4 sprytne sposoby, by stać się bardziej zrównoważonym podróżnikiem

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Jeśli podróżowanie wchodzi Ci w krew, prawdopodobnie nie przegapisz żadnej okazji, by wybrać się w nowe, ekscytujące miejsce. Jednak być może zauważyłeś, że większość podróży pozostawia po sobie ślad na naszej planecie, i zazwyczaj nie jest on pozytywny. 

Choć ważne jest dla Ciebie zwiedzanie i doświadczanie świata, jesteś także świadomy, jak ważne jest bycie przyjaznym dla środowiska i jak ostrożnie musimy je traktować. Jeśli chcesz być bardziej zrównoważonym podróżnikiem, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, zaczynając już dziś.

 

Stań się użyteczny

Bez względu na to, jak bardzo jesteś oszczędny i zaradny, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz musiał wydać pewną sumę pieniędzy na swoją podróż. Dlaczego więc nie wydać ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne?

Następnym przystankiem może być miejsce, które niedawno przeżyło katastrofalne wydarzenie i jest w trakcie odbudowy, ponieważ ludzie będą wdzięczni za wszystko, co wniesiesz do ich kraju. Jeżeli chcesz dodatkowo zarobić na swój wyjazd, możesz spróbować zagrać w kasynie, odbierając jednocześnie bonus bez depozytu, który pomoże Ci w drodze do sukcesu. Znajdziesz w nim gry produkowane przez topowych deweloperów takich jak:

• Microgaming;

• NetEnt;

• Betsoft;

• Pragmatic Play;

• Evoplay.

Jedną z destynacji podróżników jest Grecja, gdzie fale upałów i straszliwe pożary spowodowały tak wiele szkód, że nie wiadomo, czy i kiedy turystyka powróci do optymalnego poziomu. Podobnie huragan w Puerto Rico w 2017 r. zdecydowanie wpłynął na życie mieszkańców, w tym na turystykę. Podróżowanie do tych miejsc pomoże im w odbudowie społeczności i potencjału turystycznego. Co więcej, niektóre z tych miejsc skorzysta z Twojego czasu i dobrej woli, więc zapytaj, czy możesz się zgłosić na ochotnika do dalszej pomocy, bo na pewno mieszkańcy tych rejonów będą Ci za to wdzięczni. Wreszcie, niezależnie od tego, czy chcesz wyjść na posiłek, czy szukasz pamiątek, zwracaj się do małych lokalnych firm, ponieważ to właśnie im chcesz zaufać i zostawić swoje pieniądze.

 

Znajdź odpowiednie zakwaterowanie

Najbardziej znane hotele na świecie to te z długą tradycją. Większość z nich została zbudowana dawno temu i nie przywiązywano w nich wagi do ekologii, ale niektóre zaczęły podążać w dobrym kierunku. Co więcej, obecnie można znaleźć kilka niezwykłych hoteli, które zostały zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. I nie tylko. Również ludzie oferują mieszkania i domy do wynajęcia, kierując się podobnymi zasadami.

Na szczęście Internet może okazać się tu przydatny, ponieważ wystarczy trochę poszperać w sieci, aby uzyskać potrzebne informacje. Znajdź przyjazne dla środowiska pensjonaty, hotele i hostele, które korzystają z energii odnawialnej i mają zainstalowane systemy efektywnego wykorzystania wody. Wybierz również miejsca, które zwracają uwagę na inne szczegóły, takie jak wysokiej jakości strategia usuwania odpadów, np. zsypy na odpady. Są one doskonałym rozwiązaniem dla każdego budynku, ponieważ nie tylko są bezpieczne i wygodne, ale także zapobiegają takim problemom, jak niepotrzebne dotykanie śmieci przez ludzi i narażanie ich na różnego rodzaju zanieczyszczenia, a także wycieki z worków na śmieci na korytarzach, które mogą przyciągać niebezpieczne szkodniki. Miejsca, które starają się być przyjazne dla środowiska, zasługują na zaufanie i szacunek.

 

Wybierz odpowiedni cel podróży

Wybierając miejsce następnej podróży, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na przykład, jeśli możesz pojechać bliżej domu, spowodujesz mniej szkód dla środowiska związanych z transportem. Z drugiej strony, nie ma nic przyjemnego w ciągłym krążeniu wokół miejsca zamieszkania. Jeśli chcesz wyjechać setki lub tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania, wybierz miejsca, które są dumne z promowania świadomości ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.

Jednym z takich miejsc jest Finlandia, gdzie podejmowane są ogromne wysiłki, aby w ciągu najbliższych 15 lat lub szybciej stolica kraju, Helsinki, stała się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Innym wspaniałym miejscem, które warto odwiedzić, jest Słowenia i jej stolica Lublana, która w 2016 roku otrzymała tytuł Zielonej Stolicy Europy. Od tego czasu to urocze, romantyczne miasto stało się jeszcze bardziej ekologiczne, a jego centrum zostało wyłączone z ruchu kołowego i jest niezwykle przyjazne dla pieszych. Wspieranie turystyki w takich miejscach i dostosowanie swojego zachowania do tych warunków sprawi, że znajdziesz się na dobrej drodze do bycia ekologicznym podróżnikiem.

Wybierz najlepszy środek transportu

Sposób dotarcia do celu zależy w dużej mierze od odległości, jaką trzeba pokonać, aby się tam dostać. Należy wziąć to pod uwagę, zanim wybierzemy jeden środek transportu zamiast drugiego. Na przykład, jeśli wybierasz się do miejsca, które nie jest zbyt odległe, pociąg będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż samolot. Samolot potrzebuje dużo paliwa, aby dolecieć do określonego miejsca, dlatego nie jest przyjazny dla środowiska w przypadku lotów na krótkich dystansach. Z drugiej strony, pociągi emitują mniej gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń niż wszystkie standardowe formy podróży, co czyni je lepszym rozwiązaniem, niż na przykład autobusy. Jeśli wolisz podróżować samochodem, staraj się nie marnować w nim miejsc. Im więcej pasażerów jedzie w samochodzie, tym lepiej, ponieważ każdy z nich pozostawia mniejszy ślad węglowy na milę. Istnieją obecnie fantastyczne strony internetowe poświęcone carpoolingowi, z których warto korzystać. Na takich stronach można znaleźć przejazd lub zaoferować go innym, co jest szczególnie przydatne, jeśli masz prowadzić samochód przez dłuższy czas i potrzebujesz pasażera, który w pewnym momencie może na chwilę przejąć kierownicę.

 

Wniosek

Nie jest niemożliwe, aby połączyć swoją miłość do świata, w którym żyjesz, z chęcią zobaczenia jak największej jego części. Dzięki tym czterem fantastycznym wskazówkom łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Zarezerwuj więc swoją następną podróż, ciesz się nią w pełni, zachowując jednocześnie troskę o naszą planetę. W końcu mamy tylko jeden dom i musimy o niego dbać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ