5 faktów o podróżach dookoła świata

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Kto chociaż raz nie marzył o długiej podróży dookoła świata, podczas której można zobaczyć wszystkie kontynenty, najsławniejsze kraje i miasta. Taka wyprawa powinna zapewnić niezapomniane doznania, przybliżyć inne kultury, wierzenia i systemy wartości. Z pewnością podróż dookoła świata można zaliczyć do inspirujących przygód, ale co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Podróż dookoła świata jeszcze do niedawna była nieosiągalnym marzeniem, niemal podróżniczym mitem, w który nikt nie wierzył. Czy naprawdę da się podczas jednej wyprawy zobaczyć kilka kontynentów? Ile to musi trwać, a przede wszystkim, ile kosztować? Obecnie świat się zmniejsza, nie fizycznie, ale pod względem możliwości. Dotarcie do najdalszych zakątków globu nie stanowi już żadnej trudności. Samolotem, statkiem, autobusem — wszędzie można dotrzeć. Jeśli dodatkowo dysponujesz dużym budżetem, a może nawet pracujesz zdalnie, co powstrzymuje Cię przed wyruszeniem dookoła świata? Dziś taka podróż jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zanim jednak spakujesz walizkę i pożegnasz się z rodziną na kilka miesięcy, przeczytaj kilka faktów o wyprawach dookoła świata, które pomogą Ci łatwiej zmierzyć się z rzeczywistością takich podróży.

 

Wycieczki z biurem podróży to także nieprzewidziane koszty

Podróże dookoła świata są coraz popularniejsze. Każdy marzy, aby zobaczyć jak największą część wszystkich kontynentów, a obecnie częściej niż kiedykolwiek wcześniej ludzie mogą sobie na to pozwolić. Wyższe zarobki, lepsze standardy życia, praca zdalna, a także lepsza komunikacja i globalizacja, to wszystko sprawia, że zwiedzanie świata to już nie tylko hobby uprzywilejowanych. Co roku wyjeżdżamy na dłuższe wakacje za granicę, dlaczego więc nie porzucić codziennego życia na trochę dłużej i zobaczyć wszystkie wymarzone miejsca za jednym razem? Podróż dookoła świata to dobry sposób na spełnienie swojego marzenia. Warto jednak pamiętać, że jak większość marzeń, w zderzeniu z rzeczywistością nieco traci blasku. Podróż dookoła świata to duże przedsięwzięcie. Można je zorganizować na dwa sposoby — samodzielnie lub zdecydować się na wykupienie wycieczki w jednym z biur podróży. Drugi sposób uwalnia od odpowiedzialności za znalezienie noclegu, transportu, a czasem nawet miejsc, w których można zjeść posiłek. Nie oznacza to jednak, że podróż dookoła świata zorganizowana przez biuro jest jedynym, słusznym rozwiązaniem. Jak każda opcja podróżowania, ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Z pewnością największą wadą korzystania z takich usług jest ich cena. Podróże wokół całego globu nie są organizowane przez każde biuro podróży. Zazwyczaj zajmują się tym małe, ekskluzywne agencje. Niestety jednak wiąże się z tym również wysoka cena. Ile kosztuje podróż dookoła świata z biurem podróży? Ceny różnią się w zależności od odwiedzanych miejsc, czasu trwania wycieczki i innych czynników, ale zwykle jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podróżne organizowane przez biura najczęściej nie trwają dłużej niż miesiąc. Może się wydawać, że choć cena jest wysoka, to przecież o nic innego nie trzeba się martwić. Wszystko jest zapłacone, a więc zapewnione. Czy jednak na pewno?

Przed zdecydowaniem się na wykupienie wycieczki dookoła świata w biurze podróży, warto dowiedzieć się, co obejmuje cena podróży. Zwykle w koszt wliczane są bilety lotnicze, noclegi w różnych miejscach, przewodnik, ubezpieczenie, a czasem także wyżywienie. Rzadko jednak cena wycieczki zawiera również opłaty lotniskowe, potrzebne wizy, bilety na lokalny transport, bilety wstępu na różne atrakcje. Wyruszając w podróż dookoła świata, nawet zorganizowaną przez wyspecjalizowane w tym biuro, trzeba mieć na uwadze, że podczas całej wyprawy nie raz mogą zaskoczyć Cię dodatkowe koszty. Z tego powodu wycieczka dookoła świata z biurem podróży to często rozwiązanie dla osób, których nie ogranicza ściśle określony budżet.

Ciekawym rozwiązaniem, często wykorzystywanym przez osoby podróżujące samodzielnie, jest bilet dookoła świata. Cena określana jest przez daną linię lotniczą. Taki bilet daje możliwość poruszania się z dowolnych miast na inne kontynenty przez ograniczony czas, na przykład 12 miesięcy. Warunkiem zwykle jest, aby poruszać się w jednym kierunku, to znaczy tylko na wschód lub na zachód. Nie można wracać na kontynent, z którego się przyleciało. Często jednak takie rozwiązanie okazuje się ograniczające. Jeśli chcesz odwiedzić inne miejsce, do którego nie kursuje dana linia lotnicza, musisz zapłacić za transport dodatkowo, ze swojego budżetu.  

 

Mniej spontaniczności, więcej planowania

Wiele osób marzy o tym, aby nawet ich pierwsza podróż dookoła świata była spontaniczna, pełna nieprzewidzianych wydarzeń, które pomogą im poczuć klimat każdego odwiedzanego miejsca. Niestety, wyprawy rzadko tak wyglądają. Każda wycieczka, a szczególnie dookoła świata, wymaga odpowiedniego planowania. Dlatego, jeśli marzysz o swobodnym podróżowaniu, podczas którego spontanicznie podejmujesz decyzje, nie zawsze wiesz, gdzie się zatrzymasz i jaki kraj będzie następny, nie zawsze się to udaje. Już przed wyruszeniem w podróż dookoła świata trzeba dokładnie przemyśleć przynajmniej zarys swojego planu. Wycieczka po różnych kontynentach wymaga śledzenie stron linii lotniczych lub innych przewoźników w celu wykupienia odpowiedniego biletu. Taka podróż to także szukanie informacji o miejscu, do którego się wyrusza, śledzenie zaleceń rządowych, aby unikać na przykład miejsc zagrożonych konfliktem. Trzeba wcześniej przeanalizować swoją trasę, aby wiedzieć, jakie zagrożenia, w tym również choroby, możesz napotkać w czasie swojej podróży. Przemieszczenie się po kontynentach to nie tylko obcowanie z kulturą lub naturą, to także liczne niebezpieczeństwa, których w naszej strefie nie spotkasz. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem powstała przynajmniej wstępna trasa. Podróż dookoła świata może obejmować wiele krajów i pewnie nie raz zboczysz z wyznaczonego kursu, ale powinno się mieć choć zarys planu. Warto także wcześniej zaplanować swoją wyprawę, aby wiedzieć, co ze sobą zabrać. Spakowanie się na wycieczkę dookoła świata to niemałe wyzwanie. Podczas takich wypraw dobrze sprawdzają się plecaki trekkingowe. Są skonstruowane w taki sposób, aby mogły pomieścić jak największą ilość potrzebnych rzeczy. Jednocześnie zapewniają komfort i sprawdzają się w podróży.  

Nie da się zobaczyć wszystkiego

Celem podróży dookoła świata jest zobaczenie niczego innego, jak właśnie świata. Najlepiej całego, wszystkich kontynentów, znanych miejsc, doświadczenie tego, co widzi się tylko na ekranie telewizora lub komputera. Dlatego nierzadko osoby wyruszające na swoją pierwszą wyprawę chcą zobaczyć wszystko. Niestety, nie da się, o ile nie dysponujesz niczym nieograniczonym czasem i przede wszystkim budżetem. Wyprawa dookoła świata to najczęściej podróż do kilku najważniejszych miejsc. Organizowane przez biura podróży wycieczki często omijają nawet Afrykę czy Amerykę Południową. Dlatego warto pamiętać, że podczas jednej wyprawy nie da się zobaczyć wszystkiego. Czy więc warto podróżować po całym świecie w ramach jednej wycieczki? Jest to na pewno dobry sposób na poznanie miejsc, do których będzie się chciało wrócić. Taka wyprawa może zainspirować Cię do dalszego odkrywania. Nie musisz być, jak Magellan. Podróż dookoła świata to nie wyprawa, którą można zorganizować tylko raz w życiu i wracać do niej już tylko we wspomnieniach i opowieściach. Do miejsc, które Ci się spodobały, możesz latać wielokrotnie, nawet jeśli znajdują się na różnych kontynentach.  

 

Czekanie na okazję

Pierwszą rzeczą, nad którą zastanawia się każda osoba planująca wyprawę, jest jej koszt. Podróż dookoła świata niczym nie różni się w tej kwestii od innych wycieczek, a nawet zmusza do solidniejszego zaplanowania swojego budżetu. Podczas odwiedzania różnych kontynentów trzeba liczyć się z niespodziewanymi wydatkami. Trzeba mieć również na uwadze, że każdy kraj ma swoją walutę, a czasem przewalutowanie może okazać się kosztowne. Dlatego planując wycieczkę dookoła świata, zapas pieniędzy jest niezbędny. Rozciągliwy budżet to także istotna kwestia podczas samodzielnego podróżowania bez określonego planu. Jeśli chcesz poruszać się po świecie spontanicznie, wybierać kolejne cele podróży jedynie na podstawie pomysłu, który pojawił się kilka godzin wcześniej, dodatkowe pieniądze są Ci niezbędne. Takie podróżowanie może być uciążliwe jednak nie tylko ze względu na budżet. Podróżując bez planu, skazujesz się na ciągłe szukanie najlepszej okazji. Duża część Twojej wyprawy to sprawdzanie stron linii lotniczych i czekanie, aż pojawi się bilet w przystępnej dla Ciebie cenie. Nierzadko zdarzy się też, że do miejsca, do którego chcesz się udać, nie będzie żadnych promocji. Wtedy trzeba będzie poświęcić większą niż planowana część budżetu lub udać się do innego kraju czy miasta. Wybierając drugą opcję, możesz sobie znacząco wydłużyć całą wycieczkę, a nie każdy ma na to czas i środki.  

Monotonna różnorodność

Odwiedzanie nowych krajów, poznawanie kultury, obcowanie z inną niż rodzima naturą, to wszystko zachęca ludzi do wyruszania na wyprawy dookoła świata. Podróżowanie poszerza horyzonty, pozwala zobaczyć coś, czego u siebie w domu spotkać się nie da. Czy jednak warto wszystkie te miejsca odwiedzić na raz? Minusem wyprawy dookoła świata jest to, że w pewnym momencie wszystkie atrakcje zaczynają być monotonne. Choć różne, wydają się takie same. Kolejna plaża, miasto, góra czy dżungla. Gdy odwiedzasz takie miejsca jedno po drugim, zaczynasz nie dostrzegać ich wyjątkowości i tego, co je wyróżnia wśród innych. Pod tym względem klasyczne podróżowanie, do jednego kraju, z noclegiem, planem zwiedzania i ściśle określonym budżetem, okazuje się lepszym rozwiązaniem. Jeśli wyruszysz do Azji, za kilka miesięcy do Australii, aby po pewnym czasie odwiedzić Stany Zjednoczone, wszystkie te miejsca wzbudzą w Tobie zachwyt. Jeśli w kilka miesięcy zobaczysz je wszystkie — z Chin do Japonii, Nowej Zelandii, USA i Londynu, w pewnym momencie popularne cele podróży będą tylko kolejnym przystankiem w długiej wyprawie.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ