Ostatnio aktualizowane: 22.01.22

 

Doczekaliśmy się takich czasów, że coraz częściej wypłacalne kasyna 2022 stawiają na kryptowaluty. Coś, co wydawało się kiedyś żartem, zabawą programistów, dziś jest ogromnym rynkiem o wartości miliardów, bilionów dolarów. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się najpopularniejszym kryptowalutom na rynku.

 

Bitcoin (BTC)

Nie da się ukryć, że to najważniejsza obecnie kryptowaluta na świecie, o której najwięcej się mówi. BTC stworzony został w 2009 roku przez legendarnego i tajemniczego Satoshi Nakamoto. Waluta została on oparta na blockchainie, czyli księdze, która rejestruje transakcje rozproszone w sieci. Obecnie to BTC jest najdroższą walutą na świecie, której wydobycie jest niezwykle trudne. Do kopania tej kryptowaluty konieczne jest posiadanie złożonych systemów komputerowych opartych na wielu zaawansowanych kartach graficznych. Przyjmuje się, że gdyby BTC był państwem, to pod względem zużycia rocznego energii, mieściłby się w top 30 na świecie. BTC początkowo oczywiście nie był zbyt wiele wart, jednak z czasem jego kurs zaczął rosnąć. Jeszcze w połowie 2016 roku było to około 500 USD za 1 BTC, a z początkiem 2022 roku to ponad 46 000 USD! Warto wspomnieć, że w 2021 roku osiągnął cenę aż 68 000 USD. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 882 miliardów USD.

 

Ethereum (ETH)

Ethereum stanowi największą konkurencję dla BTC. Koncepcja tej kryptowaluty i sieci powstała w 2013 roku, a sama sieć ruszyła 2 lata później. Ethereum samo w sobie działa jako platforma do transakcji online. Samą kryptowalutą jest Ether, który jednak powszechnie znany jest właśnie jako Ethereum. Ma on wiele wspólnego z BTC, jednak istnieją również pewne istotne różnice. BTC z góry został ustalony na 21 mln jednostek, tymczasem ETH nie ma limitu. ETH jest bardzo ceniony przez programistów. Z początkiem 2022 roku 1 ETH wart był blisko 3800 USD, a kapitalizacja rynkowa wynosiła ponad 447 miliardów USD.

 

Binance (BNB)

Kolejną popularną wśród inwestorów kryptowalutą, którą stosuje też niejedno kasyno online, jest BNB. Waluta wykorzystywana była na początku głównie na jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Binance Coin pojawił się na rynku w 2017 roku. Oczywiście od tego czasu nastąpił gwałtowny jej rozwój. Dziś wiele osób wykorzystuje ją w zwykłym handlu, do przetwarzania płatności. W 2021 roku BNB udało się awansować na trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, które wynosi obecnie ponad 86 mld USD. warto dodać, że na początku 1 BNB wart był 0.10 USD. Dziś jest to ponad 500 USD, więc mówimy o ogromnym, fenomenalnym wręcz skoku wartości tej kryptowaluty.

Tether (USDT)

Z podium zepchnięty został Tether (USDT). To pierwsza na naszej liście kryptowaluta, która jest stablecoinem. Oznacza to, że jest wspierana przez waluty fiducjarne, a w tym wypadku jest to USD. Przyjmuje się zatem, że 1 USDT powinien zawsze mieć taką samą wartość jak 1 USD. Popularność tej krypto wynika z tego, że jest ona bezpieczna dla inwestorów, nie jest związana ze skrajną zmiennością wartości na rynku. Do tego samo wsparcie następuje przez jedną z najważniejszych walut na świecie. Po raz pierwszy USDT pojawił się na rynku w 2014 roku. Od kilku lat Tether związany jest jednak z kilkoma kontrowersjami w świecie finansów, zwłaszcza dotyczących jego powiązania z giełdą Bitfinex. Aktualnie kapitalizacja rynkowa USDT wynosi ponad 78 miliardów USD.

 

Solana (SOL)

Piątą obecnie kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej jest Solana (52 miliardy USD). Powstała ona w 2020 roku jako zdecentralizowana platforma obliczeniowa, gdzie wykorzystuje się właśnie SOL jako walutę do transakcji. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych systemów cechuje się szybkim i bezpiecznym przetwarzaniem transakcji. To właśnie sprawiło, że zainteresowało się nią wielu indywidualnych inwestorów, jak i korporacji. Docelowo na rynku ma pojawić się 489 milionów tokenów SOL, z czego wykorzystano już ponad połowę. Na początku 2022 roku 1 SOL wart był około 170 USD.

Wśród innych popularnych kryptowalut wymienić możemy także: Cardano (ADA), U.S. Dollar Coin (USDC), XRP, Terra (LUNA), Polkadot (DOT), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ