Kotlina Kłodzka – atrakcje

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Kotlina Kłodzka to doskonała propozycja na udane wakacje. Jak się okazuje, nie musimy wybierać się w daleką podróż, aby zapewnić sobie komfortowy i pełen przygód odpoczynek. Znajdujące się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie Góry Stołowe, które kuszą turystów malowniczymi szlakami, to nie jedyna atrakcja regionu. Co zatem zwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej, aby móc cieszyć się pięknymi wspomnieniami?

Piękne tereny położone na południe od Dolnego Śląska to historyczna Ziemia Kłodzka znajdująca się w Środkowo-Wschodnich Sudetach. Jej najbardziej charakterystyczne miejsce stanowi Kotlina Kłodzka zajmująca jednocześnie jedną piątą Ziemi Kłodzkiej. Jako malownicza kraina stanowi doskonałe tło dla wielu atrakcji i zabytków. Co zwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej?   

Teren podobnie jak cały Dolny Śląsk zachęca zwiedzających sporą ilością atrakcji i pięknymi widokami. Historia znacząco odcisnęła piętno na Kotlinie Kłodzkiej, dlatego dopiero teraz możemy zaobserwować liczne zmiany zachodzące w regionie, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia liczby turystów. Kotlina Kłodzka i jej szlaki turystyczne zapewniające aktywność fizyczną, prowadzące po całym terenie. Jednakże nie tylko one kuszą swoją malowniczością. Warto również odwiedzić pobliskie okolice, aby przekonać się, jak wspaniałe wakacje możemy spędzić, nie opuszczając granic kraju. Atrakcje Ziemi Kłodzkiej w znacznym stopniu przyczyniły się do popularności miejsca, które coraz częściej jest wybierane przez wczasowiczów jako cel wakacyjnego odpoczynku. 

 

Kłodzko i okolice — atrakcje turystyczne

Park Miniatur Minieuroland stworzono z myślą o rodzinach z dziećmi, ale to też częsty cel większych grup zorganizowanych, na przykład wycieczek szkolnych. Miejsce odwiedzają również seniorzy. 

Kotlina Kłodzka, ciekawe miejsca dla wielu turystów zapewnia na każdym kroku. Jednym z nich jest wspomniany Minieuroland, gdzie znajduje się około 40 makiet popularnych budowli mieszczących się nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w Europie i na całym świecie. Park otacza przepiękny i malowniczy ogród, w którym mieści się także nowoczesny plac zabaw. Oba miejsca to dobre atrakcje dla dzieci. Kotlina Kłodzka pełna jest ciekawych miejsc na najmłodszych. Jednakże duża ilość alejek otoczonych przez bujną roślinność zachęca również do codziennych spacerów osoby starsze. Po niewielkiej aktywności fizycznej możemy usiąść wygodnie na jednej z ławeczek i podziwiać znajdujące się tuż obok przepiękne widoki.  

W towarzystwie oryginalnych drzew i kwiatów znajdują się miniatury budowli wykonane w skali 1:25. Całość powstała z zachowaniem najdrobniejszych elementów i szczegółów, aby teren jeszcze bardziej kusił swoją atrakcyjnością i zachęcał jeszcze więcej wczasowiczów do odwiedzin.

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej często wprawiają w spore zakłopotanie turystów, ponieważ ilość ciekawych miejsc jest tak imponująca, że niekiedy ciężko zdecydować się na te konkretne.  Kiedy odwiedzamy Kłodzko i zastanawiamy się, co jeszcze zobaczyć, aby uatrakcyjnić swój wyjazd, powinniśmy pomyśleć o odwiedzeniu Podziemnej Trasy Turystycznej. Na miejscu dowiemy się wielu ciekawostek, np. jak wyglądały egzekucje i że to w głównej mierze piwo stanowiło napój okolicznych mieszkańców. Jak zauważamy, atrakcje, jakie oferuje Kotlina Kłodzka są nie tylko ciekawą rozrywką, ale również bywają pewnym doświadczeniem pozwalającym nam na zdobycie sporej ilości wiedzy.

Stare Miasto w Kłodzku to jeden z ważniejszych punktów naszej wycieczki. Jako historyczna stolica stanowi tło do dwóch sporych atrakcji. Jedną z nich jest Most Gotycki, jednakże dla niektórych ważniejszą stanowi twierdza Kłodzko. Cennik zwiedzania jest dostępny na stronie internetowej zabytku. Cena zależy oczywiście od wieku zwiedzającego, dlatego też dzieci i uczniowie oraz seniorzy mogą liczyć na pewną zniżkę. Mury twierdzy dawniej miały charakter strategiczny i obronny, dziś z kolei stanowią doskonałą atrakcję dla zwiedzających. W poznaniu historii ważniejszego miejsca Kłodzka pomaga przewodnik, który zawsze ubrany jest w historyczny strój, co może zaciekawić nie tylko małych, ale i nieco starszych turystów. Naszą uwagę powinny zwrócić podziemne korytarze oraz historia ich powstania. Wycieczka będzie szczególnie doceniona przez wielbicieli historii naszego kraju.

Podczas naszych wakacji warto również odwiedzić pobliskie okolice i miasto o nazwie Bystrzyca Kłodzka. Atrakcje, które się tam znajdują, również są warte obejrzenia, często także bywają zaskakujące. Zwiedzanie warto zacząć od spaceru po rynku, nieopodal którego mieści się kościół parafialny. W średniowieczu każda świątynia musiała znajdować się w centrum miasta, tutaj jednak zrobiono wyjątek i kościół umieszczono w najwyższym punkcie Bystrzycy Kłodzkiej. Kształt placu również jest zaskakujący, ponieważ przybiera formę trapezu. Mówimy tutaj oczywiście o głównym rynku, gdzie w jego centralnej części znajduje się ratusz nawiązujący swoim wyglądem do renesansu florenckiego. Turyści mogą również podziwiać pochodzącą z XVIII wieku Kolumnę Świętej Trójcy, która niegdyś miała pokazywać wyższość katolicyzmu nad protestantyzmem. Wieża stanowi symbol walki kościoła katolickiego z szatanem. 

Kotlina Kłodzka atrakcje z historią w tle

Polecamy też udać się w pobliże dworca Ludwikowice Kłodzkie. Atrakcje ziemi kłodzkiej znajdują się w niewielkiej odległości od niego, dlatego też na zwiedzanie malowniczych terenów nie musimy wybierać się swoim samochodem. Zwłaszcza, gdy zechce się odwiedzić imponujące miejsca oddalone o kilkanaście kilometrów od Kłodzka, czego doskonałym przykładem jest pochodzący z XVI wieku Pałac w Bożkowie. Jedna z jego wież kojarzona jest często z przygodami Harry’ego Pottera. Nieoceniona może okazać się pomoc przewodnika, który oprowadzi nas po wnętrzu obiektu, jak i znajdującym się obok pałacu przepięknym ogrodzie.     

Co jeszcze oferuje Kotlina Kłodzka? Zamki, których ilość jest imponująca. Jeden z nich to Leśna Skała powstały w latach 1831-1837. Dawna rezydencja magnacka znajduje się na wzgórzu Szczytnik i bardzo często zmieniała swoich właścicieli. W latach 50. XX wieku zamek znalazł się w rękach Skarbu Państwa, powstał w nim wówczas dom pomocy dla niepełnosprawnych mężczyzn. Jednakże od czerwca ubiegłego roku obiekt udostępniono dla zwiedzających. 

Zamki w Kotlinie Kłodzkiej, a dokładnie jeden z nich znajduje się również w Wałbrzychu. Jest to oczywiście Zamek Książ jako największa tego typu budowla zarówno w Polsce, jak i w Europie. Nazywany również „Perłą Śląska” lub „Zamkiem z Bajki” swoim pięknem zachwyca turystów z całego świata. Wielbiciele przyrody będą pod wrażeniem nieopodal znajdującej się palmiarni oraz ogrodów tarasowych pochodzących sprzed około stu lat. Z kolei miłośników sztuki zachwycą stylowe wnętrza zamkowych komnat.

 

Kotlina Kłodzka, Czechy — atrakcje

A jakie są atrakcje po czeskiej stronie? Kotlina Kłodzka może się pochwalić zamkiem Nachod znajdującym się w miejscowości o tej samej nazwie. Dla zwiedzających udostępniono historyczne eksponaty orderów, broni i obrazów oraz podziemia i bogato zdobione wnętrza zamku. Z tarasu widokowego, z którego również mogą korzystać turyści, rozciąga się przepiękna panorama na czeskie miasteczko. Szczególną uwagę zwraca fosa z dwoma niedźwiedziami będącymi niegdyś gwiazdami cyrkowych występów, dlatego też miejscowi mówią, że jest to zamek strzeżony przez dwa niedźwiedzie. 

Kotlina Kłodzka i jej atrakcje, jakimi dysponują Czechy, nie są pomijane w zwiedzaniu przez turystów. U naszych sąsiadów najchętniej odwiedzane jest Adrspach,  czyli Skalne Miasto ukształtowane jedynie przez naturę. Olbrzymie skały wędrujące ku górze przeplatają się z mniejszymi kamieniami, tworząc tym samym labirynt szlaków, które są ciekawą atrakcją dla turystów. Ilość, ale przede wszystkim charakter korytarzy potrafią wywołać w zwiedzających prawdziwe zdziwienie, które jest jeszcze bardziej spotęgowane, kiedy po drodze napotkamy pewne niespodzianki.

 

Kotlina Kłodzka — góry

• Góry Stołowe — przez niektórych uważane za jedne z najpiękniejszych i wręcz magicznych gór w kraju. Znajdujące się zarówno po polskiej, jak i czeskiej granicy kuszą turystów fantazyjnymi skałami oraz kamiennymi rzeźbami schowanymi w malowniczej roślinności. Aby chronić płytową budowę gór, w 1993 roku na ich terenie powstał Park Narodowy Gór Stołowych. Do dyspozycji turystów przygotowano ponad 100 km szlaków, a co najważniejsze nie są one wymagające, dlatego też stanowią doskonałą propozycję nawet dla mało wprawionych w górskich wyprawach osób.

• Masyw Śnieżnika — najwyższe pasmo po polskiej stronie Sudetów Wschodnich stanowi jedyne w naszym kraju miejsce, gdzie rośnie świetlik, czyli świecący mech. W 1981 roku na terenie gór powstał Śnieżnicki Park Krajobrazowy, w którego herbie widnieją kozice. Śnieżnik z wyjątkiem Tatr jest jedynym miejscem w naszym kraju, gdzie możemy spotkać zwierzęta. Masyw Śnieżnika stanowi zlewisko trzech mórz — Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego. Dawniej na terenie gór znajdowała się wysoka wieża widokowa, jednakże ze względu na zły stan techniczny postanowiono ją zburzyć, a obecnie trwają prace nad budową nowej. 

• Góry Bystrzyckie — góry ze względu na niewielkie urozmaicenie i dużą lesistość nie cieszą się sporym zainteresowaniem turystów. Znaczna część terenu leży po polskiej stronie granicy, a tylko niektóre z nich znajdują się po stronie czeskiej. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest  Sasanka o wysokości 985 metrów mieszcząca się w Jagodnej. Tutaj też znajduje się wieża widokowa będąca dużą atrakcją gór.

• Góry Orlickie — stanowią najwyższą część Sudetów Środkowych. Teren szczególną popularnością cieszy się w sezonie zimowym, kiedy to do dzielnicy miasta Duszniki-Zdrój, Zieleńca, zjeżdżają się liczni narciarze. Niestety do Polski należy tylko skromny fragment gór, jakim jest Czeski Grzebień, z kolei najwyższym szczytem znajdującym się na terenie naszego kraju jest Orlica.

Kotlina Kłodzka — atrakcje zimą

Kotlina Kłodzka to również atrakcje zimą, a najpopularniejszą z nich stanowi Czarna Góra i duży ośrodek narciarski. Do dyspozycji turystów przeznaczono kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności oraz nowoczesny wyciąg, który w znacznym stopniu ułatwia dostanie się na stok. Podczas mało sprzyjających warunków trasy są regularnie naśnieżane za pomocą kilkudziesięciu armat śnieżnych. Stok po zmierzchu jest bardzo dobrze oświetlony, co umożliwia zjeżdżanie do późnych godzin wieczornych. Dla początkujących narciarzy oraz dzieci istnieje możliwość skorzystania ze znajdujących się w pobliżu szkółek. 

Zimowe atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej to lubiane przez wielu turystów narciarstwo zjazdowe. Malowniczym miejscem przypominającym alpejskie tereny jest Zieleniec Ski Arena. Panujący w ośrodku sprzyjający mikroklimat zapewnia świetne warunki dla narciarzy, które zaczynają się już wraz z nadejściem grudnia. Kilka tras Zieleńca ma zróżnicowany poziom trudności, dlatego będą one odpowiednie zarówno dla amatorów i dzieci, jak i dla profesjonalnych narciarzy. Bezpieczną jazdę zapewniają głównie łagodne polany, na których znajdują się wyciągi orczykowe. Z kolei bardziej zaawansowani sportowcy mogą zdecydować się na jedną z trudniejszych tras zjazdowych. Najdłuższa z nich wynosi 3 kilometry, a łączna długość wszystkich ma 21 kilometrów.

Co jeszcze ma do zaoferowania Kotlina Kłodzka? Atrakcje zimowe są często wybierane i przede wszystkim lubiane przez spore grono turystów. Dolina Sportów Zimowych w Kudowie-Zdroju to miejsce stworzone dla całych rodzin. Możemy zdecydować się na tradycyjną jazdę na nartach lub wybrać drugą opcję, czyli zabawy śnieżne na dmuchanych saniach. Atrakcja cieszy się dużą popularnością i każdego roku przyciąga coraz większą liczbę miłośników zimowych sportów. 

Jak widzimy, nawet zimą zaskakująca bywa Kotlina Kłodzka. Atrakcje turystyczne znajdziemy w najbardziej malowniczych zakątkach. Jedną z nich jest stacja narciarska Kamienica zlokalizowana 10 kilometrów od Lądka-Zdroju oraz mieszcząca się nieopodal najstarszego miasteczka w Polsce o nazwie Bolesławów. Otoczona przez przepiękne wzniesienia Masywu Śnieżnika kusi turystów swoim urokiem nie tylko zimą, ale także w ciągu całego roku. W sezonie zimowym możemy oczywiście pozjeżdżać z odpowiednio przygotowanego do tego celu stoku narciarskiego,  a latem pospacerować malowniczymi szlakami.

Kotlina Kłodzka — przewodnik

Polska to kraj wielu możliwości, którego krajobraz stanowi doskonałe połączenie różnorodnych miejsc i malowniczych zakątków. Wschód słońca nad polskim morzem, czy też wędrówki po górskich szlakach sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na spędzenie wakacji w kraju. Myślimy o nich zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny, dlatego też coraz częściej miejsca kojarzone głównie z zimowymi sportami wybieramy do zwiedzania latem. Kotlina Kłodzka stanowi ciekawą propozycję zarówno do zimowego, jak i również letniego aktywnego spędzania czasu. Wędrówki po licznych szlakach turystycznych, zabytki historyczne, czy też miejsca przygotowane specjalnie dla dzieci to nie jedyne atrakcje, jakie znajdziemy na terenach Ziemi Kłodzkiej. Nieważne, na jaki odpoczynek się zdecydujemy, to zawsze niezbędny będzie plecak turystyczny, do którego schowamy butelkę wody, potrzebne przekąski czy też pieluchy dla dziecka.

Niezależnie od panującej pory roku powinniśmy się zaopatrzyć w wygodny i przede wszystkim dostosowany do panujących warunków strój oraz komfortowe obuwie. Warto również pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, które mogą okazać się bardzo przydatne nawet zimą, kiedy promienie słoneczne potrafią być naprawdę zaskakujące. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, plan swojego pobytu należy tak urozmaicić, aby nie odczuły one znużenia i zmęczenia. W przypadku maluszków możemy również pomyśleć o wózku, który znacznie ułatwi nam przemieszczanie się między jedną, a drugą atrakcją. Podczas naszego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej warto wcześniej zadbać o nocleg w najbardziej odpowiadającym nam miejscu. Najlepiej znacznie wcześniej dokonać rezerwacji, aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Malownicze tereny każdego roku stanowią niemałą atrakcję dla sporego grona turystów, dlatego też pokoju noclegowego nie należy bukować na ostatnią chwilę. Nie tylko Kotlina Kłodzka, ale również cały Dolny Śląsk zapewniają turystom dużą ilość miejsc noclegowych. Możemy wybrać hotel lub pensjonat otoczony przepięknymi uliczkami i wspaniałą roślinnością, czy też zdecydować się na agroturystykę, która cieszy się coraz większą popularnością i jest szczególnie wybierana przez osoby przyjeżdżające z dużych miast.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ