Jaki plecak wybrać na rower w góry?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Eksploracja świata na dwóch kółkach staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Na rynek rowerów ostro wkroczyły e-bike (rowery elektryczne), które otworzyły tę dziedzinę sportu dla osób z mniejszą kondycją lub problemami zdrowotnymi oraz gravele, które, w dużym uproszeniu, pozwoliły rowerom z barankiem wyjechać na szutry i drogi leśne.

Każdy rowerzysta, niezależnie od roweru, którego używa, potrzebuje przestrzeni na schowanie niezbędnych rzeczy, które mogą mu się przydać podczas całodziennych lub kilkudniowych wycieczek. W tym artykule, przyjrzymy się bliżej, jaki plecak rowerowy wybrać, aby cieszyć się wycieczką i komfortem jazdy, zamiast poświęcać czas myśleniu oraz jak zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy lub zminimalizować ich niekorzystny wpływ na wygodę jazdy.

 

PLECAKI

Jeśli preferujesz jednodniowe wycieczki, dojazdy do szkoły i pracy, a nawet kilkudniowe wyprawy w ciężkim terenie, podczas których sakwy nie pomagają utrzymać środka ciężkości lub po prostu nie masz bagażnika, żeby je zamontować – plecak rowerowy to rozwiązanie dla Ciebie.

KROK 1. POJEMNOŚĆ PLECAKA

Pojemność plecaka, którą należy wybrać, jest uzależniona od aktywności na rowerze, którą zamierzamy uprawiać:

• Plecaki ok 10 litrów – to bardzo małe plecaki, które zmieszczą głównie podstawowe zestawy naprawcze i lekki prowiant. Często zaopatrzone są w bukłak ( pojemnik na wodę z rurką), który znajduję się w zestawie. Alternatywą do plecaków tej wielkości są nerki rowerowe.

• Plecaki ok 15-20 litrów – najbardziej popularna grupa wielkościowa plecaków, sprawdzi się świetnie w czasie całodniowej wycieczki. Znajdziesz w nim miejsce na podstawowe narzędzia, lekki prowiant, zapasową odzież w przypadku niepogody lub jeśli rower to Twój codzienny środek transportu zmieszczą się tam ubrania do przebrania w pracy. Osoby, które jeżdżą z pazurem, mogą schować w nim także ochraniacze. Warto pamiętać, że wraz z wyjeżdżonymi kilometrami zmienia się ilość niezbędnych nam rzeczy, nawet podczas dłuższych wypraw bikepackingowych. Doświadczony rowerzysta z powodzeniem mógłby spakować się w 15-20 litrowy plecak, nawet na weekendowy wypad, połączony z nocowaniem w schroniskach.

• Plecaki ok 24-30 litrów – to największe plecaki rowerowe. Swobodnie możesz się z nim wybrać na tygodniowy wypad po Alpach lub innych górach, ze spaniem po pensjonatach i schroniskach. Takie rozwiązanie jest też idealne do wypraw rodzinnych, nawet nad pobliskie jezioro, gdy plecak musi pomieścić nie tylko ręczniki, strój i prowiant, ale także zabawki i zestawy ubrań w przypadku niespodziewanej zmiany pogody.

 

KROK 2. CHARAKTERYSTYKA PLECAKA

Warto by wybór swojego plecaka rowerowego podejmować świadomie (nie zawsze dobry będzie plecak górski), wiedząc na jak długie wyprawy będzie najczęściej zabierany, ile rzeczy będzie musiał pomieścić, ale także zwracając uwagę na jego parametry techniczne. To one decydują o trwałości i wygodzie używania plecaka. Na co więc zwrócić uwagę, żeby plecak świetnie leżał i służył nam długie lata?

• System nośny– powinien być odpowiednio dobrany do naszych pleców. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę, by nie ocierał ramion, obojczyków i zapewniał dobrą wentylację. Zwróć także uwagę na wyprofilowanie pleców. To, co podczas przymierzania plecaka w sklepie będzie drobną niewygodą, podczas wyprawy rowerowej będzie sporą uciążliwością.

• Pas biodrowy – to bardzo ważny element plecaka. Przy większych modelach plecaków jest on bardziej rozbudowany i pozwala dużą część ciężaru z ramion przenieść na biodra. Podczas przymierzania powinien doskonale stabilizować cały plecak, także nie może się przemieszczać na boki podczas jazdy czy trudniejszych zjazdów.

• Pas piersiowy– kolejny ważny element plecaka, regulowany element na wysokości klatki piersiowej, który podobnie jak pas piersiowy przyczynia się do stabilności plecaka podczas jazdy, a zwłaszcza podczas zjazdów.

 

KROK 3. WYPOSAŻENIE

Jest parę rozwiązań technicznych, które mogą ułatwić życie każdemu rowerzyście i sprawić, by każda trasa była jeszcze przyjemniejsza. Warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru plecaka.

• Miejsce na bukłak – jest to specjalna kieszonka wewnątrz plecaka z otworem w górnej części na wyjście na rurkę od bukłaka. Niektóre rowery mają tak skonstruowaną ramę, że nie zmieści się tam bidon; czasami nasza wycieczka biegnie dzikimi terenami, gdzie nie można zaopatrzyć się w wodę, dlatego zapas wody w bukłaku jest niezbędny.

• Pokrowiec przeciwdeszczowy – podczas całodziennych wojaży, szczególnie w górach, pogoda potrafi zmienić się z minuty na minutę, dlatego ważnym elementem wyposażenia jest pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni przed deszczem zawartość plecaka. Oczywiście większość plecaków jest uszyta z materiałów impregnowanych, które wytrzymają lekki chwilowy deszczyk, ale na porządny deszcz pomoże tylko pokrowiec.

• Elementy odblaskowe plecaka – czasami zdarza nam się jeździć po zmroku, dlatego dodatkowym elementem, który zapewnia naszą widoczność jako uczestników ruchu, oprócz lampki rowerowej jest odblask. Plecak może zawierać albo pojedyncze elementy, albo całe panele zwiększające naszą widoczność na drodze.

 

A MOŻE SAKWY?

Bardzo dobrym rozwiązaniem na dłuższe wycieczki rowerowe są sakwy, do których możesz zapakować znacznie więcej niż do klasycznego plecaka. Sakwy montujesz wygodnie zaczepami na bagażniku swojego roweru, dzięki czemu nie obciążasz swoich pleców, a to ma spory wpływ na komfort jazdy.

Sakwy od Jack Wolfskin, które w tym sezonie pojawiły się po raz pierwszy na rynku, posiadają wiele drobnych ułatwień, które sumarycznie mają spory wpływ na komfort korzystania z nich i samej jazdy. Przykładem jest zapięcie na rzep, który dodatkowo zabezpiecza torbę tak, aby nie przesuwała się podczas jazdy. Wewnątrz głównej komory znajduje się praktyczna kieszeń, która sięga aż do dna sakwy. Zwijane zamknięcie pozwala skompresować i zamknąć torbę od góry. Dodatkowym atutem jest odblaskowy element, który sprawi, że jest się bardziej widocznym po zmroku.

Kolejną funkcją jest możliwość korzystania z sakw jak z toreb, po tym jak już zsiądziesz z roweru. Podczas przerwy na piknik lub inne zakupy, torbę można zarzucić na ramię dzięki regulowanemu paskowi i zabrać ją ze sobą. Pasek jest regulowany i odpinany, gdy niepotrzebny, można go po prostu odpiąć. Dwa w jednym oznacza większą użyteczność, którą z pewnością docenisz na trasie.

Duży litraż sakwy pozwala zabrać na dłuższe wyjazdy wszystko to, co jest niezbędne, by cieszyć się drogą i otaczającą przyrodą.

Rowerowe przygody dają wiele możliwości obserwowania nowych miejsc z innej perspektywy. Warto przemyśleć sposób pakowania się na wyprawy, by móc z nich czerpać jeszcze większą przyjemność, bez rezygnacji z komfortu, który jest w stanie zapewnić Ci dobrze dobrany sprzęt.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ