zrobione w podczerwieni, które zostały poddane obróbce, ukazują w całej okazałości zabytek wpisany na listę UNESCO.
Wielki Mur Chiński – ciekawostki
Wielki Mur Chiński to niewątpliwie fascynująca budowla, na której temat powstało wiele mitów. Na przestrzeni wieków niektóre z nich zostały wyjaśnione, inne zaś do dziś pozostają zagadką. Poszukując informacji na temat największej budowli świata można natrafić na określenie „najdłuższe cmentarzysko świata”, które powstało po tym, jak na przestrzeni wieków prowadzono różnego rodzaju prace wokół muru. Podczas prowadzenia prac znajdowano masowe groby osób, które pracowały przy budowie obiektu. Wznoszenie tak wielkiej konstrukcji w czasach gdy nie było dźwigów i innego sprzętu wymagała od ludzi nadludzkiej siły i wytrzymałości na trudne warunki pogodowe. Osoby pracujące przy budowie były narażone na temperatury w lecie wynoszące +35 stopni Celsjusza oraz zimą do -20 stopni Celsjusza.
W takich warunkach ludzie umierali z wycieńczenia i głodu, a następnie byli chowani w niedalekiej odległości od muru. Według zapisów historycznych w XV wieku przy jego budowie pracowało ponad milion osób, a ogólnie liczba ludzi będących zaangażowana we wznoszenie kolosa wynosi prawie 3,5 miliona. Wielki Mur Chiński zbudowano na kamiennych fundamentach oraz z ubitej ziemi, która została obmurowana cegłami. Cała konstrukcja jest wzmocniona za pomocą wody i mąki ryżowej. Obiekt to nie tylko mur, ale także strażnice, wieże obronne czy magazyny, w których przechowywano żywność i amunicję. W 2007 roku zabytek został uznany za jeden z nowych cudów świata wybudowanych przez człowieka. Obecnie Wielki Mur Chiński nie jest w całości udostępniany dla zwiedzających, ponieważ znaczna jego część jest w bardzo złym stanie technicznym. Turyści mogą wejść na obiekt jedynie w okolicach Pekinu na 6 fragmentów: Juyongguan, Mutianyu, Simatai, Huanghua, Jinshanling, a także Badaling.
Co warto zabrać na wycieczkę do Chin?
Przeglądając oferty biur podróży, można natknąć się na wiele ciekawych wycieczek w formie objazdowej. Aby odpowiednio przygotować się do takiej formy zwiedzania, należy mieć przy sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które są niezbędne do funkcjonowania na co dzień. Odwiedzając kolejne punkty na trasie wycieczki, należy zdecydować się na wygodną odzież, która gwarantuje optymalny komfort w czasie zwiedzania. Buty powinny być wygodne, z wyższą cholewką oraz grubą podeszwą z antypoślizgowego materiału. W ten sposób można uchronić się przed przypadkowym poślizgnięciem i skręceniem kostki, o co podczas wycieczek nietrudno. Oprócz odpowiedniego ubrania i wygodnych butów należy zabrać plecak turystyczny, do którego można włożyć wszystkie niezbędne rzeczy. Dobrej jakości model pomieści butelkę z wodą, mapę z przewodnikiem, odzież w razie niepogody, parasol, telefon komórkowy, jedzenie, dokumenty oraz inne podręczne przedmioty.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ