Walizki podróżne – czym się kierować przy ich wyborze?

Ostatnio aktualizowane: 21.06.24

Artykuł sponsorowany

 

Walizki stanowią niezbędne atrybuty każdego miłośnika podróżowania i nie tylko. Dla wielu osób są świetną alternatywą dla tradycyjnych toreb z wielu powodów. Nie dość, że pozwalają wygodniej przenosić bagaż, to w dodatku bardzo dobrze chronią naszą własność. Jak wybrać walizkę, która będzie skrojona na miarę naszych potrzeb? Sprawdźmy!

 

Walizki — liczy się rozmiar, waga i materiał 

Wybór walizki podróżnej powinien być uzależniony przede wszystkim od celu podróży. Wiadome jest, że na jednodniowy trip nie weźmiemy tej, która ma ogromne gabaryty. Całe szczęście na rynku mamy do czynienia z walizkami o różnych rozmiarach, dopasowanych do różnych celów podróży. 

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jakimi liniami lotniczymi będziemy podróżować. Pamiętajmy, że w zależności od tego, na jakie stawiamy, mamy do czynienia z różnymi regulacjami. Mowa o rozmiarze bagażu zarówno odprawianego, jak i tego, który może pojawić się na pokładzie samolotu. Przekroczenie limitu wiąże się zazwyczaj z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. 

Kolejna ważna kwestia, obok rozmiaru, to waga walizki. Jeśli stawiamy na modele wykonane z trwałych, twardych materiałów, wówczas musimy się liczyć z tym, że może się okazać, że będą one dość ciężkie. Zatem należy pamiętać, że waga zawartości to nie wszystko — obok ubrań etc., dochodzi także masa walizki. 

 

Walizki podróżne — jakie kółka wybrać?

Każda walizka podróżna wyposażona jest w kółka. W zależności od modelu mogą to być 2 lub 4. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko ich liczba, a jakość wykonania. Na rynku dostępne są modele walizek wyposażone w plastikowe kółka, które posiadają stosunkowo niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy dłuższym użytkowaniu można zauważyć pęknięcia, które zazwyczaj wynikają z tego, że tworzywo nie amortyzuje wstrząsów przy poruszaniu się po nierównym terenie.

Warto zatem zdecydować się na walizkę na kółkach kauczukowych, które bardzo dobrze sobie radzą ze wspomnianą amortyzacją, a przy tym bardzo ułatwiają transportowanie walizki z miejsca na miejsce. Ponadto niełatwo je uszkodzić, dlatego można mieć pewność, że będzie to zakup na lata.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, że walizki z czterema kółkami są bardziej stabilne niż te z dwoma. Takie rozwiązanie często stosowane jest w przypadku modeli o większych gabarytach, ale nie tylko. Dzięki kółkom obracającym się wokół własnej osi nawet klasyczna “kabinówka” jest bardziej zwrotna i poręczna.

Poręczna walizka — wewnętrzna organizacja przestrzeni, uchwyty i zamki 

Bez względu na to czy postawimy na duże walizki, czy na zestawy walizek, konieczne jest branie pod uwagę ich pojemności, jak również to, z jaką organizacją przestrzeni mamy do czynienia. Tutaj też wiele zależy od tego, na jaką podróż się wybieramy — czy jest to kilkudniowy urlop, czy zaledwie weekend. 

Konstrukcja wnętrza walizki jest ogromnie ważna — liczy się komfort użytkowania, o tym nie można zapominać. Zwróćmy uwagę czy mamy do czynienia z wewnętrznym podziałem, czy są dodatkowe kieszenie, czy zabezpieczające odzież pasy. Przydatne okażą się także przestrzenie na przechowywanie dokumentów. 

Jeśli chodzi o zamki, to najlepiej jest postawić na metalowe, te działają płynnie i nie zacinają się w żadnym miejscu. Sprawdźmy także, czy nie zaginają się na rogach i nie powodują oporu. Można także zdecydować się na walizkę z szyfrowym zamkiem TSA, aby zwiększyć bezpieczeństwo  i nie narażać się na ryzyko kradzieży. 

Uchwyt walizki musi się płynnie wysuwać — nie powinniśmy czuć oporu. Ważne, aby był on wyposażony w przycisk blokowania, jak również zwalniania.

Podsumowując, wybór odpowiedniej walizki jest kluczowy dla wygody podróżowania. Ważne jest uwzględnienie celu podróży, limitów wielkości i wagi bagażu, a także jakości elementów takich jak kółka, zamki, i uchwyty. Odpowiednio dostosowana i wyposażona walizka sprawi, że podróż stanie się jeszcze bardziej komfortowa i zorganizowana.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ