Polskie seriale wojenne

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Lubimy grać w gry maszyny hazardowe za darmo, jednak i one czasem mogą się znudzić. Dlatego też szukając od nich odpoczynku czy też alternatywy, polecamy ciekawe seriale produkcji polskiej. Przez dekady nakręcono sporo dobrych produkcji o charakterze wojennym. Postanowiliśmy wybrać oczywiście te najciekawsze.

 

Czterej pancerni i pies

Już na początek wjeżdża Rudy 102. Kultowe dzieło kręcone było między 1966 a 1970 rokiem – doczekało się 3 sezonów. Serial prezentuje nam losy załogi czołgu T-34, która zaczyna swoją przygodę w Związku Radzieckim, a następnie przez Polskę udaje się do samego Berlina. Dziś to dzieło mocno kontrowersyjne, gdyż mamy do czynienia z propagandowym serialem o wielkiej przyjaźni między Polską Ludową a ZSRR. Jeśli jednak odłożymy sprawy polityczne na bok, to serial nadal bardzo dobrze się ogląda. To przede wszystkim zasługa świetnej obsady: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Pola Raksa, Wiesław Gołas, Roman Wilhelmi, Małgorzata Niemirska. Ponadto wrażenie robią sceny batalistyczne, w których brało udział tysiące statystów. Realizm stoi tu na niezbyt wysokim poziomie, co podsumował w jednym ze skeczów Bohdan Smoleń: gdybyśmy mieli 2 takie czołgi, to byśmy sami tę wojnę wygrali!

 

Sensacje XX wieku

Sensacje XX wieku to seria telewizyjna, która prowadzona była przez Bogusława Wołoszańskiego. Słynny historyk skupiał się w niej na różnych wydarzeniach minionego wieku, jednak najwięcej z nich dotyczyło właśnie II wojny światowej. Początkowo odcinki z lat 90. oparte były przede wszystkim na narracji samego Wołoszańskiego oraz materiałach archiwalnych. Z czasem jednak zaczęto tworzyć odcinki fabularne, w których to aktorzy odgrywali ważne postaci historyczne, wydarzenia z nimi związane. To znakomita seria dla każdej osoby, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o poprzednim stuleciu.

 

Czas Honoru

“Czas Honoru” to współczesny serial produkcji TVP. Doczekał się on 6 sezonów, a także specjalnej serii poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Prezentuje on nam losy kilku cichociemnych, którzy po zrzuceniu do Polski, przystępują do ruchu oporu. W serialu zadbano o bardzo dobre odwzorowanie tamtych czasów, a ponadto wiele wydarzeń prezentowanych jest także z perspektywy niemieckiej. W serialu z lat 2008-2014 wystąpili między innymi: Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki, Piotr Adamczyk czy Jan Englert.

Stawka większa niż życie

To kolejny kultowy serial z epoki PRL-u. Kręcony między 1967 a 1968 rokiem doczekał się 18 odcinków. Jego bohaterem jest agent J-23, który jako polski agent i niemiecki żołnierz o nazwisku Hans Kloss wykonuje tajną misję w niemieckiej armii. Dzięki temu możemy obserwować jego zmagania z niemieckimi służbami, brawurowe ucieczki oraz kolejne misje wywiadowcze. Kloss musi jednak uważać, gdyż jego największym przeciwnikiem jest Hermann Brunner z SS, który szuka haków na oficera. “Stawka większa niż życie” to przede wszystkim świetny popis Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza.

 

Polskie drogi

Tym razem serial z 1976 roku, w którym to zaprezentowano losy społeczeństwa polskiego od 1939 do 1943 roku. Możemy tu zaobserwować wojnę obronną, początki okupacji, rodzenie się państwa podziemnego. Twórcy ukazali nam także przekrój mieszkańców, dzięki czemu widzimy Polaków mieszkających w miastach, miasteczkach i na wsi. Głównymi postaciami są tutaj: Władysław Niwiński oraz Leon Kuraś. To właśnie ich oczami śledzimy najważniejsze wydarzenia czasu okupacji, w tym choćby budowę obozu w Oświęcimiu. W głównych rolach występują Karol Strasburger, Kazimierz Kaczor.

Wśród seriali wojennych produkcji polskiej wymienić możemy także: “Kolumbowie”, “Misja Afganistan”, “Pogranicze w ogniu”, “Wojenne dziewczyny”, “Tajemnica twierdzy szyfrów”, “1920. Wojna i miłość”.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ