Ranking 6 najlepszych kominiarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Kominiarka – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Rozważasz zakup kominiarki zamiast zwykłej czapki, ale wahasz się, która z tych dostępnych w sklepach okaże się dobrym wyborem? Aby pomóc Ci w doborze odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy zestawienie prezentujące najbardziej popularne nakrycia głowy i twarzy. Wiele osób zdecydowało się na produkt kominiarka Magnum Rota termoaktywna. To czapka wykonana z miękkiego poliestru, z jednym dużym otworem na oczy. Ma ona przedłużony dół, dlatego dobrze chroni przed wiatrem szyję, może być zakładana pod kask narciarski. Kolejnym modelem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest kominiarka termoaktywna Webster KM10280. Od wewnątrz pokryto ją powłoką z jonami srebra, co zapobiega namnażaniu się bakterii i innych mikroorganizmów. Co więcej, czapka jest dostępna w dwóch rozmiarach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kominiarka została uszyta z miękkiego materiału, który nie podrażnia skóry twarzy. Ma ona wycięty jeden duży otwór na oczy, nie ogranicza widoczności. Za sprawą przedłużonego dołu szyja i dekolt są dobrze chronione przed zimnymi powiewami wiatru.

Wady

Są osoby, którym przeszkadza brak otworu na usta. Ich zdaniem to powoduje, że prowadzenie rozmów w kominiarce jest mało komfortowe, w szczególności przez telefon.

Podsumowanie

Czapka jest przyjemna w dotyku, szybko schnie i można bez obaw prać ją w pralce. To model dostępny w rozmiarze uniwersalnym i czarnym kolorze. Jest on odpowiedni zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i motocyklistów.

Drugi wybór

Zalety

Model jest dostępny w dwóch rozmiarach, co pozwala na odpowiednie dopasowanie go do obwodu głowy. Został on uszyty z przyjemnego w dotyku, elastycznego materiału, który szybko odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci.

Wady

Kobiety często noszące czapkę zauważyły, że przyczynia się ona do elektryzowania się włosów. Może to wynikać z doboru materiałów, jakie wykorzystano do jej uszycia (poliamid i poliester).

Podsumowanie

Kominiarka ma czarny kolor i dlatego uznaje się ją za uniwersalną. Od wewnątrz pokryto ją warstwą z jonami srebra, co hamuje namnażanie się bakterii i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Czapka chroni przed zimnem głowę, twarz, jak również szyję.

Rozważ też

Zalety

Czapka nadaje się dla motocyklistów, narciarzy i snowboardzistów, można nosić ją też na co dzień. Z przodu znajduje się oryginalny nadruk przedstawiający czaszkę, to nietypowo wyglądające nakrycie głowy i twarzy. Model ma duży otwór na oczy.

Wady

Niektórzy kupujący narzekają na to, że dolna część kominiarki podwija się i często trzeba ją poprawiać. Wynika to z tego, że czapka nie przylega ściśle do szyi.

Podsumowanie

Model jest sprzedawany w rozmiarze uniwersalnym, ma czarny kolor. To kominiarka uszyta z elastycznej i wytrzymałej tkaniny, która skutecznie chroni przed zimnem. Czapka nie ogranicza widoczności, wygodnie się ją zakłada i zdejmuje.

 

 

6 najlepszych kominiarek. Opinie w 2024 roku

 

Kominiarka, inaczej balaclava, to czapka dobrze chroniąca głowę i twarz przed niską temperaturą, dlatego wciąż zyskuje na popularności. Postanowiliśmy sprawdzić, po które modele najczęściej sięgają konsumenci oraz jakie są ich największe zalety, co wymagało szczegółowej analizy trendów zakupowych i opublikowanych opinii. W ten sposób powstał poniższy ranking kominiarek.

 

1. Kominiarka Magnum Rota Termoaktywna Uniwersalna

 

Kominiarka Magnum Rota termoaktywna uniwersalna to dobry model dla mężczyzn, jak i kobiet. Został on uszyty z poliestru, który jest przyjemny w dotyku i nie podrażnia skóry. Czapka nie wywołuje też reakcji alergicznych, dlatego można nosić ją tak często, jak jest to konieczne. Ponieważ jest to czarna kominiarka, nie jest tak podatna na zabrudzenia.

Czapka ma jeden duży otwór na oczy, który został starannie obszyty. Dół jest przedłużony, w efekcie czego również szyja jest chroniona przed powiewami zimnego wiatru. Test kominiarek dowiódł, że model jest odpowiedni do noszenia na co dzień, a także uprawiania sportów zimowych, gdyż zmieści się pod narciarskim kaskiem.

Kupujący chwalą nakrycie głowy przede wszystkim za elastyczność i dobre dopasowanie do twarzy. Materiał, z którego uszyto czapkę, szybko schnie i nie niszczy się na skutek częstego prania. To dobra kominiarka również ze względu na wygodne zakładanie.

 

 

 

 

Kominiarka termoaktywna

 

2. Kominiarka Termoaktywna Webster KM10280

 

Kominiarka termoaktywna Webster KM10280 jest dostępna w dwóch rozmiarach: S/M oraz L/XL. Z tego względu ryzyko, że okaże się ona za ciasna, jest zmniejszone do minimum. Czapka jest odpowiednia dla narciarzy, snowboardzistów, a także motocyklistów. Uszyto ją z miękkiej tkaniny, w składzie której znajduje się poliamid (71%) oraz poliester (29%).

Model bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu głowy i nie podrażnia skóry. Od wewnątrz pokryto go warstwą Silver BTP z jonami srebra, co zapobiega namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Zewnętrzna warstwa to specjalne włókna Supplex zapewniające szybkie odprowadzanie wilgoci ze środka.

Z recenzji konsumentów wynika, że to bardzo wygodne nakrycie głowy i twarzy, sprawdzające się zarówno jako damska, jak i męska kominiarka. Przedstawiony model jest dostępny w czarnym, a więc uniwersalnym kolorze. Ponadto dobrze zabezpiecza przed zimnem szyję i dekolt.

 

 

 

 

Kominiarka czaszka

 

3. Kominiarka, Maska Czaszka Meridian

 

Osoby chcące znaleźć nietypowo wyglądające nakrycie głowy oraz twarzy powinny zwrócić uwagę na model kominiarka, maska czaszka Meridian. Jest on dostępny w rozmiarze uniwersalnym, a ponieważ został uszyty z elastycznego materiału, zapewnia dobre dopasowanie (jego wymiary to: Szerokość na górze – 24 cm, szerokość na dole – 28 cm oraz wysokość – 36 cm).

To, czym wyróżnia się opisywana kominiarka, to czaszka nadrukowana w jej przedniej części. Za sprawą takiego wzoru model oryginalnie się prezentuje. Jest on polecany w szczególności motocyklistom, snowboardzistom i narciarzom, niemniej jednak można nosić go także na co dzień.

Według kupujących to dobra i tania kominiarka, która chroni przed zimnym wiatrem, mrozem, a także deszczem. Materiał, z którego ją wykonano, jest przyjemny w dotyku i mniej podatny na zabrudzenia (ze względu na ciemny kolor). Model ma jeden duży otwór na oczy i nie ogranicza widoczności.

 

 

 

 

Różowa kominiarka

 

4. Maska, Kominiarka Termoaktywna Sigurd Viking 2224

 

Maska, kominiarka termoaktywna Sigurd Viking 2224 to czapka w uniwersalnym rozmiarze, która nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Ponieważ jest to różowa kominiarka, powinna spodobać się w szczególności kobietom (w tym nastolatkom). Jej wymiary to: Długość – 24 cm i obwód – 48 cm.

Czapka ma jeden otwór na oczy. Zasłania ona nos i usta, dobrze zakrywa również szyję i dekolt. Model sprawdza się jako kominiarka do biegania, jazdy na nartach i snowboardzie, a także na motocyklu. Ma płaskie szwy, co zapewnia komfort noszenia.

Do zalet czapki konsumenci zaliczają głównie: Ciekawy kolor, szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz oraz dobre dopasowanie do głowy. Istotne jest też to, że kominiarka nie podrażnia skóry, nawet jeśli nosimy ją przez kilka godzin bez przerwy.

 

 

 

 

Kominiarka na rower

 

5. Kominiarka Viking Sentinel One Size 

 

Często polecana kominiarka na rower to Viking Sentinel One Size, dostępna w rozmiarze uniwersalnym i czarnej wersji kolorystycznej. Ma ona jeden duży otwór na oczy, dobrze zasłania nos, usta, a także szyję. Czapka jest uszyta z wełny merino, dlatego gwarantuje przyjemne uczucie ciepła w mroźne dni.

Kominiarka dopasowuje się do głowy i nie uciska. Po złożeniu jest niewielka, więc można swobodnie schować ją do plecaka czy kieszeni w kurtce. Co więcej, czapka jest bardzo przyjemna w dotyku, nie wywołuje podrażnienia skóry ani reakcji alergicznych.

Analizując opinie kupujących, można dojść do wniosku, że przedstawiony model jest bardzo dobrym wyborem dla miłośników sportów zimowych. Ta czapka kominiarka sprawdza się na stoku, gdyż zapewnia ochronę zarówno przed mrozem, jak i zimnymi podmuchami wiatru. W dodatku jest ona lekka i można swobodnie założyć na nią kask.

 

 

 

 

Kominiarka dla dzieci

 

6. Kominiarka Zimowa Dziecięca, Czapka, Komin Polar

 

Model Kominiarka zimowa dziecięca, czapka, komin polar został uszyty z dzianiny i wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Poza tym jest on miękki i nie podrażnia skóry. To odpowiednia kominiarka dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat.

Czapka ma wymiary: Szerokość – 18 cm i długość – 28 cm. Poleca się ją maluchom, których obwód głowy mieści się w zakresie od 40 do 46 cm. Model może sprawdzić się podczas zabaw na śniegu, jest też ciekawym dodatkiem np. na sesje fotograficzne.

Konsumenci publikują pozytywne opinie o kominiarkach z dzianiny, także o opisywanym modelu. Rodzice, którzy wybrali go dla swoich pociech, twierdzą, że była to bardzo dobra decyzja. Czapka ciekawie się prezentuje, łatwo się ją zakłada, w dodatku pozwala dzieciom na beztroską zabawę na śniegu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kominiarkę kupić?

 

Jeżeli chcesz kupić wygodną kominiarkę, zapewniającą skuteczną ochronę przed mrozem i wiatrem, koniecznie sprawdź też informacje umieszczone w poradniku. Zebraliśmy w nim wskazówki, które pomogą Ci w wyborze właściwego nakrycia głowy oraz twarzy. Jeśli będziesz o nich pamiętać, nie powinieneś żałować zakupu.

Przeznaczenie

Wiele osób ma wątpliwości, jaką kominiarkę wybrać, aby okazała się komfortowa w noszeniu, a do tego praktyczna. Chcąc kupić tego typu czapkę, należy zastanowić się, dlaczego jest ona nam potrzebna, to ułatwi podjęcie decyzji. Pod względem przeznaczenia wyróżnia się kilka rodzajów kominiarek:

♦ Do noszenia na co dzień – modele z tej grupy dobrze zastępują zwykłe czapki noszone w okresie jesienno-zimowym. Zapewniają one przyjemne uczucie ciepła w mroźne dni, a niektóre mają specjalne, duże wycięcie w okolicach nosa i ust, co pozwala na założenie maski antysmogowej.

♦ Narciarskie – jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone dla narciarzy, jak również snowboardzistów. To kominiarki z płaskimi szwami, które są dobrze dopasowane do obwodu głowy i nie uciskają po założeniu. Przeważnie są one szyte z materiałów, które szybko odprowadzają na zewnątrz nadmiar wilgoci, a ponadto mają przedłużony dół okrywający szyję i dekolt.

♦ Dla motocyklistów – są wykonane z elastycznego i cienkiego materiału, co pozwala na komfortowe noszenie ich pod kaskami. Czapki dla osób jeżdżących na motorze zazwyczaj mają wycięty jeden duży otwór na oczy, a nie dwa mniejsze, aby zmniejszyć do minimum ryzyko ograniczenia widoczności.

♦ Dla rowerzystów – tego typu nakrycia głowy i twarzy są lekkie oraz elastyczne. Podobnie jak modele przeznaczone dla narciarzy, zwykle mają one płaskie szwy, co gwarantuje komfort noszenia razem z kaskiem.

♦ Do biegania – przydają się głównie jesienią i zimą, kiedy niska temperatura i chłodny wiatr utrudniają przeprowadzenie efektywnego treningu. Kominiarki dla biegaczy szyje się z termoaktywnych, lekkich i elastycznych materiałów. Nierzadko stosuje się kilka warstw tkanin, aby ułatwić utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

♦ Na wycieczki w góry – modele przeznaczone dla miłośników górskich wędrówek w okresie jesienno-zimowym są zabudowane i ocieplane. Zabezpieczają one przed zimnem głowę, twarz, a także szyję.

 

Rozmiar

Rozmiar czapki ma bardzo duże znaczenie i to on często decyduje o tym, jaka jest najlepsza kominiarka. Wielu producentów oferuje modele uniwersalne, które rozciągają się i w ten sposób dopasowują do obwodu głowy, ale nie zawsze są one odpowiednim wyborem. W sklepach dostępne są też czapki w ściśle określonych rozmiarach, np. S, M, L lub S/M, L/XL itp. Jeśli chcemy mieć pewność, że kominiarka nie będzie się za luźna lub ciasna, warto sprawdzić obwód swojej głowy i porównać go do wartości podanych przez producenta. Sprawdzenie rozmiaru to istotna kwestia zarówno w przypadku czapek przeznaczonych dla dorosłych, jak i tych dla dzieci.

 

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonana jest kominiarka, powinien być miękki oraz przyjemny w dotyku. Nie może on podrażniać skóry ani wywoływać reakcji alergicznych. Jednocześnie tkanina ma być elastyczna i stosunkowo cienka, zwłaszcza jeśli na czapkę będzie zakładany kask. Zazwyczaj kominiarki szyje się z tkanin termoaktywnych, poliestru, poliamidu oraz bawełny. Kupując takie nakrycie głowy i twarzy, warto zwrócić uwagę również na solidność materiału. Nie może on być podatny na rozciąganie czy mechacenie. Najlepsza kominiarka jest przystosowana do częstego prania, nie blaknie i nie kurczy się na skutek działania wyższej temperatury.

 

Otwory

Kominiarka może mieć wycięty jeden duży lub dwa mniejsze otwory na oczy. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, bo w tej kwestii istotną rolę odgrywają indywidualne preferencje. Niektóre czapki mają dodatkowe wycięcie w okolicach ust i nosa, co pozwala na bardziej komfortowe rozmowy i założenie maski antysmogowej. Im większe są otwory kominiarki, tym szersze staje się pole widzenia, może to mieć także duży wpływ na wygodę noszenia. Jednak może to też ułatwiać szybkie rozpoznanie twarzy, co nie zawsze jest wskazane. Z tego względu osoby pracujące np. w służbach specjalnych wybierają bardziej zabudowane modele, aby zachować anonimowość. Czapki szczelnie zakrywające twarz sprawdzają się również w sytuacjach, gdy musimy pracować w trudnych warunkach, np. w chłodni lub pomieszczeniu o dużym zapyleniu.

Kolorystyka i wzór

Za najbardziej uniwersalne uznaje się kominiarki w czarnym kolorze, chętnie noszą je mężczyźni, jak i kobiety. Jednak możemy zdecydować się też na model w bardziej jaskrawym kolorze, np. różowym, niebieskim czy czerwonym. Co więcej, jeśli lubimy zwracać na siebie uwagę przechodniów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kominiarkę z oryginalnym wzorem, przykładowo motywem czaszki. Takie czapki można z łatwością znaleźć w ofercie wielu marek.

 

Kominiarki w dobrych cenach

Kominiarki są zróżnicowane pod względem ceny, a czynniki mające na nią największy wpływ to producent i materiał wykonania. Najtańsze są modele uszyte z bawełny oraz poliestru, zazwyczaj kosztują 20 – 30 zł. Czapki zrobione z tkanin termoaktywnych są nieco droższe, ale ich cena nie jest wygórowana, to przeciętnie 40 – 100 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kominiarka?

Kominiarka jest uznawana za jedną z najbardziej uniwersalnych części stroju. To nakrycie głowy, które kojarzy się przede wszystkim z osobami pracującymi w służbach specjalnych, gdyż pozwala na zachowanie anonimowości. Kominiarki są bardzo popularne także wśród motocyklistów, pod kaski zakładają je również sportowcy biorący udział w wyścigach. Co więcej, są specjalne modele dla osób uprawiających sporty zimowe, jeżdżących na rowerze czy biegających. Za sprawą kominiarki możemy osłonić głowę i twarz przed zimnem. Tego typu czapki dostępne są nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, dobrze sprawdzają się np. podczas zabaw na śniegu.

 

P2: Jak wygląda kominiarka?

Kominiarka to rodzaj czapki zakrywającej zarówno głowę, jak i twarz. Przeważnie ma ona wycięty jeden duży lub dwa mniejsze otwory na oczy, czasami także dodatkowy na usta. Do uszycia kominiarek wykorzystywane są różne materiały, np. bawełna, tkanina Gore-Tex czy polar. Bardzo często tego typu nakrycia głowy mają dłuższy kołnierz w przedniej części, który nie przepuszcza powietrza. Takie kominiarki zakładają m.in. motocykliści, gdyż w ten sposób można zapobiec odczuwaniu chłodnego wiatru. Czapki te nie mają żadnego zapięcia, wsuwa się je na głowę.

P3: Jaka kominiarka na lato?

Nakrycie głowy takie jak kominiarka może być przydatne nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również latem, przykładowo do zakładania pod kask motocyklowy. Model przeznaczony do użytku w cieplejsze miesiące powinien być uszyty z elastycznego, przyjemnego w dotyku materiału, który nie podrażnia skóry. Bardzo ważne jest również to, żeby tkanina zapewniała stałą cyrkulację powietrza, zapobiegnie to nadmiernej potliwości i odczuwaniu dyskomfortu. Wybierając kominiarkę na lato, trzeba ponadto zwrócić uwagę na sposób, w jaki się układa. Nie może ona ograniczać widoczności i wciąż się przesuwać, jej poprawianie szybko stanie się uciążliwe.

 

P4: Jaka kominiarka do biegania?

Wiele osób uważa, że dobra kominiarka do biegania powinna być uszyta z termoaktywnego materiału. Wówczas zapewni ona przyjemne uczucie ciepła (nawet w temperaturze poniżej 0 st. C), a jednocześnie skóra wciąż będzie mogła oddychać i nadmiar wilgoci szybko zostanie odprowadzony na zewnątrz. Kominiarki dla biegaczy nierzadko mają siateczkowe wstawki w okolicach ust i nosa, w efekcie czego można swobodnie oddychać, nawet w trakcie intensywnego treningu. Osoby mieszkające i biegające w okolicy, gdzie często odnotowuje się podwyższony poziom smogu oraz zanieczyszczenia powietrza, powinny poszukać takiego nakrycia głowy, na które można bez przeszkód założyć antysmogową maskę.

 

P5: Gdzie kupić kominiarkę?

Zwykłe kominiarki z bawełny często można kupić w hiper- i supermarketach, a więc ich znalezienie nie stanowi dużego problemu. Jednak jeśli zależy nam na modelu uszytym np. z tkaniny termoaktywnej, powinniśmy wybrać się do sklepu z odzieżą i sprzętem sportowym. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup kominiarki online, jest wiele stron internetowych z dużym wyborem takich nakryć głowy. Są specjalne sklepy dla osób szukających kominiarki do uprawiania sportów, jazdy na motocyklu czy po prostu noszenia na co dzień. Co prawda, robiąc zakupy w ten sposób, nie mamy możliwości przymierzenia konkretnego modelu, ale jeśli producent podał wymiary, wystarczy je sprawdzić i upewnić się, że dokonujemy dobrego wyboru.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ