Czy odpady z tworzyw sztucznych można przerobić na nowe domy?

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Z pewnością dziś wytwarzamy i produkujemy o wiele więcej, niż potrzebujemy. W związku z tym bardzo dużo wyrzucamy, zwłaszcza odpadów z tworzyw sztucznych. Niestety nie są one jak sloty na prawdziwe pieniadze czy gry cyfrowe, że tylko usuniemy je z komputera – pozostają z nami na bardzo długo. Na całe szczęście w wielu krajach prowadzony jest skuteczny recykling. W niektórych miejscach odpady z tworzyw sztucznych przerabia się na cegły, z których buduje się potem nowe domy.

 

Ogromny problem dla świata

Według najnowszych szacunków na naszym globie znajduje się aż 6,3 miliarda ton odpadów z tworzyw sztucznych. Mieszczą się one w glebie, wodzie, powietrzu, w żołądkach wielu zwierząt. Niestety zaledwie 1/5 dotychczas wyprodukowanego plastiku została poddana recyklingowi bądź spalona. Dlatego kluczowe jest znalezienie nowych sposobów ponownego wykorzystania takich materiałów, odpadów. Jednym z wielkich pomysłów jest wykorzystanie ich do budowy domów. Już od dawna w Afryce wykorzystuje się butelki wypełnione piaskiem, z których następnie układane są ściany domów. W warunkach, gdzie nie ma ekstremalnych zmian pogodowych, zjawisk atmosferycznych, takie rozwiązanie świetnie się sprawdza.

 

Ciekawe pomysły

Takie materiały z plastiku mogą służyć jako podparcie dachu i podłogi oraz zapewnienie ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Ściana zewnętrzna często wykonana jest z cegły, a wewnętrzna z zaprawy betonowej wykończonej płytą gipsowo-kartonową. Pomiędzy nimi zwykle znajduje się szczelina wypełniona izolacją, co się sprawdza w chłodniejszych krajach. Tymczasem w niektórych krajach już teraz stosuje się cegły, które tworzone są z domowych odpadów plastikowych przy użyciu druku 3D. Drukarka topi przędzę z plastiku zebranego z recyklingu, a następnie za pomocą stożkowej dyszy umieszcza stopiony plastik dokładnie tam, gdzie chcemy. W ten sposób jeden z inżynierów wytworzył cegły, które są w stanie zastąpić tradycyjne materiały. Z badań wynika, że takie cegły są bardzo mocne i mogą dorównać wytrzymałością cegłom z zaprawy cementowej. Przy tym wszystkim są one również dziesięć razy lepsze w izolowaniu ścian niż konwencjonalne cegły gliniane.

To bardzo dobrze wróży na przyszłość, gdyż cegła z tworzywa sztucznego wydrukowana w 3D jest mocniejsza i bardziej energooszczędna niż tradycyjne cegły gliniane. Istnieje też metoda, gdzie drobnoziarnisty plastik można łatwo wlać do formy o kształcie cegły. Następnie forma ta jest przenoszona do pieca, aby stopić plastikowy proszek i potem zostać sprasowaną w solidną plastikową cegłę. Zaletą tworzenia w ten sposób plastikowych klocków jest to, że możemy w nich łączyć różne rodzaje plastiku, albowiem wszystkie gatunki plastiku topią się w temperaturze od 200 do 250 stopni Celsjusza. Twórcy są w stanie stosować różne formy, dzięki czemu możliwości znacząco się zwiększają.

Tego typu cegły można łatwo zmontować i łączyć ze sobą, tworząc ścianę. Już teraz niektórzy śmieją się, że można tworzyć w taki sposób duże klocki Lego dla dorosłych. Po zbudowaniu ściany można ją dodatkowo bez obaw pokryć gliną lub cementem z obu stron, aby uzyskać gładsze wykończenie. Trzeba się jednak zastanowić, jak taką technologię można wykorzystać na szerszą skalę i jakie będą jej koszta. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów, plastik w kontakcie z wysokimi temperaturami często emituje groźne związki. W tej dziedzinie potrzebne jest jeszcze wykonanie wielu badań. Niemniej jednak mamy nadzieję, że będzie więcej takich ciekawych pomysłów, które choć częściowo zaradzą problemom z plastikiem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ