Dlaczego Las Vegas cieszy się tak dużą popularnością?

Ostatnio aktualizowane: 21.04.24

 

Las Vegas to miasto, którego praktycznie nikomu nie trzeba przedstawiać. To jedna z ikon Stanów Zjednoczonych, która idealnie obrazuje świat rozrywkowy USA. Miasto powstało w 1905 roku jako miejscowość kolejowa. Było jednym z przystanków dla rozbudowywanych ogromnych sieci kolejowych w rozległych Stanach Zjednoczonych. Kiedy jednak w 1930 roku stan Nevada jako jeden z nielicznych zalegalizował uprawianie hazardu, Las Vegas stało się prawdziwą amerykańską, a później światową, stolicą hazardu. Łatka miasta rozrywki przylgnęła do Las Vegas na stałe i mimo że popularne kasyna internetowe, jak Spin City oferują znacznie przystępniejsze warunki użytkowania, to miasto nadal przyciąga fanów gier losowych i nie tylko, z całego świata.

W czym tkwi fenomen tego miasta? Czy w dobie przemijającej świetności kasyn stacjonarnych na rzecz internetowych, Las Vegas nadal ma w sobie ducha światowej stolicy hazardu? Czy może to już nie to samo? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

 

Czynniki warunkujące Las Vegas jako potencjalnie atrakcyjne miejscu podróży

Las Vegas jest to powszechnie uznawane miejsce rozrywkowe. Dlatego często słyszy się przeróżne historie o wypadach do Las Vegas i atrakcjach, jakie miasto oferuje. Co ciekawe, Las Vegas zajmuje dopiero siódme miejsce wśród najpopularniejszych miast USA, znajdując się między innymi za takimi miastami jak: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, czy Boston. Mimo wszystko może pochwalić się imponującym wynikiem 40 000 000 odwiedzających w ciągu roku. 

Zatem co sprawia, że miasto ma taką renomę — zwłaszcza za granicą? Powodów jest wiele. To między innymi:

• Bogata historia, zawierająca w sobie liczne zwroty akcji, jak chociażby powstanie w celach kolejowych, a następnie przekształcenie w prawdziwe centrum rozrywkowe USA.

• Częste wykorzystywanie Las Vegas w popkulturze — teledyski, celebryci, filmy wykorzystują wizerunek miasta, sprawiając, że otoczka stolicy rozrywkowej jest bardzo silna. Kultowe filmy, które są kojarzone z tym miastem to: Kac Vegas, Diamenty są wieczne, czy Ocean’s Eleven.

• Popularne miejsce do zawierania ślubów. Miasto zna dziesiątki, jeśli nie setki niesamowitych historii dotyczących zawierania związków małżeńskich w Las Vegas. Co ciekawe takie małżeństwa „na szybko” są respektowane praktycznie na całym świecie. Wystarczy dopełnić kilku prostych formalności.

• Stolica hazardu. Las Vegas zasłynęło jako miejsce, do którego jeździ się, żeby zagrać w największych, najbardziej luksusowych kasynach na świecie. To właśnie dzięki temu wokół miasta roztacza się wrażenie luksusu — kasyna przyciągają bogatych ludzi, którzy lubią zabawić się przy grach losowych. Jeśli dodatkowo zapewni im się luksusowe rozrywki, to chętnie z nich skorzystają.

Miasto w ten sposób już od dziesiątek lat utrzymuje swój wizerunek jednej ze stolic światowej rozrywki. Zapewnia masę atrakcji dla każdego odwiedzającego — bez względu na to, czy ktoś lubi hazard, czy stroni od niego. W „mieście nocy” każdy znajdzie coś interesującego do robienia.

Hazard napędził inne luksusowe usługi

Tam, gdzie duże pieniądze, bardzo szybko pojawiają się także inne luksusowe usługi, które w standardowych warunkach nie mogłyby się rozwinąć. Mowa tutaj o potężnych sieciach hotelowych, organizacji imprez masowych, koncertach, czy największych galach boksu.

Praktycznie każde z kasyn znajduje się w/lub przy hotelu. Dodatkowo taki kompleks rozrywkowy często jest połączony lub znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z centrum handlowym oraz halą, na której regularnie organizowane są przeróżne wydarzenia. Do Las Vegas przyjeżdżały praktycznie wszystkie największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. To między innymi Beatles, Elvis Presley, Prince, czy The Doors. Często wielkie gwiazdy podpisują kontrakty na regularne koncerty w Las Vegas. Dzięki temu dostanie się na takie wydarzenie, nie będzie wymagało wyjazdu w losowe miejsce w USA lub na świecie, a jedynie wybranie konkretnej daty w Las Vegas. Chociaż obecnie gwiazdy coraz rzadziej decydują się na takie kontrakty, nadal zdarza się, że jakiś artysta decyduje się zagrzać więcej czasu w Las Vegas.

 

Czy Las Vegas może obawiać się coraz potężniejszego sektora kasyn internetowych?

Kasyna stacjonarne od dobrych kilku lat przeżywają gorszy okres — szczególnie w takich krajach jak Polska, gdzie nigdy nie cieszyły się dużą popularnością, a pojawiające się internetowe odpowiedniki jedynie dobiły przysłowiowego gwoździa do trumny. Las Vegas ma znacznie lepszą sytuację. Tamtejsze kasyna i tak zarabiały przede wszystkim na usługach luksusowych i klientach, którzy zostawiali tam bardzo duże sumy pieniędzy. Dlatego największe, owiane legendarną sławą przybytki jak Wynn Las Vegas Casino, Bellagio, The Cosmopolitan, The Venetian, Caesars Palace; nadal mają dobre wyniki finansowe, chociaż dalekie od tego, co osiągały jeszcze kilka dekad temu.

Luksusowe kasyna, które w ostatnim czasie popadły w problemy finansowe to między innymi Circus Circus, The Palms, The Rio. W najbliższym czasie do tego zestawienia najprawdopodobniej dołączą kolejne, ale część z nich będzie działać jeszcze przez długi czas, w formie historycznego miejsca, zapewniającego możliwość uprawiania hazardu w najczystszej formie.

Dlatego można dojść do wniosku, że kasyna internetowe zabierają swoim stacjonarnym odpowiednikom jedynie standardowych użytkowników — zwykłych ludzi, którzy zwyczajnie i tak nie mogą sobie pozwolić na luksusowe wyjazdy do Las Vegas. Kiedy cała branża kasyn stacjonarnych dogorywa, takie miejsca jak Las Vegas będą ostatnim bastionem, który nadal będzie przyciągał luksusowych klientów lub tych, którzy po prostu chcą zobaczyć, jak wygląda zabawa w prawdziwym „amerykańskim” kasynie.

Las Vegas z pewnością nadal będzie w dużej mierze polegać na hazardzie, ale coraz bardziej będzie się skłaniać w kierunku innych form rozrywki, jak koncerty, festiwale itp.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ