Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Zastanawiasz się, z czego słynie Gdańsk i co warto zobaczyć, wybierając się tam na wycieczkę? W takim razie z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł. Opisujemy w nim najważniejsze atrakcje, jakie można znaleźć w stolicy województwa pomorskiego. Przekonaj się, jakie fajne miejsca skrywa Gdańsk.

 

Gdańsk – podstawowe informacje

Jak już zostało wspomniane, Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Pod względem liczby ludności zajmuje szóste miejsce w Polsce (ponad 471 tysięcy mieszkańców), a pod względem powierzchni siódme miejsce, to 263,44 km2. Miasto jest ośrodkiem aglomeracji trójmiejskiej, razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. To tutaj odbywają się m.in. największe na świecie, międzynarodowe targi bursztynu oraz wyrobów bursztynowych Amberif.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Jest tutaj wiele ciekawych miejsc, ponieważ miasto ma ponad 1000-letnią historię, a jego tożsamość kształtowała się na przestrzeni wieków pod wpływem wielu kultur. Jest ono położone nad Zatoką Gdańską. Nadbrzeżna część Gdańska leży na Mierzei Wiślanej, a zachodnie krańce na Pobrzeżu i Pojezierzu Kaszubskim. Ciekawe jest to, że wiosna zaczyna się tutaj stosunkowo późno, bo dopiero w maju. Latem temperatury powietrza są niższe od średniej krajowej. Jesień jest słoneczna i ciepła (trwa do października), a zima przeważnie jest łagodna. To sprawia, że plaża w Gdańsku jest chętnie odwiedzana przez turystów przez cały rok. Są tu również duże połacie lasu, co sprzyja czystości środowiska. Każdy z nas powinien przynajmniej raz wybrać się na wycieczkę do tego miasta. Co można zwiedzić w Gdańsku? Poniżej znajdują się opisy najważniejszych atrakcji turystycznych.

 

Co trzeba zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk gwarantuje różnego rodzaju atrakcje turystyczne, a wśród nich są takie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Są to:

• Długi Targ – często turyści od tego miejsca rozpoczynają zwiedzanie. Gdańsk ma wiele placów, ale to Długi Targ jest placem reprezentacyjnym. Pełni funkcję targu, a razem z ulicą Długą tworzy tzw. Drogę Królewską. Znajduje się tutaj wiele kawiarni, pubów oraz restauracji, to ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów, którzy zdecydowali się na weekend w Gdańsku lub znacznie dłuższy wyjazd. W szczycie sezonu Długi Targ bywa zatłoczony, ale widok Ratusza, renesansowego Domu Ferberów z 1560 roku czy renesansowego Lwiego Zamku powinien wynagrodzić wszystkie niedogodności. Na Długim Targu znajduje się też słynna Fontanna Neptuna, czyli symbol miasta.

• Stare Miasto – Gdańsk ma urokliwy stary rynek, to północna część Śródmieścia, graniczy z osiedlami Młyniska i Aniołki. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tutaj Średniowieczny Stary Młyn na Wyspie Młyńskiej. Dawniej było to centrum handlowe, obecnie budynek jest przygotowywany pod nową siedzibę Muzeum Bursztynu. Inne ciekawe miejsca Starego Miasta Gdańsk to Dom Trzech Kaznodziei (kamienica z przełomu XVI i XVII wieku) oraz Dom Opatów Pelplińskich. Co więcej, znajduje się tutaj aż sześć kościołów, w jednym z nich jest carillon, czyli zespół kilkudziesięciu dzwonów, na których gra się przy użyciu specjalnej klawiatury. Stare Miasto to historyczne centrum Gdańska mające wyjątkowy, według wielu osób magiczny klimat, choćby ze względu na budowle nawiązujące do różnych stylów architektonicznych.

• Główne Miasto – zwiedzając Gdańsk nawet w 1 dzień, nie sposób nie wybrać się do Głównego Miasta. Znajduje się tutaj jeden z głównych zabytków stolicy województwa pomorskiego, czyli Bazylika Mariacka z XIV wieku. To największy kościół wybudowany z cegły na świecie, wewnątrz można zobaczyć cenne rzeźby i obrazy. Na uwagę zasługuje także gotycko-renesansowy Ratusz, Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego i Brama Żuraw.

• Westerplatte – miejsce historyczne i symbol wybuchu II wojny światowej, a także polskiego oporu przeciwko agresji III rzeszy. Westerplatte leży w północno-wschodniej części miasta. Pytając, co warto zwiedzić w Gdańsku, z pewnością usłyszymy o tym miejscu. Jest tutaj schron, wieża obserwacyjna, Cmentarz Obrońców, Ruiny Nowych Koszar, a także słynny Pomnik Obrońców Wybrzeża.

 

Najpopularniejsze muzea w Gdańsku

Gdańsk i Główne oraz Stare Miasto to nie jedyne atrakcje, które są godne uwagi. W stolicy województwa pomorskiego jest sporo muzeów, a te cieszące się największą popularnością to:

• Muzeum II Wojny Światowej – otworzono je w 2017 roku, a podstawowym zadaniem placówki jest rozpowszechnianie wiedzy na temat II wojny światowej, ukazywanie polskiej perspektywy oraz kultywowanie pamięci o ofiarach wydarzeń z lat 1939 – 1945. Poza wystawą główną można oglądać tu również wystawy czasowe, do tej pory zaprezentowano m.in. ekspozycje ‘Westerplatte w 7 odsłonach’, ‘Dziedzictwo utracone’ i ‘Adwokaci w służbie Ojczyźnie’. Co ciekawe, wystawa główna jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią.

• Muzeum Bursztynu – można w nim podziwiać wiele zabytków sztuki dawnej, np. medaliony, szkatułki, sztućce czy ołtarzyki. Jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić w Gdańsku, Muzeum Bursztynu powinno trafić na nasz plan wycieczki. Znalezienie go nie stanowi problemu, gdyż znajduje się ono w centrum krzyżowania się gdańskich szlaków turystycznych. Placówka prezentuje historię powstawania bursztynu, sposób pozyskiwania, jego właściwości, a także zmieniającą się na przestrzeni wieków obróbkę.

• Hevelianum – bardzo często trafia na listy prezentujące najciekawsze miejsca w Gdańsku. Znajduje się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej, są tutaj wystawy interaktywne i ciekawe ekspozycje fizyczne, matematyczne oraz geograficzne. To nowoczesne centrum nauki, które przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym turystom. Warto o nim pomyśleć, nawet jeśli planujemy zwiedzić Gdańsk tylko w jeden dzień.

• Europejskie Centrum Solidarności – jest nie tylko przestrzenią wystawienniczą, ale i miejscem, w którym organizowane są różnego rodzaju warsztaty i inne wydarzenia. Jak sama nazwa wskazuje, Europejskie Centrum Solidarności skupia się na dziedzictwie ‘Solidarności’. Można tu zobaczyć milicyjny samochód, kaski stoczniowców, a nawet sklep prosto z czasów PRL-u.

• Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – jest poświęcone Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, która funkcjonowała w latach 1920 – 1939. Znajdują się tutaj cenne eksponaty związane z obroną Poczty Polskiej w Gdańsku, czyli jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej. W muzeum można zobaczyć m.in. replikę niemieckiej armaty polowej 7,5 cm Le.IG 18, przedmioty wydobyte w czasie ekshumacji ciał pocztowców znalezionych w 1991 roku, tzw. Pokój naczelnika, a także Salę Polonii Gdańskiej.

 

Gdańsk – najważniejsze zabytki jako atrakcje turystyczne

Co zwiedzić, jeśli wybraliśmy Gdańsk na miejsce wakacyjnego urlopu lub weekendowego wyjazdu? Planując wycieczkę, nie można zapomnieć o kilku istotnych zabytkach. Poza Bazyliką Mariacką warto zobaczyć również inne obiekty, to np.:

• Złota Kamienica – jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Złotą Kamienicę wzniesiono dla burmistrza Jana Speymanna i jego żony Judyty z Bahrów. Powstała ona przed 1609 rokiem i wyróżnia się bardzo bogatą fasadą. Według legendy czasami po korytarzach kamienicy przechadza się duch Judyty, szepczący: ‘Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj’.

• Złota Brama – zbudowano ją w latach 1612-1614, nawiązuje do stylu renesansowego. Na bramie widoczne są kamienne rzeźby attyki z 1648 roku, to alegoryczne przedstawienie obywatelskich cnót: Roztropności, Pobożności, Sprawiedliwości oraz Zgody.

• Żuraw – największy dźwig portowy z czasów średniowiecznej Europy, a także jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Żuraw służył do stawiania masztów na statkach i przeładunku towarów, pełnił ponadto funkcję miejskiej bramy. Wewnątrz niego znajduje się czynny, zrekonstruowany mechanizm napędowy.

• Kaplica Królewska – zbudowano ją z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, powstawała w latach 1678 – 1681. To jedyna świątynia barokowa, jaka znajduje się na gdańskim Głównym Mieście. Naprzeciwko niej jest Fontanna Czterech Kwartałów.

• Ratusz Starego Miasta – Gdańsk i jego starówka także skrywają cenne zabytki. Przykładem jest ratusz zbudowany pod koniec XVI wieku w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Wewnątrz niego znajduje się zbiór zabytkowych obrazów.

• Brama Zielona – prawdopodobnie jest najstarszą bramą wodną Gdańska. Jednocześnie jest to pierwszy w mieście przykład manieryzmu niderlandzkiego. Brama Zielona została wybudowana w latach 1564 – 1568 jako gdańska rezydencja królów Polski, jednak zatrzymywała się tutaj jedynie przejazdem Maria Ludwika Gonzaga. W jednym z pomieszczeń znajdowało się biuro Lecha Wałęsy.

• Kościół św. Mikołaja – najstarszy gdański kościół, który powstał pod koniec XII wieku. W jego wnętrzu zachowano wczesnobarokowe, bogate wyposażenie. To jedyna budowla sakralna Śródmieścia, która nie została zniszczona podczas II wojny światowej.

Nie jest to pełna lista zabytków stolicy województwa pomorskiego, jest ich znacznie więcej. Inne ciekawe obiekty to m.in. Katedra Oliwska, Dom Uphagena, Brama Wyżynna czy Wielki Młyn. Wielu turystów decyduje się też na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej czy obejrzenie Latarni Morskiej Gdańsk Nowy Port, która jest uznawana za najpiękniejszą latarnię Morza Bałtyckiego. Jej wysokość wynosi 27 m, a zbudowano ją na wzór słynnego obiektu z Cleveland z 1871 roku. Planując wycieczkę, warto sprawdzić interaktywny plan Gdańska, aby upewnić się, że z łatwością znajdziemy wszystkie zabytki. Pomoże on również w ustaleniu, jak dużo czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie miasta.

Gdańskie atrakcje dla dzieci

Do Gdańska chętnie wybierają się zarówno zakochane pary, jak i rodziny z dziećmi. W stolicy województwa pomorskiego każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i miło spędzi wolny czas (być może właśnie dlatego turystyka w mieście Gdańsk jest tak rozwinięta). Maluchom powinno przypaść do gustu centrum Hevelianum, a także kilka innych miejsc jak:

• Gdański Ogród Zoologiczny – największe zoo w Polsce, można w nim zobaczyć 164 gatunki zwierząt ze wszystkich kontynentów. Powierzchnia ogrodu to ponad 123 hektary, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce w 1954 roku. Gdańskie zoo zostało wpisane do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

• Park Oliwski im. Adama Mickiewicza – zabytkowy park, o którym na pewno usłyszymy, pytając o darmowe atrakcje dla dzieci. Gdańsk to miasto, w którym jest sporo tego typu miejsc. Jednak park mieszczący się w dzielnicy Oliwa jest najstarszym na terenie całego Trójmiasta. Jego powierzchnia to 11,3 ha. Są tutaj parki w różnych stylach: Angielskim, japońskim i francuskim, a także lipowa aleja i palmiarnia. Dzieciom dużą radość sprawia możliwość przewiezienia w stylowym, drewnianym wózku, atrakcją jest też przeprawienie się przez Potok Oliwski.

• Kraina Zabawy – największy plenerowy plac zabaw w Trójmieście. Maluchy znajdą tutaj drabinki, piaskownice, zjeżdżalnie, a nawet skate park. W pobliżu są tereny przystosowane do rekreacji, ścieżki rowerowe, plaża oraz siłownia na świeżym powietrzu.

• Koło Widokowe AmberSky – daje możliwość spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Z wysokości 50 m można zauważyć Żurawia, przepływające Motławą statki, a także słynne gdańskie zabytki, przy dobrej pogodzie widoczny jest nawet Hel. Koło obraca się powoli, przejażdżka trwa ok. 15 minut. Wszystkie gondole pomieszczą do 8 osób, możliwe jest też wynajęcie gondoli VIP ze szklaną podłogą.

• Galeria Starych Zabawek – prywatne muzeum, w którego zbiorach są historyczne zabawki z lat 1920 – 1989. Pochodzą one z całej Polski, wśród nich znajdują się m.in. różnego rodzaju lalki, klocki, skarbonki, pojazdy, gry planszowe, a także rzutniki i projektory razem z bajkami. Uzupełnieniem ekspozycji są zdjęcia i stare katalogi.

Wycieczka do Gdańska – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając się do Gdańska, należy przede wszystkim zadbać o komfortowy nocleg. Znalezienie właściwego obiektu nie powinno być problemem, gdyż w mieście są zarówno hotele oraz luksusowe apartamenty, jak i pensjonaty, hostele, prywatne kwatery, a nawet ośrodek campingowy. Kiedy będziemy planować, jakie miejsca odwiedzimy, należy wziąć pod uwagę to, że pogoda może niespodziewanie się zmienić. Dobrze jest mieć drugą, zapasową listę atrakcji, z której skorzystamy, kiedy zacznie padać. Nie zapomnijmy również o spakowaniu bagażu. Na wycieczkę powinniśmy zabrać ze sobą nie tylko ubrania na zmianę, ale i: Apteczkę, zapasowe baterie do aparatu fotograficznego, podstawowe kosmetyki i mapę. Przydatna może też okazać się butelka filtrująca, dzięki której będziemy mogli napić się świeżej wody w każdej chwili, bez potrzeby kupowania jej w sklepie. W plecaku powinny znaleźć się również przekąski, po które sięgniemy, gdy poczujemy głód.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ