Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala posiadaczom korzystać z różnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych krajach (chodzi nie tylko o kraje Unii Europejskiej, ale również Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). To sprawia, że jest chętnie wyrabiana przez osoby planujące wakacje za granicą. Dużą zaletą EKUZ jest to, że za jej wyrobienie nie trzeba nic płacić. Karta wydawana jest w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia i można z niej korzystać przez 12 miesięcy od daty wydania.

Chociaż warto korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, szczególnie że nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami, to jednak nie można na niej opierać całego bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich. Wynika to z tego, że pomimo wielu zalet, w niektórych przypadkach nie można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby uniknąć kosztownego leczenia. Lepiej więc się zawczasu zabezpieczyć przed takimi nieplanowanymi wydatkami i pomyśleć o dodatkowej ochronie. W dalszej części artykułu, oprócz najważniejszych informacji o karcie EKUZ i ubezpieczeniu zdrowotnym, znajdziesz informację na temat prostej w obsłudze wyszukiwarki ubezpieczeń turystycznych. Dowiesz się również, gdzie wniosek o EKUZ możesz złożyć, aby karta została wyrobiona przed najbliższym wyjazdem za granicę.

 

Co jest dostępne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ?

Warto zacząć od krótkiego omówienia, przy jakich świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ przyda się w ogóle EKUZ. Karta zapewnia przede wszystkim dostęp do wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, a także niektórych specjalistów. Chodzi więc o świadczenia, które można określić jako niezbędne z medycznego punktu widzenia, a więc zapewnia pomoc w przypadku urazów, wypadków lub nagłych zachorowań. Wielu podróżujących popełnia jednak błąd i zabiera ze sobą jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zamiast pomyśleć zawczasu o dodatkowej ochronie w postaci ubezpieczenia turystycznego, które można wykupić nawet na kilka dni i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

W jakich przypadkach karta EKUZ nie zapewni oczekiwanej ochrony?

Standardowe ubezpieczenie zdrowotne może okazać się niewystarczające, jeżeli podróżujący będzie musiał skorzystać ze świadczeń, które nie są niezbędne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie upoważnia do otrzymywania świadczeń z następujących kategorii:

leczenie chorób przewlekłych,

operacje plastyczne,

leczenie stomatologiczne.

Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny? Wystarczy tak naprawdę oprócz wniosku o wydanie EKUZ złożyć również wniosek o ubezpieczenie turystyczne. W przypadku złożenia wniosku przez internet można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Wniosek o EKUZ można złożyć między innymi przez internetowe konto pacjenta, natomiast jeżeli chodzi o oferty dodatkowych ubezpieczeń, najlepiej podpisać wniosek online.  

 

Czy warto korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ nie zapewnia idealnej ochrony i jest wiele wyjątków, w których karta do niczego się nie przyda. Z drugiej strony, jeżeli można ją wyrobić za darmo, to warto z tego skorzystać, szczególnie że proces wnioskowania o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego został maksymalnie uproszczony. Kartę najlepiej wyrobić z wyprzedzeniem, aby później nie trzeba było się martwić o to, czy uda się ją odebrać przed wyjazdem. Należy również pamiętać o sprawdzeniu terminu ważności posiadanej karty, ponieważ standardowo wynosi on 12 miesięcy. W przypadku emerytów wydłużono go do pięciu lat, a bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy otrzymują ją na 2 miesiące. Po tym, jak karta straci ważność, można złożyć wniosek o wydanie nowej. 

Najlepsze ubezpieczenia turystyczne w przystępnych cenach

Na stronie opisującej Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można znaleźć nowoczesną porównywarkę ubezpieczeń turystycznych. Takie ubezpieczenia to tania, a zarazem bardzo wszechstronna ochrona, którą powinien wykupić każdy, kto podróżuje do innych krajów. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że zakup takiego ubezpieczenia to duży wydatek, koniecznie sprawdź aktualnie dostępne oferty, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 

Odpowiedzi na często zadawane pytania na temat EKUZ

Szczegółowe informacje na temat karty można znaleźć w serwisie EKUZ.com.pl. Najlepiej zapoznać się z nimi już teraz, aby w przypadku pojawienia się potrzeby skorzystania z ochrony nie trzeba było na szybko sprawdzać, czy niezbędna pomoc jest dostępna dla posiadacza karty. Do jej wyrobienia potrzebny jest dowód tożsamości (na przykład dowód osobisty lub paszport) oraz zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Karta wydawana jest w ciągu 7 dni roboczych, przy czym czasami okres ten może się nieco wydłużyć. Wniosek można złożyć na dwa sposoby: przez internet lub osobiście w oddziale NFZ. Karta jest w pełni darmowa, a do złożenia wniosku nie jest potrzebne zdjęcie. Warto jeszcze podkreślić, że EKUZ nie uprawnia do refundacji kosztów transportu medycznego lub zwłok.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ